PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία απλού PABX με Asterisk @ HOME ( 5 γραμμές + οτε)



sthomas111
25-06-06, 15:06
Γειά σας
Βλέπω ότι μερικοί είναι γνώστες του Asterisk @ home και μάλιστα έχουν εμβαθύνει πολύ στο θέμα αυτό.
Θα ήθελα λοιπόν να μου πούν όταν έχουν χρόνο:
1) ένα παλιο PC amd 300 128 ΡΑΜ μπορεί να διαχειρισθεί 5 γραμμές και μία ΟΤΕ
2) Εχω ένα Linksys 2100 ATA θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω ή πρέπει να πάρω αυτές τις ( πανακριβες κάρτες γιατί δεν θέλω να χρησιμοποιήσω softphones )
3) Για την πρόσβαση στο δίκτυο του ΟΤΕ κάνει το Linksys (sipura 3000)
4) Λειτουργούν όλα αυτά ικανοποιητικά έστω και με μερικές αλλαγές στο Hardware
Εννοείται βέβαια ότι θα μπορούν 2 ζεύγη συνομιλητών να μιλούν ταυτόχρονα μεταξύ τους και ο πέμπτος να μιλάει στην γραμμή του ΟΤΕ

Πληροφοριακά χρησιμοποιώ το Linksys 2100 με το i call με άψογα αποτελέσματα ταυτόχρονη χρήση δύο γραμμών (729α codec) με διαφορετικούς βέβαια λογαριασμούς με σύνδεση 512 /128 Altec with FritzBox και πειραματίζομαι στο Voip.

frap
25-06-06, 18:48
1) Φοβάμαι πως όχι... Η CPU είναι σχετικά μικρή μία να την σήκωνε, πάνω από 2 συνομιλίες ταυτόχρονες μάλλον θα κλατάρει. Ενδεχομένως να την έβγαζες καθαρή αν δεν γινόταν πουθενά transcoding, δλδ τα linksys και το sipura, πάνω από το ΙP μιλούσαν με το ίδιο codec. Με ένα p-II/p-III στα 450 θα ήσουν αρχηγός.

Η μνήμη που έχεις είναι OK. Με λίγη ακόμη θα μπορούσες άφοβα να σηκώσεις mysql (όχι ότι δεν θα τρέξει και με τόσα έτσι, πάντα μπορείς να δοκιμάσεις) για δυναμικό configuration, αλλά μάλλον δε σε ενδιαφέρει για τόσο λίγους χρήστες.

2) Μια χαρά, και αυτά και τα PAP2 και τα Grandstream... Ίσως γλυκαθείς και πάρεις κάνενα IP-phone :-) κοστίζουν αλλά είναι άλλη φάση. Τα softphones μπρούν να εξυπηρετήσουν πάρα πολύ αυτούς που ταξιδεύουν σε μέρη με δικτυακή πρόσβαση.... Θα παίρνουν το τηλέφωνο του γραφείου "μαζί" τους ;-)

3) Χμμμ... αν μπορεί να τερματίσει κλήσεις στην FXO από SIP και αντίστροφα, ναι. Διάβασε το manual/google/περίμενε για κανένα που το έχει να απαντήσει. Διαφορετικά μπορείς να ξεκινήσεις με τα winmodems που κυκλοφορούν σαν Χ100P στο eBay (~20-25$/modem μαζί και μεταφορικά).

4) Yes, yes, yes ... :) Aφού έχεις και broadband θα μπορείς να τερματίζεις κλήσεις μέσω VoIP επίσης... πχ να καλείς από εσωτερικό τηλ. μέσω voipbuster, i-call, κλπ σε γραμμή ΟΤΕ, να αγοράσεις γεωγραφικά νούμερα από VoIP παροχείς και άλλα τέτοια...

-Κ.

sthomas111
25-06-06, 19:16
Κατ αρχή σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσω και ένα celeron 2500 ΜΗζ το οποίο φαντάζομαι ότι θα είναι υπεραρκετό έχει και 512 ΚΒ μνήμη.
Μια διευκρίνηση ακόμη πριν αρχίσω το διάβασμα του manual το οποίο κατέβασα σήμερα
Τα ATA με τις FXS πόρτες που θα συνδέσω τις γραμμές των τηλεφώνων ( αναλογικών προς το παρόν) έχουν σύνδεση Ethernet άρα πρέπει να έχω Switch το οποίο θα έχει τουλάχιστον 5 θέσεις + μία για το DSL router + κάποιες εφεδρικές για αργότερα .
Τα λέω καλά;
Ευχαριστώ

frap
25-06-06, 21:59
Το Celeronι θα είναι οκ.
Δεν μπορείς να συνδέσεις μη-αναλογικές συσκευές στις FXS.
Κατά τα άλλα, μια χαρά τα λες ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.