PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL vs Forthnet



sofotis
06-08-10, 21:53
Hello

Έχω 3 χρόνια double play της Forthnet και με καλέσανε από HOL δίνοντάς μια καλύτερη προσφορά , ίδια τιμή 42/μήνα και ίδια χαρακτηριστικά κτλ και με έπκτωση στο πάγιο του κινητού μου (Vodafone)

Έχει συγκρίνει κανείς τις 2 εταιρείες?? Εμπειρίες??

vasileios13
07-08-10, 22:59
Εγώ επέστρεψα στη HOL -από Forthnet- και έχω χάσει 2Mbps μέσο όρο. Από 6.5-8.5 Μax έπεσα στα 4.5-6.5 και τα έχω πάρει κρανίο,γιατί άρχισαν τα γνωστά... "Τι καλώδια έχετε-δοκιμάστε χωρίς το σπλίτερ και όλα τα υπόλοιπα"...Θα τους ξαναπάρω Δευτέρα να δούμε γιατί έχασα ταχύτητα,αλλά δε βλέπω να βγάζω άκρη!

matelas
07-08-10, 23:14
Μην κοιτάτε μόνο την ταχύτητα, να δίνετε προτεραιότητα στην σταθερότητα της γραμμής. vasileios13 δες αν είσαι οκ από πλευρά σου (καλώδια, πρίζες...) και αν είσαι οκ πές τους να το δώσουν στον ΟΤΕ για έλεγχο.

@sofotis είμαι στην hol ενάμιση χρόνο περίπου, στις αρχές είχα κάποια προβλήματα αλλά μετά από πολλά τηλέφωνα έφτιαξε. Γενικά μέχρι στιγμής είναι αρκετά σταθερή, στην δική μου περίπτωση.

Με βάση αυτά που διαβάζω στο forum (μιας και δεν έχω δοκιμάσει forthnet) θα σου έλεγα να πας στη hol.

Άν όμως είσαι ευχαριστημένος από την forthnet και δεν έχεις προβλήματα μείνε εκεί. (εφ όσον λες για ίδια τιμή)

zoug100
07-08-10, 23:31
Ειχα ιντερνετ εδω και ενα χρονο απο HOL και ημουν απολυτα ευχαριστημενος.Εδω και ενα μηνα περιπου πηγα σε double play.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Ποιοτητα τηλεφωνιας αψογη και το ιντερνετ συνεχιζει μια χαρα. :oneup:
Θα μπορουσες παντως να πεις σε ποια περιοχη εισαι και να σου πουν και αλλοι φιλοι απο την ιδια περιοχη εντυπωσεις παντως φιλε sofotis ;)

arial
07-08-10, 23:34
Απολυτα ευχαριστημενη και εγω, και το εχω συνδυασει με τη vodafone για το κινητο :)

mondeo
07-08-10, 23:50
Κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από HOL, τόσο από την υπηρεσία ( το internet δεν πέφτει ποτέ) όσο και οικονομικά καθώς χρησιμοποιώ το συνδυαστικό με Vodafone.

christossu
07-08-10, 23:55
πολυ συντομα οι δυο εταιρεις θα γινουν μια (για οσους δεν το γνωρίζουν) για την ακριβεια απ οσο διαβαζω και μπορω να γνωριζω η forthnet θα απορροφήσει την hol , και μαλιστα συντομα....

vasileios13
08-08-10, 00:08
Μην κοιτάτε μόνο την ταχύτητα, να δίνετε προτεραιότητα στην σταθερότητα της γραμμής. vasileios13 δες αν είσαι οκ από πλευρά σου (καλώδια, πρίζες...) και αν είσαι οκ πές τους να το δώσουν στον ΟΤΕ για έλεγχο.

@sofotis είμαι στην hol ενάμιση χρόνο περίπου, στις αρχές είχα κάποια προβλήματα αλλά μετά από πολλά τηλέφωνα έφτιαξε. Γενικά μέχρι στιγμής είναι αρκετά σταθερή, στην δική μου περίπτωση.

Με βάση αυτά που διαβάζω στο forum (μιας και δεν έχω δοκιμάσει forthnet) θα σου έλεγα να πας στη hol.

Άν όμως είσαι ευχαριστημένος από την forthnet και δεν έχεις προβλήματα μείνε εκεί. (εφ όσον λες για ίδια τιμή)

Όλα οκ είναι φίλε...καλώδια-πρίζες,τα πάντα. Έκανα δοκιμές με σπλίτερ-χωρίς σπλίτερ,με το νέο ρούτερ της HOL-με το Τhomson που έχω.... πάντα τα ίδια... Με το που συνδέθηκα προχθές έχασα καπάκι 2 Mbps......:down:

iakoboss7
08-08-10, 00:24
τα εχασες επειδη απο default η hol εχει το ελαχιστο 9 snrm (και πολλες φορεσ το ανεβαζουν και παραπανω απο μονοι τους αυτοματα) ενω η forthnet καπου 7 +- και αυτο εχει να κανει αμεσα με την ταχυτητα που θα κλειδωσεις.

vasileios13
08-08-10, 00:30
τα εχασες επειδη απο default η hol εχει το ελαχιστο 9 snrm (και πολλες φορεσ το ανεβαζουν και παραπανω απο μονοι τους αυτοματα) ενω η forthnet καπου 7 +- και αυτο εχει να κανει αμεσα με την ταχυτητα που θα κλειδωσεις.

Έχω ξενερώσει εντελώς πάντως....

iakoboss7
08-08-10, 01:28
δεν σε αδικω...

μπορεις παντα να τους παρεις τηλ και να ζητισεισ να το κατεβασουν οσο γινεται (εαν δεν σε γραψουν)

η απλα να αγορασεις ενα μοντεμ/ρουτερ οπως αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076

(το εχει το πλαισιο)
και να ριξεις εσυ το snrm οσο τραβαει η ψυχη σου (δλδ η γραμη σου χωρις να εχεισ αποσυνδεσεις φυσικα)

vasileios13
08-08-10, 01:50
δεν σε αδικω...

μπορεις παντα να τους παρεις τηλ και να ζητισεισ να το κατεβασουν οσο γινεται (εαν δεν σε γραψουν)

η απλα να αγορασεις ενα μοντεμ/ρουτερ οπως αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076

(το εχει το πλαισιο)
και να ριξεις εσυ το snrm οσο τραβαει η ψυχη σου (δλδ η γραμη σου χωρις να εχεισ αποσυνδεσεις φυσικα)

Μια χαρά τα λες,αλλά δεν είμαι για έξοδα φίλε...ευχαριστώ πάντως...
81.20 € το έχει....

iakoboss7
08-08-10, 02:49
τοτε απλα ριξε τους ενα τηλ και επεμενε μεχρι να μην αντεχουν να σε ακουνε αλλο μηπως και το ριξουν πιο κατω το snrm

matelas
08-08-10, 09:39
Το να πάρει άλλο router για να κάνει την δουλειά του δεν είναι λύση (το παραπάνω router το πήρα και εγώ χθες και τα σπάει για την ώρα, πολύ σταθερό). Η forthnet έχει 6db snr αλλά και πάλι δεν δικαιολογείτε στη hol με snr 9db να έχει χαμηλή ταχύτητα.

Ας πάμε στο άλλο θέμα να συνεχίσουμε, εδώ συζητάμε άλλο θέμα. ;)

vasileios13
08-08-10, 10:01
τοτε απλα ριξε τους ενα τηλ και επεμενε μεχρι να μην αντεχουν να σε ακουνε αλλο μηπως και το ριξουν πιο κατω το snrm

Θα τους πάρω τηλ. αύριο και θα επανέλθω...:hmm:

vasileios13
08-08-10, 15:14
Hello

Έχω 3 χρόνια double play της Forthnet και με καλέσανε από HOL δίνοντάς μια καλύτερη προσφορά , ίδια τιμή 42/μήνα και ίδια χαρακτηριστικά κτλ και με έπκτωση στο πάγιο του κινητού μου (Vodafone)

Έχει συγκρίνει κανείς τις 2 εταιρείες?? Εμπειρίες??

Για την ώρα ψηφίζω Forthnet....!!!;)

prjohn
08-08-10, 16:40
Δες την προσφορά που έχει βγάλει μεdouble play και nova εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960) Προσωπικά μου φαίνεται ιδιαίτερα συμφέρουσα.

sofotis
08-08-10, 17:59
Εγώ είμαι 3 χρόνια στη Forth2play και γενικά , ενώ τον πρώτο 1,5 χρόνο είχα θέματα με ταχύτητα , τηλέφωνο κτλ τώρα μπορώ να πω πως είμαι ΟΚ. Το δέλεαρ είναι με τη HOL πως έχω Vodafone και πως μπορώ να έχω 10€ μείον το μήνα και πως μου κάνουν δώρο 3 πάδια. Λένε (λένε ) πως η HOL έχει καλύτερο internet. Γαλάτσι είναι το κέντρο μου. Το πρόβλημά μου επίσης είναι πως το popper mail θα ήθελα να το έχω και ένα διάστημα μετά τη διακοπή μου από forthnet. Μπορώ??

geopapath23
08-08-10, 20:45
Πρέπει να βρω όρεξη και χρόνο για να περιγράψω την περιπέτεια μου με τη HOL. Προς το παρόν αυτό που έχω να σου πω είναι Forthnet και πάλι Forthnet!!

arial
08-08-10, 20:47
Πρέπει να βρω όρεξη και χρόνο για να περιγράψω την περιπέτεια μου με τη HOL. Προς το παρόν αυτό που έχω να σου πω είναι Forthnet και πάλι Forthnet!!

Aπο οτι εχω δει , το δικτυο της Forthnet , πεφτει αρκετα συχνα. Αντιθετα με της Hol, που δεν εχω αντιμετωπισει τετοια προβληματα. Μπορεις να πεις εσυ ή καποιος αλλος γιατι να παει καποιος στη forthnet?

matelas
08-08-10, 20:55
Πότε είπαμε πέσαν κυκλώματα της hol και είχε σοβαρό πρόβλημα; Δεν θυμάμαι. Αντίθετα με την forthnet που αυτές τις μέρες έχει προβλήματα στο δίκτυο της με τηλεφωνία/internet.

arial
08-08-10, 20:57
Πότε είπαμε πέσαν κυκλώματα της hol και είχε σοβαρό πρόβλημα; Δεν θυμάμαι. Αντίθετα με την forthnet που αυτές τις μέρες έχει προβλήματα στο δίκτυο της με τηλεφωνία/internet.

Aυτο προσπαθω να πω, με ποια λογικη καποιος να προτιμησει την Forthnet . Eκτος αν θελει και την νοβα.

matelas
08-08-10, 21:06
Aυτο προσπαθω να πω, με ποια λογικη καποιος να προτιμησει την Forthnet . Eκτος αν θελει και την νοβα.

Ίσως λόγο τιμής, αλλά και πάλι πόση θα είναι η διαφορά. Με αυτά που διαβάζω προτείνω hol. Το δίκτυο της είναι ποιο σταθερό.

έχουμε και ίδιο router πλέον :p

arial
08-08-10, 21:08
@matelas και παρομοιο snr :lol:

matelas
08-08-10, 21:13
@matelas και παρομοιο snr :lol:

Μην μου λες τέτοια γιατί βλέπω το δικό σου attenuation και κλαίω. Ευτυχώς που έχω 6Mbps και έτσι κ' αλλιώς δεν πάει παραπάνω. :p

SfH
08-08-10, 21:15
Τα τελευταία ~2 χρόνια η forthnet παρουσιάζει προβλήματα απόδοσης αρκετές ώρες κάθε μήνα σταθερά. Το ίδιο χρονικό διάστημα, η hol παρουσίαζε παρόμοια προβλήματα σε τέτοια συχνότητα μόνο μεταξύ σεπτεμβρίου 2009->γενάρη 2010 ( από ότι θυμάμαι ).

Απο κει και πέρα, υποκειμενικά, αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από της υπηρεσίες της forthnet, καλώς, ας κάτσει εκεί, είναι και φτηνά :) Σε θέματα σταθερότητας απόδοσης όμως απλά δεν υπάρχει σύγκριση ( προς το παρόν ).

talidipa
09-08-10, 23:18
Νομίζω ότι αλλάξαμε θέμα. Φίλε sofotis τσέκαρε αυτήν την προσφορά της 4νετ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960) πριν σκεφτείς τη μείωση παγίου στο κιν.

zoug100
12-08-10, 02:43
Υπαρχει και το double play lite στην HOL

medousa
12-08-10, 21:48
Σε λιγο καιρο θα ειναι το ιδιο, οποτε γιατι να πληρωνεις τελη συνδεσης? :hmm:

talidipa
12-08-10, 22:54
Σε λιγο καιρο θα ειναι το ιδιο, οποτε γιατι να πληρωνεις τελη συνδεσης? :hmm:Ποιο θα είναι ίδιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.