PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλο κλειδωμα ταχυτητας 24mbps και οχι μονο



Beyond_Red
10-08-10, 19:05
Καλησπερα παιδια και απο εμενα,νεο στη κοινοτητα σας και εμφανως δυσαρεστημενο απο τις υπηρεσιες της Forthnet.Το προβλημα(ενα απο αυτα) ειναι πως το ρουτερ μου(thomson tg585v7) συγχρονιζει αρκετα χαμιλα απωσω πιστευω θα επρεπε.Ειμαι κατοικος χαλκιδικης και ο κομβος της forthnet απεχει λιγοτερο απο χιλιομετρο απο το σπιτι μου.Παμε στο τεχνικο τομεα τωρα.

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 9.570
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 23,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 6,5

Η ταχυτητα μετα απο πωσα τηλεφωνα εφτασε μεχρι τα 10.500 max αλλα μετα απο λιγο καιρο σταθεροποιηθηκε και παλι στα 9+.Με τον οτε θυμαμε επιανα πριν ενα χρονο και κατι μεχρι 18mbps για μεγαλο διαστημα αλλα και εκει ξαφνικα επεσε στα 10.Η πρωτη σκεψη που μου ηρθε ειναι οτι θα υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα αλλα με διαβεβαίωσαν πως δεν υπαρχει.Το παραξενο της ιστοριας ειναι πως ειμαι ο μονος απο τους φιλους μου που απεχω λιγοτερο απο τον κομβο αλλα κλειδωνω χειροτερα απο αυτους(κλειδωνουν γυρο στα 12-14).Ασχετος απο το ποσο κλειδωνω το κατεβασμα ειναι απιστευτα αργο(150kb/s και στις καλυτερες μερες και κυριος τα βραδυα 500-700kb/s).Τελος στο σπιτι δεν υπαρχει καν αναγνωριση κλησης αυτον τον 1 μηνα+ που εχω forthnet(προβλημα ανυπαρκτο εν καιρο οτε)και το μονο που κανουν ειναι να στελνουν τεχνικους για τυχον εσωτερικο προβλημα και να λενε οτι πρεπει να κανουν αναβαθμισεις.Σκεφτομαι να γυρισω παλι οτε τι λετε μαζι με μια αποχαιρετιστηρια καταγγελια.Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω προκαταβολικα

kikostaki
10-08-10, 19:38
εμενα αυτο μου φαινεται για βραχικυκλομα..εχεις ελενξει ολες τησ καλοδιοσεις σου?εχεις βαλει απευθειας το router στην πριζα?εχεις βγαλει ολα τα τηλεφωνα απο πανω και να αφησεις μονο το router?

Beyond_Red
10-08-10, 19:55
εμενα αυτο μου φαινεται για βραχικυκλομα..εχεις ελενξει ολες τησ καλοδιοσεις σου?εχεις βαλει απευθειας το router στην πριζα?εχεις βγαλει ολα τα τηλεφωνα απο πανω και να αφησεις μονο το router?

ευχαριστω για την απαντηση,αυτην την στιγμη το εχω πανω σε splitter το ρουτερ αλλα εχω δοκιμασει ολες τις συνδεσμολογιες χωρις ομως καποια διαφορα.

Wonderland
10-08-10, 20:00
Δοκίμασε και με άλλο router.

x_user
10-08-10, 20:00
για "πιταρισμένο" DSLAM μυρίζει...

υποθέτω ότι εάν κάνεις reset και ξανασυνδεθείς κάποια νεκρή μέρα & ώρα τα πράγματα θα είναι καλύτερα

Επίσης σήμερα η 4νετ έχει και γενικότερο πρόβλημα (κομμένες ίνες) οπότε και κάποιες χαμηλές ταχύτητες οφείλονται και σε αυτό

Beyond_Red
10-08-10, 20:07
θα δοκιμασω και με αλλο ρουτερ μια απο αυτες τις μερες.Φιλε x_user μου εχει περασει απο το μυαλο και η εκδοχη για full dslam γιατι καποιες φορες το βραδυ μονο του κανει disconnect και κλειδωνει σε μεγαλυτερες ταχυτητες αλλα δεν ειναι λιγο παραξενο να κλειδωνω παντα στα 9+ και οσοι αλλοι ξερω να ειναι στα 12 και 14?

kikostaki
10-08-10, 21:01
με τεττιο Line Attenuation θα επρεπε να κλειδονεις καπου στα 19-20.

sdikr
10-08-10, 21:03
με τεττιο Line Attenuation θα επρεπε να κλειδονεις καπου στα 19-20.

ναι αλλά με τέτοιο snr;

x_user
10-08-10, 21:14
ναι αλλά με τέτοιο snr;

το snr φυσικά και παίζει σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά έλα που στη 4νετ δεν είναι σταθερό και "παίζει" με τη μέρα και την ώρα... - Αλήθεια γιατί γίνεται αυτό? Σε εμένα για πχ παίζει από 6 έως και 11! Τελευταία δείχνει μία σταθεροποίησηι γύρω στο 8-9

sdikr
10-08-10, 21:53
το snr φυσικά και παίζει σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά έλα που στη 4νετ δεν είναι σταθερό και "παίζει" με τη μέρα και την ώρα... - Αλήθεια γιατί γίνεται αυτό? Σε εμένα για πχ παίζει από 6 έως και 11! Τελευταία δείχνει μία σταθεροποίησηι γύρω στο 8-9

πολλά και διαφορά, καλώδιο, υγρασία, ποντίκια κλπ κλπ

aris.88
10-08-10, 21:54
75875


Και γω μια απτα ιδια με τν φιλο.....χαλια συγχρονισμος....

JULIANIK
10-08-10, 22:36
στη 4νετ δεν είναι σταθερό και "παίζει" με τη μέρα και την ώρα... - Αλήθεια γιατί γίνεται αυτό? Σε εμένα για πχ παίζει από 6 έως και 11! Τελευταία δείχνει μία σταθεροποίησηι γύρω στο 8-9
Αν καθε φορα που ανοιγεις το ρουτερ, εχεις (αρχικα) snr 6 - 6,3
και μερικες ωρες μετα, το βλεπεις τοσο ανεβασμενο,
διαβασε αυτα για τα πιθανα αιτια:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3357579&postcount=27

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3248163&postcount=6

Beyond_Red
11-08-10, 00:24
εμενα ρε παιδια το snr ειναι σταθερο στα 6,5.Λετε να παρω κανα ρουτερ και να το πειραξω?

JULIANIK
11-08-10, 07:31
εμενα ρε παιδια το snr ειναι σταθερο στα 6,5.Λετε να παρω κανα ρουτερ και να το πειραξω?
Εγω κανω αυτο που λες, μερικες φορες, αλλα για να ανεβασω το snr. (για ειδικους λογους)

Εσυ υποθετω θελεις να κανεις το αναποδο,
να κατεβασεις το snr και να συγχρονισεις ψηλοτερα.
Πραγματι, μπορεις να το κανεις και να κερδισεις 1-2-3? Mbit
αλλα πρεπει να εχεις υποψη σου οτι
1) τα περιθωρια σου δεν ειναι μεγαλα, αφου βρισκεσαι ηδη στο 6
2) κατεβασμα του snr μπορει να λειτουργησει μονο αν η γραμμη σου ειναι πεντακαθαρη, ανευ παρεμβολων, και μπορει επομενως να μενει συχρονισμενη με snr 2 π.x. χωρις αποσυνδεσεις
3) η ουσια του ολου εγχειρηματος, ειναι να κερδισεις σε ταχυτητα download, πραγμα αμφιβολο, ή-και μηδαμινο.
Εγω ειτε στα 19 συχρονισω με snr 9, ειτε στα 22 με snr 6,
ειτε το πειραξω προς τα κατω -οπως θελεις εσυ- και καρφωθω στα 24 με snr 4,
η διαφορα στο download θα ειναι το πολυ 50-200Kb/s -και αν-.

Για να το πω πιο απλα,
βλεπω ενα 'μυστηριο' οριο στο μεγιστο που πιανει το download, το οποιο βρισκεται στα 16,5-17Mbit πραγματικης ταχυτητας (2.080-2.150Kb/s), ανεξαρτητως αν θα συνδεθω στα 19 ή στα 23,5Μbit.
Εχει σχεση με τη γραμμη μου; Αυτο ειναι το 'οριο αντοχης' του provider στο συγκεκριμενο κεντρο; Ποιος ξερει...

Συμπερασματικα, ειναι δικο σου θεμα αν θα χρεωθεις για αλλαγη ρουτερ, για ενα αμφιβολο, ή-και μηδαμινο αποτελεσμα.
Αν ηθελες να κανεις το αναποδο, για εξτρα σταθεροτητα, θα ελεγα οτι σιγουρα αξιζει.

deniSun
11-08-10, 07:34
Καλησπερα παιδια και απο εμενα,νεο στη κοινοτητα σας και εμφανως δυσαρεστημενο απο τις υπηρεσιες της Forthnet.Το προβλημα(ενα απο αυτα) ειναι πως το ρουτερ μου(thomson tg585v7) συγχρονιζει αρκετα χαμιλα απωσω πιστευω θα επρεπε.Ειμαι κατοικος χαλκιδικης και ο κομβος της forthnet απεχει λιγοτερο απο χιλιομετρο απο το σπιτι μου.Παμε στο τεχνικο τομεα τωρα.

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 9.570
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 23,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 6,5

Η ταχυτητα μετα απο πωσα τηλεφωνα εφτασε μεχρι τα 10.500 max αλλα μετα απο λιγο καιρο σταθεροποιηθηκε και παλι στα 9+.Με τον οτε θυμαμε επιανα πριν ενα χρονο και κατι μεχρι 18mbps για μεγαλο διαστημα αλλα και εκει ξαφνικα επεσε στα 10.Η πρωτη σκεψη που μου ηρθε ειναι οτι θα υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα αλλα με διαβεβαίωσαν πως δεν υπαρχει.Το παραξενο της ιστοριας ειναι πως ειμαι ο μονος απο τους φιλους μου που απεχω λιγοτερο απο τον κομβο αλλα κλειδωνω χειροτερα απο αυτους(κλειδωνουν γυρο στα 12-14).Ασχετος απο το ποσο κλειδωνω το κατεβασμα ειναι απιστευτα αργο(150kb/s και στις καλυτερες μερες και κυριος τα βραδυα 500-700kb/s).Τελος στο σπιτι δεν υπαρχει καν αναγνωριση κλησης αυτον τον 1 μηνα+ που εχω forthnet(προβλημα ανυπαρκτο εν καιρο οτε)και το μονο που κανουν ειναι να στελνουν τεχνικους για τυχον εσωτερικο προβλημα και να λενε οτι πρεπει να κανουν αναβαθμισεις.Σκεφτομαι να γυρισω παλι οτε τι λετε μαζι με μια αποχαιρετιστηρια καταγγελια.Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω προκαταβολικα
Δώσε ένα διάγραμμα με dmt


75875
Και γω μια απτα ιδια με τν φιλο.....χαλια συγχρονισμος....
Χάλια γραμμή...
Κάνε έλεγχο από μεριάς σου και παίρνε συνεχώς διαγράμματα να δεις αν άλλαξε κάτι.
Αν δεν αλλάξει το δηλώνεις βλάβη.

Beyond_Red
12-08-10, 01:54
75941

να και σε dmt

iakoboss7
12-08-10, 02:11
εχεις μαλλον βραχυκικλομα και επισης gap
μπορεις να τους στιλεις το γραφιμα και φυσικα επιπλεων να δηλωσεις βλαβη και να ζητησεις να φερουν τεχνικο σπιτι σου να ελεγξει την γραμμη (φροντισε ολα απο μερια σου να ειναι οκ για να μην χρεωθεις)

περισοτερα μπορουν να σου πουν οι παλαιοτεροι εδω μεσα ;)

deniSun
12-08-10, 07:40
75941

να και σε dmt

Έλεγξε την εσωτερική σου καλωδίωση και να παίρνεις συνέχεια διάγραμμα από dmt.
Υπάρχει σχετικός οδηγός για τον έλεγχο στο φόρουμ.
Αν δεις ότι δεν διορθώνεται η κατάσταση ζήτησε έλεγχο της γραμμής σου από τεχνικό

Beyond_Red
12-08-10, 14:42
ευχαριστω παιδια...θα δοκιμασω οτι μου ειπατε και για οτι νεοτερο θα ενημερωσω.

vonglower
12-08-10, 14:55
Το gap στο DMT διάγραμμα τι σημαίνει;

Beyond_Red
13-08-10, 14:21
παιδια ενημερωθηκα απο την Forthnet οτι δεν μου εδωσαν την γραμμη απο το καφαο διπλα οπως ειχα με τον οτε λογο του οτι δεν εχουνε γραμμες εκει μου ειπαν,ετσι μου δινουν γραμμη απο αποσταση γυρο στο χιλιομετρο και σε 15 μερες θα ειναι οκ και με αναγνωριση κλησης...αυτα μου ειπανε αυτα σας μεταφερω...ιδωμεν.

Beyond_Red
15-08-10, 13:08
τελικα παιδια αποτι φαινεται το ιντερνετ διορθωθηκε.Εστειλα στην τεχνικη υποστηριξη της forthnet για το προβλημα με τα gaps και ιδου το αποτελεσμα.

deniSun
15-08-10, 13:43
Δεν ήταν μόνο το gap

Beyond_Red
15-08-10, 20:05
εε δεν ξερω τι ηταν σημασια εχει οτι το φτιαξανε παντος...αντε να δουμε με την αναγνωριση κλησης...

Beyond_Red
16-08-10, 16:23
παιδια πανω που χαρηκα λογο της διωρθωσης του προβληματος με την forthnet βιαστικα.Τα αποτελεσματα στο dmt ειναι και παλι ιδια οπως οταν ειχα προβλημα και εχω ξαναγυρισει στα 9.5 mbps.Αποτι φαινεται πρεπει να ειναι προβλημα της γραμμης δεν εξηγειται αλλιως.Λετε να φωναξω για τριτη φορα τεχνικο?

iakoboss7
16-08-10, 20:41
και να ξαναστηλεις το διαγραμα μαζι με τον τεχνικο

deniSun
17-08-10, 21:54
παιδια πανω που χαρηκα λογο της διωρθωσης του προβληματος με την forthnet βιαστικα.Τα αποτελεσματα στο dmt ειναι και παλι ιδια οπως οταν ειχα προβλημα και εχω ξαναγυρισει στα 9.5 mbps.Αποτι φαινεται πρεπει να ειναι προβλημα της γραμμης δεν εξηγειται αλλιως.Λετε να φωναξω για τριτη φορα τεχνικο?

Όπως σου είπα δεν μπορεί να είναι μόνο το gap.
Πείραξαν και άλλα πράγματα.
Ζήτα πρώτα έλεγχο της γραμμής σου λόγω χαμηλού συγχρονισμού.
Να ζητήσεις επίσκεψη τεχνικού.
Μετά διορθώνεις το gap, αν υπάρχει.

Beyond_Red
01-09-10, 17:25
τελικα παιδια μετα απο τον ερχομο τεχνικου διαπιστωθηκε πως υπηρχε προβλημα με καλοδια και για αυτο βραχυκυκλωνε και κλειδωνα στα 9+.Μια μερα μετα ενημερωθηκα μεσω sms πως σε συνεργασια με τον οτε επισκευαστηκε το προβλημα και τωρα κλειδωνω στα 13(αντι των 17 που κλειδωνα οταν ειχαν ξανακοιταξει το προβλημα).Στο dmt παντως κατι δεν μου φαινετε ακομα καλα,δειτε το και εσεις.Τα παραθετω με σειρα.

iakoboss7
01-09-10, 17:35
εαν δεις το πρωτο και το 3ο ειναι ιδια σαν δομη! το 2ο μονο ειναι υποδειγματικο!
κατι σαν gap φενεται και πρεπει να δηλωσεις για χαμηλη ταχυτητα και να τους εξηγησεις οτι βλεπεις στο dmt (οσο γινεται....).

deniSun
01-09-10, 19:15
τελικα παιδια μετα απο τον ερχομο τεχνικου διαπιστωθηκε πως υπηρχε προβλημα με καλοδια και για αυτο βραχυκυκλωνε και κλειδωνα στα 9+.Μια μερα μετα ενημερωθηκα μεσω sms πως σε συνεργασια με τον οτε επισκευαστηκε το προβλημα και τωρα κλειδωνω στα 13(αντι των 17 που κλειδωνα οταν ειχαν ξανακοιταξει το προβλημα).Στο dmt παντως κατι δεν μου φαινετε ακομα καλα,δειτε το και εσεις.Τα παραθετω με σειρα.

Τα διαγράμματα είναι μετά την επίσκεψη του τεχνικού;
Σου έκανε αποσυνδέσεις;

Beyond_Red
01-09-10, 19:44
Τα διαγράμματα είναι μετά την επίσκεψη του τεχνικού;
Σου έκανε αποσυνδέσεις;

το 1ο ειναι οταν εβαλα forthnet,το 2ο οταν εστειλα στην τεχνικη υποστηριξη και το 3ο μετα την επισκεψη του τεχνικου.

deniSun
01-09-10, 19:52
Στο τελευταίο διάγραμμα φαίνεται να χάνεις τόνους μετά από κάποια συχνότητα.
Θα πρέπει να το δηλώσεις ξανά σαν βλάβη.

Beyond_Red
01-09-10, 20:03
Στο τελευταίο διάγραμμα φαίνεται να χάνεις τόνους μετά από κάποια συχνότητα.
Θα πρέπει να το δηλώσεις ξανά σαν βλάβη.

θα το ξαναδηλωσω αμα ειναι στην τεχνικη υποστηριξη,τι προβλημα να επικαλεστω ομως γιατι μπορει να γυρισουν και να μου πουν πως δεν υπαρχει προβλημα.

deniSun
01-09-10, 20:06
Θα τους πεις ότι έχεις πρόβλημα με χαμηλό συγχρονισμό.

Beyond_Red
02-09-10, 13:13
τελικα παιδια η ταχυτητα ξαναεπεσε στα 9+ οπως και στο πρωτο διαγραμμα...απαραδεκτα πραγματα,οτι και να πω ειναι λιγο κυριολεκτικα.Ξαναεστειλα σημερα στην τεχνικη υποστηριξη μαλλον για τελευτεα φορα,μετα δεν ξερω τι θα κανω...

deniSun
02-09-10, 21:53
Ε... δεν σου μένουν και πολλές επιλογές.
Ή κάθεσαι και συμβιβάζεσαι με τα 9Μ ή την κάνεις γι αλλού.

Beyond_Red
03-09-10, 00:49
Ετσι οπως παει εννοειτε πως αλλαζω αλλα θα τους αφησω και αναμνηστικο δωρακι μια καταγγελια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.