PDA

Επιστροφή στο Forum : Laser ποντικι της Microsoft



groove54
26-06-06, 03:22
ρε παιδια εχει κανεις αυτο το ποντικι? http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=38&Nav_Section_Id=38&Catalog_Id=1&Product_Id=295216&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Μου το φερανε το σαββατο το μεσημερι και τωρα Κυριακη βραδυ τελειωσαν οι μπαταριες του. Ενας φιλος μου που εχει ενα παρομοιο με μπαταριες και οχι laser οπως ειναι αυτο αλλα optical μου ειπε οτι στο δικο του αλλαζε μπαταριες καθε 6 μηνες.
Τι παιζει? Καθε μιαμιση μερα θα του αλλαζω μπαταριες?????? Και υποψιν οτι ηταν αλκαλικες αυτες που τελειωσαν. Δηλαδη θα ειμαι συνεχεια με 2 μπαταριες στο χερι?

Ducklord
26-06-06, 03:26
Μήπως, όπως και το Logitech MX1000 που έχω (και μοιάζει αρκετά θα έλεγα) θέλει να το αφήνεις να... "ξεκουράζεται" σε κάποια βάση ή να το συνδέεις με τον υπολογιστή για να "ξαναγεμίζει"; Όχι πως το MX1000 αδειάζει σε μια μέρα, αλλά... ποτέ δεν ξέρεις..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

groove54
26-06-06, 03:36
που να το αφησω? Δεν εχει βαση φορτισης. Μονο τις μπαταριες και τον δεκτη για το σημα

Lionheart
26-06-06, 07:57
Το ποντίκι είρθε μαζι με μπαταρίες ή του έβαλες δικές σου καινούργιες? Αν είρθε μαζι με μπαταρίοες επαναφορτιζόμενες να ξέρεις οτι αυτές θέλουν ΄φόρτισμα πριν απο την πρώτη τους χρίση αλιώς θα έχουν μιωμένες επιδόσεις μελοντικά... εάν όχι τί να πω το wireless 5000 λεεί πάντος οτι έχει 3 φορές μαγαλήτερη διάρκεια ζωής απ οτα άλλα αντίστιχα , λογικά και το 6000 το ίδιο θα είναι και όντος 1,5 μέρα είναι υποερβολικά μικρή διάρκεια :(

groove54
26-06-06, 13:09
Κατι energizer ειχε, δεν ειχε επαναφαρτιζομενες. Μηπως το wireless 5000 που λες εσυ ηταν optical?? Εμενα ειναι laser. Ουτε φωτακι δεν εχει απο κατω επειδη ειναι laser και καλα

harogeo
26-06-06, 13:18
Μέσα στο πακέτο έχει και ένα cd με το microsoft intelli point 5,καντο εγκατάσταση και από εκεί θα δεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Σε μένα πάντως που το έχω 1.5 χρόνο δεν μου έχει βγάλει τέτοιο πρόβλημα.

groove54
26-06-06, 15:44
Εχεις το ιδιο με εμενα?? Το WIRELESS LASER 6000? Αν εχεις το ιδιο καθε ποτε αλλαζεις μπαταριες?

Lionheart
26-06-06, 19:11
Απο ότι λέει εδώ http://www.microsoft.com/hardware/mouseandkeyboard/productdetails.aspx?pid=049 το mouse θα έπρεπε να έχει διάρκεια μπαταρίας 6+ μήνες...
δοκίμασε και με άλλες μπαταρίες αλλιώς πήγενε το για αντικατάσταση...

groove54
26-06-06, 19:18
φιλε μου κατ`αρχην σ`ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Λοιπον χθες το βραδυ που ποσταρα το ποντικι συμπεριφεροταν με τετοιο τροπο που λογικα ο οποιοσδηποτε θα πιστευε οτι τελειωσαν οι μπαταριες του. Ξαφνικα ο κερσορας πηγαινε διακεκομενα και οταν επιχειρησα να το χρησιμοποιησω απο μεγαλη αποσταση δεν ανταποκρινοταν ενω πριν λειτουργουσε κανονικα απο 4 μετρα αποσταση!!! Τωρα λειτουργει μια χαρα και δεν εχει φαει κανενα κολλημα. Τι να πω... Δεν ξερω

Lionheart
26-06-06, 19:41
ΛοΛ μαλλον θα είθελε να κάψει μερικά χιλιομετρα :D καλλοριζικο! και καλη επιλλογή :P

georgepre10
26-06-06, 21:02
υπάρχει κάποιο πακέτο ποντίκι + πληκτρολόγιο(ασύρματα) που να έχουν πολλή διάρκεια μπαταρίας?

joseph
26-06-06, 22:01
Για Gamers , μακριά απο ασύρματα , είναι απλά διακοσμητικά ...
Για όλες τις άλλες δουλειές , είναι καλά ...

groove54
26-06-06, 22:07
Συμφωνω μαζι σου.
Παντως οπως και να `χει δεν μπορω να με φανταστω με ποντικι που να σερνει απο πισω ενα καλωδιο το οποιο μια θα σκαλωνει στα βιβλια μια θα μπλεκει στο πληκτρολογιο και αλλα τετοια

gallahant
26-06-06, 22:14
υπάρχει κάποιο πακέτο ποντίκι + πληκτρολόγιο(ασύρματα) που να έχουν πολλή διάρκεια μπαταρίας?


LOGITECH 967557 DESKTOP S510 GR
(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575102)

Αυτο ειχα πριν και ειναι πολυ καλο. Μονο που πεθανε το πληκτρολογιο μου απο ...φραπε:p

και πηρα το σετακι που εχει και remote control : LOGITECH 967555 DESKTOP S510 MEDIA REMOTE
(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575105)

Gordito
27-06-06, 00:01
εγω θα παρω ασυρματο οταν θα εχει εμβελεια 10 μετρα.Τι να το κανω το ασυρματο αν ειναι να το εχω στην ιδια αποσταση με το ενσυρματο?

groove54
27-06-06, 00:04
Για αυτα που γραφω στο post #13 ισως???
Μαζι με το 10 μέτρων εμβελειας ποντικι θα σου δινουν δωρο και ενα ζευγαρι κυαλια
:rofl: :rofl:

Patentman
27-06-06, 00:06
φιλε μου κατ`αρχην σ`ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Λοιπον χθες το βραδυ που ποσταρα το ποντικι συμπεριφεροταν με τετοιο τροπο που λογικα ο οποιοσδηποτε θα πιστευε οτι τελειωσαν οι μπαταριες του. Ξαφνικα ο κερσορας πηγαινε διακεκομενα και οταν επιχειρησα να το χρησιμοποιησω απο μεγαλη αποσταση δεν ανταποκρινοταν ενω πριν λειτουργουσε κανονικα απο 4 μετρα αποσταση!!! Τωρα λειτουργει μια χαρα και δεν εχει φαει κανενα κολλημα. Τι να πω... Δεν ξερω
Ολα τα ασυρματα εχουν ελαχιστη αποσταση λειτουργιας, στα οπτικα ασυρματα ειναι οι 20 ποντοι αποσταση. Επισης ο πομποδεκτης δεν πρεπει να βρισκεται κοντα σε περιοχες με ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες. Κοινως αφου εχεις transmitter σε USB μην περνας διπλα το καλωδιο τροφοδοσιας ή να μην εχεις διπλα στο PC ηχεια.

Gordito
28-06-06, 00:11
Για αυτα που γραφω στο post #13 ισως???
Μαζι με το 10 μέτρων εμβελειας ποντικι θα σου δινουν δωρο και ενα ζευγαρι κυαλια
:rofl: :rofl:
καλο:oneup:
δεν ξερω για τα τωρινα σετακια αλλα την εχουν πατησει αρκετοι φιλοι μου με ασυρματα πραγματικης εμβελειας 50 εκατοστων.Εγω χρειαζομαι 3 μετρα στην ουσια-αν ενα Mouse-keyboard μου δωσει 10 τοτε στα 3 θα ειναι αριστο.Απλα τα πραματα

Patentman
28-06-06, 01:02
Μαζι με το 10 μέτρων εμβελειας ποντικι θα σου δινουν δωρο και ενα ζευγαρι κυαλια
Απο την μια μερια εχεις απολυτο δικιο αλλά δεν υπολογισες και τον ξενοδοχο.
Πολλοι θελουν -μαζι και ο υποφαινομενος- να χειριζονται τον dvd player απο μακρια, το music player και πολλα πολλα αλλα.

Γι΄αυτο σκαμε για εμβελεια. ;) Γι΄αυτο και οι εταιριες προσπαθουν να βγαλουν μεγαλυτερης εμβελειας -aka bluetooth που κοστιζουν, γιατι θα τα παρουν αυτοι που τα χρειαζονται και οι gadgetακιδες.

gallahant
28-06-06, 01:10
Εγω παντως απο 3 μετρα και πανω δεν βλεπω τιτλους τραγουδιων για να διαλεξω:p

Gordito
28-06-06, 01:12
κυριως τον media player (οχι των win:p ).Αν μπορει καποιο σετ να μου δωσει εμβελεια σε ολο το δωματιο τοτε ναι ειναι πραγματικα ασυρματο.

Υ.Γ. Patent εχεις σταμπαρει κανα καλο bt set?

Patentman
28-06-06, 01:19
Για να ειμαι στο θεμα εχω ενα ασυρματο σετ MS wireless optical desktop 2.0 και δεν καταναλωνει μπαταριες. Ποντικι καθε τρεις μηνες και βαλε, πληκτρολογιο αναλογα την χρηση μεχρι και 8 μηνες.

Η εμβελεια στα ασυρματα σετ, που εχουν πομποδεκτη με καλωδιο, φτανει στα 4 μετρα το ποντικι και στα 1.2 μετρα το πληκτρολογιο. Εχω δοκιμασει πολλα σετ με διαφορα ποντικια, τα φτηνα πανε και πιο πολυ! Να το πω αλλιως, οσα ηταν στην κινα φτιαγμενα και οχι αλλης προελευσης.

groove54
28-06-06, 01:23
Εγω παντως απο εμβελεια ειμαι ευχαριστημενος. αραζω στο κρεβατι και χειριζομαι απο εκει οτι θελω αλλα οχι τα παντα. Αντε κανενα dvd, να κοιταω τις φωτογραφιες μου κτλ κτλ. Η αποσταση ειναι 4-5 m

Gordito
28-06-06, 01:28
*groove εχεις και ασυρματο πληκτρολογιο?
Εγω δεν παιρνω τιποτα απο αυτα γιατι δεν κανουν για Linux:twisted:


Σε αλλο φορουμ που ειχα στο avatar αμερικανικη σημαια,μου ειχαν στειλει 3-4 ΡΜ ζητωντας μου το λογο-ηταν ενας που απαιτουσε να τη βγαλω γιατι λεει ειναι αλητες και κανουν πολεμους:rofl:

Patentman
28-06-06, 01:30
Μα το οπτικο ασυρματο σετ που εχω παιζει σε linux, τα hot keys δεν ξερω αν δουλευουν.

Gordito
28-06-06, 01:33
Μα το οπτικο ασυρματο σετ που εχω παιζει σε linux, τα hot keys δεν ξερω αν δουλευουν.

Προσοχή: το προϊόν είναι συμβατό μόνο με Windows XP/2000
να και το λινκ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575575
Μηπως εχεις κανει καμια πατεντα και δεν το θυμασαι?:p

Υ.Γ. Λες να φταει που ειναι DSP? Mα δε δινουν καινουργιο υπολογιστη με προεγκατεστημενο Linux??:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Y.Γ.2 ναι ρε παιδια δε λεω οτι δε δουλευουν,λες να παραπλροφορει τον κοσμο η microsoft?:rofl: :rofl:

Y.Γ.3 ολο αστειακια ειμαι σημερα:cool:

mrsaccess
28-06-06, 01:33
Με πρόλαβες πάνω που θα πόσταρα το ίδιο! Δουλεύουν τα ασύρματα στο linux. Δουλεύουν και τα έξτρα κουμπάκια (σε πληκτρολόγιο και ποντίκι)!

groove54
28-06-06, 01:39
*groove εχεις και ασυρματο πληκτρολογιο?
Εγω δεν παιρνω τιποτα απο αυτα γιατι δεν κανουν για Linux:twisted:


Σε αλλο φορουμ που ειχα στο avatar αμερικανικη σημαια,μου ειχαν στειλει 3-4 ΡΜ ζητωντας μου το λογο-ηταν ενας που απαιτουσε να τη βγαλω γιατι λεει ειναι αλητες και κανουν πολεμους:rofl:

Οχι, μονο τον ποντικαρο.
Νομιζω πως κανει και για linux απλα δεν θα εχεις την δυνατοτητα να εγκαταστησεις το προγραμμα που το συνοδευει και με το οποιο μπορεις πχ. να ορισεις το μικρο κουμπι στο πλαι να λειτουργει σαν enter η σαν undo
Ας στειλει και σε μενα ΡΜ το παλικαρι αμα θελει... :rofl:

Patentman
28-06-06, 01:43
Βασικα εχω αυτο http://www.microsoft.com/hardware/mouseandkeyboard/productdetails.aspx?pid=015
Εχει καλυτερο ποντικι και η συσκευασια του λεει WIRELESS OPTICAL DESKTOP 2.0
Ηταν σε ΟΕΜ κουτι και αγοραστηκε με νεο υπολογιστη απο το μουλτιραμα.

Η διαφορα ειναι οτι εχω και PS/2 ενω η πιο καινουρια παρτιδα εχει μονο USB. Ετσι και αλλιως μονο USB χρησιμοποιω και αναγνωριζεται απο linux κανονικα. Μονο σε μερικα εργαλεια που υπαρχουν σε bootable CD δεν αναγνωριζεται το ποντικι και σε μερικα άλλα τιποτα.

Gordito
28-06-06, 01:56
με τρωει ο κ@λος μου τωρα αν θα παρω κανα ασυρματο. τα καλωδια ειναι ενοχλητικα αλλα ειμαι στο εξης διλλημα.Εχω ενα optical ενσυρματο της microsoft εδω και 3-4 χρονια (9-10€) που εχει φαει απειρες τουμπες και δεν εχει τιποτα.εχω ενα πληκτρολογιο ενσυρματο logitech εδω και κανα-δυο χρονια τα ιδια + οτι εχει μεινει ακαθαριστο για πολυ καιρο. δηλαδη εχουν βγει τεφαρικια και τα δυο.
Επισης τα laser τι λενε? Να παρω κανα τετοιο ή optical απλο?αν λειπει το mouse pad θα ειναι καλυτερα γιατι δεν εχω χωρο...

groove54
28-06-06, 02:03
εγω με αυτο το laser που πηρα προς το παρον ευχαριστημενος ειμαι. Και στο call of duty που παιζω συμπεριφερεται μια χαρα σχεδον σαν ενσυρματο. Τωρα δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ optical και laser αλλα πιστευω οτι κυριως θα εχουν καλυτερη σαρωση επιφανειας. Παντως κοκκινο φωτακι απο κατω να σου ζαλιζει τα τετοια δεν υπαρχει!

gallahant
28-06-06, 02:43
εγω optical εχω αλλα δεν εχει φωτακι:twisted:

Invisible optic ειναι

groove54
28-06-06, 02:49
ππππππσσσσσσ

Patentman
28-06-06, 02:52
Εγω αδιαφορω πληρως. Δεν το βλεπω δεν με ενοχλει.

nikchris, το συγκεκριμενο σετ ειναι παρα πολυ καλο ;)

Gordito
28-06-06, 02:52
εμενα μου αρεσει το φωτακι.το βλεπω σαν laser show ειδικα το βραδυ ειναι σουπερ:p

εννοεις το δικο σου ή του galla:p

gallahant
28-06-06, 04:57
δεν νομιζω να λεει για το δικο μου, και το πληκτρολογιο και το ποντικι σκαρτα μου τα βγαλε. Δεν του αρεσει λεει το μαλακο πληκτρολογιο, δεν του αρεσε το ποντικι ηταν πολυ γρηγορο ειπε.:twisted:

dimogerontas
28-06-06, 22:19
Εγω παιδιά χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ ασύρματο πληκρολόγιο & ποντίκι (σετ) στο pc μου και ποντίκι στο laptop όλα της microsoft. Μπαταρίες δε θυμάμαι από πότε έχω να αλλάξω. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος !!:)

Patentman
28-06-06, 22:24
Και γω microsoft εχω!!! Μονο που εσυ εχεις 12 μηνυματα αλλα εγω χ*σε μεσα...:whistle: :lol:
Να αυξησεις τα μηνυματα σου και εγω να μειωσω την καταναλωση μπαταριων, βλαπτω και τον πλανητη.

Η χρηση ειναι καθοριστικος παραγοντας ακομα και το ποσο κινειται το ποντικι, αν θα παιζει καποιο ηρεμο παιχνιδι ή θα ειναι στην τσιτα. ;)

gallahant
28-06-06, 22:39
Eμενα τις τρωει αρκετα γρηγορα γιατι παιζω ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και κανω μια πατεντα μ ενα προγραμματακι autoclicker που παταει το δεξι κλικ συνεχεια με 50ms delay. Οποτε θα ελεγα οτι του βγαζω το λαδι του:p

manoulamou
29-06-06, 09:08
Μια ειναι η λυση: επαναφορτιζομενες!
Πληρωνεις στην αρχη κατι παραπανω, αλλα μετα ξενοιαζεις, μεχρι και 1000 φορτισεις.
Τωρα αν σωζεις συνολικα τον πλανητη:hmm: ,γιατι ναι μεν σχεδον καταργεις τις πεταμενες μπαταριες,
ομως χρησιμοποιεις πιο πολυ τον ηλεκτρισμο, ειναι μια αλλη πονεμενη συζητηση...

gallahant
29-06-06, 09:31
Nαι, απ αυτες χρησιμοποιω απο τοτε που αδειασαν αυτες που ειχε μεσα

papajohn
30-06-06, 22:24
κυριως τον media player (οχι των win:p ).Αν μπορει καποιο σετ να μου δωσει εμβελεια σε ολο το δωματιο τοτε ναι ειναι πραγματικα ασυρματο.

Υ.Γ. Patent εχεις σταμπαρει κανα καλο bt set?
Αν έχεις κινητό S60 και bt στον υπολογιστή τότε μπορείς να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα! :) Συγκεκριμένα χειρίζομαι το media center pc του σαλονιού απο όλο σχεδόν τον όροφο με bt χωρις ανάγκη να βλέπω την οθόνη του pc. Ο "media player" τρέχει στην οθόνη του κινητού και απο εκεί βλέπω τι παίζει και τι βάζω!

Lionheart
01-07-06, 08:44
Για όσους θέλουν "remote music" κοιτάξτε εδώ http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.770402 προσωπικά λέω να το τσιμπίσω :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.