PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Forthnet Σπάρτη.



geolast
07-08-10, 13:47
Καλησπέρα παίδες. Η κοπέλα μου είναι στο πατρικό της στη Σπάρτη και ξαφνικά στα καλά καθούμενα κόπηκε το Internet. Τηλέφωνο έχει κανονικά αλλά δε μπορεί να συνδεθεί με τίποτα.

Πήρε τεχνικούς στη forthnet και της είπαν ότι είναι πιθανότατα βραχυκύκλωμα σε κάποια πρίζα του σπιτιού της. Της είπαν μάλιστα ότι αυτοί δε βλέπουν κάποιο πρόβλημα και σε περίπτωση που έρθει τεχνικός της forthnet στο σπίτι και είναι τελικά στις πρίζες το πρόβλημα θα δώσει 60 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο; Μου ακούγεται αρκετά κουλό.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

kikostaki
07-08-10, 14:48
για τον ττεχνικο ειναι αληθεια:) .αν μπορεις ανεβασε ενα γραφημα απο obmt η orbmt

geolast
07-08-10, 15:10
Γράφημα δυστυχώς δε γίνεται να ανέβει. Δεν είμαι εκεί. Τηλεφωνική επικοινωνία έχουμε. όσο για τον τεχνικό δεν το ήξερα. Μεγάλη ξεφτίλα απο πλευράς τους.

sdikr
07-08-10, 15:13
Γράφημα δυστυχώς δε γίνεται να ανέβει. Δεν είμαι εκεί. Τηλεφωνική επικοινωνία έχουμε. όσο για τον τεχνικό δεν το ήξερα. Μεγάλη ξεφτίλα απο πλευράς τους.

Αν το πρόβλημα είναι στον χώρο του πελάτη είναι φυσιολογικό

πες την αν μπορεί να βγάλει τα πάντα απο τις τηλεφωνικές γραμμές και να δοκιμάσει το modem μόνο του

geolast
07-08-10, 15:50
Το δοκιμασε κι αυτο και δε λειτουργει. το φωτακι broadband είναι αναμμένο στο μοντεμ που σημαίνει ότι υπάρχει γραμμή αλλά το ιντερνετ δε λειτουργεί.

Αν αλλάξει τις πρήζες κάποιος στο σπίτι και ισχύει ακόμα το πρόβλημα, αυτό αποκλείει την περίπτωση βραχυκυκλώματος και σημαίνει ότι το πρόβλημα δνε είναι στο σπίτι ή μπορεί να είναι κάτι γενικότερο;

sdikr
07-08-10, 16:38
Το δοκιμασε κι αυτο και δε λειτουργει. το φωτακι broadband είναι αναμμένο στο μοντεμ που σημαίνει ότι υπάρχει γραμμή αλλά το ιντερνετ δε λειτουργεί.

Αν αλλάξει τις πρήζες κάποιος στο σπίτι και ισχύει ακόμα το πρόβλημα, αυτό αποκλείει την περίπτωση βραχυκυκλώματος και σημαίνει ότι το πρόβλημα δνε είναι στο σπίτι ή μπορεί να είναι κάτι γενικότερο;


αν κάνει συγχρονισμό και δεν λαμβάνει Ip τότε 99% είναι δικό τους θέμα, αν είχε πρόβλημα η γραμμή δεν θα συγχρόνιζε δεν θα είχε τηλέφωνο

deniSun
07-08-10, 16:52
Αθάνατη forthnet.
Απευθείας έκαναν έλεγχο, τα βρήκαν όλα οκ και τα έριξαν στον πελάτη.
Σου την λένε και από πάνω ότι "αν μας σηκώσεις από το ύπνο θα σε χρεώσουμε" :down:

geolast
07-08-10, 17:28
Το ότι συγχρονίζει και ανάβει το green led σημαίνει ότι πιθανότατα δεν λαμβάνει ip δηλαδή και πιθανότατα είναι πρόβλημα της forthnet; Το γεγονός ότι το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά μας δείχνει επίσης ότι επίσης δε φταίει η καλωδίωση του σπιτιού;

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στα καλά καθούμενα ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικότατα. Denisun έχεις απόλυτο δίκιο.

deniSun
07-08-10, 17:30
Ας δοκιμάσει να περάσει usr/psw στο ρούτερ ξανά.
Μου είχε τύχει παλιά να τα χάσει σε κάποιο ρούτερ (δεν θυμάμαι μάρκα) μετά από επανεκκίνηση

geolast
07-08-10, 18:19
Το έκανε κι αυτό. Από την πρώτη στιγμή που παρουσίασε πρόβλημα ξαναέβαλε τα στοιχεία αυτά. Αλλά τζίφος...

deniSun
07-08-10, 18:25
Πάρε τηλ. και κράξε τους

stazoulina
07-08-10, 18:51
Γεια σας,

ουφ επιτέλους έχω internet.

Είμαι η κοπέλα που είχα το πρόβλημα με τη Forthnet στη Σπάρτη.
Αφού άλλαξα όλα τα μπριζάκια στο σπίτι, έκανα reset 2 φορές στο router και άλλαξα το πρωτόκολλο επικοινωνίας από PPP over ethernet σε PPP over ATM κατάφερα να συνδεθώ!! Ο τεχνικός της Forthnet μου είπε ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα που άλλαξα το πρωτόκολλό. Το ελπίζω...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας!!Ήταν πολύ άμεση.
:)

deniSun
07-08-10, 22:25
Οι ρυθμίσεις που προτείνουν οι ίδιοι τους για το ιδιόκτητο είναι:
PPPoE, LLC, 8/35

silegav
08-08-10, 11:16
Για να ξέρουμε κι εμείς, τελικά ήρθε για επίσκεψη τεχνικός της Forthnet ή το λύσατε από τηλέφωνο;

Καλορίζικη η γραμμή σου και περιμένουμε εντυπώσεις για ποιότητα εκεί που είσαι!

[OFFTOPIC]


Πάρε τηλ. και κράξε τους


Αθάνατη forthnet.
Απευθείας έκαναν έλεγχο, τα βρήκαν όλα οκ και τα έριξαν στον πελάτη.

Γιατί τόση έχθρα; Έχασες λεφτά από τη forthnet στο χρηματιστήριο; :-)

[OFFTOPIC]

deniSun
08-08-10, 11:34
Για να ξέρουμε κι εμείς, τελικά ήρθε για επίσκεψη τεχνικός της Forthnet ή το λύσατε από τηλέφωνο;

Καλορίζικη η γραμμή σου και περιμένουμε εντυπώσεις για ποιότητα εκεί που είσαι!

[OFFTOPIC]





Γιατί τόση έχθρα; Έχασες λεφτά από τη forthnet στο χρηματιστήριο; :-)

[OFFTOPIC]

Γιατί ήθελα να κάνω σοβαρές εργασίες και με εμπόδιζε λόγω πεσμένων Link, προβλημάτων στη γραμμή κλπ
Γιατί τον πρώτο χρόνο συγχρόνιζα στα 20Μ και σε διάστημα 3 χρόνων με έριξαν σταδιακά στα 13Μ.
Γιατί στο τελευταίο πρόβλημα με αποσυνδέσεις μου είπαν ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ
Γιατί με έβαλαν σε έξοδα αγοράζοντας νέα φίλτρα/splitter, τηλ. συσκευές, ρούτερ, εσωτερική καλωδίωση
Γιατί με την ίδια προβληματική εγκατάσταση με όλα τα παραπάνω στον ΟΤΕ συγχρόνισα χαλαρά σε ότι βλέπεις στο Profile μου
Γιατί η ΤΥ τους είναι για τα μπάζα
Γιατί δεν μου είπαν ποτέ ότι για τις ώρες/μέρες που δεν είχατε υπηρεσίες μας δεν θα σας χρεώσουμε
Γιατί από την στιγμή του προβλήματος μέχρι την επίλυσή του ήθελαν 1 εβδομάδα και πάνω

Θέλεις και άλλα ή να συνεχίσω;

silegav
08-08-10, 16:01
- Δεν άκουσα ποτέ ΟΤΕ/ΔΕΗ ή άλλες ΔΕΚΟ να έχουν αποζημιώσει για κακή υπηρεσία. Μόνο τη ΔΕΗ να αποζημιώνει ψυγεία που κάηκαν από πτώση τάσης έχω ακούσει.
- Επίσης δεν θυμάμαι κανένα τους να ενημερώνει για έκτακτα προβλήματα, ακόμα και μετά την επίλυση τους.
- Δεν πιστεύω πως τεχνικά προβλήματα δε διερευνώνται και απλά αφήνονται από την ΤΥ, δεδομένου μάλιστα ότι έχω προσωπική εμπειρία από περίπτωση που και με εξυπηρέτησαν και το πρόβλημα μου έλυσαν
- Με την υπόθεση ότι η ΤΥ έστω και λίγο ασχολούνται με το πρόβλημα και με το γεγονός ότι μόλις πας στον ΟΤΕ όλα λύνονται ως δια μαγείας, εμένα προσωπικά με ψυλλιάζει για τις τακτικές του ΟΤΕ, για τις οποίες μάλιστα έχει πολλές φορές κατηγορηθεί και έχει φάει και πρόστιμα από την ΕΕΤΤ.

Προσωπικά επιλέγω να κάνω υπομονή σε προβλήματα, να αποδέχομαι ότι υπάρχουν παιδικές ασθένειες σε όλους τους εναλλακτικούς και να θεωρώ τον ΟΤΕ έναν από τους οργανισμούς που έχει πολλές φορές δείξει συμπεριφορά νταβατζή, εκμεταλευόμενος υποδομή που φτιάχτηκε με τα λεφτά των πατεράδων μας...

deniSun
08-08-10, 16:15
- ΟΤΕ/ΔΕΗ και άλλες ΔΕΚΟ έχουν συνήθως την λεπτότητα να βγάλουν μια ανακοίνωση που να λέει ότι την τάδε μέρα, τάδε ώρα είχαμε εκείνο το πρόβλημα. Εδώ δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση.
- Τεχνικά προβλήματα διερευνώνται μέχρι το σημείο που γνωρίζουν οι τεχνικοί τους.
Από εκεί και ύστερα σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Δώσε μου μια εξήγηση για την δική μου την περίπτωση (θα βρεις πολλούς άλλους σαν και εμένα αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα θέματα) που ο τεχνικός έρχεται και σου λέει ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΙ.
Πες μου αν σε αυτή την περίπτωση θα δεχόσουν εσύ την λύση ΜΕΙΩΣΗ SNR ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥΣ και όταν ο τεχνικός σου λέει ότι η γραμμή σου έπρεπε να κλειδώνει στα 20Μ αλλά θα σε πάμε στα 13Μ
- Κάνεις μεγάλο λάθος ότι μιλάω υποθετικά.
Μιλάω πολύ συγκεκριμένα και σου φέρνω για παράδειγμα την δική μου περίπτωση.
Πολλοί σαν και εσένα αμφέβαλαν ότι θα διορθωθεί η κατάσταση μου με την αλλαγή παρόχου.
Σου λέω επίσης ότι ξέρω από πρώτο χέρι πως δουλεύουν οι τεχνικοί forthnet / OTE λόγω πολύ στενής συνεργασίας.
Αν με θεωρείς αναξιόπιστο ή ότι ξύπνησα μια μέρα και είπα να τα βάλω με την forthnet, ότι πουλάω παραμύθι και οτιδήποτε άλλο είναι άλλο θέμα.
Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να σου φέρω άλλες αποδείξεις γιατί πολύ απλά δεν θα τις δεχτείς ως προϊόντα σκευωρίας.
Περισσότερες λεπτομέρειες και στοιχεία για τα παραπάνω δεν μπορώ να σου δώσω γιατί κάποια πράγματα απλά δεν λέγονται.
- Υπομονή έκανα 3 χρόνια.
Αλλά από το να είσαι στα 20Μ και κάθε χρόνο να σου ρίχνουν τον συγχρονισμό, να φθάνεις στα 13Μ + όλες εκείνες τις μέρες που έχουν πεσμένα Link, προτιμώ να δίνω 3-4ε παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Δες την σημερινή ημέρα και την χθεσινή.
Τώρα θα χτυπιόμουν γιατί στην περιοχή μου δεν θα είχε δίκτυο.
Καμία ενημέρωση μέχρι τώρα για το πιο είναι το πρόβλημα και τι κάνουν.

sdikr
08-08-10, 17:28
- Δεν άκουσα ποτέ ΟΤΕ/ΔΕΗ ή άλλες ΔΕΚΟ να έχουν αποζημιώσει για κακή υπηρεσία. Μόνο τη ΔΕΗ να αποζημιώνει ψυγεία που κάηκαν από πτώση τάσης έχω ακούσει.
- Επίσης δεν θυμάμαι κανένα τους να ενημερώνει για έκτακτα προβλήματα, ακόμα και μετά την επίλυση τους.
- Δεν πιστεύω πως τεχνικά προβλήματα δε διερευνώνται και απλά αφήνονται από την ΤΥ, δεδομένου μάλιστα ότι έχω προσωπική εμπειρία από περίπτωση που και με εξυπηρέτησαν και το πρόβλημα μου έλυσαν
- Με την υπόθεση ότι η ΤΥ έστω και λίγο ασχολούνται με το πρόβλημα και με το γεγονός ότι μόλις πας στον ΟΤΕ όλα λύνονται ως δια μαγείας, εμένα προσωπικά με ψυλλιάζει για τις τακτικές του ΟΤΕ, για τις οποίες μάλιστα έχει πολλές φορές κατηγορηθεί και έχει φάει και πρόστιμα από την ΕΕΤΤ.

Προσωπικά επιλέγω να κάνω υπομονή σε προβλήματα, να αποδέχομαι ότι υπάρχουν παιδικές ασθένειες σε όλους τους εναλλακτικούς και να θεωρώ τον ΟΤΕ έναν από τους οργανισμούς που έχει πολλές φορές δείξει συμπεριφορά νταβατζή, εκμεταλευόμενος υποδομή που φτιάχτηκε με τα λεφτά των πατεράδων μας...

η ΕΕΤΤ έκανε έλεγχο για τις βλάβες που στείλανε οι εναλλακτικοί στον ΟΤΕ, το αποτέλεσμα είναι αρκετά διαφορετικό απο αυτό που αναφέρεις

Τον ΟΤΕ τον πούλησε το κράτος και πήρε αρκετά χρήματα για αυτό, αλλώστε και οι εναλλακτικοί τόσα χρόνια τώρα με τα δικά μας λεφτά μεγαλώνουν

FSHOPAXD
09-08-10, 20:00
Το δοκιμασε κι αυτο και δε λειτουργει. το φωτακι broadband είναι αναμμένο στο μοντεμ που σημαίνει ότι υπάρχει γραμμή αλλά το ιντερνετ δε λειτουργεί.

Αν αλλάξει τις πρήζες κάποιος στο σπίτι και ισχύει ακόμα το πρόβλημα, αυτό αποκλείει την περίπτωση βραχυκυκλώματος και σημαίνει ότι το πρόβλημα δνε είναι στο σπίτι ή μπορεί να είναι κάτι γενικότερο;

Μπορεί πολύ απλά να εχει χάσει τις ρυθμίσεις το router , user name & password και γιαυτό να μην έχει Internet.
Σορρυ τώρα είδα ότι τελικά αποκαταστάθηκε το θέμα. Το αρχικό βραχυκύκλωμα δεν κατάλαβα... αλλαξε κάτι στην καλωδίωση - φίλτρα ? . Εαν στο ξανακάνει καλά θα κάνεις να στείλεις για αλλαγή τον router.

deniSun
09-08-10, 22:07
Μπορεί πολύ απλά να εχει χάσει τις ρυθμίσεις το router , user name & password και γιαυτό να μην έχει Internet.
Σορρυ τώρα είδα ότι τελικά αποκαταστάθηκε το θέμα. Το αρχικό βραχυκύκλωμα δεν κατάλαβα... αλλαξε κάτι στην καλωδίωση - φίλτρα ? . Εαν στο ξανακάνει καλά θα κάνεις να στείλεις για αλλαγή τον router.

Αν θυμάμαι καλά είπε ότι το έλεγξε το θέμα με τα usr/psw

stazoulina
10-08-10, 14:06
Όχι δεν ήρθε τεχνικός σπίτι μέσω τηλεφώνου το φτιάξαμε.Αφού πήρα πόσες φορές τηλέφωνο και κάναμε πόσες δοκιμές η τελευταία έπιασε....

Σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα με τη Forthnet. Ειδικά από ταχύτητα τις περισσότερες φορές είναι πάρα πολύ καλή. Έχει τύχει να κατεβάζω μέχρι 980kb/sec.

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι με την τεχνική υποστήριξη που για να καταφέρεις να μιλήσεις μαζί τους μπορεί να περιμένεις και 20 λεπτά. Και αν στο πρόβλημα που έχεις εμπλέκεται και ο ΟΤΕ τότε είναι αλήθεια ότι θα χρειαστεί να περιμένεις αρκετά.

Ο ΟΤΕ ήταν και είναι πιο αξιόπιστος αλλά τι να κάνουμε που είναι αρκετά πιο ακριβός!




Μπορεί πολύ απλά να εχει χάσει τις ρυθμίσεις το router , user name & password και γιαυτό να μην έχει Internet.
Σορρυ τώρα είδα ότι τελικά αποκαταστάθηκε το θέμα. Το αρχικό βραχυκύκλωμα δεν κατάλαβα... αλλαξε κάτι στην καλωδίωση - φίλτρα ? . Εαν στο ξανακάνει καλά θα κάνεις να στείλεις για αλλαγή τον router.


Ναι αυτό είχε κάνει. Είχε χάσει τις ρυθμίσεις του το router εντελώς ξαφνικά χωρίς κάποιος να του κάνει reset. Και παρόλο που τις ξαναέβαλα δεν συνδέθηκε. Χρειάστηκε να αλλάξω τα μπριζάκια στο σπίτι και να αλλάξω και το πρωτόκολλο επικοινωνίας. Τα φιλτράκια όχι δεν τα πείραξα.

deniSun
10-08-10, 15:56
Ναι αυτό είχε κάνει. Είχε χάσει τις ρυθμίσεις του το router εντελώς ξαφνικά χωρίς κάποιος να του κάνει reset. Και παρόλο που τις ξαναέβαλα δεν συνδέθηκε. Χρειάστηκε να αλλάξω τα μπριζάκια στο σπίτι και να αλλάξω και το πρωτόκολλο επικοινωνίας. Τα φιλτράκια όχι δεν τα πείραξα.

Αυτό μου το έκανα με ένα ρούτερ T&W του ΟΤΕ

silegav
12-08-10, 07:13
Good to hear that problem is solved. Τέλος καλό, όλα καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.