PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες σχετικά με σύνδεση 6 Μbps



anna888
02-08-10, 19:45
Καλησπέρα.

Διάβασα διάφορα θέματα και οδηγούς του forum αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετη μπερδεύτηκα περισσότερο με όλες αυτές τις ορολογίες.Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Πριν δύο εβδομάδες άρχισα να έχω συνεχείς αποσυνδέσεις ακόμα κι όταν δεν επιχειρούσα να μπω στο internet.Είτε ήταν το www σβηστό και το wan σταθερά αναμένο, είτε το www σβηστό και το wan αναβόσβηνε.O router είναι ο intracom jetspeed 520+.Όταν έμπαινα στο internet η σύνδεση έμενε σταθερή το πολύ για 10-15 λεπτά ενώ όταν επιχειρούσα να κατεβάσω κάτι η σύνδεση κοβόταν πάντα μετά από 1-2 λεπτά.Περίμενα μερικές μέρες και θεωρώντας ότι έχει πρόβλημα ο router επικοινώνησα με τεχνικό της HOL.Τελικά κατέληξε ότι φταίει το καλώδιο ανάμεσα στο router και την τηλεφωνική γραμμή γιατί είναι πολύ μεγάλο (πρέπει να είναι τουλάχιστον 15 μέτρα,ίσως και παραπάνω, δεν το μέτρησα ακριβώς για να είμαι ειλικρινής).
Μετά από αυτό έκανα τα εξής:
1)Σύνδεσα το router απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή και είδα οτι κολλούσε πάλι.(χωρίς το ethernet).Υπ'όψιν οτι το σπίτι είναι παλιό και δεν έχει τηλεφωνικές μπρίζες.H γραμμή ξεκινάει από το χωλ όπου υπάρχει ένα τηλέφωνο και ο ηλεκτρολόγος είχε συνδέσει εκεί πάνω το μεγάλο καλώδιο που προανέφερα και καταλήγει στο δωμάτιο.Στην άκρη του καλωδίου είναι ο splitter με το router και την τηλεφωνική συσκευή.Αυτή την καλωδίωση την έχω πολλά χρόνια και δεν μου είχε εμφανιστεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις επί τόσες πολλές συνεχόμενες μέρες.
2)Μπήκα κακήν κακώς εδώ, στο forum,και διαβάζοντας κάποια θέματα σχετικά με το router μου,μπήκα στη σελίδα του να ελέγξω κάποιες ρυθμίσεις και βλέπω το εξής καταπληκτικό.
up speed περίπου 300 kbps(δε θυμάμαι ακριβώς το νούμερο)
down speed περίπου 3000 kbps
latency αντί για fast, interleaved.

Επικοινώνησα ξανά με τον τεχνικό ( το Σάββατο ) και του είπα τα 2 αυτά πραγματάκια,έκανε υποτίθεται κάποιες μετρήσεις και το πόρισμα ήταν οτι:οι ταχύτητες που δέχομαι είναι όντως πολύ χαμηλές και είναι κρίμα γιατί εγώ πληρώνω για 6 Mbps τα οποία αυτοί,λέει,μου τα παρέχουν κανονικά και τελικά προφανώς έχει πρόβλημα το καλώδιο που ξεκινάει από τα κουτιά του οτε της οικοδομής και καταλήγει στο διαμέρισμα, και πρέπει να το ελέγξει ηλεκτρολόγος για τυχόν φθορές.
Την Κυριακή (δηλαδή χθες) η σύνδεση λειτουργεί και πάλι κανονικότατα.Μέχρι και τώρα καμία αποσύνδεση.Μπαίνω κανονικά σε όλες τις σελίδες,κατέβασα κάποιο αρχείο από rapidshare και με το utorrent,όλα καλά.

Μήπως έγινε κάποιο θαύμα και επιδιορθώθηκε το καλώδιο από μόνο του;Τί συμβαίνει;Έχουν πράγματι πρόβλημα τα καλώδια;
Μπορείτε να μου πείτε,εφόσον έχω 6 Mbps σύνδεση,ποιες τιμές θα έπρεπε να βλέπω στην αρχική σελίδα του router εκεί που λέει up speed και down speed;Το latency που αντί για fast μου βγάζει interleaved τί σημαίνει;Οι τιμές που βλέπω τώρα είναι: up 960, down 6144
Κανονικά,με πόση ταχύτητα μπορώ να κατεβάσω ένα αρχείο;(σύμφωνα με την 6άρα σύνδεση)

Συγνώμη για την πολυλογία...:oops:

Ξέχασα να αναφέρω οτι η τηλεφωνική γραμμή είναι pstn.

vaggospat13
02-08-10, 20:08
600-650KB να υπολογιζεις δοκιμασε να κατεβασεις αυτο ftp://speedtest:speedtest@ftp.otenet.gr/test100Mb.db και δες ποσο πιανεις

........Auto merged post: vaggospat13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το φαστ σ χρειαζεται μονο αν παιζεις παιχνιδια (αυτα του facebook δεν μετρανε)

οσο για τα καλωω δεν ειναι απαραίτητο να φταινε επειδη το δια μερισμα ειναι παλιο. Η πολυκατοικια μ φτιαχτηκε το 81 και και εχει μονο ενα κεντρικο κουτι με τηλ καλώδια στο χωλ, απο το οποιο εχω τραβηξει 5 μετρα καλωδιο μεχρι το δωματιο, το αποτελεσμα συγχρονιζω στα 23000...
επίσης καλο θα ηταν να δωσεις ολα τα στατιστικα σ (Line Attenuation , SN Margin κτλ)

anna888
02-08-10, 20:29
Κατέβασα το αρχείο αλλά η ταχύτητα δεν ήταν σταθερή.Ξεκίνησε από 1500 kbs,έπεσε απότομα γύρω στα 700 και μετά έπεφτε σταθερά μέχρι που γύρω στα 640 ολοκληρώθηκε η λήψη.
Όταν είπα πως είμαι άσχετη το εννοούσα.
Αυτό που λες συγχρονίζω στα 23000 δεν το κατάλαβα και αυτά τα στατιστικά που ζητάς δεν έχω ιδέα τί είναι.Να υποθέσω ότι τα βρίσκουμε κάπου στη σελίδα του router;

vaggospat13
02-08-10, 20:36
Κατέβασα το αρχείο αλλά η ταχύτητα δεν ήταν σταθερή.Ξεκίνησε από 1500 kbs,έπεσε απότομα γύρω στα 700 και μετά έπεφτε σταθερά μέχρι που γύρω στα 640 ολοκληρώθηκε η λήψη.
Όταν είπα πως είμαι άσχετη το εννοούσα.
Αυτό που λες συγχρονίζω στα 23000 δεν το κατάλαβα και αυτά τα στατιστικά που ζητάς δεν έχω ιδέα τί είναι.Να υποθέσω ότι τα βρίσκουμε κάπου στη σελίδα του router;

βαλε συτο 192.168.1.1 στον φυλομετρητη σου αν αου ζητησει username και pass admin και στα 2 . στη σελιδα που θα ανοιξει πηγαινε εκει π λεει dsl και πεσ μασ τι λεει

anna888
02-08-10, 20:43
Operational Status: Showtime/Data
Last State: 0x19
DSL Version: E.37.5.30
Annex Type: ADSL2
Standard: ADSL2+ Auto
Connected Standard: G.dmt
Data Boost: Disable
Profile: Main
Up Down
Speed Latency Speed Latency
960 Kbps Interleaved 6144 Kbps Interleaved

Asas
02-08-10, 21:23
Άν κατάλαβα καλά συγχρονίζεις στα 6 Mbps...;;;

'Αρα είναι καλά..;)

anna888
02-08-10, 22:01
Στο εγχειρίδιο του εξοπλισμού λέει ότι μετά τις ρυθμίσεις και αφού γίνει η σύνδεση, πρέπει να βλέπεις τις παρακάτω ενδείξεις:

Operational Status: Showtime/Data
Last State: 0x0
DSL Version: E.37.5.30
Annex Type: ADSL2
Standard: ADSL2+ Auto
Connected Standard: ADSL2+
Data Boost: Enable
Profile: Main
Up Down
Speed Latency Speed Latency
1024 Kbps Fast 12288 Kbps Fast

Υπ'όψιν οτι το εγχειρίδιο που έχω αναφέρεται στη σύνδεση 1Mbps που είχα κάνει αρχικά,απλά πριν 1-2 χρόνια με ενημέρωσε η HOL οτι μου αναβάθμισαν τη σύνδεση σε 6 Mbps.Δηλαδή με σύνδεση 1 Mbps θα έπρεπε να βλέπω τα παραπάνω.
Με την 6άρα σύνδεση που υποτίθεται οτι έχω,βλέπω τις ενδείξεις που έγραψα στο παραπάνω post.

vaggospat13
02-08-10, 23:19
δεν νομιζω να χρειαζεται να πειραξεις κατι μια χαρα ειναι ετσι αφου δεν εχεις καποιο προβλημα
το εγχειριδιο που εχεις μαλλον αναφαιρει καπιοα τυπικα χαρακτηριστικα καθως στις τελευταιες ενδειξεις το
12288 δειχνει οτι αναφαιρονται σε 12αρα και οχι σε 1Mb γραμμη.

Asas
02-08-10, 23:47
Είσαι μια χαρά...Μην αλλάζεις τίποτα...Άμα πάλι έχεις κάποιο πρόβλημα πές μας...

bill27
03-08-10, 00:33
εγω πιστευω οτι πελατες οι οποιοι ειναι ασχετοι (δεν το λεω για να σε μειωσω) κ δεν γνωριζουν απο ταχυτητες κλπ τους μειωνουν επιτηδες το bandwidth για να μην φωρτονουν τις γραμμες.οπως μας λες απο 3 mbps πηγε κατευθειαν σε 6mbps χωρις να πειραξεις τιποτα.....

........Auto merged post: bill27 πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτα που εχεις δωσει δεν ειναι στατιστικα γραμμης

anna888
03-08-10, 00:38
Επειδή πρέπει να ενημερώσω τον τεχνικό για την υποτιθέμενη βλάβη,ήθελα να ξεκαθαρίσω αν οι ταχύτηττες 960 και 6144 που βλέπω τώρα είναι οι σωστές για τη σύνδεσή μου.
Όχι τίποτα άλλο,να ξέρω για τί θα τους κράξω.Γιατί για την επιμονή τους οτι χρειάζομαι ηλεκτρολόγο,σίγουρα θα φάνε κράξιμο.
Έχω δυσαρεστηθεί κι άλλες φορές με τη HOL όσον αφορά την εξυπηρέτηση αλλά τώρα παράγινε το κακό.Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλύτερο πάροχο;Μένω Θεσσαλονίκη,αν αυτό έχει σημασία.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!


Προς: bill27.Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο και όχι δεν με μειώνεις καθόλου γιατί αυτό που είπες είναι ακριβώς αυτό που μου συνέβει.Τα στατιστικά γραμμής που λες δεν ξέρω πως να τα βρω.Απλά ο vaggospat13 μου είπε:
"βαλε συτο 192.168.1.1 στον φυλομετρητη σου αν αου ζητησει username και pass admin και στα 2 . στη σελιδα που θα ανοιξει πηγαινε εκει π λεει dsl και πεσ μασ τι λεει"
Στην αρχική σελίδα που μπήκα έχει ένα πίνακα που λέει dsl κι από κάτω τα στοιχεία που σας έδωσα.Νόμιζα εννοούσε αυτό.

bill27
03-08-10, 00:46
καπου στο ρουτερ σου λεει adsl και μετα πας στο status αυτα θελουμε να κανεις copy paste.(snr,attenuation).αν μας δωσεις αυτα μπορουμε να σου πουμε τι ταχυτητα μπορεις να πιασεις.οι ταχυτητα 960 up και 6144 down ειναι πολυ καλη.πιανεις το μεγιστο στο download και 960 απο τα 1024 που μπορει να σου δωσει στο up.η ταχυτητα ειναι καλη.απο παροχους στην θεσ/κη δεν γνωριζω

ας βοηθησει καποιος που εχει το jetspeed ρε παιδια.

vaggospat13
03-08-10, 01:06
Επειδή πρέπει να ενημερώσω τον τεχνικό για την υποτιθέμενη βλάβη,ήθελα να ξεκαθαρίσω αν οι ταχύτηττες 960 και 6144 που βλέπω τώρα είναι οι σωστές για τη σύνδεσή μου.
Όχι τίποτα άλλο,να ξέρω για τί θα τους κράξω.Γιατί για την επιμονή τους οτι χρειάζομαι ηλεκτρολόγο,σίγουρα θα φάνε κράξιμο.
Έχω δυσαρεστηθεί κι άλλες φορές με τη HOL όσον αφορά την εξυπηρέτηση αλλά τώρα παράγινε το κακό.Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλύτερο πάροχο;Μένω Θεσσαλονίκη,αν αυτό έχει σημασία.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!


Προς: bill27.Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο και όχι δεν με μειώνεις καθόλου γιατί αυτό που είπες είναι ακριβώς αυτό που μου συνέβει.Τα στατιστικά γραμμής που λες δεν ξέρω πως να τα βρω.Απλά ο vaggospat13 μου είπε:
"βαλε συτο 192.168.1.1 στον φυλομετρητη σου αν αου ζητησει username και pass admin και στα 2 . στη σελιδα που θα ανοιξει πηγαινε εκει π λεει dsl και πεσ μασ τι λεει"
Στην αρχική σελίδα που μπήκα έχει ένα πίνακα που λέει dsl κι από κάτω τα στοιχεία που σας έδωσα.Νόμιζα εννοούσε αυτό.

τα στατιστικα απο εκει π σ ειπα τα παιρνεις, απλα δεν ξερω ποιο πεδιο ειναι ακριβως αφου για καθε μοντεμ ειναι διαφορετικα πατα παλι 192.168.1.1 και ψαξε εκει που λεει Line Attenuation SN Margin δεν εχω το συγκεκριμενο μοντεμ για ν σου πω ακριβως

anna888
03-08-10, 01:18
Όπως σου είπα δε σκαμπάζω από τέτοια. Μήπως λες αυτό;


DSL Parameters and Status

Vendor ID: 00B5GSPN
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: 123456789abcdx
Local Tx Power: 12.4 dB
Remote Tx Power: 19.8 dB
Local Line Atten.: 17.5 dB
Remote Line Atten.: 11.0 dB
Local SNR Margin: 18.0 dB
Remote SNR Margin: 11.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: G.dmt
Profile: Main
Tx Line Rate: 960 Kbps
Rx Line Rate: 6144 Kbps
Framing Structure: Framing-3
Trellis Coding: Enable
Power Management Mode: L2, L3 Both Allowed

Config Up Down
Data Intrlvd Fast Intrlvd Fast
AS0(kbps): - - 6144 0
AS1(kbps): - - 0 0
LS0(kbps): 960 0 - -
LS1(kbps): 0 0 - -
RValue: 4 0 6 0
SValue: 4 1
DValue: 8 32

pp6210
03-08-10, 10:10
Επειδή πρέπει να ενημερώσω τον τεχνικό για την υποτιθέμενη βλάβη,ήθελα να ξεκαθαρίσω αν οι ταχύτηττες 960 και 6144 που βλέπω τώρα είναι οι σωστές για τη σύνδεσή μου.
Όχι τίποτα άλλο,να ξέρω για τί θα τους κράξω.Γιατί για την επιμονή τους οτι χρειάζομαι ηλεκτρολόγο,σίγουρα θα φάνε κράξιμο.


έχουν ξεφύγει όντως στη HOL.... ο αδελφός μου είναι χωρίς τηλέφωνο (pstn) και adsl 6αρι από την Παρασκευή, ανοίγει κλήση Παρασκευή απόγευμα, του λένε οτι από την hol είναι όλα καλά (όντως το τηλέφωνο καλεί, απλά δεν χτυπάει στο σπίτι) και άρα φταίει η καλωδίωση του σπιτιού και να φωνάξει ηλεκτρολόγο...τους λέει οτι είναι διόρωφο με 2 διαμερίσματα, κανένας δεν έχει πειράξει τίποτα...του λένε να σας στείλουμε τεχνικό από Δευτέρα (!) αλλά σας λέμε οτι δεν είναι από εμάς το πρόβλημα και θα χρεωθείτε 50 ευρώ... Χτες Δευτέρα, φέραμε ένα ιδιώτη τεχνικό (με προσβάσεις στον ΟΤΕ), τσεκάραμε οτι τα πάντα είναι ΟΚ σε καφαο κτλ, ξαναπαίρνει τηλέφωνο και τους λέει το πρόβλημα είναι σε εσάς, και του απαντάει με ύφος η τύπισσα "γιατί ακυρώσατε τον τεχνικό μας, αυτός πρέπει να επιβεβαιώσει οτι είναι δικό μας θέμα!!"

Δεν βγάζεις άκρη με τους μλκ, δηλαδή ακόμα και αν είναι δικό τους φταίξιμο πάντα το ρίχνουν στη καλωδίωση του σπιτιου, μετά στον ΟΤΕ και μόνο στην τελική στους ίδιους - προφανώς για να μην χρειάζεται να πιστώσουν πάγια!
Χτες αργά του ήρθε μόνο το adsl (γεγονός που φαντάζομαι δείχνει οτι κάποια μλκ δικιά τους ήταν και ήρθαν οι τεχνικοί Δευ΄τερα και το έφτιαξαν), αλλά είναι χωρίς pstn 4η μέρα τώρα και ακόμα σε αναμονή να του πουν τι γίνεται...

MNP-10
05-08-10, 15:20
Επειδή πρέπει να ενημερώσω τον τεχνικό για την υποτιθέμενη βλάβη,ήθελα να ξεκαθαρίσω αν οι ταχύτηττες 960 και 6144 που βλέπω τώρα είναι οι σωστές για τη σύνδεσή μου.

Οι ταχυτητες

α) με τις οποιες συνδεεσαι (960/6144)
β) και με τις οποιες κατεβαζεις (600kb ανα δευτερολεπτο και βαλε)

....ειναι σωστες. Δεν εχεις προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.