PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για θύρες και ενεργοποίηση



nikos30
11-08-10, 22:37
Αρχές 2010 υποβάλλω αίτηση για σύνδεση στη ΗOL. Έκτοτε πέρασαν 5 ολόκληροι μήνες:stunned: στους οποίους από την εξυπηρέτηση πελατών της HOL μου έλεγαν ότι στην περιοχή μου δεν υπάρχουν διαθέσιμες θύρες και ότι είμαι σε σειρά προτεραιότητος.
Μάιο 2010 λαμβάνω επιστολή από HOL ότι λόγω... αντικειμενικών τεχνικών δυσκολιών που εμφανίστηκαν στη διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων της σύνδεσής σας μεταξύ ΟΤΕ και HOL προκύπτει ότι η σύνδεσή σας δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί από το δίκτυο της HOL. Λυπούμαστε... :shock:

Η ζωή συνεχίζεται και τέλος Ιουλίου 2010 γειτονικός αριθμός αιτείται DP ΗΟL. Περνούν λίγες μέρες και σήμερα πέφτει το πρώτο τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών. Πάλι τα ίδια ... οι (κλειστές) θύρες.:lock:
Τι προβλέπετε για τη συνέχεια; και κυρίως τι συμβουλεύτε σε αυτή τη περίπτωση;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσοχή σας. :worthy:

george123
11-08-10, 23:21
Υπάρχει Forthnet ή ΟΤΕ στη περιοχή σου?

nikos30
12-08-10, 00:04
ΟΤΕ σίγουρα, για 4net δεν γνωρίζω.

........Auto merged post: nikos30 πρόσθεσε 40 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μάλλον παίζουν όλοι. Βρίσκομαι σε κεντρική περιοχή στη Πάτρα όπου όλοι οι πάροχοι δίνουν διαθεσιμότητα.

kyrtoner2
12-08-10, 21:23
Για διευκρίνισε λίγο για ποιά περιοχή μιλάμε? DSLAM Κων/πόλεως είσαι ή Πέλοπα?

medousa
12-08-10, 21:45
Ελειψψη θυρων στο dslam, θα πρεπει να μαζευτουν αρκετοι συνδερομητες για να βαλουν ειτε καρτα ειτε νεο dslam. Δε μπορεις να κανεις κατι, κοιτας για αλλον παροχο.

nikos30
12-08-10, 22:12
Για διευκρίνισε λίγο για ποιά περιοχή μιλάμε? DSLAM Κων/πόλεως είσαι ή Πέλοπα?

Είμαι στο Πέλοπα

........Auto merged post: nikos30 πρόσθεσε 7 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελειψψη θυρων στο dslam, θα πρεπει να μαζευτουν αρκετοι συνδερομητες για να βαλουν ειτε καρτα ειτε νεο dslam. Δε μπορεις να κανεις κατι, κοιτας για αλλον παροχο.

Μπορείς να γίνεις λίγο σαφέστερος παρακαλώ. Γιατί δηλαδή ο άλλος πάροχος να έχει καλύτερη μεταχείριση από τον ΟΤΕ;

nikos30
13-08-10, 23:19
Τελικά το πρόβλημα με τις (ελεύθερες) θύρες είναι μείζον από ότι διαβάζω και σε άλλα θέματα στο φόρουμ. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει παρουσιάζοντας το πρόβλημα στις σωστές διαστάσεις του;; Για παράδειγμα θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε :
Α) Τι ακριβώς είναι μια θύρα;
Β) Ο ΟΤΕ είναι ο κατασκευαστής και κλειδοκράτορας των θυρών;
Γ) Οι πάροχοι αιτούνται και ο ΟΤΕ αποφασίζει (και με ποιά κριτήρια άραγε) που θα τις μοιράσει:blabla:;
Δ) Πόσο συχνά κατασκευάζονται θύρες και ποιός αποφασίζει για το πλήθος τους;
Ε) Οι συνδρομητές τελικά παίζουν λότο κάθε φορά που αιτούνται για adsl;
ΣΤ) Γιατί οι πάροχοι δίνουν διαθεσιμότητα τη στιγμή που γνωρίζουν ότι στη περιοχή όχι μόνο δεν υπάρχουν θύρες ελεύθερες αλλά και ούτε πρόκειται να ανοίξουν νέες για μήνες;
Ζ) Γιατί ενώ ο πάροχος δεν έχει θύρα ελεύθερη ο ΟΤΕ στην ίδια ακριβώς περιοχή τον ίδιο αριθμό τον ενεργοποιεί το πολύ σε 3 μέρες:shock:;
Θα μπορούσα να παραθέσω και άλλες απορίες (είτε από προσωπική εμπειρία είτε από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ) αλλά δεν θέλω να κουράσω. Αν σε κάποιο από τα παραπάνω ερωτήματα η απάντηση είναι προφανής συγχωρέστε μου την απειρία:hello.

kyrtoner2
15-08-10, 01:17
Χμμμμ...μου προκαλεί εντύπωση αυτό που σου λενε για πέλοπα...είναι κέντρο πάτρας και έμειναν απο πόρτες?!

Γενικά μόνο Κων/πόλεως είναι πίτα...παντού αλλού βάζουν....μάλιστα 4-5 γνωστοί μου που ανήκαν πέλοπα και ξενοίκιασαν πριν από 2 εβδομάδες διέκοψαν και τις DSL...έπρεπε να συνεννοηθούμε να την έδιναν κατευθειαν σε εσένα την πόρτα τους....:p:p:p

EDIT:

Όσον αφορά τις ερωτήσεις δεν τα ξέρω καλά αυτά τα νομικά οπότε τα αφήνω προς απάντηση για κάποιον που ξέρει περισσότερα....

Γενικά πάντως οι πάροχοι 'νοικιάζουν' νομίζω πόρτες στο εκάστοτε dslam πριν ακόμα οι πελάτες κάνουν αίτηση για adsl οπότε ίσως το αμέλησαν οι υπεύθυνοι της hol για το dslam πέλοπα αυτήν την περίοδο....

nikos30
15-08-10, 09:40
Χμμμμ...μου προκαλεί εντύπωση αυτό που σου λενε για πέλοπα...είναι κέντρο πάτρας και έμειναν απο πόρτες?!

Στον wizzard για την διαθεσιμότητα γράφει ΚΑP-ΠΕΛΟΠΑΣ όταν όμως πήρα τηλ τον ΟΤΕ μου είπαν ότι ανήκω στην Εγλυκάδα. Τώρα για το αν η εγλυκάδα έχει Α/Κ τι να σου πω.. δεν ξέρω....για να το λέει ο ΟΤΕ..



Γενικά πάντως οι πάροχοι 'νοικιάζουν' νομίζω πόρτες στο εκάστοτε dslam πριν ακόμα οι πελάτες κάνουν αίτηση για adsl οπότε ίσως το αμέλησαν οι υπεύθυνοι της hol για το dslam πέλοπα αυτήν την περίοδο....

Εννοείς τους τελευταίους 7+ μήνες. Τόσο καιρό περιμένουμε για ενεργοποίηση HOL.(με τον ένα ή τον άλλο αριθμό της περιοχής).

sdikr
15-08-10, 14:31
Τελικά το πρόβλημα με τις (ελεύθερες) θύρες είναι μείζον από ότι διαβάζω και σε άλλα θέματα στο φόρουμ. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει παρουσιάζοντας το πρόβλημα στις σωστές διαστάσεις του;; Για παράδειγμα θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε :
Α) Τι ακριβώς είναι μια θύρα;
Β) Ο ΟΤΕ είναι ο κατασκευαστής και κλειδοκράτορας των θυρών;
Γ) Οι πάροχοι αιτούνται και ο ΟΤΕ αποφασίζει (και με ποιά κριτήρια άραγε) που θα τις μοιράσει:blabla:;
Δ) Πόσο συχνά κατασκευάζονται θύρες και ποιός αποφασίζει για το πλήθος τους;
Ε) Οι συνδρομητές τελικά παίζουν λότο κάθε φορά που αιτούνται για adsl;
ΣΤ) Γιατί οι πάροχοι δίνουν διαθεσιμότητα τη στιγμή που γνωρίζουν ότι στη περιοχή όχι μόνο δεν υπάρχουν θύρες ελεύθερες αλλά και ούτε πρόκειται να ανοίξουν νέες για μήνες;
Ζ) Γιατί ενώ ο πάροχος δεν έχει θύρα ελεύθερη ο ΟΤΕ στην ίδια ακριβώς περιοχή τον ίδιο αριθμό τον ενεργοποιεί το πολύ σε 3 μέρες:shock:;
Θα μπορούσα να παραθέσω και άλλες απορίες (είτε από προσωπική εμπειρία είτε από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ) αλλά δεν θέλω να κουράσω. Αν σε κάποιο από τα παραπάνω ερωτήματα η απάντηση είναι προφανής συγχωρέστε μου την απειρία:hello.

Αν μιλάμε για θύρες, πόρτες, τότε είναι θέμα του παρόχου, απλά δεν έχουν πλέον ελευθερες θύρες στα dslam τους,

Αν μιλάμε για καλώδια τότε είναι ο ΟΤΕ υπεύθυνος

emeliss
15-08-10, 15:06
Αν μιλάμε για θύρες, πόρτες, τότε είναι θέμα του παρόχου, απλά δεν έχουν πλέον ελευθερες θύρες στα dslam τους
Ή απλά δεν δεν έχουν καν dslam στο συγκεκριμένο κέντρο.

http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=145

matelas
15-08-10, 20:18
Εδώ (http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=151) έπρεπε να έχει και tellas/wind αλλά δεν έχει. Δεν το εμπιστεύομαι. :p

nikos30
15-08-10, 21:02
Ή απλά δεν δεν έχουν καν dslam στο συγκεκριμένο κέντρο.

http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=145

:oneup: Έεεεεεεεεεετσι μπράβο. Σε ευχαριστώ φίλε emeliss για την υπόδειξη :worthy:.
Δεν το είχα προσέξει (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ :wall:).
Μπορείς τώρα λοιπόν να μου εξηγήσεις γιατί έδινε και δίνει διαθεσιμότητα η HOL (αλλά και η ..Forthnet και η ...Cyta) στα 2 νούμερα της περιοχής;;;;;;;

valen_gr
15-08-10, 21:10
δωσε τα πρωτα ψηφια του σταθερου σου, να δουμε οντως σε ποιο κεντρο εισαι . Μου φαινεται υποπτο να δινουν διαθεσιμοτητα για Πελοπα ολες οι εταρειες κι εσυ τελικα να ανηκεις σε αλλο κεντρο. Εχεις κανει μεταφορα γραμμης? Δηλαδη ηταν παλαιοτερα ο αριθμος σου σε αλλη διευθυνση και εχεις μετακομισει?
Γιατι ο wizard ολων, και οτε μαζι, κοιταει με βαση τον αριθμο, σε ποιο ΑΚ ανηκει. Εαν ομως εχεις μετακομισει, τοτε αλλαζει η κατασταση.

nikos30
15-08-10, 21:16
261022xxxx
Και όχι δεν έχει γίνει μεταφορά γραμμής για τον 1ο αριθμό. Για τον 2ο γειτονικό έχει γίνει!!

valen_gr
15-08-10, 21:45
Περιεργο. Το νουμερο που δινεις φαινεται να ανηκει στην αριθμιση για το ΑΚ πελοπα. Μηπως της Εγλυκαδας ειναι τα 261064ΧΧΧΧ ? Ας βοηθησει καποιος που γνωριζει καλυτερα την περιπτωση...

nikos30
15-08-10, 22:13
Αν υποθέσουμε ότι και τα δύο νούμερα είναι από μεταφαρά (που δεν είναι) τότε τι λές να έχει συμβεί;
Δεν θα ακύρωνε ο ΟΤΕ την αίτηση;
Γιατί κάτι τόσο απλό (μεταφορά) δεν μου το ερωτούσαν από την εξυπηρέτηση πελατών ώστε να λυθεί το πρόβλημα; (Aλλά και πάλι είμαι υποχρεωμένος εγώ να γνωρίζω την προιστορία της γραμμής; )
Και το κυριότερο : Γιατί κάθε φορά που έπαιρνα τηλ μου έλεγαν κάντε υπομονή.
Να κάνω υπομονή γιατί; Για να δώσει ο ΟΤΕ θύρες σε ποιόν; Σε ένα ανύπαρκτο dslam;

nikos30
16-08-10, 10:57
Τελικά ακύρωσα τα πάντα.

Χωρίς να έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει συνειδητοποίησα ότι ο ΟΤΕ είναι και θα είναι μονόδρομος για adsl στην περιοχή μου για ..χρόνια. Ας είναι. Μπορεί έτσι να είναι καλύτερα.

Οι γραμμές μπορεί και οι δύο να είναι από μεταφορά (κάτι το οποίο δεν μπορώ να γνωρίζω, τουλάχιστον για τη μια, εφόσον το σπίτι είναι πολύ παλιό και εγώ νέος ένοικος) πάντως 1000% πλέον ανήκουν στο Α/Κ Εγλυκάδας (στο οποίο σύμφωνα με το adslgr και το χάρτη διαθεσιμότητας παίζει μόνο ΟΤΕ).

Το τι γνωρίζουν και τι όχι στην εξυπηρέτηση της HOL δεν είμαι σε θέση να ξέρω και στη τελική δεν με νοιάζει πια.. Γιατί με είχαν σε αναμονή επίσης δεν ξέρω. Μια πιθανή εξήγηση είναι να έβλεπαν στο τερματικό τους ότι ανήκω Πέλοπα (στον οποίο προφανώς έχουν πρόσβαση) και να νόμιζαν και αυτοί ότι είναι θέμα θυρών άρα θέμα χρόνου για την ενεργοποίηση.

Anyway.. ευχαριστώ τους φίλους συμφορουμίτες για τις πληροφορίες που πόσταραν.
Θα τα λέμε.:closed::hello

nikos30
18-08-10, 00:02
Βρε τι βρίσκει κανείς άμα ψάχνει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2245861
Να λοιπόν που δεν είμαι μόνος.
Προσέξτε ότι και αυτός έχει αριθμό από 22xxxx, είναι στο dslam εγλυκάδας αλλά συνδέεται λέει με γέφυρα (τι είναι πάλι αυτό:hmm:) με τον Πέλοπα. Και αυτός δεν κατάφερνε να συνδεθεί με Forthnet κλπ κλπ..
ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ:nono:
Αν διαβάζει το συγκεκριμένο μέλος ας ποστάρει να μας συνεχίσει την ιστορία του και να μας δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

bpapad81
19-08-10, 10:30
Βρε τι βρίσκει κανείς άμα ψάχνει.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2245861
Να λοιπόν που δεν είμαι μόνος.
Προσέξτε ότι και αυτός έχει αριθμό από 22xxxx, είναι στο dslam εγλυκάδας αλλά συνδέεται λέει με γέφυρα (τι είναι πάλι αυτό:hmm:) με τον Πέλοπα. Και αυτός δεν κατάφερνε να συνδεθεί με Forthnet κλπ κλπ..
ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ:nono:
Αν διαβάζει το συγκεκριμένο μέλος ας ποστάρει να μας συνεχίσει την ιστορία του και να μας δώσει τα φώτα του.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πάντως η hol έχει dslam στο Πέλοπα... 1000%
Τώρα αν έχει τόσους πολλους συνρομητες και έχουν εξαντληθει οι θυρες, ειναι άλλο θέμα...
Γενικα οταν δεν εχει θυρες καποιος παροχος, συμβαινει γιατι έχει γεμισει απο συνδρομητρες, και για να βρεις θυρες, ειται θα πρεπει να ακυρωσει καποιος αλλος, ή να βαλλουν επιπλεον θυρες που αυτο ειναι παντα σε συνενοηση με οτε(θα πρεπει να μπει νεα καμπινα), χρονοβορο βέβαια, για να εχουν την αντιστοιχη υποδη προ ΟΤΕ, δηλ να συνδεσουν το dslam τους με το κεντρο του ΟΤΕ, που απο αυτο φευγει ουσιαστικα η γραμμη στον πελατη.
Τα ειπα λίγο χοντροκομενα, και πολυ γενικα, για να καταλαβεις τι γινεται οταν δεν εχει θυρες ενας παροχος.
Τελος δεν μπρεί να ξέρει ο πωλητης αν εχει ή οχι έλλειψη θυρας γιατι υπαρχει ενα συστημα βάσης που απο εκει και μονο φαινεται αν υπαρχει διαθεσιμότητα και οι πωλητες δεν εχουν τετοια προσβαση.

nikos30
19-08-10, 11:27
Πάντως η hol έχει dslam στο Πέλοπα... 1000%


Συμφωνώ , εγώ όμως δεν είμαι στν Πέλοπα είμαι εγλυκάδα.....
Πιο αναλυτικά εδώ:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=418703

bpapad81
19-08-10, 13:34
Συμφωνώ , εγώ όμως δεν είμαι στν Πέλοπα είμαι εγλυκάδα.....
Πιο αναλυτικά εδώ:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=418703

Οκ, άρα στον ΟΤΕ, η γραμμη σου ειναι καταχωρημενη οτι περνει απο το Α.Κ Πελόπα και όχι Εγλυκάδα, προφανως ο ΟΤΕ δεν εχει Α.Κ στην Εγλυκάδα...

nikos30
19-08-10, 15:17
... προφανως ο ΟΤΕ δεν εχει Α.Κ στην Εγλυκάδα...

Και αυτό τι είναι;
http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=145

bpapad81
19-08-10, 15:44
Και αυτό τι είναι;
http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=145

http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=1520

Αυτο ειναι απο το εξοχικο που έχω...αλλα ο ΟΤΕ, δεν εχει ΑΚ στην Αυλίδα... οπως φένται εκει.
Εχει στο Φαρο-Ψηφιακο ΑΚ, και ειμαι 2,5-3Km....
To κεντρο για το τηλεφωνο μου 22103χχχχ δειχνει Φαρο-Ψηφιακο.

nikos30
19-08-10, 15:50
Με μπερδεύεις. Τελικά γιατί μου λένε από τον ΟΤΕ οτι ανήκω εγλυκάδα και απο την HOL ότι στην περιοχή μου δεν έχουν Α/Κ; (Συμφωνουν και οι δύο με το συμπέρασμά μου εδώ: (μήνυμα #1)http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=418703

bpapad81
19-08-10, 16:17
τι να σου πω...
παντως οπως ειπα και πριν η hol εχει dslam στην Πέλοπα.
Τωρα αφου λες οτι δεν εισαι Πελοπα και εισαι αλλου, ενας θεος ξερει τι μπορει να εχει συμβει..
Αφου εχεις βρει ακρη με τον ΟΤΕ και εχεις internet εισαι οκ.
Για να βοηθησω και να δεις και συ τι παιζει, σου ειπα τα προηγουμενα.
Θα ψαξω περισσοτερο και θα ξαναγραψω αυριο.
Σορρυ αν σε μπερδεψα..

Λοιπον τελικα βρηκα κατι...
στην Εγλυκαδα δεν υπαρχει κανενας παροχος για dsl στο Α.Κ του ΟΤΕ.
Τωρα για την πέλοπα, επειδη σίγουρα εχει παρχους στο Α.Κ του ΟΤΕ, ισως γιαυτο να σε βγαζει σε αυτο το κεντρο.

Ελπιζω τωρα να βοηθησα....:) Καλο απογευμα

nikos30
19-08-10, 16:28
Μάλλον εγώ φταίω για το μπέρδεμα γιατί έχω ποστάρει πολλά μηνύματα και ίσως κουράζω. Συνοπτικά για όποιον διαβάζει και θέλει να βοηθήσει στη λύση του θέματος ας προσέξει μόνο το μήνυμα #1 http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=418703


Υ.Γ Φίλε bpapad81 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.