PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι να πληρωνουμε ??



Σελίδες : [1] 2 3 4

Sandbird
05-08-10, 17:06
Σημερα για 7 ωρες δεν ειχα σταθερο τηλ και το internet σερνοταν στα 40Κ.
Εγω και αλλοι ποσοι συνδρομητες της Forthnet ειχαμε προβλημα γιατι καπου κοπηκε μια οπτικη ινα.
Και ηθελα την αποψη σας με το εξης παραδειγμα.
Αν προσλαβετε εναν υδραυλικο να φτιαξει την βρυση σας και στο ενδιαμεσο βγει για τσιγαρο και καψει το χερι του, χωρις νας πει τιποτα παει στο νοσοκομειο και γυρναει πισω μετα απο 7 ωρες και τελειωνει την δουλεια. Θα τον πληρωνατε για 7 ωρες δουλεια η θα του δειχνατε το δαχτυλο αν σας ζητουσε τα λεφτα για τις 7 ωρες?

Εμεις γιατι δεν απαιτουμε μειωση στο ποσο του λογαριασμου οτι εχουν προβληματα ? δικαιο δεν ειναι ? πληρωνουμε μια υπηρεσια και οταν δεν την εχουμε πρεπει να εχουμε καποια μειωση.

Επισης βλεπω συχνα μερικους με κατι ταχυτητες στα 2mb / sec κτλ. Το ιδιο πακετο εχουμε αγορασει, τα ιδια λεφτα πληρωνουμε αλλα αυτοι εχουν 3πλασιο download. Το θεωρειτε δικαιο και αυτο ?
Αφου ανα πασα στιγμη ξερουν με τι ταχυτητες κατεβαζουμε απο το ιντερνετ γιατι εχουμε ολοι την ιδια τιμη. ?

Η γνωμη σας?

hellasyoda
05-08-10, 17:10
Διάβασε τους όρους σύμβασής που υπόγραψες και θα καταλάβεις γιατί. (δε τους έχω διαβάσει :p αλλά είμαι σίγουρος είναι καλυμμένοι)

cranky
05-08-10, 17:11
Εγώ, θα έπαιρνα άλλο υδρυλικό.

Banditgr
05-08-10, 17:13
Εγώ, θα έπαιρνα άλλο υδρυλικό.

Εγώ πήρα ήδη (εδώ και ένα χρόνο :p).

Asas
05-08-10, 19:21
Επισης βλεπω συχνα μερικους με κατι ταχυτητες στα 2mb / sec κτλ. Το ιδιο πακετο εχουμε αγορασει, τα ιδια λεφτα πληρωνουμε αλλα αυτοι εχουν 3πλασιο download.


Αυτόόμως εξαρτάται από παράγοντες που δεν ευθύνετε οεκάστοτε πάροχος...;)

Georgevtr
05-08-10, 19:25
Γιατί κάναμε το λάθος και πιστέψαμε στα παραμυθάκια της forthNIET,περί αξιοπιστίας και δικτύου.
ΆΣΧΕΤΟΙ και παντελώς ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ αποδείχθηκαν!

Κύριοι όσο θα παραμένουμε συνδρομητές τους,τόσο θα παίζουν με την ψυχική μας υγεία και φυσικά με τα € μας θα προσπαθούν να κλείνουν τρύπες στο σάπιο δίκτυο τους.

Απο μένα τέλος.
8 μέρες και σήμερα.

Asas
05-08-10, 19:31
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω...Η ΕΕΤΤ τί κάνει...;;;:evil:

cranky
05-08-10, 19:35
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω...Η ΕΕΤΤ τί κάνει...;;;:evil:
Τέτοια εποχή, μπάνια, μάλλον. http://img691.imageshack.us/img691/9972/secretr.gif

Schumipes11
05-08-10, 20:06
Γιατί κάναμε το λάθος και πιστέψαμε στα παραμυθάκια της forthNIET,περί αξιοπιστίας και δικτύου.
ΆΣΧΕΤΟΙ και παντελώς ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ αποδείχθηκαν!

Κύριοι όσο θα παραμένουμε συνδρομητές τους,τόσο θα παίζουν με την ψυχική μας υγεία και φυσικά με τα € μας θα προσπαθούν να κλείνουν τρύπες στο σάπιο δίκτυο τους.

Απο μένα τέλος.
8 μέρες και σήμερα.


Δοκίμασε και κάνε ένα πέρασμα από τους υπόλοιπους εναλλακτικούς , να δούμε πόσο απαλλαγμένος από τα προβλήματα θα είσαι, εύχομαι να είσαι όντως και να μην έχεις πρόβλημα ,αλλά δυστυχώς το big boss OTE σε κουμαντάρει όσον αφορά το τι ιντερνετ θα έχεις κι εσύ κι οποιοσδήποτε δεν την παλεύει από βλάβες άφτιαχτες σε εναλλακτικούς......Και φαντάσου ότι η φορθνετ ήταν το πρότυπο σε κάθε μητινγκ που πραγματοποιούταν και συζητάγανε τους στόχους 3μήνου 6μήνου και ουτω καθεξής.......ο νοών νοείτο τα υπόλοιπα σχόλια δικά σας.........

sdikr
05-08-10, 20:08
η συμβάση λεεί για μετά απο 48 ώρες, για παραπάνω πράγματα υπάρχουν τα μισθωμένα (που πάλι με το 99% sla μιλάμε για 10 μέρες τον χρόνο)

Και άντε σου πιστώσανε το πάγιο των 7 ώρων
40/30/60*7 τι σου δίνει;

Sandbird
06-08-10, 10:58
Δεν μ' ενδιαφέρει τι μου δίνει...και 10cent να μου κόψει.
Θέλω να μου δείξει ότι "Ναι φίλε τα έκανα σκ....α, ορίστε δικαιούσαι να πάρεις τόσα πίσω"
Αλλά όπως θα τα κόψει από μένα θα τα κόψει και από άλλους 100000 που την πάθανε την ίδια μέρα.

Και στα σχόλια των Οτετζιδων και Νετονετζιδων εδώ μέσα έχω δυο πράγματα να πω.

Γελάτε με την Forthnet αλλά όταν "κόψουν" την οπτική ίνα τη δικιά σας θα σας τσούξει και σας.
Από τις παρωπίδες έχετε χάσει το νόημα του "Πληρώνω-Παίρνω" και τα δικαιώματα σας.
Στη Σουηδία που ήμουν και "κάποιος" έκοψε κατά λάθος ένα κεντρικό καλώδιο της Δεή και η μισή Στοκχόλμη δεν είχε ρεύμα, μετά από 3 μέρες που αποκαταστάθηκε η βλάβη, πήγαν ΟΛΟΙ και γράψανε μια λίστα από τα φαγητά που είχαν στο ψυγείο και στην κατάψυξη και πήγαν και τις δώσανε στα ταχυδρομεία της χώρας και πήραν ΟΛΟΙ πίσω χρηματικό ποσό μέσα σε 2 βδομάδες. Εγώ πήρα 150 € τότε. Και όχι μόνο αυτό. Βγήκε η Δεη στην τηλεόραση και ζήτησε δημόσια συγνώμη για το γεγονός.
Σίγουρα μερικοί θα πείτε "Εδώ είναι Ελλάδα δεν είναι Σουηδία." αλλά από ποιον εξαρτάται αυτό ?
Οχι από τα drones που έχουν φάει ενέσεις ξυλοκαϊνης και έχουν μουδιάσει....Εσείς ας κάνετε καυστικά σχόλια δεν πειράζει....εμείς θα στείλουμε μια καταγγελία στο υπουργείο καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ.

sdikr
06-08-10, 11:12
Δεν μ' ενδιαφέρει τι μου δίνει...και 10cent να μου κόψει.
Θέλω να μου δείξει ότι "Ναι φίλε τα έκανα σκ....α, ορίστε δικαιούσαι να πάρεις τόσα πίσω"
Αλλά όπως θα τα κόψει από μένα θα τα κόψει και από άλλους 100000 που την πάθανε την ίδια μέρα.

Και στα σχόλια των Οτετζιδων και Νετονετζιδων εδώ μέσα έχω δυο πράγματα να πω.

Γελάτε με την Forthnet αλλά όταν "κόψουν" την οπτική ίνα τη δικιά σας θα σας τσούξει και σας.
Από τις παρωπίδες έχετε χάσει το νόημα του "Πληρώνω-Παίρνω" και τα δικαιώματα σας.
Στη Σουηδία που ήμουν και "κάποιος" έκοψε κατά λάθος ένα κεντρικό καλώδιο της Δεή και η μισή Στοκχόλμη δεν είχε ρεύμα, μετά από 3 μέρες που αποκαταστάθηκε η βλάβη, πήγαν ΟΛΟΙ και γράψανε μια λίστα από τα φαγητά που είχαν στο ψυγείο και στην κατάψυξη και πήγαν και τις δώσανε στα ταχυδρομεία της χώρας και πήραν ΟΛΟΙ πίσω χρηματικό ποσό μέσα σε 2 βδομάδες. Εγώ πήρα 150 € τότε. Και όχι μόνο αυτό. Βγήκε η Δεη στην τηλεόραση και ζήτησε δημόσια συγνώμη για το γεγονός.
Σίγουρα μερικοί θα πείτε "Εδώ είναι Ελλάδα δεν είναι Σουηδία." αλλά από ποιον εξαρτάται αυτό ?
Οχι από τα drones που έχουν φάει ενέσεις ξυλοκαϊνης και έχουν μουδιάσει....Εσείς ας κάνετε καυστικά σχόλια δεν πειράζει....εμείς θα στείλουμε μια καταγγελία στο υπουργείο καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ.

το λες και μόνος σου, μετά απο 3 μέρες............... όχι για μετά απο 7 ώρες,

τα περι οτετζηδων τώρα πως σου ήρθε;

giatros.net
06-08-10, 11:20
Δεν μ' ενδιαφέρει τι μου δίνει...και 10cent να μου κόψει.
Θέλω να μου δείξει ότι "Ναι φίλε τα έκανα σκ....α, ορίστε δικαιούσαι να πάρεις τόσα πίσω"
Αλλά όπως θα τα κόψει από μένα θα τα κόψει και από άλλους 100000 που την πάθανε την ίδια μέρα.

Και στα σχόλια των Οτετζιδων και Νετονετζιδων εδώ μέσα έχω δυο πράγματα να πω.

Γελάτε με την Forthnet αλλά όταν "κόψουν" την οπτική ίνα τη δικιά σας θα σας τσούξει και σας.
Από τις παρωπίδες έχετε χάσει το νόημα του "Πληρώνω-Παίρνω" και τα δικαιώματα σας.
Στη Σουηδία που ήμουν και "κάποιος" έκοψε κατά λάθος ένα κεντρικό καλώδιο της Δεή και η μισή Στοκχόλμη δεν είχε ρεύμα, μετά από 3 μέρες που αποκαταστάθηκε η βλάβη, πήγαν ΟΛΟΙ και γράψανε μια λίστα από τα φαγητά που είχαν στο ψυγείο και στην κατάψυξη και πήγαν και τις δώσανε στα ταχυδρομεία της χώρας και πήραν ΟΛΟΙ πίσω χρηματικό ποσό μέσα σε 2 βδομάδες. Εγώ πήρα 150 € τότε. Και όχι μόνο αυτό. Βγήκε η Δεη στην τηλεόραση και ζήτησε δημόσια συγνώμη για το γεγονός.
Σίγουρα μερικοί θα πείτε "Εδώ είναι Ελλάδα δεν είναι Σουηδία." αλλά από ποιον εξαρτάται αυτό ?
Οχι από τα drones που έχουν φάει ενέσεις ξυλοκαϊνης και έχουν μουδιάσει....Εσείς ας κάνετε καυστικά σχόλια δεν πειράζει....εμείς θα στείλουμε μια καταγγελία στο υπουργείο καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ.

Είσαι πολυλογάς... το ξέρεις?
Στείλε ένα φαξ όπου αμφισβητείς τις χρεώσεις κατα την περίοδο της βλάβης και ότι ζητάς να πιστωθεί ο λογαριασμός σου, επίσης ζήτησε (στο φαξ) και αντιλογισμό των υπηρεσιών που πληρώνεις.

Sandbird
06-08-10, 11:39
Το περι Οτετζήδων πήγαινε για τον bandit και τον cracky.
Είδα τη σύνδεση τους από το προφίλ τους.

3 μέρες έκανε γιατι το πρόβλημα ήταν 10 μέτρα κάτω από το έδαφος και μέσα στο μετρο κιόλας.

Και επειδή ήταν 7 ώρες δλδ τι πάει να πει ? Αν δλδ ο πατέρας μου (που δεν έχει κινητό) ήθελε να καλέσει ασθενοφόρο....θα έψαχνε να βρει γείτονα που δεν έχει πάει διακοπές για να καλέσει ?
Είστε σοβαροί ? Το τηλέφωνο είναι βασική ανάγκη και πρέπει να δουλεύει 100%. Που ζούμε ? Στη Σομαλία ?

Εγώ δουλεύω από το σπίτι τώρα το καλοκαίρι λόγω ζέστης, και δεν μπόρεσα να δουλέψω χθες...Είχα να κάνω update ένα site και να κάνω τηλεφωνικό support. Ούτε το ένα έκανα ούτε το άλλο. Δηλαδή το ότι θα πληρωθώ σε μια βδομάδα αντί για σήμερα (γιατί μόνο κάθε Πέμπτη μπορώ να κάνω τις αλλαγές) δεν θα με πειράξει ?
Δεν πρέπει να αποζημιωθώ ? Είτε ψυχολογικά είτε οικονομικά ?
Δεν πρέπει "κάποιος" που τον πληρώνω αδρά για τις ψευτουπηρεσίες του να μου ζητήσει έστω συγνώμη ?

Και μην ξανακούσω σας παρακαλώ το "Πανε αλλού αν δε σ'αρέσει". Αυτό δεν λύνει το πρόβλημα...απλά πηγαίνει σε κάποιου άλλου το κεφάλι που θα πάθει το ίδιο.
Παίρνω τηλέφωνα στο εξωτερικό και το τζάμπα βολεύει.

panzeruser
06-08-10, 12:04
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι καλυμένοι. Στο συμβόλαιο της tellas που έχω υπάρχει όρος ότι η εταιρία δεν ευθύνεται για πιθανη οικονομική ζημιά που θα προκύψει από προβλήματα στις παρεχόμενες υπηρεσίες της για τα οποία δεν φέρει ευθύνη.
Τα συμβόλαια που υπογράφουμε (και δεν διαβάζουμε) έχουν όρους που τους καλύπτουν έτσι ώστε πάρα πολύ δύσκολα να πάρεις αποζημείωση.

Sandbird
06-08-10, 12:14
Ναι το καταλαβαίνω αυτό. Απλά δεν το θεωρώ δίκαιο. Νοιώθω σαν αγελάδα. Με αρμέγουν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Γι'αυτό ρωτάω....αν μαζευτούμε 1000 αγελάδες και κάνουμε καμιά ομαδική καταγγελεία....δεν θα μας ακούσει κανείς ?

mplamplampla
06-08-10, 12:32
Ναι το καταλαβαίνω αυτό. Απλά δεν το θεωρώ δίκαιο. Νοιώθω σαν αγελάδα. Με αρμέγουν και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Γι'αυτό ρωτάω....αν μαζευτούμε 1000 αγελάδες και κάνουμε καμιά ομαδική καταγγελεία....δεν θα μας ακούσει κανείς ?

Όχι γιατί όπως σου είπαν και άλλοι το συμβόλαιο που υπέγραψες εν πλήρη γνώση σου καλύπτει την εταιρεία. Αν η δουλειά σου εξαρτάται όντως από το τηλέφωνο ξεκίνα να σκέφτεσαι για μισθωμένη η απλώς κάνε και αίτηση για δεύτερη γραμμή σε δεύτερο πάροχο για backup. Καταλαβαίνω ότι είσαι απογοητευμένος και τσατισμένος αυτή τη στιγμή αλλά δυστυχώς σ' αυτή τη ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις

Banditgr
06-08-10, 12:56
Γελάτε με την Forthnet αλλά όταν "κόψουν" την οπτική ίνα τη δικιά σας θα σας τσούξει και σας.


Προς πληροφόρησή σου, μας την έχουν κόψει (2 φορές στο κομμάτι του Seabone). H βλάβη αποκαταστάθηκε εντός λίγων ωρών.



Οχι από τα drones που έχουν φάει ενέσεις ξυλοκαϊνης και έχουν μουδιάσει....Εσείς ας κάνετε καυστικά σχόλια δεν πειράζει....εμείς θα στείλουμε μια καταγγελία στο υπουργείο καταναλωτή και στην ΕΕΤΤ.

Όταν έγινε η καταγγελία των 510 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=241998) που ήσουν ? Όταν αποφάσισε η ίδια η ΕΕΤΤ ότι...ΘΑ αποφασίσει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323881), που ήσουν ? Όχι φίλε μου, και καταγγελίες έχουν γίνει και αναφορές στα support με συγκεκριμένες ημερομηνίες, διαγράμματα και όλα τα νόμιμα και θεμιτά μέσα έχουν εξαντληθεί. H Forthnet έχει μια πολύ απλή (απλούστατη) πολιτική (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=282805). Εμείς αυτές τις υπηρεσίες παρέχουμε, σε όποιον αρέσουν. Ας μας φύγουν και 2, αρκεί να έρθουν 3. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα (για να μη λες ότι την ειρωνεύομαι) καλύπτεται απόλυτα (νομικά τουλάχιστον).

Από εκεί και πέρα, μετά συγχωρήσεως αλλά αυτός που έχει παρωπίδες και ζει με ενέσεις ξυλοκαίνης είναι αυτός που μένει και ανέχεται αυτή την κατάσταση και όχι αυτός που φεύγει. Είναι σαφές βεβαίως ότι το γρασίδι δεν είναι περισσότερο πράσινο στην άλλη "πλευρά" (όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικανοί), δεν υπάρχει απλά ο τέλειος ISP (ούτε ΚΑΝ ο ΟΤΕ), σίγουρα όμως υπάρχει και καλύτερη αντιμετώπιση αλλά και καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών. Τουλάχιστον κατά τη κρίση του καθενός. Αυτά για την επόμενη φορά λοιπόν που θα βγεις να μιλήσεις για ειρωνίες. Ούτε εγώ ούτε ο cranky σου είπαμε κάτι παράλογο, προσωπική άποψη εκφέραμε.

Sandbird
06-08-10, 13:40
Πράγματι την καταγγελία των 510 την έχασα...αλλά τους έχω κάνει μόνος μου 3 καταγγελίες.
Η πρώτη ήταν για την ταχύτητα μου και τα "κολπα" που κάνανε στο noise margin μου για να στρώσουν τα disconnects, και οι άλλες 2 ήταν για τις ψεύτικες απαντήσεις που δείνανε στην πρώτη καταγγελεία, το ότι μου ελέγξανε την γραμμή και ότι στείλανε τεχνικό...Εδω ο ταχυδρόμος δεν βρίσκει την οικοδομή μου...την βρήκε η Forthnet.....τεσπα. Τον προσωπικό μου πόλεμο με την Forthnet τον έκανα. Δεν βρήκα άκρη...
Το thread αυτό έγινε για άτομα που έχουν μπουχτήσει και αυτοί με αυτή την κατάσταση και θέλουν να πουν κάτι μπας και γίνει άλλη μια κίνηση των 510.

Δηλαδή συγνώμη....το ότι βλέπεις αυτό το "με ταχύτητες έως 24mbit" στην τηλεόραση δε σου έρχεται να φωνάξεις "Τι 24 ρε ? Τα 5 άτομα που μένουν πάνω από τον ΟΤΕ ?"

Δεν είναι προσβολή το να τους αφήνουν να λένε τέτοια πράγματα ?

Ο λόγος που είχα παει Forthnet ήταν οι δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό. Ναι τώρα το προσφέρουν και άλλες υπηρεσίες αυτό το πακέτο....αλλά πριν που είχα ΟΤΕ το net εδώ στην περιοχή μου σερνόταν. Δεν θέλω να το διακυνδινεύσω και να φάω την πατάτα από άλλο πάροχο. Είχα και Tellas για λίγο καιρό...και έτρωγα χρεώσεις αβέρτα και από ΟΤΕ και απο Tellas. Ενα χάος ήταν.

Η Forthnet αν παρείχε σταθερή τηλεφωνία χωρίς διακοπές θα ήταν το τέλειο πράγμα...αλλά δεν το κάνει.

Και από inside πληροφορία, δεν ήταν έτοιμη για Θεσσαλονίκη...ούτε όταν άνοιξε, αλλά απ'οτι φαίνεται ούτε και τώρα. Από το 2002 το ξέρανε ότι θα έχουν προβλήματα με τις ταχύτητες στο μέλλον.
Όλοι οι μεταπωλητές της το ξέρανε...απλά δεν το λέγανε.

Τέλος πάντων...Οτε δεν πάω γιατί τόσα χρόνια έπαιρνε το πάγιο από μας για να κάνει τι ?
Να φάει τα χρήματα ή για να κάνει καλύτερη τηλεφωνία στη Βουλγαρία ? 1000 φορες να την αγοράσει κάποιος ξένος παρά να μείνει έτσι όπως είναι.

Banditgr
06-08-10, 13:50
Δηλαδή συγνώμη....το ότι βλέπεις αυτό το "με ταχύτητες έως 24mbit" στην τηλεόραση δε σου έρχεται να φωνάξεις "Τι 24 ρε ? Τα 5 άτομα που μένουν πάνω από τον ΟΤΕ ?"

Δεν είναι προσβολή το να τους αφήνουν να λένε τέτοια πράγματα ?

Βεβαίως και μου έρχεται να φωνάξω (αν χρειαστεί να ουρλιάξω όπως έλεγε και ο...Πρέκας σε γνωστή ελληνική ταινία :p) και το έχω ήδη κάνει, παλαιότερα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2815468&postcount=35), όπως και άλλα παιδιά. Δεν μπορούμε όμως να ασχολούμαστε συνεχώς με τα ίδια. Πετάξαμε...λευκή πετσέτα.

silegav
08-08-10, 09:38
Εγώ από την πλευρά μου πιστεύω πως τα πράγματα στους έλληνες ISPs είναι σε φάση ανάπτυξης. Από σκαψίματα και προγραμματισμένες διακοπές παροχής καταλαβαίνω ότι απλά ο πάροχος κάνει έργα ανάπτυξης/επέκτασης/βελτίωσης. Δε λέω, το Uptime και η ποιότητα είναι σημαντικά, αλλά αν είναι για να πάρω καλύτερη υπηρεσία για 2 χρόνια, να έχω 2 ώρες downtime, ε το δέχομαι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι εναλλακτικοί τώρα αναπτύσουν τις υποδομές τους, τις διαδικασίες τους και τα τελευταία χρόνια η κατάσταση βελτιώνεται, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την μαζική εισροή συνδρομητών που φεύγουν από τον ΟΤΕ.

Το θέμα δεν είναι να πάρουμε λεφτά πίσω (καλό θα ήταν, δε λέω), αλλά να δούμε γιατί έγινε κάτι και να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ξαναγίνει. Αν εγώ έπαιρνα αύριο τηλέφωνο στη ΕΕΤΤ, δεν θα ζήταγα να μου δώσουν λεφτά πίσω, αλλά να μου δώσουν τη νέα διαδικασία του παρόχου στην οποία αναφέρεται πως θα αντιδράσει στο μέλλον σε παρόμοια περίπτωση.

prjohn
08-08-10, 16:45
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως τα πάντα είναι σχετικά. Δηλαδή αν μου λέγανε ότι θα μείνεις 15 μέρες χωρίς internet αλλά θα σου φέρουμε οπτική ίνα προφανώς και δεν θα είχα πρόβλημα. Οι 7 ώρες για ένα κομένο καλώδιο δεν είναι παράλογο διάστημα. Ας δώσουμε και λίγο credit στους ανθρώπους που θα πρέπει να εργαστούν για την επισκευή της βλάβης. Έχουν και αυτοί σπίτι και ζωή και δεν μπορούν να είναι πάντα πάνω από τις γραμμές στο δρόμο.

deniSun
08-08-10, 17:02
Λες και το ήξερα...
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3633902&postcount=26
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=414307&page=2

sdikr
08-08-10, 18:15
Εγώ από την πλευρά μου πιστεύω πως τα πράγματα στους έλληνες ISPs είναι σε φάση ανάπτυξης. Από σκαψίματα και προγραμματισμένες διακοπές παροχής καταλαβαίνω ότι απλά ο πάροχος κάνει έργα ανάπτυξης/επέκτασης/βελτίωσης. Δε λέω, το Uptime και η ποιότητα είναι σημαντικά, αλλά αν είναι για να πάρω καλύτερη υπηρεσία για 2 χρόνια, να έχω 2 ώρες downtime, ε το δέχομαι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι εναλλακτικοί τώρα αναπτύσουν τις υποδομές τους, τις διαδικασίες τους και τα τελευταία χρόνια η κατάσταση βελτιώνεται, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την μαζική εισροή συνδρομητών που φεύγουν από τον ΟΤΕ.

Το θέμα δεν είναι να πάρουμε λεφτά πίσω (καλό θα ήταν, δε λέω), αλλά να δούμε γιατί έγινε κάτι και να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ξαναγίνει. Αν εγώ έπαιρνα αύριο τηλέφωνο στη ΕΕΤΤ, δεν θα ζήταγα να μου δώσουν λεφτά πίσω, αλλά να μου δώσουν τη νέα διαδικασία του παρόχου στην οποία αναφέρεται πως θα αντιδράσει στο μέλλον σε παρόμοια περίπτωση.


Θα μου πεις με αυτά που χρεώνουν, μπορούμε να το δεχτούμε και σαν beta not ;)
Αν τώρα αναπτύσσονται (αλήθεια απο πότε είναι εν ενεργεία; ) και δεν αντέχουν τόσο κόσμο, η λύση είναι απλή, δεν δεχόμαστε νεες αιτήσεις, το θέμα τους όμως εδώ και καιρό δεν είναι η ποιότητα, αλλά το να αποκτήσουν πελατειακή μάζα



Θα συμφωνήσω κι εγώ πως τα πάντα είναι σχετικά. Δηλαδή αν μου λέγανε ότι θα μείνεις 15 μέρες χωρίς internet αλλά θα σου φέρουμε οπτική ίνα προφανώς και δεν θα είχα πρόβλημα. Οι 7 ώρες για ένα κομένο καλώδιο δεν είναι παράλογο διάστημα. Ας δώσουμε και λίγο credit στους ανθρώπους που θα πρέπει να εργαστούν για την επισκευή της βλάβης. Έχουν και αυτοί σπίτι και ζωή και δεν μπορούν να είναι πάντα πάνω από τις γραμμές στο δρόμο.

καλά αυτό πρέπει να είναι απο τις ποιο αστείες δικαιολογίες, άκου λεεί έχουν σπίτι και ζωή!! αν δεν τους φτάνουν οι τεχνικοι να πάρουν και άλλους, κακός προσπαθείς να μας φέρεις σαν εικόνα ταλαίπωρους τεχνικους ενώ μιλάμε για εταιρία

FSHOPAXD
09-08-10, 01:31
καλά αυτό πρέπει να είναι απο τις ποιο αστείες δικαιολογίες, άκου λεεί έχουν σπίτι και ζωή!! αν δεν τους φτάνουν οι τεχνικοι να πάρουν και άλλους, κακός προσπαθείς να μας φέρεις σαν εικόνα ταλαίπωρους τεχνικους ενώ μιλάμε για εταιρία

To σχόλιο αυτό μόνο δημόσιος υπάλληλος ή ανθρωπος που δεν εχει δουλέψει ακόμη στη ζωή του, μπορεί να το κάνει και ειμαι σιγουρος ότι ένα από τα δυο είσαι :clap:

deniSun
09-08-10, 08:59
To σχόλιο αυτό μόνο δημόσιος υπάλληλος ή ανθρωπος που δεν εχει δουλέψει ακόμη στη ζωή του, μπορεί να το κάνει και ειμαι σιγουρος ότι ένα από τα δυο είσαι :clap:

Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου έγραψε.
Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν ο τάδε τεχνικός έχει ή όχι υποχρεώσεις.
Η εταιρεία ευθύνεται.
Αν μια εταιρία έχει πάρει 1000 γυναίκες υπαλλήλους και οι 999 έχουν πάρει άδεια εγκυμοσύνης αυτό που νοιάζει τον πελάτη είναι ότι δεν υπάρχει προσωπικό για να εξυπηρετηθεί.
Κανένας δεν θα πει κρίμα την καημένη την εταιρεία έμεινε με 1 υπάλληλο ας δείξουμε κατανόηση.
Εσύ όπως τα λες φαντάζομαι όταν πας στην Τράπεζα και βλέπεις από τα 10 ταμεία να σε εξυπηρετούν τα 2 και ο κόσμος να είναι έως την πόρτα θα λυπάσαι τον καημένο τον Τραπεζίτη.

cranky
09-08-10, 09:12
Εσύ όπως τα λες φαντάζομαι όταν πας στην Τράπεζα και βλέπεις από τα 10 ταμεία να σε εξυπηρετούν τα 2 και ο κόσμος να είναι έως την πόρτα θα λυπάσαι τον καημένο τον Τραπεζίτη.
:respekt: :respekt: :respekt:

prjohn
09-08-10, 12:35
Ο τραπεζίτης σε καμία περίπτωση δεν είναι για λύπηση. Ο ταμίας όμως που τα ακούει δεν φταίει που η τράπεζα δεν προσλαμβάνει το απαραίτητο προσωπικό. Το ίδιο εννοούσα και όσον αφορά τους τεχνικούς όλων των εταιρειών που έχουν όρεξη και προσπαθούν (γιατί υπάρχουν και αργόσχολοι δημοσιυπαλληλικής λογικής). Αν για παράδειγμα πέσει μια κολώνα από τρακάρισμα μέσα στην νύχτα το να επισκευαστεί σε 7 ώρες δεν είναι καθυστέρηση αλλά μια χαρά χρόνος αντίδρασης. Δεν ξέρω ποιες ώρες είχε τη διακοπή ο φίλος που άνοιξε το thread αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως τα πάντα κρίνονται σύμφωνα με το πλαίσιο που τα περιβάλει. Άλλο είναι να καεί το ρουτεράκι και άλλο να καταστραφεί ποντισμένο καλώδιο . Και τα δυο θα προκαλέσουν διακοπή στην υπηρεσία αλλά έχουν προφανώς διαφορετική βαρύτητα σαν βλάβες. Αν πάλι άνθρωποι που εργάζονται σε δύσκολες συνθήκες (πχ εναερίτες) φαίνονται σε μερικούς αστείοι είναι αλλούνου παπά ευαγγέλιο και μάλιστα απόκρυφο.

deniSun
09-08-10, 12:42
Όταν λέμε ότι ήρθε ένας τεχνικός και ήταν άσχετος ή στην ΤΥ αυτός που απάντησε δεν ήξερε τι του γινόταν, σε καμιά περίπτωση δεν ρίχνουμε το βάρος στον βαπτισμένο από την εταιρεία τεχνικό.
Την ευθύνη την έχει η εταιρεία που επιλέγει τέτοια άτομα.
Η εταιρεία μπορεί να πάρει και μανάβηδες και να λέει ότι είναι τεχνικοί.
Όταν διαμαρτύρεται κάποιος προφανώς και δεν τα βάζει με τους μανάβηδες αλλά με την εταιρεία που τους επιλέγει για το τεχνικό της τμήμα.

pts
09-08-10, 13:06
Μπλέκονται για πολλοστή φορά η νομική και η ηθική πλευρά ενός προβλήματος.

Νομικά η Forthnet είναι καλυμμένη. Κατά συνέπεια κάθε προσπάθεια νομικής φύσης όπως αναφορά στην ΕΕΤΤ, προσφυγή κλπ. είναι χωρίς νόημα.

Ηθικά όμως η Forthnet είναι εκτεθειμένη. Το να υπάρχουν βλάβες είναι θεμιτό. Το να πληρώνουν όμως οι συνδρομητές τις υπηρεσίες κατά την διάρκεια της βλάβης σαν να τις έχουν είναι μεμπτό. Για να φτάσουμε όμως σε τέτοιες καταστάσεις αποζημίωσης χρειάζονται δύο πράγματα. Ο ανταγωνισμός να αναγκάσει κάποιον πάροχο προκειμένου να διαφοροποιηθεί να αρχίσει να αποζημιώνει συμπαρασύροντας και τους άλλους. Να υπάρχουν οργανώσεις καταναλωτών όπως γίνεται στην Σουηδία που προαναφέρθηκε που να τσακίζουν το πάροχο που ακολουθεί τέτοιες πολιτικές προτρέποντας τους καταναλωτές σε αποχή αγοράς υπηρεσιών από αυτόν.

deniSun
09-08-10, 13:27
"Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" είπε κάποτε κάποιος :lol:

geopapath23
09-08-10, 13:59
Η αλήθεια Βρίσκεται κάπου στη μέση. Όταν π.χ εγώ φτιάχνω μια ιστοσελίδα πληρώνουμε κανονικά αν ιστοσελίδα πέσει για εφτά ώρες δεν πρόκειται να επιστρέψω κάποια χρήματα πίσω ανττίθετα αν πεσει για μια εβδομάδα τότε λογικά θα πρέπει κατι να κανω. Δεν υπάρχει τέλεια υπηρεσία. Ποιος παρόχος δεν έχει προβλήματα? εγώ είμαι ευχαριστημένος σε γενικες γραμμες απο φορθνετ. Παντως πολυ περισσοτερο απο HOL και πολυ φθηνοτερα απο ΟΤΕ :)

pts
09-08-10, 15:20
Η αλήθεια Βρίσκεται κάπου στη μέση. Όταν π.χ εγώ φτιάχνω μια ιστοσελίδα πληρώνουμε κανονικά αν ιστοσελίδα πέσει για εφτά ώρες δεν πρόκειται να επιστρέψω κάποια χρήματα πίσω ανττίθετα αν πεσει για μια εβδομάδα τότε λογικά θα πρέπει κατι να κανω. Δεν υπάρχει τέλεια υπηρεσία. Ποιος παρόχος δεν έχει προβλήματα? εγώ είμαι ευχαριστημένος σε γενικες γραμμες απο φορθνετ. Παντως πολυ περισσοτερο απο HOL και πολυ φθηνοτερα απο ΟΤΕ :)

Όχι με συγχωρείς αλλά η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην... άκρη. Σε επίπεδο κατασκευής δεν υπάρχει η έννοια ότι η ιστοσελίδα πέφτει, αλλά η σύνδεση με την ιστοσελίδα δεν είναι εφικτή κάτι για το οποίο ευθύνεται ο πάροχος και όχι ο developer. Αν πάλι αναφέρεσαι στο hosting και εκεί υπάρχει αντίστοιχα "ηθική" διαδικασία αφαίρεσης ποσού για το διάστημα της βλάβης και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό αφού δεν μιλάμε για οικιακή αλλά για επαγγελματική συνδρομή. Όμως εκεί σπάνια γίνονται διακοπές και σχεδόν πάντα είναι προγραμματισμένες.

geopapath23
09-08-10, 15:28
εχω κανει hosting σε τουλαχιστον 5 διαφορετικες εταιριες και καμια δεν με αποζημιωσε επειδη 1/2 μερα σερνοτανε η σελιδα.

deniSun
09-08-10, 15:31
εχω κανει hosting σε τουλαχιστον 5 διαφορετικες εταιριες και καμια δεν με αποζημιωσε επειδη 1/2 μερα σερνοτανε η σελιδα.

Μισή μέρα το χρόνο ίσος δεν είναι τίποτε.
Μισή μέρα και πάνω κάθε εβδομάδα είναι πολύ.

sdikr
09-08-10, 15:45
To σχόλιο αυτό μόνο δημόσιος υπάλληλος ή ανθρωπος που δεν εχει δουλέψει ακόμη στη ζωή του, μπορεί να το κάνει και ειμαι σιγουρος ότι ένα από τα δυο είσαι :clap:

Το σχόλιο αυτό μόνο αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι γράφω ποιο πάνω θα μπορούσες να το κάνεις, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Οσό για την σιγουριά σου, καλύτερα μην παίξεις λότο :p

JULIANIK
09-08-10, 15:49
επειδη 1/2 μερα σερνοτανε η σελιδα.
Εσυ θα σερνοσουνα, οχι η σελιδα... :lol:
Με φορθνετ την εβλεπες μηπως; :p

Ατυχης ο συσχετισμος με hosting.
Εκτος αυτου, άλλο πραγμα να εχει σπανιως προβλημα ενας provider
και άλλο να λειτουργει που-και-που
ενδιαμέσως των προβληματων του. :oops:

deniSun
09-08-10, 15:55
Εσυ θα σερνοσουνα, οχι η σελιδα... :lol:
Με φορθνετ την εβλεπες μηπως; :p

Ατυχης ο συσχετισμος με hosting.
Εκτος αυτου, άλλο πραγμα να εχει σπανιως προβλημα ενας provider
και άλλο να λειτουργει που-και-που
ενδιαμέσως των προβληματων του. :oops:

Τι να λέμε τώρα...
Το φόρουμ έχει γεμίσει από μηνύματα με προβλήματα από χρήστες της forthnet

geopapath23
09-08-10, 16:33
Τι να σου πω anyway.
Μπορει απλα να ειμαι τυχερος που εδω και 1 χρονο εχω forthnet και δεν εχω προβλημα.
Απο την αλλη το εκτιμαω αυτο και δεν μπορω να ακουω ακροτητες
Ελπιζω να μη με γκαντεμιασει κανενας :Ρ

FSHOPAXD
09-08-10, 18:56
Τι να σου πω anyway.
Μπορει απλα να ειμαι τυχερος που εδω και 1 χρονο εχω forthnet και δεν εχω προβλημα.
Απο την αλλη το εκτιμαω αυτο και δεν μπορω να ακουω ακροτητες
Ελπιζω να μη με γκαντεμιασει κανενας :Ρ

Εαν εχεις Forthnet και δεν εχεις πρόβλημα μεσα στο forum θεωρείσε αρρωστος ψυχολογικά...
Για να απαντήσω για το forum που έχει γεμίσει με μηνυματα και προβλήματα, εαν αθροίσεις με απλή κατανομή και στατιστική τα ίδια άτομα που έχουν / είχαν πρόβλημα και γράφουν συχνά στο forum θα δείς ότι το 70% των μυνημάτων είναι από συγκεκριμένο αριθμό ατόμων (χωρίς βεβαια να σημαίνει κάτι αυτό, ούτε να βγάζουμε συμπεράσματα).
Παράδειγμα πάρε το thread "η forthnet σέρνεται..." άθροισε τον αριθμό μηνυμάτων των 50 πρώτων χρηστών σε μηνύματα θα βγάλεις άθροισμα 2.400 κάτι μηνύματα διαίρεσε τώρα με τον συνολικό αριθμό μηνυμάτων και θα πιάσεις το μαγικό αριθμό 70%. Σε άλλα thread ειναι αντίστοιχα. Οπως και σε άλλους παρόχους :) αρα δεν παίζει κανέναν ρόλο τα μηνυματα και τα όποια προβλήματα εμφανίζονται σε ένα forum μια και αποτελεί ένας τρόπος έκφρασης κυρίως για προβλήματα.

paidaros67
09-08-10, 19:15
Εαν εχεις Forthnet και δεν εχεις πρόβλημα μεσα στο forum θεωρείσε αρρωστος ψυχολογικά......................................................................


:rofl::oneup::twisted:

geopapath23
09-08-10, 20:08
χαχαχα και μου το λέγανε αλλα δεν τους πιστευα :)
Βασικά το η "Forthnet σερνεται" δεν ειναι αντιπροσωπευτικό για μένα γιατί γίνεται του κόσμου το Trolling.
εμενα θα μου κολαγε πιο πολυ "Η Forthnet εντυπώσεις" μιας και γίνονται γενικότερες συζητήσεις μέσα για forthnet

edit: Θα κάνουμε σύλλογο "Ειμαι forthnet και είμαι καλά" :))))

tasanas
09-08-10, 20:35
:rofl::rofl: Θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω στο σύλλογο :worthy::worthy:

JULIANIK
09-08-10, 21:12
Εαν εχεις Forthnet και δεν εχεις πρόβλημα μεσα στο forum θεωρείσε αρρωστος ψυχολογικά....
:lol:
Οπως ειπε και ο καθηγητης Μιλερ,
ποιος αρρωστος, παραδεχεται την ασθενεια του;
Συμφωνα με τον καθηγητη φορθνετολογο/φρενολογο,
για καθε φορα που θα πεφτουν τα κυκλωματα,
εσυ θα σκεφτεσαι πρασινα λιβαδια, αγροκτηματα αροζα, και οτι πετας (http://img138.imageshack.us/img138/2523/0ft.jpg)!
Οταν θα κοβεται η ινα απο πλαστελινη, θα κανεις αναδρομη στις μνημες των 9,600 bit/s modem, θα βλεπεις την οθονη και θα αναφωνεις:
Μα αuto to 56αρι ειναι πυ-πυ-πυραυλος!
Οταν θα σερνεται για απροσδιοριστους λογους, θα θυμασαι οτι εχεις να κανεις άλλες δουλειες και θα επιστρεφεις στο pc σου μετα τις 3 πρωι. :oneup:

Εναλλακτικα, γραφεις στο "η Forthnet σερνεται"
που ειναι μια πιο επιθετικη μορφη ψυχοθεραπειας.
http://img138.imageshack.us/img138/7804/344125.gif

paidaros67
09-08-10, 21:14
Εχω καβατζωσει το domain www.ihateforthnet.com

Οταν βρω χρονο και το βγαλω στον αερα οσοι πιστοι.............:p

geopapath23
09-08-10, 21:18
Ασε γιατί σίγουρα χρειάζομαι ψυχανάλυση Αυγουστιάτικα στην Αθήνα :)

deniSun
09-08-10, 22:17
Εαν εχεις Forthnet και δεν εχεις πρόβλημα μεσα στο forum θεωρείσε αρρωστος ψυχολογικά...


Κανένας δεν ισχυρίστηκε ποτέ κάτι τέτοιο.
Υπάρχουν πολλοί χρηστές που είναι στην forthnet και όλα παίζουν οκ.
Και εγώ για 3 χρόνια δεν είχα προβλήματα σοβαρά.
Ή μάλλον είχα προβλήματα που τα έλυναν.
Άλλο αυτό και άλλο αυτό που συζητάμε.

talidipa
09-08-10, 23:34
Εαν εχεις Forthnet και δεν εχεις πρόβλημα μεσα στο forum θεωρείσε αρρωστος ψυχολογικά...
Για να απαντήσω για το forum που έχει γεμίσει με μηνυματα και προβλήματα, εαν αθροίσεις με απλή κατανομή και στατιστική τα ίδια άτομα που έχουν / είχαν πρόβλημα και γράφουν συχνά στο forum θα δείς ότι το 70% των μυνημάτων είναι από συγκεκριμένο αριθμό ατόμων (χωρίς βεβαια να σημαίνει κάτι αυτό, ούτε να βγάζουμε συμπεράσματα).
Παράδειγμα πάρε το thread "η forthnet σέρνεται..." άθροισε τον αριθμό μηνυμάτων των 50 πρώτων χρηστών σε μηνύματα θα βγάλεις άθροισμα 2.400 κάτι μηνύματα διαίρεσε τώρα με τον συνολικό αριθμό μηνυμάτων και θα πιάσεις το μαγικό αριθμό 70%. Σε άλλα thread ειναι αντίστοιχα. Οπως και σε άλλους παρόχους :) αρα δεν παίζει κανέναν ρόλο τα μηνυματα και τα όποια προβλήματα εμφανίζονται σε ένα forum μια και αποτελεί ένας τρόπος έκφρασης κυρίως για προβλήματα.


χαχαχα και μου το λέγανε αλλα δεν τους πιστευα :)
Βασικά το η "Forthnet σερνεται" δεν ειναι αντιπροσωπευτικό για μένα γιατί γίνεται του κόσμου το Trolling.
εμενα θα μου κολαγε πιο πολυ "Η Forthnet εντυπώσεις" μιας και γίνονται γενικότερες συζητήσεις μέσα για forthnet

edit: Θα κάνουμε σύλλογο "Ειμαι forthnet και είμαι καλά" :))))


:rofl::rofl: Θα ήθελα κι εγώ να συμμετάσχω στο σύλλογο :worthy::worthy:

Συμφωνώ απόλυτα. Μερικές φορές όταν γράφω καλά πράγματα για 4νετ (ευχαριστημένη γαρ) νιώθω ασχημα και ότι θα φάω κράξιμο. Εχει καταντήσει γενικά κακό να λές καλά πραγματα για κάτι. Μόνο κράξιμο να πέφτει κι όλα καλά. Ε όχι... Έχω κι εγώ 4νετ κι ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! Άλλη μια συμμετέχουσα στον σύλλογο!


Εχω καβατζωσει το domain www.ihateforthnet.com

Οταν βρω χρονο και το βγαλω στον αερα οσοι πιστοι.............:p
Αυτά είναι ακρότητες. Δε μπορεί να σου έχει φερθεί τόσο άσχημα πια που να κάτσεις να χαλάσεις χρόνοα και χρήματα μόνο και μόνο για δυσφήμιση σε τέτοιο βαθμό!

valen_gr
10-08-10, 00:08
Δυσφήμιση προϋποθέτει και αναλήθεια.....

dankan
10-08-10, 00:10
Εγώ έχω και cyta και 4net.Η πρώτη όσες φορές είχε πρόβλημα μας αφαιρούσαν από τον λογαριασμό κάτι ενώ με την δεύτερη δεν συνέβη ΠΟΤΈ και πάντα είχε πολύ σοβαρότερα πρόβληματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.