PDA

Επιστροφή στο Forum : Intel H AMD?



Σελίδες : [1] 2

Oakenfold_
04-02-04, 16:19
Επειδή σε μια-δυο εβδομάδες πρόκειται να κάνω αναβάθμιση, θα ήθελα να μου προτείνετε ποιος απο τους 2 cpu
πιο κάτω είναι καλύτερος και γιατί! Ο ένας έχει μεγαλύτερο FSB και ο άλλος μεγαλύτερη cache!
Τί παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην απόδοση; FSB H cache??

Intel Pentium 4 3.2GHz FSB800, 512KB cache, Box

H

AMD Athlon 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754 Box

επίσης προτείνετέ μου και κάποιο mb για το αντίστοιχο cpu, όποιο κατά τη γνώμη σας είναι καλό!
εγώ προτιμώ asus πάντως!

PALADIN
04-02-04, 17:22
είναι αυτονόητο

AMD Athlon 64 3200+, για πολλούς καί διαφόρους λόγους.

1) Θα μπορείς να τρέχεις 32- καί 64-μπιτα προγράμματα.

2) ό ΑΜD θα διατηρήσει την αξία του ακόμα καί μετα από μερικά χρόνια όταν αποφασίσεις να κάνεις upgrade. Τότε τα 32-μπιτα όπως Ρ4, δεν θα τα θέλει κανένας.

Το ASUS έχει chipset VIA K8T800.

Εγώ θα προτιμούσα nForce3 όπως:

Gigabyte GA-K8NNPX (nForce3 150)

Shuttle AN50R (nForce3 150)

Gigabyte GA-K8N Pro (nForce3 150)

Gigabyte GA-K8VNPX (nForce3 150)

Half-X
04-02-04, 18:59
Oakenfold_ το συγκεκριμένο θέμα ακριβώς με έχει απασχολήσει κι εμένα και κατέληξα στο οτι η καλύτερη λύση είναι να περιμένω...

Η περίοδος μου φένεται απο τις χειρότερες για να επενδύσεις σε ενα καινούριο σύστημα λόγω των σημαντικών αλλαγών που θα ακολουθήσουν.
Ενδεικτικά αναφέρω:
-Μόλις βγήκαν οι prescott(δεν ενθουσίασαν και κανέναν βέβαια) αλλα αναμένονται οι prescott σε socket 775 καθώς επισης και οι tejas.
-Τα Windows XP 64 εμφανίστηκαν ήδη και γίνεται χαμός σχετικά με 64 bit extentions,απενεργοποιημένων 64 bit εντολων στους prescott και γενικά ακους οτι θες(η αλήθεια είναι οτι οι Xeons θα ενσωματώνουν πλέον 64 bit εντολές)
-Απο agp περναμε σε PCI Express (η intel προσπαθεί να προωθήσει την μετάβαση πολύ γρηγορότερα απο οτι φανταζόμαστε)
-DDR2 κτλ...

dsl_ole εννοείται πως δεν είναι αυτονόητο οτι πρέπει να αγοράσει athlon 64 και αυτό λόγω των chipsets που υπάρχουν αυτή τη στιγμή (δυστυχώς το ότι η amd δεν αναπτύσει δικό της καθυστερεί την εμφάνιση του "ιδανικού" chipset).Αν και εκτός απο nvidia και via υπάρχουν sis και ali αυτό που περιμένουν και στο οποιο ελπίζουν αρκετοί είναι το nf3 250.

Τέλος αυτο που εγω θεωρώ αυτονόητο είναι οτι η καλύτερη motherboard για P4 είναι η Abit IC7-MAX3!!!!!!!!!!!

PALADIN
04-02-04, 19:21
Half-X,

ο άνθρωπος σε 1-2 βδομάδες κάνει αναβάθμιση.
αυτή την στιγμή η AMD-64 είναι καλύτερη αγορά.
Η τιμή μεταπώλησης σε 2-3 χρόνια για τα AMD-64 θα είναι κατα πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε Ρ4.

Τον ρωτάς αν μπορεί να περιμένει; Συμφωνώ για το DDR2 καί PCI Express, αλλά αυτός σε ρωτάει για τις επόμενες 15 ημέρες.

Αυτό με τα chipset δεν το κατάλαβα. Το ότι η AMD δεν βγάζει δικό της chipset γιατί είναι κακό. Γιατί τα nForce λίγα είναι.
Αυτό δεν είναι επιχείρημα που στηρίζεται σε τεχνικά δεδομένα.

Oakenfold_
04-02-04, 19:23
Παδιά δεν είναι ο 64μπιτος ο κανονικός, ο κανονικός είναι στα 800FSB και πολύ πιο ακριβός. Λάθος απο το site που έβλεπα τις τιμές...

@Half-X: Τα XP 64bit Tα έχω απο πέρυσι τον χειμώνα, δεν βγήκαν τώρα.

Half-X
04-02-04, 20:54
dsl_ole δεν λέω να μην αγοράσει επεξεργαστή τώρα ούτε θέλω να κάνω το θέμα athlon 64 vs P4,απλα επειδή η περίπτωση αναβάθμισης με απασχολεί κι εμένα αποφάσισα να περιμένω λίγο αλλα σύμφωνα πάντα με τα δικά μου δεδομένα(οικονομικα πχ).
Δεν θα με χαλούσε να πάρω τώρα έναν P4 3.4EE και όταν βγουν 64 bit παιχνίδια-εφαρμογές να πάρω π.χ. τον athlon 64 4000+.
Αυτό που δεν κατάλαβες με τα chipsets είναι οτι οι εταιρίες φαίνεται να πειραματίζονται στο πως θα υποστηρίξουν καλύτερα τον επεξεργαστή.Έτσι βλέπουμε απο άλλες single chip λύσεις και απο άλλες το κλασσικό northbridge-southbridge.Επισης έχουμε πχ διάφορα interconnects (HyperTransport,HyperStreaming,V-Link).Δέν σου φένεται λογικό η ίδια η amd να έβγαζε το όσο το δυνατον optimized combo για τον επεξεργαστή της τουλάχιστον πιο γρήγορα...
Τo nf3 150 ναι μου είναι πολύ λίγο χωρίς agp/pci lock.

Oakenfold_:δεν είπα οτι τα xp64 bit βγήκαν τώρα αλλα οτι έχουν ήδη βγει.(Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πότε ακριβως...Καλά ενα χρόνο τι τα έκανες χωρις 64bit επεξεργαστή,έλεγαν τίποτα?)

Oakenfold_
04-02-04, 21:26
δεν μπορείς να τα κανεις install χωρίς cpu 64 και ram 1+GHz..

PALADIN
04-02-04, 21:57
Παδιά δεν είναι ο 64μπιτος ο κανονικός, ο κανονικός είναι στα 800FSB και πολύ πιο ακριβός. Λάθος απο το site που έβλεπα τις τιμές...

@Half-X: Τα XP 64bit Tα έχω απο πέρυσι τον χειμώνα, δεν βγήκαν τώρα.

αν είναι έτσι τότε πάρε Ρ4 γιατί θα μπορείς να αναβαθμίσεις τον Ρ4 αργότερα αν η Ιντελ βγάλει 3.6 ή 3.8 ή 4 GHz

γενικά έχεις περισσότερες επιλογές με το Ρ4

Nos-Dio
04-02-04, 22:13
καλα... αν θελεις τωρινη αναβαθμιση και δεν μπορεις να περιμενεις μεχρι να βγουν τα καινουργια σοκετ και να ωριμασουν ολα τα ''μωρα" επεξεργααστων οπως ο Α64 και ο prescott παρε εναν athlon xp2600+ η 2800+
εαν δεν ενδιαφερεσαι καθολου για παιχνιδια τοτε παρε εναν p4 2.8 η 3.0
αλλα εαν ενδιφερεσαι για παιχνιδια παρε εναν athlon xp και δωσε τα λεφτα που θα περισσεψουν για μια καλη καρτα οπως ειναι η radeon 9800 pro

Oakenfold_
04-02-04, 22:14
όπως λέω και στο πρώτο πόστ, είναι καλύτερο να έχει πιο μεγάλο fsb ή πιο μεγάλη cache ένας επεξεργαστής;

Nos-Dio
04-02-04, 22:15
δεν συγκρινονται κατα αυτο τον τροπο οι επεξεργαστες

PALADIN
04-02-04, 22:31
Oakenfold_,

ας αρχίσουμε απο την αρχή.

τι προγράμματα θα τρέχεις με το νέο σου PC;

kmike
04-02-04, 22:48
Oakenfold_,
το αν ωφελεί περισσότερο μεγαλύτερο FSB ή cache εξαρτάται από το είδος των εφαρμογών που θες να τρέξεις.
Είμαι της γνώμης πάντως ότι για ένα all-around PC μπορείς να πάρεις έναν λίγο πιο μικρό Athlon...που έχουν μισή τιμή και μια full-featured motherboard για να έχει ότι γουστάρεις πάνω. Ενδεχομένως και μία καλή κάρτα γραφικών.
Αν πάλι έχεις ειδικές ανάγκες αλλάζει το ζήτημα.
Για chipset Athlon XP θα έλεγα NForce2 Ultra 400. Εγώ έχω την motherboard Gigabyte 7N400 PRO2 που έχει τα πάντα πάνω και εδώ και δύο μήνες και όλα πάνε ρολόι.
Βέβαια περί ορέξεως... :wink:

Nos-Dio
04-02-04, 23:04
και για να μην μπερδευομαστε:
το fsb του p4 ειναι 200 mhz το system bus ειναι 800 mhz
αντοιστιχα για τον ΑΜΔ ξεκιναει απο 133~200 mhz με system bus απο 266-400 mhz

XTCgr
05-02-04, 00:41
Αν είναι να διαλέξεις μεταξύ των δύο CPU standard τον Α64 - με κλειστά μάτια μαζί με την Abit KV7 αλλά... όπως είπαν και κάποια παιδιά πιο πάνω είναι σκόπιμο να αναβάλεις την αναβάθμιση μέχρι τα τέλη Μαρτίου. Στα τέλη Μαρτίου εμφανίζονται οι Athlon64 με 939 pins ( Ο A64 έχει 754 και ο FX 940 pins) πράγμα που σημαίνει άλλες μητρικές. Το πιο σημαντικό όμως είναι οτι οι Athlon με 939pins θα έρθουν για να μείνουν ενώ οι τωρινοί με τα 754pins θα σταματήσουν στα 3700+. Επίσης εκείνο το διάστημα -ίσως και νωρίτερα αναμένεται η 2η γενιά μητρικών για Athlon64 οπότε πολλά bugs κλτ θα διορθωθούν και οι μητρικές θα είναι πιο ώριμες συνολικά
To PCI Εxpress μάλλον θα αργήσει κανένα εξάμηνο να εμφανιστεί πάντως η VIA προωθεί μητρικές που θα έχουν και AGP και PCI-express :? θα δείξει ο χρόνος.
Πάντως απο τα χαρακτηριστικά μην προσπαθείς να συγκρίνεις 2 τελείως διαφορετικές τεχνολογίες. Αν παίζει μεγαλύτερο ρόλο το FSB ή Cache εχαρτάται απο την εφαρμογή

kmike
05-02-04, 00:48
O άνθρωπος μιλάει για τον Athlon XP (32Bit) και τον P4 και όλοι του συνιστούν τον Athlon 64 :o
Oakenfold_,
Μήπως έπρεπε να ρωτήσεις για Athlon 64 vs Intel P4 για να βγάλεις άκρη;
Για σκέψου το! :wink:

XTCgr
05-02-04, 01:09
μάλλον δεν προσέχεις..... ξέρεις κανέναν Athlon XP με 1ΜΒ L2 σε 754 socket??

vdeseris
05-02-04, 01:20
μάλλον δεν προσέχεις..... ξέρεις κανέναν Athlon XP με 1ΜΒ L2 σε 754 socket??

Με λίγο overclocking τα πάντα γίνονται! :D

kmike
05-02-04, 01:20
DSL_worshipper,
Έχεις δίκιο αλλά μάλλον μπερδευτήκαμε...και εννοώ:


Παδιά δεν είναι ο 64μπιτος ο κανονικός, ο κανονικός είναι στα 800FSB και πολύ πιο ακριβός. Λάθος απο το site που έβλεπα τις τιμές...

:?:
Κανονικό εννοεί τον FX;
Τελικά τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ....

PALADIN
05-02-04, 09:15
DSL_worshipper,

ρε σείς, ο άνθρωπος το είπε καθαρά:

Δεν ενοοεί τον 64-μπιτο.

αλλά τον

ΑthlonXP 3200+

The_StarGazer
05-02-04, 09:42
@Oakenfold

Οπωε ελεγα πριν απο λιγο καιρο σ'ενα φιλαρακι με το ιδιο προβλημα.

Πες μου κατι. Στη δουλεια σου τι CPUs εχουν τα συστηματα σας ???
Εγω παντως οσα χρονια δουλευω δεν εχω δει πουθενα κατι αλλο εκτος απο iNTEL. Γιατι αραγε ???

@ Dsl_ole

Η τιμή μεταπώλησης σε 2-3 χρόνια για τα AMD-64 θα είναι κατα πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε Ρ4.

Αξια μεταπωλησης??? Τι ειναι αυτο?? Και ειδικα μετα απο 2-3 χρονια ??? Ο P4 1.6GHz που εχω τωρα ποσο μπορω να τον πουλησω ??? Mαλλον θα πρεπει να πληρωσω κιολας :)

XTCgr
05-02-04, 12:42
DSL_worshipper,

ρε σείς, ο άνθρωπος το είπε καθαρά:

Δεν ενοοεί τον 64-μπιτο.

αλλά τον

ΑthlonXP 3200+

ναι ρε συ, πολύ καθαρά το είπε! :roll:

XTCgr
05-02-04, 12:48
@Oakenfold

Οπωε ελεγα πριν απο λιγο καιρο σ'ενα φιλαρακι με το ιδιο προβλημα.

Πες μου κατι. Στη δουλεια σου τι CPUs εχουν τα συστηματα σας ???
Εγω παντως οσα χρονια δουλευω δεν εχω δει πουθενα κατι αλλο εκτος απο iNTEL. Γιατι αραγε ???

γιατι? μήπως το μαγαζί από όπου πήρανε τα συστήματα τους δούλευε μόνο Ιntel?? ή μήπως ήθελαν να τους τα πάρουν χοντρά και τους πρότειναν μόνο Intel! :D
Εδώ οι μεγαλύτερες εταιρίες του χωρου έχουν αρχίσει και υιοθετούν κατα κόρον λύσεις με CPU της AMD :D H Sun πρόσφατα ανακοίνωσε οτι θα βγάλει λύσεις για servers βασισμένες σε Opteron, μόνο η Dell εμένει σε Intel

Oakenfold_
05-02-04, 13:27
Μάλλον είναι η α-καταλληλότερη εποχή για αναβάθμιση ;)

@Nos-Dio: έχω Asus GForce FX 5700 256DDR, γιατί να πάρω άλλη? :D :D :mrgreen: :mrgreen:

XTCgr
05-02-04, 13:31
περίμενε μέχρι Απρίλιο και ξανασχολήσου με το θέμα

vdeseris
05-02-04, 14:06
DSL_worshipper,

ρε σείς, ο άνθρωπος το είπε καθαρά:

Δεν ενοοεί τον 64-μπιτο.

αλλά τον

ΑthlonXP 3200+

Ο άνθρωπος είπε οτι θέλει σε μία δυο βδομάδες να πάρει τον "AMD Athlon 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754 Box" ή τον Ρ4. Ο επεξεργαστής που αναφέρει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Athlon XP σε Socket 754 θα αργήσουν να βγουν. Γι'αυτο όλοι προτείνουν τον Α64

EDIT: Θα προτείνω και εγώ με την σειρά μου Α64 ή υπομονή μέχρι να βγουν οι 939

Pope
05-02-04, 14:33
PC, όπως όλα τα αγαθά σ'αυτήν τη ζωή, παίρνεις βάσει των αναγκών σου. Δεν προσαρμόζεις τις ανάγκες σου βάσει του συστήματος που πήρες μετά από τις προτάσεις που σου έκαναν σε ένα forum υπέρμαχοι ή της μίας τεχνολογίας ή της άλλης.

Μπορεί να μου ξέφυγε αλλά δεν είδα πουθενά να λες για τι πράμα θα χρησιμοποιείς το PC σου. Μία αόριστη απαίτηση μπορεί να δώσει διαστάσεις flame πολλών σελίδων με το επίμαχο ζήτημα amd vs intel.

The_StarGazer
05-02-04, 14:41
γιατι? μήπως το μαγαζί από όπου πήρανε τα συστήματα τους δούλευε μόνο Ιntel?? ή μήπως ήθελαν να τους τα πάρουν χοντρά και τους πρότειναν μόνο Intel! :D
Δηλαδη μου λες οτι δεν μπορουσαν να βρουν μαγαζι που να εχει AMD CPUs ή οτι οι μηχανικοι της SUN δεν ηξεραν να αντιπροτεινουν στα iNTEL τα AMD εστω για το λογο που λες. Τo χρημα.


[...] H Sun πρόσφατα ανακοίνωσε οτι θα βγάλει λύσεις για servers βασισμένες σε Opteron, μόνο η Dell εμένει σε Intel
Και μαζι με το Rack θα δινει δωρο εναν πυροσβεστηρα :mrgreen:
(Συγγνωμη για την κακια αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω )

vdeseris
05-02-04, 14:48
The_StarGazer,

"Συγγνωμη για την κακια αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω"

Ελπίζω να εννοείς κακία για την INTEL γιατί αυτή είναι πλέον ο αδιαφιλονίκητος πρωταθλητής της θερμότητας! (Prescot με δώρο υγρό άζωτο)

kmike
05-02-04, 15:22
The_StarGazer,
Όντως οι P4 πλέον είναι πιο hot.
Δεύτερον...το ότι εσύ δεν έχεις δει άλλον από Intel δεν είναι και το καλύτερο κριτήριο απόδοσης των CPU.
Δηλαδή αν ήθελες ένα ποιοτικό PC για το σπίτι σου...θα έπερνες κάτι παρόμοιο με αυτά που έχει ο περισσότερος κόσμος στη δουλειά του;
Και τέλος πάντων...αν η AMD ήταν τόσο μάπα και καμία σοβαρή επιχείριση δεν ασχολιόταν...τώρα o ανταγωνισμός δεν θα είχε φτάσει στον P4 EE.
Και μάλλον θα έδινες και καμια 500αρα ευρώ για να αγοράσεις το κορυφαίο μοντέλο P4 2.6GHz!

PALADIN
05-02-04, 15:28
ρε μάγκες αφού το ξέρετε,

όλα τα super computers φοράνε AMD.

η ιντελ έχει βαρβάτο marketing καί production lines γι'αυτό έχει το 80% της αγοράς.
Μόνο που το 2000 είχε το 86%.

Από το 2000 μέχρι σήμερα η AMD έχει κάνει τεράστια βήματα καί έχει φάει market share από την intel big time.

οταν η sun αλλά καί HP (η οποία κληρονομησε τον ALPHA από τη Compaq ή οποία με την σειρα της τον είχε κληρονομήσει από την DEC) πάνε με τη ΑΜD τότε πέστε μου εσείς ποιός είναι ο κερδισμένος.

XTCgr
05-02-04, 15:31
γιατι? μήπως το μαγαζί από όπου πήρανε τα συστήματα τους δούλευε μόνο Ιntel?? ή μήπως ήθελαν να τους τα πάρουν χοντρά και τους πρότειναν μόνο Intel! :D
Δηλαδη μου λες οτι δεν μπορουσαν να βρουν μαγαζι που να εχει AMD CPUs ή οτι οι μηχανικοι της SUN δεν ηξεραν να αντιπροτεινουν στα iNTEL τα AMD εστω για το λογο που λες. Τo χρημα.


[...] H Sun πρόσφατα ανακοίνωσε οτι θα βγάλει λύσεις για servers βασισμένες σε Opteron, μόνο η Dell εμένει σε Intel
Και μαζι με το Rack θα δινει δωρο εναν πυροσβεστηρα :mrgreen:
(Συγγνωμη για την κακια αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω )

κακίες μπορώ να σου πω και εγώ "Ο P4 επιταχύνει το internet" .Σου λέει τίποτα αυτή η δήλωση - για την τεχνολογία Cool 'n' Quiet έχεις ακούσει? Tα περι υπερθέρμανσης αφορούν αποκλειστικά και μόνο τα P4. Τον πυροσβεστήρα μάλλον θα τον χρειαστούν οι "τυχεροί" κάτοχοι των Prescott!

JediMasterMANIAC
05-02-04, 15:41
μηπως βγηκαμε εκτος θεματος? αλλο δεν ρωτησε ο φιλος μας εδω? :P

kmike
05-02-04, 15:56
Oakenfold_,
τώρα τι σύστημα έχεις;

Oakenfold_
05-02-04, 22:23
Τώρα έχω:
1,7 Ιntel P4
256 RDRAM RIMM
WD 40GB@7200RPM
SoundBlaster Live!
Pioneer DVD-RAM 4x
Pioneer DVD-Rom 16x Slot in
Plextor CD-R 48x24x48
Asus Gforce FX5700 256DDR
2 Ethernet κάρτες και
Asus p4t-E motherboard
===================================

Κάπου πιο πίσω διάβασα πως ο AMD δεν έχει cache 1MB??

Παραθέτω τιμές και χαρακτηριστικά απο mgmanger...

AMD Athlon 64 3000+, 2GHz, FSB400, 512KB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) - περισσότερα... 202.97
AMD Athlon 64 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) - περισσότερα... 256.62
AMD Opteron 242, 1,6GHz, FSB800, 1MB cache, Box (AMD) - περισσότερα... 323.69
AMD Athlon 64 3400+, 2,2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) 378.53
AMD Opteron 244, 1,8GHz, FSB800, 1MB cache, Box (AMD) - περισσότερα... 444.40

λοιπόν?? Εγώ μιλάω για τον δεύτερο κατά σειρά.. να προτιμήσω αυτόν η τον Intell με 800fsb??

Το θέμα είναι πως χρειάζομαι μεγαλύτερο σκληρό και μνήμη οπωσδήποτε.. αλλα δεν γίνεται να πάρω άλλη μνήμη γιατί είναι 4 64άρες, όπως και επίσης δεν γίνεται να πάρω σκληρό άλλον με το τωρινό σύστημα γιατί όλα είναι IDE και δεν έχει ελεύθερη θέση. Το καλύτερο που έχω να κάνω μιας και βρήκα να τα πουλήσω όλα εκτός βέβαια απο κάρτα γραφικών και dvd-ram,cd-r είναι νέο cpu, mb, ram και hdd!!

PALADIN
05-02-04, 22:52
AMD Opteron 242, αυτό είναι για DUAL

AMD Opteron 244, αυτό είναι για Quad.

είσαι σίγουρος για το τί ψάχνεις καί αν αυτό είναι πράγματι ότι χρειάζεσαι;

Oakenfold_
05-02-04, 23:00
Ρε παιδιά δεν βλέπετε?? ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΛΕΩ! ΔΗΛΑΔΗ

AMD Athlon 64 3200+, 2GHz, FSB400, 1MB cache, Socket 754, Box (3 χρόνια εγγύηση) (AMD) - περισσότερα... 256.62

Τα άλλα είναι επικόλληση απο το site! έλεος!

kmike
05-02-04, 23:38
Επειδή λέγεται ότι το socket των Athlon 64 θα αλλάξει...οπότε αργότερα δεν θα έχεις μάλλον πολλές επιλογές για αναβάθμιση δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι αυτή τη στιγμή ο Athlon 64 δεδομένης πάντα και της τιμής του + motherboard είναι η καλύτερη επιλογή όσον αφορά τη σχέση κόστος-απόδοσης. Μέχρι να απολάυσεις 64bit computing (εννοώ software πέρα από τα windows) μάλλον ίσως αρχίσεις να σκέφτεσαι πάλι αλλαγές...
Φυσικά δεν λέω ότι ο Athlon 64 είναι κακή επιλογή...ίσα ίσα. Απλά τη βρίσκω ασύμφορη αυτή τη στιγμή.
Είχα το ίδιο δίλλημα πριν δύο μήνες. Επειδή όμως δεν ήθελα να μείνω με το παλιό σύστημα προτίμησα AthlonXP 2500+ με μία πλήρη σε χαρακτηριστικά motherboard ελπίζωντας ότι για 1.5-2 χρόνια ακόμα δεν θα παρουσιαστεί καμία ιδιαίτερη ανάγκη αναβάθμισης, έχοντας πάντα την επιλογή να βάλω έναν ισχυρότερο Athlon (32bit) που νομοτελειακά θα έχει αρκετά ελκυστικότερη τιμή. Εν τω μεταξύ φαντάζομαι η home 64bit πλατφόρμα θα έχει ωριμάσει αρκετά και θα είναι πολυ πιο προσιτή.
Αν πάλι δεν τίθεται θέμα κόστους απόδοσης νομίζω ότι ο Athlon 64 είναι καλύτερη επιλογή από P4.

Oakenfold_
06-02-04, 01:11
Όπως αναφέρω τα παραπάνω είναι copy/paste απο την σελίδα του MGMANGER! Π παραπάνω δεν είναι ο κανονικός 64άρης, είναι AMD στα 3200 με 1MB cache & 400FSB, o κανονικός 64άρης έχει FSB800 και ρωτάω πολύ απλά....

AMD H INTEL?

kmike
06-02-04, 01:29
Δεν υπάρχει Athlon με 1ΜΒ cache και socket 754 που δεν είναι 64bit!!!
Αν ΔΕΝ πρόκειται για τον 64 τότε το 1MB cache είναι ΛΑΘΟΣ. Όπως επίσης και το 754 socket είναι ΛΑΘΟΣ.
O απλός Athlon XP 3200+ έχει 512ΚΒ cache και είναι socket A!!!

waste
06-02-04, 02:23
το πνιξατε το παιδι. κι εγω ειμαι ενας καλος οπαδος της AMD, αλλα γιατί αγοράζω καλή ταχύτητα σε καλη τιμή, κατι που σημαινει οτι ο 2600 ΑΜΔ με 95 ευρα ειναι σουπερ-ντουπερ καλυτερος απο τον αντιστοιχο celeron με την ιδια τιμη...

τωρα οταν πηγαινουμε σε μεγαλυτερες κατηγοριες, οπως 3.0 3.2 κλπ τότε συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατί να αγορασετε ΑΜΔ? Ο P4 εχει το σουπερ HyperThreading το οποιο ειναι πολυ εντυπωσιακο οταν δουλευεις, για τους περισσότερους χρήστες.

Δυστυχως η AMD δεν εχει να προτινει τιποτα καλυτερο στα ιδια χρήματα στις μεγαλες ταχυτητες.

κι οσο για τον 64, αυτο κι εαν ειναι μαρκετινγκ που σας πουλανε. Δηλαδη σας λενε πάρε 64βιτ τωρα με 350 ευρα για να τον χρησιμοποιησεις μετα απο 1 χρονο που θα κανει 100 ευρα. Αφηστε δε που εννοιες οπως αξια μεταπώλησης- αναβαθμιση ειναι μονο για γελια. Για πείτε μου τι αξια μεταπώλησης εχει το 1.5 ετών AMD 1.7 ? ή ακόμα καλύτερα τι δυνατότητες αναβαθμισης εχει εκεινο το πολυ καλο motherboard με το VIA ΚΤ266Α?

δεν θελω να παρεξηγηθω τη μηχανη του μαρκετινγκ της ιντελ δεν την χωνευω καθολου και σε γενικες γραμμες αγοραζω τις φθηνες σειρες της AMD, αλλα ας μην γινομαστε και οπαδοι χωρις λογο. Διοτι και η ΑΜΔ εαν ειχε τη δυναμη μονοπωλιο θα αποζητουσε.

XTCgr
06-02-04, 02:58
τωρα οταν πηγαινουμε σε μεγαλυτερες κατηγοριες, οπως 3.0 3.2 κλπ τότε συγνωμη βρε παιδια αλλα γιατί να αγορασετε ΑΜΔ? Ο P4 εχει το σουπερ HyperThreading το οποιο ειναι πολυ εντυπωσιακο οταν δουλευεις, για τους περισσότερους χρήστες.

Δυστυχως η AMD δεν εχει να προτινει τιποτα καλυτερο στα ιδια χρήματα στις μεγαλες ταχυτητες.


ε? η σειρά των Α64 δεν ανήκει στην "μεγαλύτερη κατηγορία" ? o A64 3000+ κοστίζει 250 τελική όταν ο P4 3.2C (hyperthreading -800bus) κοστίζει 300euro! Χώρια που 0 3000+ ειναι πιο γρήγορος! Xώρια που όποιο review και test να διαβάσεις οι AMD Α64 μαμάνε στην πλειοψηφία των εφαρμογών-εκτος audio/video encoding. Η ΑΜD όχι μόνο έχει να προτείνει λύσεις σε όλα τα segments της αγοράς αλλά αυτή την στιγμή έχει τα πιο γρήγορα CPU σε πολύ καλύτερες τιμές! Nα είμαστε αντικειμενικοί... όποιος έχει αμφιβολίες ασ ρίξει εδώ ένα βλέμα.. http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/prescott-tests.html ... αν θέλετε ποσταρω και άλλα links με tests

XTCgr
06-02-04, 03:01
@ kmike ... ο 3000+ έχει 512L2 και είναι ο μόνος. Όλοι οι άλλοι έχουν 1ΜΒ L2

Oakenfold_
06-02-04, 03:20
Αποφάσισα να πάρω τελικά τον AMD στα 3200. Θέλω αν μπορείτε, να προτείνετε κάποιο mb καλό για AMD! Kαι link για πληροφορίες pleasE! Επίσης μήπως ξέρετε κανένα με ενσωματομένο scsi controller?
thanks!!!

mourg0s
06-02-04, 03:38
φίλε oakenfold_ με αυτούς εδώ δεν θα τα βγάλεις πέρα, οπότε ρίχτο κέρμα να τελειώνεις!!!!! χ0χ0χ0χ0χ0
:P

xenbast_
06-02-04, 09:29
...μη βιάζεστε...

The_StarGazer
06-02-04, 09:51
The_StarGazer,
Δηλαδή αν ήθελες ένα ποιοτικό PC για το σπίτι σου...θα έπερνες κάτι παρόμοιο με αυτά που έχει ο περισσότερος κόσμος στη δουλειά του;
Και τέλος πάντων...αν η AMD ήταν τόσο μάπα και καμία σοβαρή επιχείριση δεν ασχολιόταν...τώρα o ανταγωνισμός δεν θα είχε φτάσει στον P4 EE.
Και μάλλον θα έδινες και καμια 500αρα ευρώ για να αγοράσεις το κορυφαίο μοντέλο P4 2.6GHz!
Οχι βεβαια. Ποτε δε κανω οτι ο πολυς ο κοσμος. Αλλα εαν αυτος ο "κοσμος" λεγοταν SUN ή IBM ή HP κτλ κτλ εεε δε νομιζεις πως κατι περισσοτερο ξερουν ???


(Prescot με δώρο υγρό άζωτο)
LOL LOL Τσκ τσκ τσκ κακιες κακιες :mrgreen:
http://www.hothardware.com/hh_files/CCAM/vapochillp4.shtml

XTCgr
07-02-04, 00:18
Stargazer για δες εδώ:
http://www.legitreviews.com/Reviews/prescott_cooling_2.shtml

μήπως το ξανασκέφτεσαι για τον πυροσβεστήρα??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kmike
07-02-04, 00:33
DSL_worshipper,
είπες:


@ kmike ... ο 3000+ έχει 512L2 και είναι ο μόνος. Όλοι οι άλλοι έχουν 1ΜΒ L2

και εγώ είχα πει:


Δεν υπάρχει Athlon με 1ΜΒ cache και socket 754 που δεν είναι 64bit!!!

Συμφωνώ και με αυτό που έιπες....αλλά εξακολουθώ να πιστεύω και αυτο που είχα πει....(Πως γίνεται αυτό :?: :?: ) :mrgreen:

yiapap
07-02-04, 01:07
My 2-bits (01)

1. Πάντα, μα πάντα, η συμβουλή "μη βιάζεσαι" είναι ταυτόχρονα η πιο καλή και η πιο κουτή. Πάντα θα ισχύει και πάντα δε θα έχει ισχύ! Η/Υ αλλάζεις όταν οι ανάγκες σου το απαιτούν. Τελεία!
2. Από τον πρώτο 80386DX25 οι επιλογές μου (όχι ιδεολογικές) με οδηγήσανε στην AMD (και μια φορά στη Cyrix). Intel είναι μόνο ο τωρινός μου super-duper hyper-yawning 3GHz (αγορά πριν άπό 14 μήνες). Τι με οδήγησε στο να προτιμώ συνήθως τους AMD; Το κόστος/απόδοση!
3. Hyperthreading??? Γιατί χρησιμοποιεί κανείς σας Photoshop CS επαγγελματικά; Εγώ ΞΕΡΩ (banchmarks δικά μου, σε δικές μου εφαρμογές) ότι σε single-threaded εφαρμογές (όπως... χμμμ... ΟΛΗ η σουίτα MSOffice) όταν το hyperthreading είναι ενεργοποιημένο, οι εφαρμογές είναι 10-20% πιο αργές. Αν δεν το πιστεύετε και έχετε κάτι "βαρύ" σε Access/Excel/Οτιδήποτε, τρέξτε το, σηκώστε το task manager και θαυμάστε την Access να σέρνεται στο 50% της CPU!
4. 64-bit... Για να τα κάνει τι ποιος; Θα τρέξεις Linux ή XP Home; Αν τρέξεις 64bit Linux, πάσο. Αν τρέξεις, οτιδήποτε άλλο... οι προλαλήσαντες ήταν σωστοί. Πάρε κάτι πιο φθηνό: ΚΟΣΤΟΣ/ΑΠΟΔΟΣΗ! Aν πληρώνεις 500 για ταχύτητα 100 και 1000 για ταχύτητα 120, πάρε το πρώτο! Γιατί...
5. Όσοι μιλάνε για "αξία μεταπώλησης", λένε ανέκδοτα. Οι υπολογιστές ΔΕΝ αναβαθμίζονται, ΔΕΝ μεταπωλούνται. Σαφέστατα μπορείς να τον σκοτώσεις αύριο-μεθαύριο, σαφέστατα μπορείς να βάλεις μια G-Force4 FX ULTRA 123456 σε Pentium III 333MHz. Απλά έτσι όπως (πάντα) πηγαίνουν τα πράγματα... ΤΙ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ; Αλλάζουν μνήμες, μητρικές (FSB), CPU slots... Και ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ... Έχω παραδίπλα μου τον 2000Μhz μου (Athlon) και τον 1000Μhz μου (Athlon). Αγορά πριν από 2.5 και 3.5 χρόνια αντίστοιχα. Τον πρώτο δεν αξίζει το κουβάλημα να τον πουλήσω. Τον 2ο, πονάει η ψυχή μου να τον δώσω για 100€...

Αυτά.

Γενικός Κανόνας: Αγόραζε "λίγο" κάτω από την αιχμή της τεχνολογίας. Επίσης κάνε copy/paste αυτό το post και ξαναδιάβασέ το μετά από 1~2 χρόνια που θα ψάχνεις τον επόμενο Η/Υ σου :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.