PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση



mgv
24-06-06, 18:21
Κατά τις πρωινές ώρες 9 με 13 συνεχώς κάθε μέρα μου κάνει αποσύνδεση .Όταν ξανασυνδέομαι μένει έτσι μέχρι την επόμενη και ου τω καθεξής.στην otenet μου είπαν ότι θα ενημερώσουν τεχνικό να δει ψηφιακά τη γραμμή από το κέντρο.Μου είπαν ότι θα πάρει κανά δυο μέρες.

Το θέμα είναι .στο DSLAM παίζει να είμαι και μόνος.Αυτό που φοβάμαι είναι μη βρουν ότι η γραμμή είναι εντάξει.Οπότε μετά τι γίνεται?Μήπως να πάρω modem-router γιατι έχω το usb της sagem?Πάντως δε μου δημιουργεί πρόβλημα συγχρονισμού.
Ένα post με χρήσιμα τηλέφωνα που είναι;

axeman
24-06-06, 18:28
Εϊσαι σίγουρος ότι η αποσύνδεση δεν οφείλεται στο usb modem της sagem ?

mgv
24-06-06, 21:07
Εϊσαι σίγουρος ότι η αποσύνδεση δεν οφείλεται στο usb modem της sagem ?

Tι να σου πω?Nα αποσυνδεέται έτσι ξαφνικά μόνο τις πρωινές ώρες?Ούτε μεσημέρι ούτε απόγευμα ούτε βράδυ .Κάτι γίνεται το πρωί.Δε θέλω να πάρω router τζάμπα.384 έχω, τα 40άρια (σε αρχεία μέχρι 1 giga )τα πιάνω και με το sagem.

axeman
24-06-06, 23:31
Έχεις κοιτάξει κάποιο log στον router ?

Μιας και ειναι usb έχεις δει τι σου βγαζει o event viewer στα win όταν αποσυνδέεται ?

mgv
25-06-06, 17:57
Μιας και ειναι usb έχεις δει τι σου βγαζει o event viewer στα win όταν αποσυνδέεται ?

Tίποτα.Απλά τα υπολογιστάκια στην γραμμή εργασιών εξαφανίζονται και το λαμπάκι από ανοιχτό πράσινο γίνεται σκούρο πράσινο.Me router θα φτιάξει σίγουρα (αν δεν έχει πρόβλημα η γραμμή);Πάντως τη νύχτα δεν αποσυνδέται ποτέ.Μόνο ανάμεσα 9 με 1 αυτό είναι το ανεξήγητο.

vaggoulas
25-06-06, 18:56
Ίσως να σε πετάει η ΟΤΕnet για να αλλάξει η ΙΡ σου.Βάλε το modem να κάνει redial όταν αποσυνδέεται.

mgv
25-06-06, 19:59
Ίσως να σε πετάει η ΟΤΕnet για να αλλάξει η ΙΡ σο

Για να καταλάβω αν έχω router και αλλάζει η IP δε θα αποσυνδέομαι;


Βάλε το modem να κάνει redial όταν αποσυνδέεται.

Πώς γίνεται αυτό;

static IP δε γίνεται να έχω;

vaggoulas
25-06-06, 20:43
Θα αποσυνδέεσαι αλλά το router θα παίρνει ΙΡ ξανά μόνο του.
Πήγαινε στην καρτέλλα που σου βγάζει το sagem και πατάς το dial για να συνδεθείς.
Πάτα στο "properties" και μετά "options".
Από κει επέλεξε να κάνει redial και τις πόσες φορές θες να προσπαθεί.
Static IP δεν έχουμε.Μόνο dynamic.Εκτός αν το είχες ζητήσει και είχες δώσει αρκετά λεφτά παραπάνω.
Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα.

mgv
27-06-06, 20:48
Και με reconnect σφάλμα 680 δε βρέθηκε τηλεφωνική γραμμή( ; ).Mετά βέβαια που το έκανα από το εικονίδιο συνδέθηκε αμέσως.Η πλάκα είναι ότι μόλις σε μισή ώρα σύνδεση μου απσυνδέθηκε.Κιόλας να αλλάξει η IP?

axeman
27-06-06, 22:01
Μήπως το modem σου ζεσταίνεται ιδιαίτερα αυτες τις μέρες ?

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο ίδιο ή αλλο modem/router απο κάποιο φίλο ώστε να δουμε αν οφείλεται σ΄αυτό ή στην γραμμή ?

emmy_a85
27-06-06, 22:12
παρε στο 121 να ελεξουν την αντσλ γραμμη σου παο εκει,προβλημα μοντεμ αποκλειεται δεν θα συγχρονιζοταν και τις υπολιοπες ωρες της μερας,κατι παιζει με την γραμμη αντσλ απο το ντισλαμ της [περιοχης σου, δουλευω 134 αντσλ και τα ξερω καπως αυτα!

Flareman
30-06-06, 23:35
Και με reconnect σφάλμα 680 δε βρέθηκε τηλεφωνική γραμμή( ; ).Mετά βέβαια που το έκανα από το εικονίδιο συνδέθηκε αμέσως.Η πλάκα είναι ότι μόλις σε μισή ώρα σύνδεση μου απσυνδέθηκε.Κιόλας να αλλάξει η IP?

Σφάλμα 680 είναι το κατά κόσμον no dialtone - ήτοι δε σου βρίσκει σήμα από το DSLAM. Αν έχεις το USB της Σαζέμ δες την ώρα που σε αποσυνδέει αν παραμένει σταθερά αναμμένο το αριστερό λαμπάκι με λεζάντα "ADSL" ή αν αρχίζει να αναβοσβήνει - επίσης το εικονίδιο του Σαζέμ με το τριγωνάκι στο tray, αλλάζει από έντονο πράσινο σε κόκκινο->κίτρινο και μετά από λίγο πάλι σκούρο πράσινο η απλώς αλλάζει από έντονο πράσινο σε σκούρο;

Σε περίπτωση που το μόντεμ δεν έχει σταθερά τα δύο LEDs αναμμένα και σε πετάει (και αποκλείοντας την πιθανότητα βλάβης στο μόντεμ), το πρόβλημα αντιστοιχεί ή στη σύνδεση USB ή στο δίκτυο του ΟΤΕ. Δοκίμασε να βάλεις το μόντεμ σε άλλο USB κανάλι ή αν το έχεις σε hub βάλ'το απευθείας πάνω σε κανάλι της motherboard. Επίσης, αν έχεις και άλλες συσκευές USB πάνω στο κανάλι μετάφερέ τες σε άλλα και δοκίμασε με το μόντεμ μόνο του - ειδικά αν δουλεύεις σε φορητό PC (που πιθανόν να βγάζουν "λιγότερο" ρεύμα από τις USB τους). Τέλος, αν δούλευε κανονικά και (απ)εγκατέστησες κάτι, δοκίμασε ένα uninstall και reinstall του μόντεμ μπας και φτιάξει έτσι (για να είσαι καλυμμένος:)). Αφού έχεις δοκιμάσει όλα αυτά, μπορείς πλέον και επίσημα να προβείς σε δήλωση για έλεγχο βλάβης από τον ΟΤΕ. Την αίτηση αυτή την κάνεις στο customer care της ΟΤΕνετ, αφού άμεσα είσαι δικός της πελάτης και όχι του ΟΤΕ - θα επικοινωνήσουν εσωτερικά αυτοί μεταξύ τους και θα σε πάρουν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ για τα περαιτέρω...

Κουράγιο, περαστικά!:oneup:

No-Name
30-06-06, 23:51
poios exei provlima me tin adsl tou mesw otenet na to dw?paidia den paizoun ellinika otan paw spiti tha kanw edit

@ ADSLgr.com All rights reserved.