PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπισία - OnDSL Kit Help



mcpillager
22-06-06, 23:11
Καλησπέρα,

γράφω γιατί το θέμα έχει φτάσει στην απελπισία.
σε μια συνδρομή 384/128 adsl με ondsl kit υπάρχει το εξής πρόβλημα:

Το outbound traffic δουλεύει κανονικά, δηλαδή browsing, σύνδεση με remote desktop σε άλλο pc, email κοκ

Το inbound traffic ΔΕΝ δουλεύει καθόλου! Το IP του pc είναι σαν να μην υπάρχει. Ούτε ping, ούτε web server, ούτε σύνδεση μέσω remote desktop (ΠΡΟΣ το pc αυτό), ούτε p2p προγράμματα, τίποτα. Ουσιαστικά καμία εισερχόμενη κλήση σε οποιοδήποτε port δεν φτάνει ποτέ στο pc.

Σύνθεση pc:
- Windows XP pro : μια τυπική εγκατάσταση χωρίς πολλά πολλά και περιέργα software.
- Sagem fast 800 : αυτό που ήταν μέσα στο kit.
- Windows firewall ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τελείως.
- OTENET Security Kit ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τελείως.

Έκανα άπειρες δοκιμές με και χωρίς firewalls. Για 2 μήνες δεν είχα καθόλου το Otenet security kit. Επίσης δοκιμές έκανα και με τo firewall ενεργοποιημένο, με ΟΛΕΣ τις απαραίτητες ports ανοικτές.

Προσοχή: όταν πρωτό-έγινε η σύνδεση, τα πάντα δούλευαν κανονικά. Ένα πρωί, ΞΑΦΝΙΚΑ, κ α π ο υ τ !

ΤΙΠΟΤΑ!

Παρακαλώ αν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση - ιδεά να την ακούσω.

godspeed
23-06-06, 00:10
παρε ενα τηλεφωνο στην ΟΤΕνετ μηπως κι εχουν κολησει τα στοιχεια σου. και ρωτα τους να δουν κι απο κει τι παιζει. μπορει να χει κανα προβλημα η γραμμη σου και να πρεπει να στειλουν βλαβη στον ΟΤΕ

nnn
23-06-06, 00:27
Καλώς ήρθες.
Το παρακάτω το διάβασες ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32187
;)

liberostelios
23-06-06, 00:30
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά αυτό μου θυμίζει κάτι που είχα πάθει εγώ με το modem/router που δίνει η Vivodi. Δεν μπορούσα με τίποτα να κατεβάσω, να δω σελίδες κλπ. Και αυτό το έπιανε όποτε ήθελε. Τελικά, έφταιγε ότι δεν έβλεπε τον DNS server της Vivodi το router και αναγκάστηκα να τον βάλω μόνος μου.

Κάνε το εξής. Προσπάθησε να συνδεθείς στη διεύθυνση http://64.233.167.99. Αν σου βγει το Google τότε το πρόβλημα είναι στον DNS server και θα πρέπει να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις.

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω αν είναι αυτό το πρόβλημα. Αλλά επειδή κι εγώ που είχα πρόβλημα με τον DNS server (με Vivodi) είχα τα ίδια συμπτώματα (σαν να μην υπάρχει σύνδεση αλλά υπήρχε upload) γι αυτό στο λέω.

mcpillager
23-06-06, 11:08
παρε ενα τηλεφωνο στην ΟΤΕνετ μηπως κι εχουν κολησει τα στοιχεια σου. και ρωτα τους να δουν κι απο κει τι παιζει. μπορει να χει κανα προβλημα η γραμμη σου και να πρεπει να στειλουν βλαβη στον ΟΤΕ

Πήρα στο 801... και φυσικά δεν ήξεραν κάτι σχετικό. Ο συμπαθητικός τυπάκος - φοιτητής που βγάζει και αυτός το χαρτζηλίκι του σηκώνοντας τηλέφωνα απλά μου πρότεινε να αλλάξω το modem σε κάτι πιο ... σοβαρό ;)
Σ' ευχαριστώ.



Kαλώς ήρθες.
Το παρακάτω το διάβασες ?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32187


Τα διάβασα και αδυνατώ να το πιστέψω. Όταν τηλεφώνησα στο 801 το ανέφερα. Μου είπαν πως δεν έχουν υπόψην τους κάτι τέτοιο. Φυσικά, το βρίσκω εντελώς παράλογο και κυρίως π α ρ α ν ο μ ο. Φανταστείτε, να αγοράσετε αυτοκίνητο αλλά να έχει μέσα μόνο τη θέση του οδηγού. Τα άλλα 3 καθίσματα ξηλωμένα. Το 2004 - 2005 είχα OTENet ADSL (οχι OnDSL Kit) με δικό μου router/modem και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Είναι λοιπόν αλήθεια οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει στις προσφορές - τύπου Kit; Παιδιά, αυτά τα πράγματα είναι εντελώς ανήθικα και παράνομα. Ακόμα και τώρα δεν το πιστεύω οτι έχουν κάνει κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να μπω στην λογική αλλαγής παρόχου. Θα δοκιμάσω αν αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=514212&postcount=73 είναι η λύση τελικά.
Σ' ευχαριστώ.

mcpillager
23-06-06, 11:16
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά αυτό μου θυμίζει κάτι που είχα πάθει εγώ με το modem/router που δίνει η Vivodi. Δεν μπορούσα με τίποτα να κατεβάσω, να δω σελίδες κλπ. Και αυτό το έπιανε όποτε ήθελε. Τελικά, έφταιγε ότι δεν έβλεπε τον DNS server της Vivodi το router και αναγκάστηκα να τον βάλω μόνος μου.

Κάνε το εξής. Προσπάθησε να συνδεθείς στη διεύθυνση http://64.233.167.99. Αν σου βγει το Google τότε το πρόβλημα είναι στον DNS server και θα πρέπει να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις.

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω αν είναι αυτό το πρόβλημα. Αλλά επειδή κι εγώ που είχα πρόβλημα με τον DNS server (με Vivodi) είχα τα ίδια συμπτώματα (σαν να μην υπάρχει σύνδεση αλλά υπήρχε upload) γι αυτό στο λέω.

Ευχαριστώ αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Για να καταλάβεις, είτε IP χρησιμοποιώ είτε DNS names, τα sites, servers κοκ τα βλέπω κανονικά. Το αντίθετο όμως δεν γίνεται, δηλαδή έστω οτι έχω στήσει εναν IIS (80), το PicoPhone (11676) και το Remote Desktop (3389). Αν προσπαθήσω απ' έξω να αποκτήσω πρόσβαση στο pc αυτο, δεν γίνεται τίποτα, σε κανένα από τα ports:

- ούτε ping
- ούτε iis (δηλ. να δεί κάποιος τις σελίδες στον web server μου)
- ούτε pico (δηλ. να με καλέσει κάποιος)
- ούτε remote desktop (δηλ. να συνδεθεί κάποιος στο pc μου)

Ουσιαστικά, η dynamic IP που μου έχει δώσει ο OTE είναι σαν να μην υπάρχει - απροσπέλαστη.

MirrorX
23-06-06, 14:16
επειδη φαινεσαι εμπειρος χρηστης κατα τη γνωμη μου το προβλημα οφειλεται 100% στις blocking ports...νομιζω αν αλλαξεις "το βαθμο προστασιας σου" θα ειναι ολα ενταξει...

Υ.Γ αφου το κανεις, κανε disconnect/recconect

axeman
24-06-06, 00:23
mcpillager,

όσο απιστευτο κι αν σου φαίνεται έλεγξε μήπως αυτό είναι η αιτία.

Μπες στο my.otenet.gr, δώσε τα στοιχεία σου και απενεργοποίησε την επιλογή για αυξημένη ασφάλεια, αν είναι τελικά ενεργοποιημένη.

Δεν θα συμφωνήσω ότι είναι τόσο ανήθικο και παράνομο αν σκεφτείς ότι υπάρχουν χρήστες που δεν έχουν τις γνώσεις που πιθανόν έχουν κάποιοι άλλοι. Σκέψου ότι υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν μπαινουν καν στον κόπο ή δεν γνωρίζουν ότι πρεπει να αλλάξουν τα default passwords των συσκευών τους και αφήνουν ενεργοποιημένες διάφορες υπηρεσίες στον υπολογιστή τους. Θα μου πεις ότι αν δεν ανοιξουν πόρτες απο τον router τότε δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά αν κάποιος μπει στον router τότε πολύ ευκολα μπορεί να ανοιξει ότι θέλει. Ασε δε τις περιπτωσεις του autologin στο pc ...

Άλλωστε όταν μπεις στο my.otenet.gr για να κανεις την εγγραφή και ενεργοποίηση δεν έχεις την απορία να δεις και να διαβασεις τι κάνουν οι άλλες επιλογες ???

mcpillager
26-06-06, 10:57
οκ παιδιά, το πρόβλημα λύθηκε απενεργοποιώντας την "πρόσθετη προστασία" της ΟΤΕnet όπως ακριβώς περιγράφεται στο: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=514212&postcount=73

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.