PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x και Τhomson TG585...



chrkon
13-08-10, 10:26
Καλημέρα , είμαι συνδρομητής Forthnet και σκέφτομαι να κάνω διακοπή και να μεταβώ σε ΟΤΕ (DP24) , γνωρίζει κανείς να μου πει αν το router που έχω (thomson tg585 v7) θα δουλεύει σωστά με τον καινούριο πάροχο?

kosnik67
13-08-10, 10:34
Καλημέρα , είμαι συνδρομητής Forthnet και σκέφτομαι να κάνω διακοπή και να μεταβώ σε ΟΤΕ (DP24) , γνωρίζει κανείς να μου πει αν το router που έχω (thomson tg585 v7) θα δουλεύει σωστά με τον καινούριο πάροχο?

Κι εγώ συνδρομητής του ΟΤΕ είμαι με modem το TG575V7 από Forthnet και λειτουργεί άψογα.(Έχω βάλει το 7.4.4.7UK αλλά όποιο firmware και να έχει , δουλεύει.)

johnson
13-08-10, 10:37
Μια χαρά θα παίζει. Άλλωστε κάποτε έδινε και ο ΟΤΕ το tg585 ;)

deniSun
13-08-10, 11:02
Καλημέρα , είμαι συνδρομητής Forthnet και σκέφτομαι να κάνω διακοπή και να μεταβώ σε ΟΤΕ (DP24) , γνωρίζει κανείς να μου πει αν το router που έχω (thomson tg585 v7) θα δουλεύει σωστά με τον καινούριο πάροχο?

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχει αυτό και όποιο άλλο ρούτερ επιλέξεις.

thanasisge
13-08-10, 13:47
Αν είναι αυτό το πράγμα που μας δίνει ο ΟΤΕ για να συνδεθούμε τότε καλύτερα κράτησε το παλίο σου γιατί εμένα μου δώσανε ένα στην αρχή που δεν δούλευε και τους πήρα 1 μήνα να μου το αλλαξουν, αφού τους είχε πάρει άλλο ένα μήνα να καταλάβουν ότι αυτό έφταιγε που δεν είχα ιντερνετ.

ΥΓ. κάτι πείραζει προχθες ο ανηψιός μου και τώρα έχω ένα στυλό για εικονίτσα δίπλα στο όνομα μου. Ελπίζω να μην έχει πειράξει και τίποτα άλλο και μου έρθει από εκέι που δε το περιμένω.

matelas
13-08-10, 13:57
Καλημέρα , είμαι συνδρομητής Forthnet και σκέφτομαι να κάνω διακοπή και να μεταβώ σε ΟΤΕ (DP24) , γνωρίζει κανείς να μου πει αν το router που έχω (thomson tg585 v7) θα δουλεύει σωστά με τον καινούριο πάροχο?

Όπως είπανε και οι φίλοι παραπάνω μια χαρά θα παίζει. :)

Georgevtr
13-08-10, 16:05
Όμως τελείωσαν τα 585 του οτε και πιθανόν να πάρεις ένα bautec+δώρο ένα γκαζάκι κάμπινγκ.:p

thanasisge
13-08-10, 21:36
Μπορώ να έχω κι εγώ ένα γιατί μου χρειάζεται έτσι που σέρνομαι, τουλάχιστον να πιω κανά καφέ!

deniSun
13-08-10, 22:21
Όμως τελείωσαν τα 585 του οτε και πιθανόν να πάρεις ένα bautec+δώρο ένα γκαζάκι κάμπινγκ.:p

Στο κέντρο Χαριλάου δίνουν ακόμα.

leon21
14-08-10, 12:53
Αν είναι αυτό το πράγμα που μας δίνει ο ΟΤΕ για να συνδεθούμε τότε καλύτερα κράτησε το παλίο σου γιατί εμένα μου δώσανε ένα στην αρχή που δεν δούλευε και τους πήρα 1 μήνα να μου το αλλαξουν, αφού τους είχε πάρει άλλο ένα μήνα να καταλάβουν ότι αυτό έφταιγε που δεν είχα ιντερνετ.

ΥΓ. κάτι πείραζει προχθες ο ανηψιός μου και τώρα έχω ένα στυλό για εικονίτσα δίπλα στο όνομα μου. Ελπίζω να μην έχει πειράξει και τίποτα άλλο και μου έρθει από εκέι που δε το περιμένω.
τι ενοεισ να σου ερθει και κατι αλλο απο εκει που δεν το περιμενεισ?

tsorbi
14-08-10, 13:55
Βάλε το Firmware του ΟΤΕ
http://www.connx.gr/Default.aspx?MenuID=110

leon21
14-08-10, 14:16
Βάλε το Firmware του ΟΤΕ
http://www.connx.gr/Default.aspx?MenuID=110
κατα την γνωμη μου το πιο σταθερο απο ολα τα Firmware που εχω δοκιμασει ειναι το 7.4.3.2

thanasisge
14-08-10, 17:30
ΤΙ είναι αυτά τα firmware ρε παιδιά? Δεν ηξερα ότι πρέπει να είμαι πυρινικός φυσικός για να έχω καλό ιντερνετ.Κι έλεγα να βάλω νετ από ΟΤΕ για να μην τρέχω με τους άλλους παροχους αλλά τελικά κι ο ΟΤΕ ότι να ναι ειναι.

ΥΓ.Κάθε φορά που κάθεται ο ανηψίος μου στον υπολογιστή μου όλο ανοιγοκλέινει παράθυρα και δεν ξέρω τι κάνει. Αυτό εννοω όταν είπα ότι δεν ξέρω από που θα μου ρθει. Αφού δεν ξέρω τι πειράζει κάθε φορά κι όλο μου λέει σου έφτιαξα το firewall, και σου έκανα update εκεινο και το άλλο κι εγώ του λέω το ιντερνετ θα πάει πιο γρήγορα, κι αυτός κουνάει ειρωνικά το κεφάλι και μου λέει: "εγώ σου τα λεγα να μην παρεις ΟΤΕ, δε με άκουγεσ!"

sdikr
14-08-10, 17:37
ΤΙ είναι αυτά τα firmware ρε παιδιά? Δεν ηξερα ότι πρέπει να είμαι πυρινικός φυσικός για να έχω καλό ιντερνετ.Κι έλεγα να βάλω νετ από ΟΤΕ για να μην τρέχω με τους άλλους παροχους αλλά τελικά κι ο ΟΤΕ ότι να ναι ειναι.

ΥΓ.Κάθε φορά που κάθεται ο ανηψίος μου στον υπολογιστή μου όλο ανοιγοκλέινει παράθυρα και δεν ξέρω τι κάνει. Αυτό εννοω όταν είπα ότι δεν ξέρω από που θα μου ρθει. Αφού δεν ξέρω τι πειράζει κάθε φορά κι όλο μου λέει σου έφτιαξα το firewall, και σου έκανα update εκεινο και το άλλο κι εγώ του λέω το ιντερνετ θα πάει πιο γρήγορα, κι αυτός κουνάει ειρωνικά το κεφάλι και μου λέει: "εγώ σου τα λεγα να μην παρεις ΟΤΕ, δε με άκουγεσ!"

μήπως έκανε και τίποτα αλλό ο ανιψιός σου και δεν στο λέει;

Σε γενικές γραμμές ο ΟΤΕ δεν έχει πρόβλημα.
firewall, antivirus, proxies etc μπορεί να σου κάνουν πρόβλημα στην ταχύτητα

Πάντως αν έρθει ο ΟΤΕ στο σπίτι σου και με τον δικό του εξοπλισμό (φόρητο) πάει καλά τότε θα πρέπει να πληρώσεις άσκοπη μετάβαση

Αν θέλεις για έλεγχό πάνε στο whatismyip.com και κάνε εναν έλεγχο (τι ip σου δίνει)

deniSun
14-08-10, 17:37
ΤΙ είναι αυτά τα firmware ρε παιδιά? Δεν ηξερα ότι πρέπει να είμαι πυρινικός φυσικός για να έχω καλό ιντερνετ.Κι έλεγα να βάλω νετ από ΟΤΕ για να μην τρέχω με τους άλλους παροχους αλλά τελικά κι ο ΟΤΕ ότι να ναι ειναι.

ΥΓ.Κάθε φορά που κάθεται ο ανηψίος μου στον υπολογιστή μου όλο ανοιγοκλέινει παράθυρα και δεν ξέρω τι κάνει. Αυτό εννοω όταν είπα ότι δεν ξέρω από που θα μου ρθει. Αφού δεν ξέρω τι πειράζει κάθε φορά κι όλο μου λέει σου έφτιαξα το firewall, και σου έκανα update εκεινο και το άλλο κι εγώ του λέω το ιντερνετ θα πάει πιο γρήγορα, κι αυτός κουνάει ειρωνικά το κεφάλι και μου λέει: "εγώ σου τα λεγα να μην παρεις ΟΤΕ, δε με άκουγεσ!"

fw υπάρχουν σε όλα τα ρούτερ.
Σκοπός είναι να καλύψουν προβλήματα σε διάφορους τομείς.
Δεν είναι υποχρεωτικό να τα βάλεις εκτός αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.

thanasisge
18-08-10, 22:30
Ωραία εγώ που δεν έχω την ταχύτητα που θα έπρεπε τι πρέπει να κάνω που οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν μπορούν να κάνουν τίποτα? Πρέπει να κάτσω να διαβάσω μανιουαλ για το πως θα περάσω firmware στο μόντεμ. Δηλαδή αμά χαλάσει η κουζίνα μου θα πρέπει να τη φτιάξω κι αυτή μονος μου? Καλά λέω ότι με αυτά τα πράγματα περισσότερο άγχος βάλαμε στο κεφάλι μας παρα ηρεμία.

deniSun
18-08-10, 22:43
Ποιος είπε ότι με αλλαγή fw θα ανέβει η ταχύτητά σου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.