PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι τρέχει με την Otenet αυτόν το καιρό?



rockissue
04-02-04, 19:51
Γειάσας παιδιά.

Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω παρατηρήσει μια μεγάλη μείωση στην ταχύτητα της 384/128 ΟΤΕνετ σύνδεσης μου. Συγκεκριμένα το download έχει κατέβει στα 15-23 kbps για να μήν πώ οτι πλέον δεν μπορώ να κάνω video stream 300kbps. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα? Πώς είναι γενικά η ΟΤΕνετ σε σάς? Μήπως πρέπει ν' αλλάξω ISP?

Ευχαριστώ.

dimig7
04-02-04, 21:39
θα μπορούσες μήπως να μας πεις από που κάνεις download με αυτή την ταχύτητα ;

rockissue
05-02-04, 11:44
Μεγάλε στα περισσότερα sites έχω αυτο το πρόβλημα και δεν το συζητώ όπως και είπα για video stream launch.com 300kbps. Κολάει συνεχώς.

dimig7
05-02-04, 12:03
Rockissue, σε ρώτησα για να δοκιμάσω κι εγώ από το δικό μου, ώστε να δούμε τι γίνεται. Μπορεί να είναι κάποιο πρόβλημα που ωφείλεται αλλού, όχι στον παροχέα και είναι γενικό.

rockissue
05-02-04, 15:44
Βασικά στα περισσότερα αλλά αν θές να δοκιμάσεις πήγαινε στο launch.com και προσπάθησε να κάνεις stream (300kbps) ένα video. Και άμα δεν κολήσει τοτε είσαι ΟΚ. Κάνε και κανένα speedtest και δώσε αποτελέσματα. Εμένα πάντως μου δίνει μεγάλες ταχύτητες μονο μέσα στην Έλλαδα και συγκεκριμένα στο tucows.com σε ελλήνικο FTP της ΟΤΕνετ δηλαδή του τι να πώ αν δεν έδινε και κει...

Ευχαριστώ

AC9800PBA
05-02-04, 16:03
Έχω ίδια προβλήματα με 'σένα...
Κάπιες ώρες το απόγευμα(17:30-20:00) πιάνει πάρο η ταχήτητα μέχρι και 70kb για την ακρίβεια 72.6kbps...
Εγώ θα κάνω υπομονή καμιά εβδομάδα και αν συνεχίσει
BYE BYE OTENET θα αλλάξω provider 8)

dimig7
05-02-04, 18:54
Rockissue, επειδή θα το κάνω το συντομότερο και θα σου απαντήσω για να δούμε τι γίνεται...

dimig7
10-02-04, 09:42
Rockissue, άργησα λίγο να σου απαντήσω. Τις προηγούμενες ημέρες είχα κι εγώ κάποια προβλήματα, αλλά πλέον όλα καλά.

pipitop@pi
19-02-04, 15:26
παιδια η οτενετ σερνεται κανονικοτατα!παραθετω speed test που εκανα:


Broadband Speed Test Results
Results from broadband speed test recorded on Thursday, 19 February 2004, 12:16.

Your Connection
Direction
Actual Speed
True Speed (estimated)

Downstream 91 Kbps (11.4 KB/sec) 98 Kbps (inc. overheads)
Upstream 119 Kbps (14.9 KB/sec) 128 Kbps (inc. overheads)

otenet 384/128
DSLAM:χαλανδριου


ΥΓ:forthnet σου΄ρχομαι!

Evris
22-02-04, 07:20
Το έχω γράψει και αλλού, το βάζω κι εδώ για ενημέρωση των "άτυχων" συνδρομητών ADSL 384K της OTEnet. Μετά από email διαμαρτυρίας για τη χαμηλή ταχύτητα που έχω (37-39 kb/s), μου απάντησαν τα εξής:

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet. Σας ενημερώσουμε πως η ονομαστική ταχύτητα των ADSL συνδρομών της OTEnet (384 kbps/128 kbps, 512 kbps/128 kbps, 1024 kbps/256 kbps) αναφέρεται στην ταχύτητα μεταξύ του ADSL modem του χρήστη και του DSLAM του OTE (ταχύτητα στην οποία 'κλειδώνουν' τα modems). Η μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων από και προς το διαδίκτυο για τον OnDSL HOME 384 είναι περίπου 320kbps, αν αφαιρέσουμε κάποια overheads των πρωτοκόλλων. Η "σύνδεση UBR" αφορά το ATM δίκτυο του ΟΤΕ που παρεμβάλλεται ανάμεσα στα DSLAMs και την OTEnet και εξ' ορισμού αναιρεί οποιαδήποτε έννοια εγγυημένης ταχύτητας στον τελικό χρήστη. Η χωρητικότητα που επιτυγχάνεται προσδιορίζεται από το διαθέσιμο bandwidth κάθε στιγμή. Επίσης, τo bandwidth που διαθέτει η ΟΤΕnet (αλλά και όλοι οι ISPs οπουδήποτε στον κόσμο παρέχεται ADSL υπηρεσία) για τους ADSL χρήστες της δεν είναι ίσο με το άθροισμα των ονομαστικών χωρητικοτήτων σύνδεσης των χρηστών της με το ADSL δίκτυο του ΟΤΕ. Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι να δημιουργείται σχετική "συμφόρηση" και να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα. Το γνώρισμα αυτό της υπηρεσίας OnDSL η ΟΤΕnet το αναφέρει στη λίστα των FAQs στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας (www.ondsl.gr). Σαφώς και ανα τακτά χρονικά διαστήματα η OTEnet πραγματοποιεί αναβαθμίσεις στην χωρητικότητα των κυκλωμάτων της προκειμένου να παραμένει σε υψηλά επίπεδα η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών. Η μόνη κατηγορία ευρυζωνική πρόσβασης στο διαδίκτυο που παρέχει εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης είναι αυτή της μισθωμένης γραμμής, που έχει κατά συνέπεια και διαφορετική κοστολόγηση. Είμαστε στην διάθεσή σας για όποια περαιτέρω πληροφορία.

trelamenos
22-02-04, 12:13
Παίδες Ελλήνων,

Ναι η απάντηση αυτή είναι σωστή και τεχνικά αποδεκτή με την πρώτη ματιά - αλλά δεν λένε όλη την αλήθεια. Αυτό που θα πρέπει να ρωτάμε όλους τους ISPs είναι τι διασύνδεση έχουν με τον ΟΤΕ όπως επίσης και τι bandwidth διαθέτει ο ΟΤΕ μεταξύ των DSLAMs και του αντίστοιχου BRAS από όπου διασυνδέεται ο ISP με τον ΟΤΕ, όπως επίσης και τον αριθμό των συνδρομητών του.

Επιπλέον μιά ερώτηση. Εφόσον κύριοι δεν υπάρχει διασφάλιση ποιότητας σε ποιό σημείο της σύμβασης που υπογράφουμε αναφέρεται; Επιπλεόν γιατί υπάρχει διαφορά μεταξύ της PSTN/ISDN σύνδεσης και του ADSL σε επίπεδο υπηρεσίας; (εκεί δεν έχουμε ΑΤΜ για να επικαλούνται το UBR που ούτε πριν μας το έλεγαν αλλά υπάρχει ο λόγος συγκέντρωσης-έτσι δεν είναι;)

Και για να συνεχίσουμε και με άλλες τεχνικές λεπτομέρειες. Ως γνωστόν UBR το ορίζουμε το ATM connection (σύνδεση) μεταξύ του modem και του DSLAM. Λογικά το ίδιο θα είναι και από το DSLAM προς το Modem αν και θα μπορούσε να είναι ακόμα και CBR -αλλά όπως θα πούμε παρακάτω ΔΕΝ έχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα- πως ορίζεται η σύνδεση μεταξύ του DSLAM και του ATM switch? και πως ορίζεται η σύνδεση (ATM connection) με το BBRAS του ΟΤΕ (μήπως VBR ή CBR;) γιατί από όσω γνωρίζω στην υπηρεσία Hellastream (ATM) του ΟΤΕ που υποστηρίζει και τα DSLAMs παρέχουν CBR και rt-VBR και nrt-VBR Υπηρεσία (http://www.ote-shop.gr/business/hellasstream.htm#faq3). Συνεπώς μπορούν να διασφαλίσουν μέσα στο δίκτυό τους την υπηρεσία έστω και με κάποια όρια (Cell Loss Ratio που αυτό συνεπάγεται AAL5 frame loss ratio και τελικά IP σε περίπτωση PPPoA ή Ethernet frame loss ratio στην περίπτωση του PPPoE) απλά ούτε ο ΟΤΕ αναφέρει στο λόγο συγκέντρωσης των ADSL συνδρομητών από καθένα DSLAM προς τον BBRAS ούτε και οι ISPs τον λόγο συγκέντρωσης από τoυς BBRAS προς τους Routers τους. Δηλαδή το UBR αναφέρεται μόνον από το DSLAM προς το modem ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟΝ 1 ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ DSLAM και MODEM ΤΟ UBR ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ CBR καθως ΔΕΝ ανταγωνίζεται καμμιά άλλη διασύνδεση την πόρτα προς τον συνδρομητή.

Και μιά συμβουλή. Να είναι καλύτερα τεκμηριωμένες οι απαντήσεις τους γιατί κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και άνθρωποι που ξέρουν και ενδεχομένως και περισσότερα από αυτούς και δείχνουν την ανεπάρκειά τους.

Evris
22-02-04, 14:25
trelamenos ... Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από την εποχή του MS-DOS 3.3, δεν είμαι όμως τεχνικός όπως ασφαλώς και οι περισσότεροι χρήστες του διαδικτύου. Αυτό που μετράει είναι με ποιά ταχύτητα κατεβάζουμε. Μια καλή ιδέα θα ήταν να κάνουμε ένα γκάλοπ να συγκρίνουμε τις ταχύτητες που προσφέρουν οι διάφοροι ISP και στην πορεία να αλλάξουμε ISP. Απλά πράγματα.

leventopaido
22-02-04, 21:21
Πολύ σωστή διαπίστωση Evris...

AnaNaSssS
22-02-04, 21:40
Αυτο ηδη εχει γινει ριξε ενα search :D

Kotsus
22-02-04, 21:45
@Evris

Μπραβο η Otenet...εχει μπει κοντα ο Μαρτιος και αυτοι στελνουν το ιδιο mail που εστελναν τον Αυγουστο-Σεπτεβριο!!!
Ειχα παρει και εγω ενα ολοιδιο θυμαμαι... :roll: :roll:
Τι ωραιες εποχες τοτε...ολοι το ιδιο mail λαμβαναμε. Τους εστελνες ενα mail:"Καλημερα σας, ειμαι χρηστης ADSL ***/*** της ΟΤΕΝΕΤ." Και σου εστελναν απαντηση αυτο που ελαβες και εσυ!!!
Να 'ξερες τι μου θυμισες τωρα... :P :P :P

trelamenos
23-02-04, 16:19
Evris: τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά πάντα όπως ήδη γνωρίζεις. Γιαυτό και έγραψα όλα αυτά που έγραψα. Ελπίζω κάποιος κάποτε από τους παροχείς υπηρεσιών να δει ότι αυτά τα θέματα είναι σημαντικά και αν θες είναι η ευκαιρία να διαφοροποιηθούν από αυτούς που δίνουν μιά υπηρεσία χωρίς καμμιά εγγύηση. Κάποτε θα γίνει και εδω μια και στο εξωτερικό έχουν ήδη ξεκινήσει. Εγώ πάντως την απάντησή τους την θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και υποτιμά τη νοημοσύνη μου.

Γειά χαρά
(για αυτό είμαι trelamenos ...)

tolkyr
09-03-04, 17:44
Λοιπόν τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί μεγάλη μείωση στο bandwidth της Οτενετ!!!!!Αυτο είναι διασταυρωμένο απο πολλές συνδέσεις 384,512,1024.Η μείωση είναι της τάξης το 20% κάτω!!!Αρχίστε τα τηλέφωνα παραπόνων στην Οτενετ :twisted: Το ίδιο φαινόμενο είχε παρατηρηθεί και πριν απο 6 μήνες περίπου,αλλά μετά απο αρκετά παράπονα των χρηστών το πρόβλημα διορθώθηκε με αύξηση του bandwidth.

MetalHeart
09-03-04, 18:41
Παιδιά έχω 512 πΟΤΕνετ.
Αυτό μεταφράζεται σε θεωρητική ταχύτητα downloading 64 ΚΒ (...αν δεν κάνω λάθος).
Ε, λοιπόν δεν θυμάμει να έχω περάσει ποτέ τα 53+
Άσε που τις περισσότερες φορές πέφτει στα 40 με 45.
Είμαι πολύ φορτωμένος!!!!! :evil: :evil: :evil:

PReD
09-03-04, 18:51
Φορτωμένα είναι τα DSLAM παιδιά (οχι μόνο εσυ MetalHeart)
Overbook και Άγιος Ο Θεός...

Πριν τους Ολυμπιακούς πάνω κάτω έτσι θα είμαστε... Παστωμένοι... και πάλι καλά να λέμε... :?

GP
09-03-04, 19:35
PReD, μην λες χωρις να εισαι σιγουρος οτι φταινε τα DSLAM. Για χιλιοστη φορα δοκιμαστε μια netkarta να δειτε ποιος φταιει.

tolkyr
09-03-04, 19:54
Παιρνετε συνέχεια στην Οτενετ και παραπονεθείτε για τις αργές ταχύτητες και θα δείτε για πότε θα το λύσουν το πρόβλημα!Το ίδιο είχε συμβεί και πρίν ένα εξάμηνο για όσους θυμούνται.

enwsitis21
09-03-04, 19:58
Άντε να δούμε..... τί θα δούμε.....

MetalHeart
10-03-04, 00:10
Έγω αύριο πάντως θα πάρω τηλέφωνο. Για να δούμε τι θα ακούσουμε!!!!!

tolkyr
10-03-04, 17:22
Το τηλέφωνο απο το helpdesk της Οτενετ:8011135555.Πάρτε και παραπονεθείτε για τις πολύ αργές ταχύτητες μπας και δούμε άσπρη μέρα :evil:

leventopaido
26-03-04, 23:20
Φίλε Rock On. Με μία 512 κατεβάζεις εάν το διαιρέσεις με το 9 υπολογίζοντας και το bit ισοτιμίας και πάλι εάν το διαιρέσεις με το 1024 γιατί 1 ΚΒ ισούται με 1024Byte. Άρα 512000/9/1024 = 55,5. Οπότε μαθηματικά το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 55,5 και εσύ κατεβάζεις με 53+ άρα είσαι στο μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις και δεν πρέπει να παραπονιέσαι καθόλου. Το ότι θα κατεβάζεις με 64ΚΒ από που το συμπεραίνεις;

blizard
26-03-04, 23:39
Η Οτενετ μπορεί στις ώρες αιχμής να μειώνει το bandwith του εξωτερικού στους dsl χρήστες για να έχουν οι άλλοι ,προσέξτε το.
Eδώ ένα απόσπασμα από ένα ενδιαφέρον topic.

-Χρήστης SSB
Εδώ και είκοσι περίπου ημέρες, η ταχύτητα προς τους διεθνείς servers, παρουσιάζει τρομερή πτώση συγκεκριμένες ώρες.
Το αστείο είναι ότι η πτώση αυτή σε καμία περίπτωση δεν παρουσιάζεται σε κανένα Ελληνικό site, αλλά μόνο στα διεθνή.
Υπάρχουν φορές που η ταχύτητα δεν ξεπερνά τα 2-3Kb/sec, την ίδια στιγμή που από οποιοδήποτε Ελληνικό μένει σταθερά στα 40 ή 51 Kb/s.

Και τώρα ερχόμαστε στο ύποπτο. Το φαινόμενο αυτό, όχι μόνο παρουσιάστηκε απότομα στις αρχές του έτους, μέσα σε μία ημέρα, αλλά έχει και συγκεκριμένα περιοδικό χαρακτήρα.

Στις 19:59 το απόγευμα, οι ταχύτητες έχουν ως εξής...
Τοπικοί servers: 40, 52 Kb/s
Διεθνείς servers: 5-10 Kb/s και φυσικά τρομερά αργό page refresh.

Στις 20:00 ακριβώς, οι ταχύτητες επανακάμπτουν στα υψηλά τους επίπεδα.
40, 52 Kb/sec και στους τοπικούς και στους διεθνείς servers.

Αντίστοιχα το πρωί, στις 10 συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.
Φυσικά μεταξύ 20:00 - 10:00 το άλλο πρωί, δεν παρατηρείται η παραμικρή πτώση.


-ΟΤΕΝΕΤ
"... κατόπιν πληρέστερης ενημέρωσης υπό του τεχνικού τμήματος, σχετικά με την κατανομή της χωρητικότητας των δικτύων της OTENET, σας ενημερώνουμε ότι η πολιτική μας είναι να εξυπηρετούμε όσο καλύτερα γίνεται τους συνδρομητές μας. Θα πρέπει ωστόσο να γνωρίζετε, ότι προτεραιότητα για την OTENET έχει η εξυπηρέτηση των επαγγελματιών πελατών μας, δηλαδή συνδρομητών των προγραμμάτων OnDSL OFFICE καθώς και αυτών των leased lines.
Αυτό σαφώς δεν είναι κάτι νέο. Οι περισσότεροι προμηθευτές συνδρομών ADSL - Internet, σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχουν ανάλογη πολιτική ευνοϊκότερης αντιμετώπισης των επαγγελματικών συνδέσεων έναντι αυτών των οικιακών.

Κατόπιν αυτού πιστεύουμε ότι δεσμευόμενοι υπό των συμβάσεών μας, οφείλουμε να παρέχουμε κάθε δυνατή διευκόλυνση σε αυτούς τους συνδρομητές, δρομολογώντας ακόμα και επιπρόσθετο μέρος του bandwidth, τουλάχιστον τις ώρες αγοράς που ταυτόχρονα είναι και ώρες φόρτου του δικτύου.
Πολύ πιθανόν, όντως να παρατηρείται η μείωση της απόδοσης της ADSL σύνδεσής σας αυτές τις ώρες, σαν αποτέλεσμα των προαναφερόμενων παραγόντων.

Ζητώντας την κατανόησή σας, σας ενημερώνουμε επίσης ότι ίσως και από την τρέχουσα εβδομάδα, κάθε Σάββατο και Κυριακή να διαπιστώσετε κάποια βελτίωση, λόγω του μικρότερου εμπορικού φόρτου.

Η OTENET κάνει διαρκή προσπάθεια βελτίωσης της υποδομής των δικτύων της και σαν αποτέλεσμα πιστεύουμε ότι σύντομα θα μπορέσουν ακόμη περισσότεροι συνδρομητές μας, να εκμεταλλευτούν τα πλεονεκτήματα του broadband internet."

-Χρήστης SSB
Πληροφοριακά όπως και ξαναείπα πολλές φορές, ποτέ παλαιότερα δεν παραδέχτηκαν ότι κάνουν κάτι τέτοιο. Μέχρι τώρα.
Κατόπιν αυτού, και μη σχετικής αναφοράς της "πολιτικής" αυτής στις συμβάσεις τους, καταλαβαίνετε ότι θα πρέπει και εμείς να τους αντιμετωπίσουμε ανάλογα.
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4015&start=0

MetalHeart
27-03-04, 12:01
Φίλε Rock On. Με μία 512 κατεβάζεις εάν το διαιρέσεις με το 9 υπολογίζοντας και το bit ισοτιμίας και πάλι εάν το διαιρέσεις με το 1024 γιατί 1 ΚΒ ισούται με 1024Byte. Άρα 512000/9/1024 = 55,5. Οπότε μαθηματικά το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 55,5 και εσύ κατεβάζεις με 53+ άρα είσαι στο μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις και δεν πρέπει να παραπονιέσαι καθόλου. Το ότι θα κατεβάζεις με 64ΚΒ από που το συμπεραίνεις;

Αν ψάξεις λίγο το forum θα δεις ότι τα dslam της Siemens "κανονικά" δίνουν ταχύτητες πάνω από την προβλεπόμενη. Δηλαδή γραμμές 384 δίνουν μέχρι ΚΑΙ 48KB/sec. Πολλοί χρήστες το έχουν επιβεβαιώσει.
Εξ' άλλου αν ισχύουν τα περί πρωτεραιότητας onDSLoffice συνδέσεων (που έχω κι εγώ) τότε δεν δικαιολογούνται τέτοιες ταχύτητες.

EvilHawk
27-03-04, 12:07
Κατόπιν αυτού πιστεύουμε ότι δεσμευόμενοι υπό των συμβάσεών μας, οφείλουμε να παρέχουμε κάθε δυνατή διευκόλυνση σε αυτούς τους συνδρομητές, δρομολογώντας ακόμα και επιπρόσθετο μέρος του bandwidth, τουλάχιστον τις ώρες αγοράς που ταυτόχρονα είναι και ώρες φόρτου του δικτύου.


Αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο! Είναι κοινός τόπος σε όλους σε όλους τους ISP στον κόσμο ! Εκτός αν νομίζει κανένας ότι το bandwith είναι ανεξάντλητο! Και εμένα με ενοχλεί αλλά ...

tolkyr
29-03-04, 18:13
Επεσε η Οτενετ σήμερα όλο το πρωί στην Θεσσαλονίκη :evil:Απο τις αρχές του χρόνου σέρνεται η Οτενετ εδώ στην Βόρεια Ελλάδα.Επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει ΕΛΕΟΣ!!!200-250 ping!!!Αν είναι δυνατόν!

smartie
29-03-04, 19:43
Φίλε Rock On. Με μία 512 κατεβάζεις εάν το διαιρέσεις με το 9 υπολογίζοντας και το bit ισοτιμίας και πάλι εάν το διαιρέσεις με το 1024 γιατί 1 ΚΒ ισούται με 1024Byte. Άρα 512000/9/1024 = 55,5. Οπότε μαθηματικά το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 55,5 και εσύ κατεβάζεις με 53+ άρα είσαι στο μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις και δεν πρέπει να παραπονιέσαι καθόλου. Το ότι θα κατεβάζεις με 64ΚΒ από που το συμπεραίνεις;

9??? :?
Απο που κι ως που 9?
8 εινα τα bit οχι 9.

Και διαιρωντας 8 με 56 384 512 κλπ..
βγαινει 7 48 64

ακου 9.. :!:

MetalHeart
30-03-04, 13:41
Συνυπολογίζει και το parity bit (ισοτιμίας) άρα στα 8bit "περνάει" λιγότερη οφέλιμη πληροφορία.

Βέβαια αν είδες και πάνω τα siemens dslam είναι ταχύτερα άρα μπορείς να πιάσεις (αν είσαι τυχερός) τα θεωρητικά rates.

Αυτό που μου τα κάνει "τσουρέκια" είναι που έχω σύνδεση office και άρα θα έπρεπε να μην έχω μεταπτώσεις στην ταχύτητα...

leventopaido
18-04-04, 12:02
Ναι ρε συ smartie. Υπολογίζεις και bit ισοτιμίας και βγαινει 9 άρα η καθαρή οφέλημη πληροφορία είναι το 8/9...

@ ADSLgr.com All rights reserved.