PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορα γραμμης ΟΤΕ (τι πρέπει να κάνω επιτέλους;)



CptBill
26-06-06, 22:02
Λοιπον..απο τους πρωτους συνδρομητες adsl στην Αττικη (Σεπτεμβριος 2003) αποφασίζω να κανω διακοπη της adsl προσβασης μεσω ΟΤΕ. Αφου κανω τηλεφωνικα το αιτημα μου, μετα απο 3-4 ημέρες κανω και αίτηση μεταφορας της isdn γραμμης μου αφου μετακομίζω. Δηλωνω ημερομηνια διακοπης της τηλεφωνικης μου συνδεσης και περιμενω....

Ερχεται η ημερομηνια που εχω δηλώσει και εχω ακομα τηλέφωνο. Στο μεταξυ διαστημα εδω και περίπου μια εβδομάδα εχει κοπει το adsl. Τους παιρνω τηλέφωνο και τους ρωταω γιατι δεν εχει γινει η διακοπη γραμμης....τοτε ως δια μαγείας μαθαίνω πως η adsl μου δεν εχει κοπεί ακόμα (erm...yeah sure) και πως θα πρέπει πρώτα να κοπει το adsl πρώτα για να γινει η μεταφορα. Μαλιστα το ατομο με το οποιο μίλησα στο 134 μου ανέφερε ενα πολυ παραστατικο παράδειγμα μιλώντας μου για 2 καρπουζια στην ίδια μασχαλη θελοντας να μου πει πως θα πρεπει να κοπει η adsl πρωτα για να γίνει μεταφορα γραμμης :p

21 του μηνος(η σταθερη γραμμης επιτελους εχει κοπει), , Τεταρτη με παιρνουν τηλέφωνο για να καλεσω τη Παρασκευη 23 του μηνος σε ενα σταθερο τηλεφωνο και να κλεισω ραντεβου με τους τεχνικους.
Αρχιζω τις προσπαθειες εγω τη Παρασκευη πρωι στο τηλεφωνο που μου έδωσαν...τζιφος..ειτε μίλαγε συνεχεια ειτε δεν το σήκωνε κανεις. Φτάνει μεσημερι, καλώ 134 και με ενημερωνουν πως θα κανουν αίτηση ωστε να με καλεσουν οι τεχνικοι. Απογευμα πια, δευτερη κληση στο 134, παλι η ιδια ιστορια...
Φτανουμε στις 26 του μηνος, Δευτερα (σήμερα), κλήση στο 134 σε ψιλοεξαλλη κατάσταση.
"Θα κανουμε αίτηση για να σας καλέσουν απο το τεχνικό τμήμα".

Δευτέρα βράδυ πια..τίποτα...ενταξει..δεν ειναι ακριβως adsl related αλλα τι στην ευχη θα πρεπει να κανω για να γινει η μεταφορα του σταθερου τηλεφωνου μου;

emav
26-06-06, 22:26
Νηστεία και προσευχή... Επαναλαμβάνω, βέβαια, ό,τι είχα γράψει σε προηγούμενο νήμα αλλά στην περίπτωσή μου... δούλεψε! :p

Drcat73
27-06-06, 00:12
Συγγνώμη, αλλά για να καταλάβω κι εγώ που πρόκειται να μετακομίσω σε λίγες μέρες.Αν ζητήσω μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής, δε θα μεταφέρουν και την adsl σύνδεση που έχω?Υπόψιν, ότι μετακομίζω στο διπλανό ακριβώς διαμέρισμα!!!Στη διπλανή πόρτα, ίδια πολυκατοικία!!!Πρέπει να κόψω την adsl σύνδεση πρώτα?Τότε γιατί λέγεται μεταφορά κι όχι διακοπή???

No-Name
27-06-06, 00:30
Ά δεν τα ξέρεις τα καλά αυτά ε??όταν ο ΟΤΕ λέει μεταφορά εννοέι διακοπή και ενεργοποίση γιαυτό και 35Ε για την μεταφορά (35=τέλος ενεργοποίησης)

IVIetaCreatoR
27-06-06, 01:09
Συγγνώμη, αλλά για να καταλάβω κι εγώ που πρόκειται να μετακομίσω σε λίγες μέρες.Αν ζητήσω μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής, δε θα μεταφέρουν και την adsl σύνδεση που έχω?Υπόψιν, ότι μετακομίζω στο διπλανό ακριβώς διαμέρισμα!!!Στη διπλανή πόρτα, ίδια πολυκατοικία!!!Πρέπει να κόψω την adsl σύνδεση πρώτα?Τότε γιατί λέγεται μεταφορά κι όχι διακοπή???

Εσένα θα μεταφερθεί και η ADSL αυτόματα με τη γραμμή αφου θα κάνεις μεταφορά στο ίδιο Κέντρο.

Ο φίλος CptBill έκανε εσωτερική φορητότητα (διαφορετικό Κέντρο) και όταν με το καλό μπεί το τηλέφωνο στη νέα διέυθυνση θα ξαναχρειαστεί να περιμένει εκ νεου ενεργοποίηση ADSL...

Drcat73
27-06-06, 10:27
Είπα κι εγώ!!!Θα ήταν τελείως παράλογο το αντίθετο!Thanks!!!

RyDeR
27-06-06, 10:54
Συγγνώμη, αλλά για να καταλάβω κι εγώ που πρόκειται να μετακομίσω σε λίγες μέρες.Αν ζητήσω μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής, δε θα μεταφέρουν και την adsl σύνδεση που έχω?Υπόψιν, ότι μετακομίζω στο διπλανό ακριβώς διαμέρισμα!!!Στη διπλανή πόρτα, ίδια πολυκατοικία!!!Πρέπει να κόψω την adsl σύνδεση πρώτα?Τότε γιατί λέγεται μεταφορά κι όχι διακοπή???
Αν είναι έτσι πάρε ηλεκτρολόγο, όχι ΟΤΕτζή. Θα χρειαστεί να αλλαχθεί η σείρα καλωδιών του κατανεμητή της πολυκατοικίας. Μην πληρώνεις στον ΟΤΕ μεταφορές και περιμένεις τον τεχνικό να τελειώσει τον καφέ του για 5 λεπτά δουλειά που μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.;)

sdikr
27-06-06, 10:57
Αν είναι έτσι πάρε ηλεκτρολόγο, όχι ΟΤΕτζή. Θα χρειαστεί να αλλαχθεί η σείρα καλωδιών του κατανεμητή της πολυκατοικίας. Μην πληρώνεις στον ΟΤΕ μεταφορές και περιμένεις τον τεχνικό να τελειώσει τον καφέ του για 5 λεπτά δουλειά που μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.;)

Και όμως δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου,

Απαγορέυεται να βάλεις χέρι στο Καφαο, φαντάσου τον άλλον τον καημένο που θα παει στο διαμέρισμα και θα του λένε, μα αφου έχετε τηλέφωνο ;)

RyDeR
27-06-06, 10:59
Και όμως δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου,

Απαγορέυεται να βάλεις χέρι στο Καφαο, φαντάσου τον άλλον τον καημένο που θα παει στο διαμέρισμα και θα του λένε, μα αφου έχετε τηλέφωνο ;)
Αλλαγή καλωδίων θα κάνει, δεν είναι και τόσο δύσκολο (μέσα την πολυκατοικία πάντα). Όπως είπα, ας πάρει ηλεκτρολόγο, πάντως ΟΤΕτζή δεν χρειάζεται.

sdikr
27-06-06, 11:10
Αλλαγή καλωδίων θα κάνει, δεν είναι και τόσο δύσκολο (μέσα την πολυκατοικία πάντα). Όπως είπα, ας πάρει ηλεκτρολόγο, πάντως ΟΤΕτζή δεν χρειάζεται.

Και εγώ σου λέω πως απαγορευεται και οτι θα βρεί τον μπελά του ;)
ΥΓ ο κατανεμητής ειναι του ΟΤΕ, καθώς και το καλώδιο που πάει στον κατανεμητη

RyDeR
27-06-06, 11:15
Και εγώ σου λέω πως απαγορευεται και οτι θα βρεί τον μπελά του ;)
ΥΓ ο κατανεμητής ειναι του ΟΤΕ, καθώς και το καλώδιο που πάει στον κατανεμητη
Πάω πάσο τότε. Δεν ξέρω ποιανού ιδιοκτησία είναι ο κατανεμητής γιατί πολύ απλά δεν μένω σε πολυκατοικία και γενικά ούτε σε πόλη :P

Πάτα στο link της υπογραφής......

CptBill
01-07-06, 16:37
Σημερα ήρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ στις 08.20 (Σαββατο; 08.20? Και χωρις να εχει φραπε μαζι του;;!) για τη μεταφορα. Ειχε προηγηθει τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ τη Πεμπτη οπου με ενημέρωναν πως το Σαββατο θα ερθει τεχνικος.
Αφου μου παραπονεθηκε οτι ανεβηκε 4 ορόφους χωρις να υπάρχει ασανσερ ανοιξε τη πριζα τηλεφωνου, εβαλε ενα σκατουλι στα καλώδια και μου ειπε πως το μεσημέρι θα μπορω να κανω κλήσεις αλλα οχι να λαβω. Απο Δευτερα τα υπολοιπα (μην τα θελουμε ολα δικα μας).
Εντωμεταξυ ανοικα στο τηλ. κεντρο του Πειραια και τώρα για μια απόσταση περιπου 1χλμ ανοικω στο κεντρο του Ν. Φαλήρου αλλα εχω το ιδιο νούμερο (φορητότητα). Κατι μου λεει πως μεχρι να τα βρουν μεταξυ τους (οτε Φαληρου-Πειραιας) θα μεινω καμια εβδομαδα ακόμα χωρις τηλέφωνο (απογευμα πια και ακομα δεν μπορω να κάνω κλήσεις).

gatoulas
06-07-06, 10:22
Τουλάχιστον η μεταφορική σου ανέβασε τα πράγματα γιατί είμαστε ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ περίπτωση με τη ΔΕΗ που κάνει κανα τρίμηνο να φέρει ρεύμα :rainy: ;
Σπύρο, στον κατανεμητή της πολυκατοικίας τερματίζουν σε ρεκλέτες του ΟΤΕ τα πολύζευγα. Αυτές ΔΕΝ τις πειράζουμε!!! Οι διπλανές είναι της πολυκατοικίας. Αυτές μπορείς να τις πειράξεις αρκεί να σημειώσεις ξανά που είναι τι.
Αν το διαβάσει ο Μιχάλης, μπορεί να μας πεί αν ισχύει. Εγώ αυτό ξέρω (γιατί βάζω το χεράκι μου :whistle: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.