PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυο οτε



blackshadow84
26-06-06, 17:23
Λοιπόν παιδιά θέλω να σας αναφέρω το πρόβλημα το οποίο με απασχολεί αρκετό καιρό και δυστυχώς για μένα δεν έχω βρει λύση
Πριν από 2 μήνες ενδιαφέρθηκα και εγώ για να αποκτήσω ADSL, έτσι μπήκα στο site του ΟΤΕ και έβαλα το τηλ.νουμερο μου για να δω αν έχω την δυνατότητα από τον ΟΤΕ.Η απάντηση ήταν θετική. Έτσι αγόρασα ένα πακέτο από κάποιον πάροχο και ξεκίνησα διαδικασίες. Μετα από κάποια περίοδο ενημερώθηκα απο τον ΟΤΕ πως η γραμμή μου ενεργοποιηθηκε. Όμως το modem δεν συγχρονιζε και έτσι δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ. Μετά απο μερικές μέρες ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και μετα απο επανελλειμένες προσπάθειες να βρει λύση δεν τα κατάφερε καθώς όπως μου είχε αναφέρει εξαρχης το σπίτι μου είναι σε μεγάλη απόσταση απο το ΚΑΦΑΟ και δεν μπορεί να πάρει ΙΡ ούτε όταν κατέβασε την ταχυτητα απο 512 σε 384! Όλα αυτά συμβαίνουν στα Ν.Προάστια της Αθήνας και σε γραμμή ISDN. Όταν ρώτησα τον τεχνικό αν προκειται να μπει κάποιο ΚΑΦΑΟ για να εξυπηρετηθει η περιοχή μου, μου ανέφερε πως το θεωρεί δύσκολο.
Ποια είναι η γνώμη σας για το πρόβλημα μου? Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποια λύση μεσα στον επόμενο χρόνο?Να ξεχάσω το ADSL ?

Υ.Γ : Ενδιαφέρθηκα και για wi-max μήπως γινόταν, αλλα η απαντηση ήταν αρνητικη λόγω των λίγων αδειών!

apok
26-06-06, 17:24
Να υποθέσω ότι εισαι Άνω Γλυφάδα??

blackshadow84
26-06-06, 17:25
Κοντα έπεσες είμαι στον Άλιμο

vaggoulas
28-06-06, 01:00
Το ΚΑΦΑΟ τι σχέση έχει που είναι σε μεγάλη απόσταση?Αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι η απόσταση από το DSLAM?
Αν έκανες τη γραμμή overPSTN μήπως βοηθούσε καθώς λένε πως το PSTN σε μεγάλες αποστάσεις έχει καλύτερη απόδοση από overISDN?

blackshadow84
28-06-06, 14:16
Και πως θα ξέρω εγω πως υπαρχει περιπτωση να δουλεψει? Θα μπλέξω πάλι με τον ΟΤΕ με μια διαδικασία που στο τελος μπορει να μου κοστισει και να μη μου δουλεψει κιολας?? Οσο για το ΚΑΦΑΟ σου λεω οτι μουπε ο τεχνικος του ΟΤΕ, δεν ασχολουμαι δυστυχως με τηλεπικοινωνίες...:sorry:

Avvocato
02-07-06, 01:33
ρε παιδια γιατι συζητατε σε ασχετη βαση ????

τοθεμα δεν ειναι αν εχει ή δεν εχει ΚΑΦΑΟ ή οτι αλλο ειναι και συμαινει αυτο.

Το θεμα ειναι πως ο ανθρωπος δικαιουται, πληρωσε και πρεπει να εχει παροχη.

Ας πανε να κουρευτουν του πΟΤΕ να του το φτιαξουν το δυκτιο. Εγω φιλε παντος θα εκανα αγωγη αμεσως γιατι δεν νοειται να εισαι κατοικος Αθηνας και να εχεις ειδικη μεταχειρηση σε κατι που επρεπε να ειναι αυτονοητο.

sdikr
02-07-06, 01:57
ρε παιδια γιατι συζητατε σε ασχετη βαση ????

τοθεμα δεν ειναι αν εχει ή δεν εχει ΚΑΦΑΟ ή οτι αλλο ειναι και συμαινει αυτο.

Το θεμα ειναι πως ο ανθρωπος δικαιουται, πληρωσε και πρεπει να εχει παροχη.

Ας πανε να κουρευτουν του πΟΤΕ να του το φτιαξουν το δυκτιο. Εγω φιλε παντος θα εκανα αγωγη αμεσως γιατι δεν νοειται να εισαι κατοικος Αθηνας και να εχεις ειδικη μεταχειρηση σε κατι που επρεπε να ειναι αυτονοητο.

Δυστήχως η τεχνολογιά adsl έχει κάποια όρια, ενα απο αυτά ειναι οτι έχει μεγιστο όριο τα 5χιλ σε καλή γραμμη (χαλκο)

Μπορεί πάντα να κάνει μια αιτήση σε κάποιον εναλακτικό :p

blackshadow84
03-07-06, 16:26
Ρε παιδια αυτο λεω και εγω. Γινεται στην Αθήνα να μην μπορώ να έχω adl?? Έλεος!! Όχι μονο δεν με καλυπτει ο ΟΤΕ αλλα και ουτε η μοναδική εταιρεία με ιδιοκτητο έχει φτασει στα Ν.Προαστια! Φανταστειτε οτι μετα απο πολλα τηλεφωνα και FAX καταφερα τουλαχιστον να παρω τα λεφτα του πακετου πισω! Το χειροτερο είναι οτι το παλικαρι του ΟΤΕ μουπε πως το κοβει δυσκολο να έρθει και τα επομενα χρονια adsl στην περιοχη, τωρα κατα ποσο ισχυει δεν το ξέρω?? Μήπως το ξέρει κανείς ?Έχει αλλος παρομοιο προβλημα?

EvilHawk
03-07-06, 16:48
Στον Άλιμο σε ποια περιοχή είσαι και έχεις τόση μεγάλη απόσταση από το DSLAM?

blackshadow84
03-07-06, 16:50
Κοντα στο Πανι, 100 μετρα απο το Carrefour

melontas
03-07-06, 17:35
Οπως και να χει, το θέμα είναι εφόσον η περοχή δεν υποστήριζε ADSL, γιατί βάλανε τον άνθρωπο στην διαδικασία και στο τρέξιμο της αγορας και ενεργοποίησης ενός πακέτου ADSL. Δεν βρέθηκα κάποιος από τον οτε να δει πιο νωρίς ότι δεν μπορεί να πίκσει η αδσλ απο κει?

EvilHawk
03-07-06, 17:46
Που να το ξέρουν, θεωρητικά παίζει μέχρι τα 5+km σε καθαρές χωρίς θόρυβο γραμμές. Χωρίς μετρήσεις δεν μπορούν να ξέρουν τίποτα και εδώ προφανώς δεν πήγε τεχνικός για την εγκατάσταση. Αν όντως είναι τόσο οραικά η απόσταση απο το DSLAM η μόνη προοπτική που υπάρχει είναι να κάνουν αναβάθμιση τα DSLAM σε ADSL 2 που έχει καλύτερη απόδοση σε ίδιες αποστάσεις (αλλά και πάλι δεν θα μπορεί να πίασει το μέγιστο bandwidth) ...

ενδιαφέροντα σχετικά άρθρα:

Να πως δουλεύουν τα ADSL - ADSL2 και ADSL2+ !!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417)
Προβλήματα σε γραμμές ADSL απο την πλευρά του συνδρομητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33712)
FAQ: Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

@ ADSLgr.com All rights reserved.