PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE KAI SNR!



giorginho7
02-08-10, 21:15
Επειδη απο παροχο σε παροχο υπαρχουν διαφορες... εδω εχουν ερθει 2-3 φορες (συνεργειο ΟΤΕ) αλλα ακομα δεν εχει βγει ακρη (εβαλαν οι γονεις μου conn-x, στην επαρχια, 24Μ).
Στο "κουτι" δειχνει SNR απο 22.5 εως ακομα και 25! Λιγα μετρα παραμεσα (στην πριζα εντος του σπιτιου) δειχνει 12-14 και εχει ΣΥΝΕΧΕΙΣ και συνεχομενους αποσυγχρονισμους! Ενας απο τους τεχνικους μου ειπε οτι SNR 15 στον ΟΤΕ ειναι οριακο και οτι απο κει και κατω θα αποσυγχρονιζει. Βασικα το θεμα μου αυτη τη στιγμη δεν ειναι να εντοπισω το προβλημα (υπαρχουν κατι παλιες πριζες που ισως προκαλουν θορυβο και θελουν ολες ξυλωμα) αλλα εχοντας την εμπειρια απο forthnet με SNR στα 6.5 και tellas με SNR στο 9.5-14.5 (Μ.Ο. 11.5-12.0) μου προκαλει μεγαλη εντυπωση το τιτανοτεραστιο SNR του ΟΤΕ!
Ειναι οντως φυσιολογικες αυτες οι τιμες?
(να με συγχωρησετε αν εχει ηδη διερευνηθει αλλου, αλλα ειναι εκατονταδες τα threads και μια απλη αναζητηση δεν με βοηθησε)
(για την ιστορια χρησιμοποιω κυριως το Οxygen που δινει η tellas γιατι εχει και wi-fi, καθως το baudtek του ΟΤΕ ειναι αχρηστο, το περιεργο ειναι οτι φαινεται να μενει πιο σταθερο οταν δεν χρησιμοποιω το ιντερνετ παρα οταν το χρησιμοποιω και οταν μπαινω απο το wi-fi παρα απο το ethernt!:rolleyes: )

emeliss
02-08-10, 22:17
Οι τιμές που δίνεις θυμίζουν adsl 2Mbps και όχι 24 που το SNR margin είναι 9db.

giorginho7
03-08-10, 01:57
Κατι που μου εκανε ακομα μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι του τεχνικου του φανηκε καταπληκτικο (σαν να λεμε ιδανικη περιπτωση) το οτι εχω τοσο μεγαλο SNR, μου λεει οτι το τελειο ειναι στα 30 (!!!) και οτι κατω απο 15 θα εχω αποσυγχρονισμους!

aris20
03-08-10, 03:49
Μάλλον έχεις 2Mbps Και έχεις τόσο Margin δεν εξηγήται αλλιώς, δεν μπορεί να έχεις 24άρα και να έχεις 25db! margin.. Εκτός αν είσαι 5 μέτρα από τον ΟΤΕ τότε κάτι γίνεται..

Απλά μάλλον υπάρχει μια προβληματική πρίζα, κάπου και σου προκαλεί αποσυνδέσεις.. Οπότε πρέπει να ελέγξεις τις καλωδιώσεις στο σπίτι σου.

Η να κάνεις και αναβάθμιση το Firmware του router σου γιατί μπορεί να είναι απλά ασυμβατότητα.

deniSun
03-08-10, 10:14
Κατι που μου εκανε ακομα μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι του τεχνικου του φανηκε καταπληκτικο (σαν να λεμε ιδανικη περιπτωση) το οτι εχω τοσο μεγαλο SNR, μου λεει οτι το τελειο ειναι στα 30 (!!!) και οτι κατω απο 15 θα εχω αποσυγχρονισμους!

Αυτό ισχύει για έως 8Μ.
Για να συγχρονίσεις σε ADSL2+ έως 24Μ θα πρέπει να σου ρίξουν το snr κάτω του 15 (συνήθως 6-12)

giorginho7
03-08-10, 17:27
Παιδια η γραμμη ειναι 24αρα (δεν τιθεται θεμα), την ειχαμε ριξει σε προφιλ 12Mbps πριν 6-7 μερες μηπως σταθεροποιηθει αλλα οι αποσυγχρονισμοι και τα SNR εμειναν ως ειχαν. Τελικα εκοψα ακομα 2 πιθανως προβληματικες πριζες, πηρα τηλεφωνο ζητωντας αλλαγη ξανα σε 24αρι προφιλ και αρχιζουν τα γλεντια! Το 13888 με στελνει στο 121 και το 121 στο 1242 (αφου το 1242 με ειχε στειλει στο 121 πριν μερικες μερες παλι). Ακουω πραγματα που προκαλουν οξεια τριχοπτωση οπως "Δεν υπαρχει προφιλ στα 12Μ, οταν σας ειπαν 12 εννοουσαν 12db θορυβο" (!!!!!) μιλαμε για παντελως ασχετα ατομα και ευτυχως που πετυχα ενα παλικαρι στο 1242 που ηξερε κι αυτος κατι λιγα οπως εγω (κι εγω λιγα ξερω μπροστα σε αλλους) και συνεννοηθηκαμε γιατι οι αλλοι στο 121 ουτε απλα ελληνικα δεν καταλαβαινουν (του στυλ "θελω να δηλωσετε να με ξαναπανε στα 24Μ απο τα 12Μ" λεω εγω και μου απαντανε "θελετε να σας πανε στα 12 για να εχετε πιο σταθερη γραμμη?"). Παντως απο το 121 μου ειπαν οτι χθες εκαναν καποιες ενεργειες (χωρις να με ενημερωσουν) προς το να ριξουν το SNR (αν και παλι μπορει να ειναι παραμυθι που μου ειπε αυτος επειδη το ειδε να ειναι πιο χαμηλα σημερα, ισως απλα να επεσε επειδη εκοψα τις 2 πριζες).

Για να μην πολυλογω παλι, να πω οτι πλεον βλεπω SNR -> 10 (!! μεγαλη αλλαγη απο τα 14 εξω 22 μεσα), η συνδεση ΦΑΙΝΕΤΑΙ να ειναι σχετικα σταθερη (σημερα απο το πρωι που το παρακολουθω εχει κανει 5-6 αποσυγχρονισμους, φτανοντας πλεον τον ένα καθε μια ωρα απο τον έναν καθε λεπτο) απο το FTP του ΟΤΕ κατεβαζει με 1ΜΒ/s, ομως στο browsing και στο "υπολοιπο" κατεβασμα υπαρχει χοντρο προβλημα ταχυτητας (δεν ανεβαινει το traffic πανω απο 200ΚΒ/s με τιποτα και ολα σερνονται). Πριν 3-4 μερες κατεβαζα τορεντ με 1.3ΜΒ/s με τη γραμμη στα 12.000, τωρα ουτε απο hosters ουτε πουθενα (μονο τα ftp's πιανουν).
Κι ολα αυτα τη στιγμη που συνδεοντας το ρουτερ στο... κουτι εξω απο το σπιτι πιανει 23+Μbps με μεγιστο τα... 26.700 (και 1220 up)!

Μα πραγματικα οι μορφες και ιδιαιτεροτητες του dsl ομοιαζουν εκπληκτικα με αυτες των ανθρωπων! Οπως και οι ανθρωποι ειναι ολοι τους διαφορετικοι χαρακτηρες ετσι και οι συνδεσεις DSL, καθε μια εχει τρομερες ιδιαιτεροτητες!
Το αλλο συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι μαλλον τελικα ο ΟΤΕ εχει το πιο αχρηστο/ασχετο προσωπικο απο ολους τους παροχους σε κεντρα τεχνικης υποστηριξης/βλαβοληψιας, μονο και μονο για να γεμιζει τα... ακουστικα (μην εχει αναμονη).

edit: Αυτη τη στιγμη φαινεται να πηγαινουν καλα και τα "κανονικα" κατεβασματα, με τη γραμμη στα 10800 (περιμενοντας την "απελευθερωση" της και παλι προς 24) κατεβαζω με περιπου 600ΚΒ/s.

deniSun
03-08-10, 17:41
α) Τα προφίλ καθορίζονται βάση snr και όχι βάση ταχύτητας.
Σε αυτό έχουν δίκαιο
β) Σε ADSL2+ συνδέσεις δεν βάζουν προφίλ πάνω από 12db
Αν δεις πάνω από 12db τότε αυτό καθορίζεται από το ρούτερ και όχι από τον πάροχο, λόγω των αποσυνδέσεων.
Αν αφήσεις λίγο το ρούτερ κλειστό θα δεις το snr που σου δίνει ο πάροχος.
γ) Από την στιγμή που κλειδώνεις έξω από το σπίτι κανονικά, έχει πρόβλημα η καλωδίωσή σου.
Σε πιο σημείο βρίσκεται το πρόβλημα είναι θέμα ελέγχου από ηλεκτρολόγο που ξέρει και όχι που να λέει ότι ξέρει.

Asas
03-08-10, 17:46
α) Τα προφίλ καθορίζονται βάση snr και όχι βάση ταχύτητας.
Σε αυτό έχουν δίκαιο
β) Σε ADSL2+ συνδέσεις δεν βάζουν προφίλ πάνω από 12db
Αν δεις πάνω από 12db τότε αυτό καθορίζεται από το ρούτερ και όχι από τον πάροχο, λόγω των αποσυνδέσεων.
Αν αφήσεις λίγο το ρούτερ κλειστό θα δεις το snr που σου δίνει ο πάροχος.
γ) Από την στιγμή που κλειδώνεις έξω από το σπίτι κανονικά, έχει πρόβλημα η καλωδίωσή σου.
Σε πιο σημείο βρίσκεται το πρόβλημα είναι θέμα ελέγχου από ηλεκτρολόγο που ξέρει και όχι που να λέει ότι ξέρει.

@deniSun το snr μπορεί να στο ρίξει ο κάθε πάροχος...???Αυτό δεν ρυθμίζεται από μόνο του από την γραμμή...;;;

aris20
03-08-10, 17:47
Για να μην πολυλογω παλι, να πω οτι πλεον βλεπω SNR -> 10 (!! μεγαλη αλλαγη απο τα 14 εξω 22 μεσα), η συνδεση ΦΑΙΝΕΤΑΙ να ειναι σχετικα σταθερη (σημερα απο το πρωι που το παρακολουθω εχει κανει 5-6 αποσυγχρονισμους, φτανοντας πλεον τον ένα καθε μια ωρα απο τον έναν καθε λεπτο) απο το FTP του ΟΤΕ κατεβαζει με 1ΜΒ/s, ομως στο browsing και στο "υπολοιπο" κατεβασμα υπαρχει χοντρο προβλημα ταχυτητας (δεν ανεβαινει το traffic πανω απο 200ΚΒ/s με τιποτα και ολα σερνονται). Πριν 3-4 μερες κατεβαζα τορεντ με 1.3ΜΒ/s με τη γραμμη στα 12.000, τωρα ουτε απο hosters ουτε πουθενα (μονο τα ftp's πιανουν).
Κι ολα αυτα τη στιγμη που συνδεοντας το ρουτερ στο... κουτι εξω απο το σπιτι πιανει 23+Μbps με μεγιστο τα... 26.700 (και 1220 up)!
.

26.700kbps?
Δεν είναι δυνατό... 24576kbps/1024kbps είναι το μέγιστο.
Θα έχει γίνει κάποιο χοντρό λάθος από τον ΟΤΕ, αλλά και εσύ πρέπει να ελέγξεις τις καλωδιώσεις σου, να τραβήξεις νέο καλώδιο από τον κατανεμητή ώστε να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με έξω στον κατανεμητή. Αν έχεις πάλι αποσυνδέσεις δήλωσε βλάβη παλι..

Και να σου πώ κάτι,
και ακούστε το όλοι..

Στο 121 δηλώνεις πακετο 24άρι η 12άρι.
Στο 1242 δηλώνεις τις βλάβες αποκλειστικά, αν κάτι δεν πάει καλά.

Στο 121 για 12άρι η 24άρι η Fast path τους λές να το γράψουν όπως το λές και να το δώσουν στον τεχνικό και να σας καλέσει την επόμενη μέρα και ότι θα καταλάβει αυτός.
Εκεί δεν γνωρίζουν τίποτα, άρα τους λές δώσε στον τεχνικό την τάδε ρύθμιση κτλ.

Στο 1242 δηλώνεις βλάβες τύπου, αποσυνδέσεις, προβλήματα συγχρονισμού, και μετρήσεις στο ΚΑΦΑΟ/Κατανεμητή.

Αν πάλι σας πούνε κάτι, μην το κλείσετε να πάρετε στον αριθμό που σας λένε.
Πείτε, μα ήδη μίλησα με το 1242/13888 κτλ. Και θα τους φέρετε στην δύσκολη θέση.
Ποιά? Να σας εξυπηρετήσουν φυσικά :p :)

deniSun
03-08-10, 17:54
@deniSun το snr μπορεί να στο ρίξει ο κάθε πάροχος...???Αυτό δεν ρυθμίζεται από μόνο του από την γραμμή...;;;

Όχι.
Είναι η δοκιμαστική εβδομάδα που λέμε ότι περνάνε όλοι σε κάθε νέα σύνδεση.
Όλοι έχουν ένα default profile.
Με αυτό ξεκινούν και συνεχίζουν.
Για παράδειγμα στη forthnet σε ξεκινάνε με snr 6.
Αν δουν ότι έχεις αποσυνδέσεις την πρώτη εβδομάδα σε φοράνε ένα 8άρι.
Αν συνεχίζεις να έχεις αποσυνδέσεις τότε πρέπει να το δηλώσεις και σε πάνε σε 12άρι.
Αν συνεχιστούν σου πρωτείνουν έλεγχο από τεχνικό.

Το snr αλλάζει και από το ρούτερ.
Το πόσο συχνά εξαρτάται από το μοντέλο και το fw που φοράει.
Κάποια είναι περισσότερο ανεκτικά κάποια όχι και τόσο.
Αν για παράδειγμα έχεις αποσυνδέσεις μέσα σε Χ διάστημα το ρούτερ προκειμένου να σε κρατήσει σε μεγαλύτερο uptime αυξάνει το snr.
Σε 6άρι μπορεί να πάει έως 8, σε 8άρι έως 11, και σε 12άρι έως 16-18 περίπου.
Οι τιμές αυτές δεν είναι πραγματικές.
Δηλαδή κάποια στιγμή μπορείς να κάνεις restart το ρούτερ και να συγχρονίσεις με το κανονικό σου Profile.

giorginho7
03-08-10, 18:07
Παντως χωρις restart του ρουτερ και χωρις να πειραξω κατι αλλο, ξαφνικα το SNR πηδησε στο 15 (απο το 10αρι που ειχε πριν λιγο) και εφαγε μαζεμενους 3 αποσυγχρονισμους! Ενα περιεργο πραμα ειναι οτι πολλες φορες παροτι χανει τον συγχρονισμο, τελικα παιρνει την ιδια ΙΡ (μηπως την εχει "κρατημενη" ο σερβερ του ΟΤΕ για τον καθε χρηστη για λιγα λεπτα?).
Να σημειωσω οτι κι εγω σε αυτα τα τηλεφωνηματα αυτο ακριβως που λεει ο aris20 κανω! Δηλαδη στο 121 τους λεω λεξη-λεξη τι να γραψουν (δυστυχως ομως απο οτι φαινεται καποια κακια μαγισσα δεν αφηνει τα μυνηματα παντα να φτασουν στους τεχνικους) ενω στο 1242 πριν λιγο τους ελεγα οτι "ο ενας με στελνει στον αλλο κλπ".
Παντως μου φαινεται οτι καποιος παιζει με την γραμμη μου :p γιατι πακετο με το SNR στα 15 πηγε και ο συγχρονισμος ξανα απο τα 10800 στο ανω οριο του προφιλ, δηλαδη 12.030!

Asas
03-08-10, 18:13
Όχι.
Είναι η δοκιμαστική εβδομάδα που λέμε ότι περνάνε όλοι σε κάθε νέα σύνδεση.
Όλοι έχουν ένα default profile.
Με αυτό ξεκινούν και συνεχίζουν.
Για παράδειγμα στη forthnet σε ξεκινάνε με snr 6.
Αν δουν ότι έχεις αποσυνδέσεις την πρώτη εβδομάδα σε φοράνε ένα 8άρι.
Αν συνεχίζεις να έχεις αποσυνδέσεις τότε πρέπει να το δηλώσεις και σε πάνε σε 12άρι.
Αν συνεχιστούν σου πρωτείνουν έλεγχο από τεχνικό.



Το πιασα...Thnx:)

deniSun
03-08-10, 18:13
Δεν χρειάζεται restart το ρούτερ για να αλλάξει το snr.
Ένα αποσυγχρονισμός είναι αρκετός.
Ακόμα και χωρίς αποσυγχρονισμό μπορεί να δεις το snr να ανεβοκατεβαίνει (δεν μιλάμε για μεγάλες διακιμάνσεις +-1, 1.5db)
Η κατάστασή που περιγράφεις είναι φυσιολογική λόγω των αποσυγχρονισμών.
Αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι ότι έξω κλειδώνεις κανονικά που πάει να πει ότι η καλωδίωσή σου έχει πρόβλημα.

giorginho7
03-08-10, 18:45
Τελικα ηταν ο... πατερας μου αυτη τη φορα που επαιζε με τη γραμμη, για την ακριβεια με το καλωδιο απο το κουτι του ΟΤΕ εως την 1η πριζα του σπιτιου, η οποια παρεπιπτοντως ηταν "νεκρη" (αν και ο οτε-τζης δεν ειχε το οργανο που "χτυπαει" αν υπαρχει ταση στην γραμμη). Το κακο ειναι οτι κοψαμε λιγο το καλωδιο αυτο μεχρι το σημειο οπου φαινοταν ψιλο-στραπατσαρισμενο και πηγα και συνδεσα το ρουτερ μοναχο του εκει πανω και... το snr πηγε στα 22 (!!) το attenuation στα 27 (απο 22) και οι αποσυγχρονισμοι... αστα.
Αργοτερα αποψε ή αυριο θα δοκιμασουμε να περασουμε νεο καλωδιο μηπως φτιαξει...


EDIT: Τελικα καναμε κατι το οποιο θελω να ρωτησω αν ειναι χαζομαρα: Κρατησαμε το ενα καλωδιο του ΟΤΕ ως ειχε, αλλα συνδεσαμε (περασαμε μεσα απο τον τοιχο κανονικα) και ενα επιπλεον καλωδιο στο 2ο ζευγαρι που ερχεται απο τον ΟΤΕ και το στειλαμε στην 1η πριζα που βρισκεται 2.5 μετρα μακρια απο το κουτι του οτε. Εκει πανω εβαλα σκετο το ρουτερ, τα 2 τηλεφωνα εξακολουθουν να λειτουργουν κανονικα στις υπολοιπες πριζες (με φιλτρακια κλπ). Ρωταω μηπως ειναι χαζομαρα γιατι για καποιο περιεργο λογο το attenuation ειναι ακομα ανεβασμενο (στο 27, ενω το μηκος των καλωδιων προφανως μικρυνε αρκετα) ενω και το SNR αυτη τη στιγμη σε καθε refresh παιζει απο τα 14.90 εως τα 16.75!!
Επισης να ρωτησω: Στη συγκεκριμενη πριζα το ετερο ζευγος καλωδιων ειναι επισης ενεργο αλλα δεν χρησιμοποιειται. Πώς μπορω να διασφαλισω οτι δεν θα προκαλει παρεμβολες? (πώς θα το απομονωσω καλυτερα? αυτη τη στιγμη εχω τυλιξει τις ακρες με σελοτέιπ και το εχω διπλώσει μεσα στην πριζα ωστε να μη φαινεται)

ΕDIT2: Νεος αποσυγχρονισμος και συνδεση στα 9600 με SNR=10 και att=23!!! Βρε καποιος παιζει με τη γραμμηηηη....:evil:
ΕDIT3: E τωρα αυτο πρεπει να το ποσταρω!!!
Signal Local Remote
Loss of Signal 8 0
Signal to Noise Ratio -51.00 dB 14.5 dB
Line Attenuation 23.5 dB 3.5 dB
Transmit Power 12.3 dB 19.8 dB

Παντως επανηλθε και παλι στα 12.000 με SNR 15 & att 27 αλλα αυτη τη στιγμη χανει συνεχως τον συγχρονισμο... και μιλαμε οτι ειναι σε νεο καλωδιο μολις 2.5 μετρα απο το κουτι! Αν δεν κανει παρεμβολες το διπλανο καλωδιο οπως ανεφερα τοτε τελικα αλλου ειναι το προβλημα! Θα παω σε λιγο να αποσυνδεσω τελειως το αλλο καλωδιο να δω τι θα μου δωσει το ρουτερ (αν και βασικα περιμενω πρωτα να με γυρισουν στα 24Μ να δω τι θα πιασει... και ναι το ρουτερακι του οτετζη χθες εδειχνε attainable στα 26700, επρεπε να το βγαζα φωτο :cool:)

deniSun
03-08-10, 22:20
α) Το att δίνει την απόσταση από το DSLAM έως του ρούτερ σου.
Πόσο να επηρεάσει σε αυτό η μεταβολή που έκανες στο μήκος του καλωδίου.
Καθόλου
β) Να αποσυνδέσεις τελείως το πρώτο καλώδιο που είχες και να αφήσεις μόνο το νέο να πάει απευθείας στο ρούτερ σου.
Χωρίς να έχεις συνδέσεις καμιά άλλη συσκευή πατατήρησέ το όλο το βράδυ.
Δες αύριο το πρωί αν έχει αποσυγχρονισμούς.

giorginho7
23-08-10, 13:57
Παιδια δε σας ξεχασα, απλα το ψιλο-παρατησα το θεμα, δεν ειχα και καθολου ορεξη, δεν ηταν δικια μου η συνδεση, τελος παντων. Τελικα με το νεο καλωδιο και "κατι γινεται" και "παλι περιεργα ειδα" αφου ναι μεν δεν εχει αποσυγχρονισμους (τροπος του λεγειν αφου εχει 2-3 καθε μερα) και οι ταχυτητες παιζουν ποτε στα 17500 και ποτε στα... 7500!!! Καλωδια στην επαρχια... τι ψαχνεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.