PDA

Επιστροφή στο Forum : Αληθεύει ότι οι Green WD δεν κάνουν για RAID;



sadako
08-08-10, 17:06
Έχω 2 σκληρούς SATA:
1. Έναν 500άρη WD5000AAKS
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/WESTERN-DIGITAL-SATA-II-500GB-WESTERN-16MB-CACHE-7200-WD5000AAKS.htm
2. Έναν 1ΤΒ WD10EADS
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303736

Ως τώρα, τον Green 1TB τον είχα σε IcyBox με σύνδεση USB (δεν δουλεύει για κάποιο λόγο με e-sata και γενικά φέρεται κάπως "περίεργα" στο icybox)

Ποιον από τους 2 αξίζει (αν υπάρχει διαφορά) να διπλασιάσω για να έχω 2 όμοιους και να τους βάλω σε RAID 0. Κάπου έπεσε το μάτι μου ότι οι Green δεν συνίστανται για RAID, ενώ μου έχει μείνει και μια απορία στο αν μπορείς να κάνεις RAID array με σκληρούς από 1ΤΒ και πάνω..

Θέλω απλά να αποκτήσω μεγαλύτερη ταχύτητα στα file transfers της αποθήκης μου. Για λειτουργικό, περιμένω να πέσουν κάπως οι τιμές στους SSD (ίσως όταν βγουν μεγαλύτερης χωρητικότητας SSD και οι τιμές στους 80ρηδες όπως ο postville πέσουν)..

Dr.CHaNaS
08-08-10, 19:51
Αυτο που επηρεαζει το RAID ειναι το TLER (http://en.wikipedia.org/wiki/Time-Limited_Error_Recovery). Εφοσον βρεθει λαθος στο δισκο, κανονικα πρεπει να ασχοληθει το RAID με τη λυση του και οχι να παλευει ο δισκος μια ωρα να διαβασει data. Εαν το παλεψει (που οι non-raid δισκοι το κανουν) τοτε αυτο εχει σαν αποτελεσμα να τον θεωρει χαλασμενο το RAID και να τον βγαζει εκτος array.
Ολα αυτα για redundant RAID. Σε stripe δεν σε νοιαζει οτι και να ειναι.

sadako
08-08-10, 21:53
Βασιικά, αυτό που είχα διαβάσει (όπως το κατάλαβα τουλάχιστον) ήταν πως επειδή οι Caviar Green κάνουν μετά από κάποια ώρα power down (εξ ου και Green, οικονομία κλπ), όταν συμβαίνει αυτό, τους πετάει εκτός array..

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό που λες. Διάβασα και wikipedia για raid κλπ, και αρκετά τόπικ εδώ και σε άλλα φόρουμ, έχει κάποια ρύθμιση να το βάλεις Striped/reduntant ή κάτι άλλο; Είναι πολύπλοκη η διαφοροποίηση ανάμεσα στα 2 για να μου το εξηγήσεις εδώ;

wnet
09-08-10, 12:52
O WD10EADS κάνει head parking σε 8 sec αν δεν είναι σε χρήση.
Πολλά ΝAS με Linux ενώ ο δίσκος έχει ήδη παρκάρει ζητάνε πρόσβαση και ο δίσκος ξεπαρκάρει...
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανεβαίνει το Load/Unload Cycle που κατά την WD καλό είναι να μείνει κάτω από 300.000.
Για εξωτερικούς δίσκους δεν τίθεται θέμα αλλά σε NAS π.χ. qnap... είναι θέμα.
Το πρόβλημα λύνεται με Utility της WD που αλλάζει τον χρόνο των 8 sec σε 8-300 ή αν θες απενεργοποιείς τελείως αυτό το χαρακτηριστικό απλά χάνει λίγο από τον green χαρακτήρα του ο δίσκος.
Το έχω κάνει σε WD15EARS και δουλεύει. (αν εξαιρέσω πως πήρα μια τρομάρα γιατί μόλις έτρεξα το utility, το pc έβλεπε τον δίσκο σαν 400GΒ αντί 1,5ΤΒ... ξαναέτρεξα το utility και όλα επανήλθαν κανονικα.... δεν έχω εξήγηση αλλά αφού όλα δουλεύουν πια, μάλλον δεν έχει σημασία)

αυτά.... στα είπα συγκεντρωμένα, ελπίζω να βοήθησα.

sadako
09-08-10, 14:28
Εγώ δεν θέλω να τον βάλω σε NAS σύστημα, σε απλό RAID 0, χρησιμοποιώντας τον RAID controller της μητρικής. Ισχύουν τα ίδια; Πάλι πρέπει να αλλάξω αυτόν τον χρόνο μέσα από το utility της WD;

wnet
09-08-10, 15:02
χμμμ για το linux μόνο ακούστηκαν ζητήματα με το head parking.... λογικά θα είναι οκ.
Αλλά και να μην είναι μπορείς να απενεργοποιήσεις αυτό το χαρακτηριστικό σε 5 λεπτά.

Όσο για αυτό που λες στο πρώτο post, αν δηλαδή μπορείς να κάνεις RAID array με σκληρούς από 1ΤΒ και πάνω, φυσικά και μπορείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.