PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγκη!!!



kolina
09-08-10, 20:41
Απο σημερα το μεσημερι οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου λεει πως τα windows δεν ανοιξαν κανονικα και πρεπει να επιλεξω με πιον τροπο θα ανοιξουν (ασφαλης λειτουργια, κανονικη λειτουργια κτλ). Εχω επιλεξει και Ασφαλης Λειτουργια και Λειτουργια με προηγουμενες ρυθμισεις που λειτουργουσαν και κανονικη λειτουργια. Με την ασφαλη λειτουργια (περιλαμβανονται και οι αλλες ασφαλεις λειτουργιες) και την λειτουργια με προηγουμενες ρυθμισεις που λειτουργουσαν απλα μου βγαζει σε μια μαυρη οθονη με την κλασσικη παυλα να αναβοσβηνει και τιποτα αλλο. Αντιθετα με την κανονικη λειτουργια μου βγαζει blue death screen εχοντας γραμμεννο ενα μικρο κοιμενο. Το κειμενο ξεκιναει με ενα STOP και συνεχιζει κωδικοποιημενο. Οπως φαινεται στο συννημενο. Παρακαλω βοηθηστε με οσο το δυνατον πιο γρηγορα, ευχαριστω εκ των προτερων.

EDIT: Ξεχασα να αναφερω οτι χρησιμοποιω τα Windows XP

jim_p
09-08-10, 21:22
http://support.microsoft.com/kb/830084/el

Ξεκινα με το "chkdsk /r" καλυτερα...

mkrokod
09-08-10, 22:10
Πες μας τί έγινε ???

kolina
10-08-10, 12:18
Απενργοποιησα κανονικα τον υπολογιστη. Μετα απο κανα δυοωρο που πηγα να τον ανοιξω μου εβγαλε αυτο και ακομα συνεχιζει. Οτι βοηθεια μπορειτε αν γινετε να μου την πειτε αναλυτικα. Επισης εχω τον υπολογιστη 3 χρονια, ποτε δεν μου το εχει ξαναβγαλει αυτο. Επισης δεν εκανα εγκατασταση των windows, απλως απενεργοποιησα τον υπολογιστη.

........Auto merged post: kolina πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://support.microsoft.com/kb/830084/el

Ξεκινα με το "chkdsk /r" καλυτερα...
Αυτο σημαινει οτι μπορει να χρειαστει να επανεγκαταστησω τα windows????

jim_p
10-08-10, 12:30
Οχι. Απλα θα ξεκινησεις το pc με το δισκακι των xp σαν να ηθελες να κανεις φορματ, θα το αφησεις να φορτωσει οτι εχει και καποια στιγμη θα σου πει κατι σαν αυτο

- Για να εγκαταστησετε τα windows πατηστε enter.
- Για να πατε σε κονσολα αποκαταστασης πατηστε R.
- Για να βγειτε χωρις να κανετε αλλαγες πατηστε F3.

Εκει πατας R και ακολουθεις τις οδηγιες που σου λεει μεχρι να σε βγαλει σε σημειο (command prompt) που να μπορεις να γραψεις το "chkdsk /r".
Μετα απλα περιμενεις να τελειωσει ο ελεγχος. Οταν τελειωσει, δινεις "exit" και επανεκκινει. Βγαζεις το δισκακι απο το drive και προσευχεσαι :P

kolina
10-08-10, 13:07
Να σαι καλα Jim. Ευχαριστω

........Auto merged post: kolina πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Jim θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ακομα. Τον δισκο να τον βαλω αφου μου βγαλει την blue death screen ή νωριτερα??? Απλως ρωταω διοτι δεν εχω ξαναασχοληθει με κατι παρομοιο.

29gk
10-08-10, 13:26
Jim θα ηθελα να σε ρωτησω κατι ακομα. Τον δισκο να τον βαλω αφου μου βγαλει την blue death screen ή νωριτερα??? Απλως ρωταω διοτι δεν εχω ξαναασχοληθει με κατι παρομοιο.

Θα ξεκινησεις το μηχανημα με το cd των windows μεσα στο drive και στην μαυρη οθονη "Boot from cd" θα πατησεις ενα πληκτρο για να ξεκινησεις απο αυτο.

kolina
10-08-10, 15:14
ΟΚ, ευχαριστω

........Auto merged post: kolina πρόσθεσε 87 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μου ζηταει administrative password. Εγω εχω δοκιμασει τους κωδικους και των δυο χρηστων του υπολογιστη αλλα δεν τους δεχεται. Πιον administrative password πρεπει να δωσω???

........Auto merged post: kolina πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οκ το βρηκα

kolina
10-08-10, 20:38
Παιδια το δοκιμασα βημα προς βημα και δεν πετυχε. Μηπως εχετε καμια αλλη ιδεα????

xerd
11-08-10, 14:43
εγώ πιστεύω πως μάλλον πρέπει να πας σε εκ νέου καθαρή εγκατάσταση των xp σου

Seitman
11-08-10, 20:17
Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να κάνεις έλεγχο για τυχών "ζωύφια". Λίγο τραβηγμένο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Κατέβασε το Avira AntiVir Resque System από εδώ (http://www.avira.com/en/support/support_downloads.html)

Μπορεί και να γλυτώσεις το format :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.