PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση: Αν κόψουμε το τηλ από ΟΤΕ μπορουμε να εχουμε ADSL;



leas
04-02-04, 18:44
Εχω μια ερώτηση κρίσεως :D Ας πούμε ότι αγοράζουμε μεριζόμενη ADSL πρόσβαση από Vivodi για να έχουμε ADSL γραμμη και ADSL Internet από Vivodi και τηλέφωνο από ΟΤΕ. Αν υποθέσουμε ότι σταματάμε να πληρώνουμε τα πάγια στον ΟΤΕ και μας το κόψει θα συνεχίσουμε να έχουμε πρόσβαση ADSL? :?:

Σημαντικό επίσης. :!: Μπορούμε να έχουμε τηλεφωνία μέσω Internet; Δηλαδή να καλούμε ένα σταθερό ή κινητό νούμερο μέσω κάποιου προγράμματος όπως μέσω του yahoo messanger; Πιάσατε το υπονοούμενο; :wink:

Αντε γεια ΟΤΕ :D forever :o

nevian
04-02-04, 19:01
Λογικά άμα κόψεις την 'γραμμή' του ΟΤΕ το ADSL (OTE ή Vivodi) πάει και αυτό άγραφο διότι το καλώδιο βγαίνει από όλα τα κυκλώματα... :mrgreen:

GeorgeH
04-02-04, 19:08
Φιλε μου αν βαλεις full LLU απο τη Vivodi τοτε θα εχεις ακριβως αυτο.Μια γραμμη μονο για DSL που δε θα ειναι τηλεφωνικα λειτουργικη.Μπορουμε να εχουμε τηλεφωνια μεσω Internet σαν VOIP(Voice Over IP).Δοκιμασε το προγραμμα Skype...

turboirc
04-02-04, 19:09
1.Αν το DSL το εχεις απο ΟΤΕ, μολις κοψεις το τηλεφωνο κοβεται και η συνδεση DSL.

2.Oχι στην ελλαδα. Σε μερικές χώρες (ΗΠΑ και μερικες ευρωπαικες) γινεται είτε δωρεαν είτε με μικρη χρεωση.
Παλιοτερα γινόταν και τελειως δωρεαν σε ευρωπαικες χωρες, αλλα καταλαβαν τι επροκειτο να συμβει και δεν υπαρχει πλεον σήμερα.
Στις ΗΠΑ υπηρχε καποτε το dialpad www.dialpad.com Που επαιρνες οπου ηθελες και μιλαγες οσο ηθελες δωρεαν.

IlliGoS
04-02-04, 22:57
Βασικά εάν δεν πληρώσεις στον ΟΤΕ για κάποιο διάστημα και στο "κόψουν" δεν σου αφαιρούν την γραμμή. Απλά λένε στο κέντρο μην τους επιτρέπεις να παίρνουν τηλέφωνο. Η γραμμή συνεχίζει να υπάρχει και λειτουργεί κανονικά

Το ερώτημα τώρα είναι τι θα συμβεί εάν γίνει διακοπή συμβολαίου και κοπεί η γραμμή πραγματικά τι γίνεται. Αυτό δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη επίσημα.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι θα κόβεται και το ADSL. Μετά για να γίνει αποκατάσταση της σύνδεσης θα πρέπει να κάνεις μετάτροπή σε πλήρη αποδεσμοποίηση. Στο νομοσχέδιο υπάρχει τέλος μετάτροπής (~47ε) που θα πρέπει να πλήρωσει ο εναλλακτικός πάροχος(βιβοντι) στον ΟΤΕ για να γίνει αυτή η διαδικασία.

leas
05-02-04, 17:37
Με μπερδέψατε περισσότερο τώρα :roll: Δηλαδή αν πάρω full LLU από Vivodi δεν χρειάζεται να πληρώνω ΟΤΕ. Αρα και share LLU από Vivodi σημαίνει ότι μπορώ να έχω ADSL από VIVODI και άρα Internet!

Ενώ αν πάρεις ADSL από ΟΤΕ αν δεν πληρώσεις το τηλ και στο κόψουν τότε δεν έχεις και ADSL :?: Αυτο δεν το καταλαβαίνω. Αφού πληρώνεις δυο διαφορετικά πάγια. Ενα για το τηλέφωνο κι ένα για το ADSL! Οπότε αν εσύ συνεχίσεις να πληρώνεις την ADSL στον ΟΤΕ κι όχι το τηλέφωνο τότε γιατί αν σου κόψουν το τηλέφωνο να μην μπορείς να έχεις και ADSL;

Όσο αφορά την τηλεφωνία μέσω IP εννοώ να παίρνεις τηλέφωνο και να χτυπάει τηλεφωνική συσκευή η οποία προφανώς θα είναι κάπως διαφορετική από τις κλασικές τονικές συσκευές μια που θα πρέπει να συνδέεται ή απευθείας σε ADSL γραμμή, ή πάνω σε μια θύρα του υπολογιστή μας!

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά τα προγράμματα που μπορείς να μιλήσεις μέσω Internet μπορείς να καλέσεις ένα νούμερο και να χτυπήσει το τηλέφωνο, να το σηκώσει ο άλλος και να μιλήσει!

Και τέλος θα πρέπει να σκεφτούμε και το εξής: Αν κάποιος θέλει να μας πάρει τηλέφωνο στο σταθερό μας σε ΠΟΙΟ νούμερο θα μας πάρει αν εμείς έχουμε μόνο Internet τηλέφωνο;

GeorgeH
05-02-04, 17:49
Εχεις μια γραμμη σπιτι σου η οποια λογικα ειναι για τηλεφωνια απο τον ΟΤΕ.Μπορεις να τη διακοψεις για τους δικους σου λογους απο τον ΟΤΕ και στη συνεχεια κανε αιτηση στη Vivodi ζητωντας Full LLU(πληρη αποδεσμοποιηση).Δηλαδη μετα θα εχεις μια γραμμη μονο για DSL απο Vivodi,δε θα μπορεις να παιρνεις τηλεφωνο.Κατι τετοιο δε θες αν καταλαβα καλα?

turboirc
05-02-04, 17:52
OTE + adsl by OTE = εχεις και τηλεφωνο και ADSL απο οτε, με τα 2 παγια. Αν κοψεις το τηλεφωνο κοβεται και η DSL οπως λεει το συμβολαιο που σου στελνουν.

Δεν είναι λογικο να κοψεις το τηλεφωνο παντως γιατι μετα δε θα εχεις τηλεφωνο. Η DSL / vivodι προσφερει μονο DSL και οχι τηλεφωνο. (προς το παρον τουλαχιστον), οποτε δεν σου ειναι και πολυ χρησιμη.

Προς το παρον αυτος ο συνδυασμος δεν μου φαινεται λογικος. Αργότερα που, και οι εταιριες θα δινουν σταθερη τηλεφωνια, και θα υπαρχει το Voice over Phone , τοτε ναι μπορει να εχεις μονο DSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.