PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητότητα σε ΟΤΕ από Tellas



iasonakos
13-08-10, 11:54
Καλησπέρα παιδιά,

Είχα ένα θέμα με την Τελλας προχθές. Μου έκοψε το τηλέφωνο επειδή δεν είχα πληρώσει τον Ιούνιο όπως λένε. Αλλά στα συστήματά τους φαινόταν οτι είχα πληρώσει κανονικά του ΙούΛιο!
Λίγο η κοροϊδία, λίγο ο τρόπος της τηλεφωνήτριας όταν ζήτησα να μεταφέρουν τα χρήματα του ΙουΛίου στου ΙουΝιου, αποφάσισα να επιστρέψω στον παλιό καλό μου ΟΤΕ.
Δεν έχασα καθόλου χρόνο. Πήγα επιτόπου σε ένα κατάστημα Γερμανός και υπέβαλα αίτηση για φορητότητα αριθμού με σκοπό να επιστρέψω πίσω στον ΟΤΕ.
Ζήτησα το νέο πακέτο DP24M το οποίο βγαίνει στα 45.5 ευρώ (3 ευρώ παραπάνω από Tellas.).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής:
Το τηλέφωνο πριν από 4 χρόνια που ήμουν στον ΟΤΕ ήταν στο όνομα της μητέρας μου.
Φεύγοντας από τον ΟΤΕ και πηγαίνοντας προς Τελλας, το τηλέφωνο καταχωρήθηκε στο δικό μου όνομα. Ήμουν δηλαδή ο κάτοχος της γραμμής.
Πηγαίνοντας χθες στον Γερμανό για να επιστρέψει η γραμμή στον ΟΤΕ, φάνηκε στα συστήματά τους ότι η γραμμή ανήκει στην μητέρα μου. Εξήγησα στην υπάλληλο ότι η γραμμή έχει μεταβιβαστεί στο δικό μου όνομα.
Παρόλα αυτά, υποβάλαμε αίτηση για φορητότητα προς την Τελλάς με τα στοιχεία της μητέρας μου.

Αυτό δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα? Αφού στην Τελλάς έχουν τα δικά μου στοιχεία, πώς θα εγκρίνουν φορητότητα όταν σε όλα τα χαρτιά υπάρχει το όνομα της μητέρας μου και πουθενά το δικό μου?

Λίγη βοήθεια αν είναι εύκολο γιατί έχω μπερδευτεί...

Thanks!

ΥΓ. Αν σας ενδιαφέρει να μοιραστώ μαζί σας και την ιστορία μου με την Τελλάς πολύ ευχαρίστως! Δεν την γράφω για να μην κουράζω! Πάντως το σύστημα πληρωμών της έχει bug. :p

deniSun
13-08-10, 13:34
Λογικά θα γυρίσει πίσω την αίτηση η TELLAS.
Έπρεπε να γίνει αίτηση στο δικό σου όνομα αφού σε εσένα ανήκει πλέον η γραμμή.
Απλά στο σύστημα του ΟΤΕ υπήρχαν τα παλιά στοιχεία.
Λάθος του υπαλλήλου είναι.

iasonakos
13-08-10, 23:48
Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους.
Παίρνω τηλέφωνο στον ΟΤΕ μου λέει οτι θα πρέπει να πάω στο κατάστημα και να κάνω νέα αίτηση στο όνομά μου.
Πάω στο κατάστημα και μου λένε οτι πρεπει να κάνω μεταβίβαση στην γραμμή μου στον ΟΤΕ και από το όνομα της μητέρας μου την φέρω στο δικό μου. Όλο αυτό για να φανεί στο σύστημά τους οτι το τηλέφωνο άνηκε σε μένα!
Παίρνω πάλι στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ και μου λένε να το αφήσουμε μερικές μέρες.. Μπορεί η Τελλάς να δεχτεί την αλλαγή!

κανείς δεν ξέρει τί πρέπει να γίνει...

thanasisge
14-08-10, 17:57
Αντί να κάτσουν οι 2 εταιρίες και να βρουν την αντιστοιχία και να γίνει η δουλεία χωρίς να καθυστερείται ο συνδρομητής, του κάνουν τη ζωή δύσκολη. Ο ΟΤΕ γνωστό δημόσιο δεν έχει πάρει ακόμα χαμπάρι ότι έχει αλλάξει όνομα η γραμμή και η τελλας θα αρνηθεί τη μεταφορά γι ανα μη χάσει τον πελάτη ή θα την δεχτεί αφού τον κάνει μπαλάκι 5-6 φορές. ήμαρτον πια. Άλλαξε το όνομα της γραμμής προς στην μητέρα σου στην Τελλάς μπας και προλάβει και δεχτεί την αίτηση.

ΥΓ. Γιατί όμως ΟΤΕ?

xmperop1
14-08-10, 20:54
Για τον ΟΤΕ κάτοχος της γραμμής είναι αυτός που έχει υπογράψει την αρχική αίτηση ενεργοποίησης και παραλαβής της αρχικής σύνδεσης.
Νομικά είναι καλυμένος.
Ο κάθε πάροχος μπορεί να βάζει ότι όνομα θέλει αυτό δεν σημαίνει ότι έγινε και μεταβίβαση της γραμμής.
Αλήθεια έγινε αλλαγή του ονόματος με αίτηση,χαρτιά και δικαιολογητικά?

iasonakos
15-08-10, 14:29
Η αίτηση έγινε κανονικά. Με χαρτιά και με κάθε νόμιμο τρόπο. Το πιο πιθανό είναι να πάω να κάνω επιτόπου την αλλαγή στον ΟΤΕ και μετά εκ νέου αίτηση για φορητότητα. Αλλιώς θα πάω σε ένα κατάστημα wind και θα μεταβιβάσω την γραμμή που έχω στην τελλας στην μητέρα μου, έτσι ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και να προχωρήσει η αίτηση. Αύριο πρωί ελπίζω να έχουν διευθετηθεί όλα!

Γιατί ΟΤΕ ε? Γιατί όπως έγραψα πιο πάνω είχα ένα θέμα με την Τελλάς έπειτα από 4 χρόνια που ήμουν πελάτης τους. Ενώ πάντοτε πλήρωνα στην ώρα μου, όπως και τώρα, λόγω bug του συστήματος τους μου έκοψαν το τηλέφωνο.
Ουσιαστικά, ξέχασα να πληρώσω τον Ιούνιο. Και ήρθε το ανεξόφλητο ποσόν μαζί με τον λογαριασμό του Ιουλίου. Με το που έρχεται ο λογαριασμός του Ιουλίου καταθέτω (την ίδια μέρα) στην Τελλάς 41,41 ευρώ. Τα 41,41 αντιστοιχούσαν στον Ιούλιο. Ο Ιούνιος ήταν 40,57. Αντί λοιπόν να εξοφλήσουν λογιστικά τον Ιούνιο, θεώρησαν τον Ιούλιο πληρωμένο και μου έκοψαν το τηλέφωνο λόγω ανεξόφλητου του Ιουνίου. Και μου έκοψαν μόνο το τηλέφωνο. Το ιντερνετ δούλευε κανονικά.

Σύμφωνα με την Οδηγία 2002/22/ΕΕ του Συμβουλίου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου η σταθερή τηλεφωνία θεωρείται καθολική υπηρεσία.
Σύμφωνα με την σελίδα 158 του νόμου 3431/2006 Παράρτημα ΙΙΙ, μέρος α', εδάφιο ε' "Η αποσύνδεση λόγω μη εξόφλησης λογαριασμών θα πρέπει να πραγματοποιείται μόνο εφόσον ο συνδρομητής έχει ειδοποιηθεί δεόντως. "

Αφού λοιπόν μου έκοψαν το τηλέφωνο από ΔΙΚΟ τους λογιστικό λάθος, δεν με ενημέρωσαν δεόντως, ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο και δεν με συνέδεσαν μαζί του και ο τρόπος με τον οποίο μου μίλησαν στο τηλεφωνικό δεν ήταν ευγενικός, θεώρησα ότι δεν πρέπει να 'συνεργάζομαι' αλλά ούτε και να πληρώνω μια εταιρία η οποία συμπεριφέρεται έτσι στους πελάτες τους.

ΥΓ. Το bug είναι το εξής:
Οταν εξοφλήσεις μέσω internet κάποιον προηγούμενο λογαριασμό υπό τον κωδικό του νέου και καταθέσεις το ακριβές ποσόν του νέου λογαριασμού, ακόμα και αν είναι μεγαλύτερο από του ανεξόφλητου τότε το σύστημα αντιλαμβάνεται οτι έχει εξοφλήσει τον νέο και αφήνει ως ανεξόφλητο τον παλαιό.
Δηλαδή:
Αν σου έρθει ο λογαριασμός του Ιουλίου με 40 ευρώ και ο λογαριασμός του Αυγούστου με 41 και πας να εξοφλήσεις μέσω internet banking τον Ιούλιο, αλλά καταθέσεις 41 ευρώ τότε το σύστημα ΔΕΝ εξοφλεί τον Ιούλιο αφήνοντας πιστωτικό 1 ευρώ για τον Αύγουστο αλλά εξοφλεί τον Αύγουστο αφήνοντας ανεξόφλητο τον Ιούλιο.

ΥΓ2: Το ίδιο bug το είχε (έχει) και το σύστημα της Vodafone. Αλλά όταν επικοινωνούσες με την εξυπηρέτηση πελατών σου άνοιγαν την γραμμή αμέσως!!!

ΥΓ3: Μου έκοψαν το τηλέφωνο Τετάρτη μετά τις 5 το απόγευμα. Εξόφλησα μέχρι και του Αυγούστου επιτόπου. Τους είπα να τους στείλω με mail τις αποδείξεις για να μου ανοίξουν την γραμμή.
Αλλά το λογιστήριο κλείνει 5 το απόγευμα οπότε έπρεπε να να μείνω χωρίς τηλέφωνο μέχρι την άλλη μέρα τις 10 το πρωί.. Το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο.

prjohn
16-08-10, 20:44
Και η hol νομίζω είχε παρόμοιο πρόβλημα στο σύστημά της αλλά το διόρθωσε και πέρασε σε νέο σύστημα (Στη μετάβαση βέβαια είχε γίνει ένας χαμός) Αν διόρθωνε και μερικά πράγματα στο δίκτυο και ειδικά στο iptv ίσως να γινόταν σοβαρός πάροχος για να έχουμε και ανταγωνισμό. Τώρα η τραγικότητα που περιγράφεις με τα ονόματα στη γραμμή είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου προκαλέσει κάποια θέματα. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με την τον πΟΤΕ και να τους τονίσεις το πρόβλημα πριν σε κάνουν μπαλάκι με την tellas. Ειδικά αν στην δεύτερη μπλέξεις και σε δουν ότι φεύγεις κιόλας δε θα σε εξυπηρετήσουν ποτέ.

iasonakos
19-08-10, 13:23
Για κάποιο πολύ περίεργο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω, πήγα προχθές σε ένα Oteshop και με ενημέρωσε η υπάλληλος ότι η αίτηση προχωράει κανονικά! 18 Αυγούστου θα κατασκευαζόταν ο βρόγχος. 26 Αυγούστου θα είμαι συνδεδεμένος.
Αθάνατο Ελληνικό δημόσιο!!!! :p

iasonakos
25-08-10, 13:03
Με ενημέρωσαν σήμερα από το 13888 οτι πρέπει να πάρω να κλεισω ραντεβου με τεχνικό.
Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο 2108399200 και μου είπαν πως το τηλεφωνο θα διακοπει αύριο και ο τεχνικός θα έχθει την Τρίτη!!! Θα μείνω δηλαδή 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο?????
Αυτή είναι η διαδικασία?
Μου είπαν πως δεν υπαρχουν ραντεβού διαθέσιμα και θα πρεπει να περιμένω ως την Τριτη!!!
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά? 1 ώρα δεν υποτίθεται οτι θα ήμουν χωρίς τηλέφωνο???

sta8ista
01-09-10, 00:49
5 μέρες? Πλάκα κάνεις? Εεεεε είναι διακοπές ακόμα τα παιδιά και δεν έχουν γυρίσει! Που να προλάβουν όσοι έχουν μείνει να πάνε σε όλους!:rofl:
Ας τους χειροκροτήσουμε :clap: όμως που κατάφεραν να βγάλουν άκρη με τα ονόματα.
Ειμαστε τόσο προηγμένοι που αν γίνει ένα ορθογραφικό λάθος στο όνομα απλά δεν υπάρχεις....κι άντε να τους πείσεις ότι είσαι αυτός που είσαι και δεν είσαι κάποιος άλλος. Καπου αλλού λέγαμε για το δημόσιο...αυτά είναι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.