PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυνατο να κανω ping σε static ip απο απομακρυσμενο υπολογιστη



Aperanto_Galazio
05-08-10, 20:51
Καλησπερα εδω και λιγες μερες αποκτησα στατικη ip απο ΟΤΕΝΕΤ. Σημερα και ενω εκανα ολες τις απαραιτητες ενεργειες για να μπορω να βλεπω καποιες καμερες απο αλλο απομακρυσμενο υπολογιστη (ανοιξα πορτες, μπηκα στο myotenet και απενργοποιησα την προστασια) παρολα αυτα δεν εχω καταφερει να πιασω τις καμερες. Ο ρουτερ ειναι ενας tompson speedtouch και το firewall του ειναι απενεργοποιημενο! Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει και πως μπορω να το κανω να παιξει?

cghera
05-08-10, 23:24
Αλλο δεν κάνεις ping, άλλο δεν βλέπεις τις κάμερες. Όταν λες άνοιξα πόρτες εννοείς οτι έκανες port forwarding μέσω του router; Το ping στη static ip δες με την otenet γιατί δεν γίνεται. Έχεις πρόσβαση στον router; Μπορείς να δεις απομακρυσμένα την σελίδα του για να τον ρυθμίσεις; Έχεις επιβεβαιώσει οτι πήρε την νέα ip; Συνήθως θέλει restart για να πάρει τη static.

Aperanto_Galazio
06-08-10, 09:30
Ουτε ping κανω ουτε καμερες βλεπω. Ναι ειναι επιβεβαιωμενο οτι εχω καινουρια και στατικη ip, το ρουτερ τον βλεπω μονο απο υπολογιστη τοπικα. Μηπως αργει να απενεργοποιηθει η προστασια απο το myotenet?

dimfarma
06-08-10, 09:42
Για δες ξανά τις ρυθμίσεις του router σου κάνε ένα επανέλεγχο.

zardoz
06-08-10, 09:50
Για να δεις το router με ping πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία PING_RESPONDER στο router.

Μπές με telnet στο ip του router και δώσε την εντολή

:service system list

και δες στην λίστα που σου βγάζει αν είναι ενεργό το service PING_RESPONDER

Μετά δώσε την εντολή

:firewall config

για να δεις πως παίζει το firewall σου.

Οι ip κάμερες σε ποιες πόρτες και με τι πρωτόκολλο λειτουργούν?

Aperanto_Galazio
06-08-10, 09:59
Τις εχω τσεκαρει πανω απο 3 φορες τις ρυθμισεις, μιλησα με ΟΤΕ μου ειπαν οτι η προστασια απενεργοποιηται αμεσως απο το myotenet, και δεν μπορουν να καταλαβουν τι φταιει. Μαλιστα συγκρινα τις ρυθμισεις με ενος φιλου και δεν εχουμε καποια διαφορα. Ακομα και reset εκανα το ρουτερ και τον ξαναστησα αλλα παλι τιποτα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω και ουτε απο τον ΟΤΕ μου προτειναν καποια λυση.

........Auto merged post: Aperanto_Galazio πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλο δεν κάνεις ping, άλλο δεν βλέπεις τις κάμερες. Όταν λες άνοιξα πόρτες εννοείς οτι έκανες port forwarding μέσω του router; Το ping στη static ip δες με την otenet γιατί δεν γίνεται. Έχεις πρόσβαση στον router; Μπορείς να δεις απομακρυσμένα την σελίδα του για να τον ρυθμίσεις; Έχεις επιβεβαιώσει οτι πήρε την νέα ip; Συνήθως θέλει restart για να πάρει τη static.

Ναι εκανα port forwarding μέσω του router, τις πορτες του καταγραφικου και assign στην ip του καταγραφικου.

emeliss
06-08-10, 10:48
Το καταγραφικό το έβαλες εσύ σαν ιδιώτης ή εταιρία συστημάτων ασφαλείας;

Aperanto_Galazio
06-08-10, 13:40
Για να δεις το router με ping πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία PING_RESPONDER στο router.

Μπές με telnet στο ip του router και δώσε την εντολή

:service system list

και δες στην λίστα που σου βγάζει αν είναι ενεργό το service PING_RESPONDER

Μετά δώσε την εντολή

:firewall config

για να δεις πως παίζει το firewall σου.

Οι ip κάμερες σε ποιες πόρτες και με τι πρωτόκολλο λειτουργούν?

Μολις παω σπιτι θα το προσπαθησω!!! Πορτα 21 εχουν βαλει τα παιδια που τις εγκατεστησαν.

........Auto merged post: Aperanto_Galazio πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το καταγραφικό το έβαλες εσύ σαν ιδιώτης ή εταιρία συστημάτων ασφαλείας;

Σαν ιδιωτης αλλα την εγκατασταση την εκαναν τεχνικοι.

emeliss
06-08-10, 13:42
Φώναξε τους τότε.

zardoz
06-08-10, 13:57
Πορτα 21 εχουν βαλει τα παιδια που τις εγκατεστησαν.


Την πόρτα 21 την "τρώει" το FTP του Speedtouch (TCP) αλλά υποπτεύομαι και UDP,
για το ftp port της αναβάθμισης του!!!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις την 21 από έξω προς 21 από μέσα.

Μπορείς να έχεις 21 απ έξω και πχ 5000 από μέσα

Γενικά καλό είναι να αλλάξεις το port και μέσα και έξω σε κάτι > 1024 :rtfm:

Aperanto_Galazio
06-08-10, 14:37
Την πόρτα 21 την "τρώει" το FTP του Speedtouch (TCP) αλλά υποπτεύομαι και UDP,
για το ftp port της αναβάθμισης του!!!!!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις την 21 από έξω προς 21 από μέσα.

Μπορείς να έχεις 21 απ έξω και πχ 5000 από μέσα

Γενικά καλό είναι να αλλάξεις το port και μέσα και έξω σε κάτι > 1024 :rtfm:

Ευχαριστω, θα δοκιμασω αλλη πορτα και μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα!

........Auto merged post: Aperanto_Galazio πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φώναξε τους τότε.

Δεν ειναι ευθυνη τους μου ειπαν!

Aperanto_Galazio
26-08-10, 13:22
Τελικα το ελυσα το θεμα, αλλαξα ρουτερ και επαιξε αμεσως, τελικα μαλλον τα speedtouch ειναι λιγο περιεργα.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.