PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορεί το router να χαλασε το δίκτυο ;



Born_loser
04-02-04, 18:59
Από τότε που καρφώσαμε το router στο hub , το δίκτυο μας κάνει κάτι περίεργα,ο Χ δεν βλέπει τον Υ , ο Γ βλέπει τους άλλους αλλά οι άλλοι όχι αυτόν κτλ
Μπορεί ο ρούτερ να άλλαξε κάτι ή να το θεωρήσουμε συμπτωματικό και να ψάξουμε αλλού τα αίτια;

Greg
04-02-04, 19:43
Αν δίνει δ/νσεις ο router, τότε μπορεί να σου χαλάσει μερικές από τις δικές σου δ/νσεις αν τις έχεις να δίνονται αυτόματα.
Στο δικό μου δίκτυο δίνω όλες τις δ/νσεις χειροκίνητα, ομοίως και για τον router, ώστε να έχω τον έλεγχο εγώ.
Όλο το δίκτού σου να είναι της μορφής 192.168.0.x ή 192.168.1.x (PCs, router, jetdirect, Κλπ) ώστε να μην έχεις πρόβλημα.

Born_loser
05-02-04, 13:07
Αφου εβγαλα απο τα pc τις ρυθμίσεις ΙΡ κτλ που ειχα για να μπαινουν στο internet μεσω LAN,έλυσα το προβλημα της..στραβομάρας αλλά έχασα το DSL :roll:

Aν καταλαβα καλά αυτό που λέει ο Greg,αν έβαζα σε ΟΛΑ τα pc του δικτύου (και όχι μόνο σε 1-2 που είχα πριν) τις ίδιες ρυθμίσεις ΙΡ κτλ θα λυνόταν το πρόβλημα;
Δηλαδή να δώσω ΙΡ 192.168.254.χχχ σε όλα τα pc και όχι μερικά να παίρνουν αυτόματα IP και μερικά χειροκίνητα.
Το default gateway είναι απαραίτητο για pc που δεν θέλω να έχουν πρόσβαση στο internet?

enwsitis21
05-02-04, 13:19
Το default gateway είναι απαραίτητο για pc που δεν θέλω να έχουν πρόσβαση στο internet?

Όχι, δεν είναι απαραίτητο.....καθώς επίσης και οι DNS.Σωστή ip χρειάζεσαι και subnet.

Born_loser
05-02-04, 13:35
enwsitis21 υποθέτω οτι συμφωνείς ότι δινοντας σε ολα χειροκινητα την ΙΡ θα ειμαι ενταξει,
απο εκει και πέρα υπάρχει κατι που θα μπορούσε να καθυστερεί την σύνδεση μου στο ιντερνετ μεσω δίκτυου;οι πρωτες αποπειρες εδειξαν μεγαλες απωλειες στη διαδρομή!

enwsitis21
05-02-04, 13:45
enwsitis21 υποθέτω οτι συμφωνείς ότι δινοντας σε ολα χειροκινητα την ΙΡ θα ειμαι ενταξει,
απο εκει και πέρα υπάρχει κατι που θα μπορούσε να καθυστερεί την σύνδεση μου στο ιντερνετ μεσω δίκτυου;οι πρωτες αποπειρες εδειξαν μεγαλες απωλειες στη διαδρομή!

Είναι βέβαια ταλαιπωρία να δηλώνεις "καρφωτά" local ip's, φαντάσου να έχεις 50-60 τερματικά και να πρέπει να δίνεις κάθε φορά ip, θα μπορούσες βέβαια να έστηνες έναν dhcp server για να μοιράζει τις ip στο δίκτυό σου.Αν έχεις σχετικά μικρό δίκτυο τότε δήλωσε χειροκίνητα ip, για να έχεις και τον έλεγχο όπως προαναφέρθηκε.
Καλή τύχη.

Papashark
06-02-04, 13:14
Είναι βέβαια ταλαιπωρία να δηλώνεις "καρφωτά" local ip's, φαντάσου να έχεις 50-60 τερματικά και να πρέπει να δίνεις κάθε φορά ip, ....


’ν είχες 50-60 μηχανήματα, το τελευταίο που θα σε ένοιαζε είναι εάν θα έπερναν IPs με το χέρι ή με DHCP.......

Ανάλογα με τις ΙΡς που θα είχες, θα είχες και την ανάλογη διαχείρηση.

janiskg
02-02-05, 19:45
Ενας συνάδελφος που έχει ένα δίκτυο με 3 jetdirect και καμμιά 10αριά pc βάζοντας διευθύνσεις 10.0.0.χχχ στα pc (θεωρώντας οτι αυτό απαιτεί το speedtouch) για να συνδέονται μέσω hub και speedtouch530i με το internet έχασε όλες τις jetdirect και δεν βρίσκει τρόπο να αλλάξει τα ip τους.
Τελικά το 10.0.0.χχχ είναι mandatory για το δίκτυο με speedtouch (απο οτι λέει και ο provider του. απορώ για τί άλλοι συνομιλητές προτείνουν άλλες ΙΡ.
Εχει κανένας μία ιδέα τι μπορεί να κάνει?
Το ρωτώ επειδή έχω ένα δίκτυο απο 2 pc (σε ΜΕ) και μία jetdirect που λειτουργεί και φοβάμαι μήπως συνδέοντας το speedtouch στo hub και σετάροντας τα pc μέσω της speedtouchsoftware πάθω τα ίδια.
Μπορεί κανείς να μου πεί τα basics? Δεν θάταν πιό απλό να αφήσω τις διευθύνσεις του δικτύου ώς έχουν π.χ.192.168.0.ΧΧΧ (jetdirect pcs κλπ ώς έχει το δίκτυο τώρα) και να προσθέσω το speedtouch με say μια νέα διεύθυνση 192.168.0.ΧΧΧ - μπορεί να γίνει αυτό και άν ναι πώς? (απο οτι φαίνεται δεν γίνεται)

Yngwiedis
03-02-05, 01:48
Για το πως θα αλλάξεις την default IP του Alcatel θα κοιτάξεις εδώ : http://www.dslsupport.co.nz/changeIPST510v42.htm

Unreal
06-02-05, 20:55
Αφου εβγαλα απο τα pc τις ρυθμίσεις ΙΡ κτλ που ειχα για να μπαινουν στο internet μεσω LAN,έλυσα το προβλημα της..στραβομάρας αλλά έχασα το DSL :roll:

Aν καταλαβα καλά αυτό που λέει ο Greg,αν έβαζα σε ΟΛΑ τα pc του δικτύου (και όχι μόνο σε 1-2 που είχα πριν) τις ίδιες ρυθμίσεις ΙΡ κτλ θα λυνόταν το πρόβλημα;
Δηλαδή να δώσω ΙΡ 192.168.254.χχχ σε όλα τα pc και όχι μερικά να παίρνουν αυτόματα IP και μερικά χειροκίνητα.
Το default gateway είναι απαραίτητο για pc που δεν θέλω να έχουν πρόσβαση στο internet?
Καλό είναι οι IP address να συμφωνούν στα τρία πρώτα νούμερα με αυτή του router. Και στη δική μου περίπτωση χωρίς default gateway δεν έβλεπα internet(όταν έβαζα static IP).
Τώρα βέβαια είναι όλα με DHCP και παίρνουν IP DNS και Gateway αυτόματα.
Μήπως το switch hub που έχεις έχει και DHCP server και μπερδεύεται με το DHCP server του router? Τι μάρκα και μοντέλο είναι το hub και ο router?

@ ADSLgr.com All rights reserved.