PDA

Επιστροφή στο Forum : FreeSpot στη Νίκαια



No-Name
27-06-06, 00:11
Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ για κάτι που θέλω να κάνω εδώ και αρκετό καιρό αλλά τώρα πλέον ήρθε η ώρα να το κάνω πράξη.
Καταρχήν σας ενημερώνω πώς μέσα στην βδομάδα θα υπάρχει στην ταράτσα μου(8ος όροφος 40m ύψος) ένα wap54g+omni και θα εκπέμπουν στα 2,4Ghz μοιράζοντας πρόσβαση στο internet ελεύθερα στην περιοχή γύρω μου.
Θα πρέπει να έχω κάποια άδεια από την ΕΕΤΤ γιαυτό ή μπορώ και χωρίς?Πάνω απόλα θέλω να είμαι νόμιμος.
Υπάρχει ένα λύκειο απέναντι από Σεπτέμβρη θα μπορούν άνετα οι μαθητές να μπάινουν με το pda ή κάποιο wifi ready mobile στο ίντερνετ,επίσης μία πλατεία όπου εκεί επίσης θα μπορεί όποιος χαλαρώνει με το laptop να έχει πρόσβαση και τελός κοντά μου είναι το κρατικό της Νίκαιας όπου επίσης θα μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει ασύρματη πρόσβαση εφόσον θα μπορεί να δεί το σήμα.

Θα ήθελα σιγα σιγά να προωθήσω την έννοια του wifi όσο γίνεται φυσικά.:) Γενικότερα θα είναι πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που θα μαζέψω βλέποντας πόσοι μπαίνουν ανα μέρα κτλ.

Επειδή ίσως φαίνεται τρελλό θα ήθελα πρωτού τα στήσω όλα να έχω και μία γνώμη από εσάς.

Σας ευχαριστώ!;)

nnn
27-06-06, 00:14
Καλή προσπάθεια μπράβο.
Δεν ξέρω όμως αν είναι νόμιμο να μοιράζεις την σύνδεση σου στο Internet.

No-Name
27-06-06, 00:17
Αν πάρω την ΕΕΤΤ και τους αναφέρω το σενάριο θα έχουν την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσουν?Μία φορά τους κάλεσα παλαιότερα για μία κεραία στα 2.4 και δεν μπόρεσαν τελικά να με εξυπηρετήσουν.

Ένας λόγος που το αναφέρω εδώ είναι για να με ενημερώσει κάποιος εφόσον γνωρίζει.Πάντως θα σας έχω ενήμερους σχετικά.

όποιος βρεθεί κοντά απλά το αναφέρω το ssid θα είναι όπως το userID μου εδώ.:)

emav
27-06-06, 00:48
Για τη θέση της ΕΕΤΤ επί του θέματος, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41007).

Για το θέμα που ανέφερε ο nnn, δεν γνωρίζω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να είναι παράνομη η ελεύθερη πρόσβαση σε bandwidth που εσύ έχεις αγοράσει.

nnn
27-06-06, 00:49
Aν θυμάμαι καλά μια παλιότερη συζήτηση απαγορεύεται από τον Isp να μοιράσεις το Internet feed.
Με κάθε επιφύλαξη βέβαια και χωρίς να είμαι σίγουρος.

No-Name
27-06-06, 00:51
Το κείμενο αναφέρει "...........κυρίως για παροχή υπηρεσιών πρόσβασης στο Internet. "
Οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα,Ε και να έχω θα τα ξυλώσουν όλα και τελείωσε,αλλά δεν νομίζω ρε γμτ να γίνεται έτσι!

Ευχαριστώ παιδιά που με διαφωτίζεται.

Μarlboro lights μαλακά κάνω στη περίπτωση που με βάλουν μέσα

emav
27-06-06, 01:07
Το συμβόλαιο που υπογράφουν οι χρήστες του δικτύου της Vivodi με την εταιρεία λέει:


4.1 Ο ΠΕΛΑΤΗΣ υποχρεούται και είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τα παρακάτω: την καλή και σύμφωνη με τα χρηστά ήθη και την ισχύουσα νομοθεσία χρήση: (α) του δικτύου της VIVODI, (β) των παρεχόμενων Υπηρεσιών της και (γ) οποιωνδήποτε άλλων προϊόντων ή υπηρεσιών (λογισμικό, εξοπλισμός, προσωπικοί κωδικοί, κ.α.) άμεσα συνδεόμενων με τις παρεχόμενες Υπηρεσίες... O ΠΕΛΑΤΗΣ δεν αποκτά οποιουδήποτε είδους δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης του δικτύου της ή/και των παρεχομένων Υπηρεσιών της και απαγορεύεται η με οποιονδήποτε τρόπο εμπορική εκμετάλλευση από τον ΠΕΛΑΤΗ της πρόσβασης και χρήσης του Τηλεπικοινωνιακού δικτύου της VIVODI.

Δεν αναφέρεται κάτι άλλο σχετικό με τον τρόπο χρήσης του δικτύου που επιθυμεί να κάνει ο πελάτης εκτός του γεγονότος ότι θεωρείται υπεύθυνος για ο,τιδήποτε συμβαίνει στο εσωτερικό του δίκτυο.

Ελπίζω μόνο, αγαπητέ AngelN20, τα παιδάκια του κοντινού λυκείου να μην αρχίσουν να δημοσιοποιούν τα best of school videos μέσω του δικτύου σου και καμαρώσουμε την φωτογραφία σου στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων με το ουδόλως κολακευτικό σχόλιο: "Βιτσιόζος παιδεραστής υποστηρίζει ότι είναι ο Ρομπέν των WiFi" :p

No-Name
27-06-06, 01:11
Λές?Να κάνω καλό και να γίνω ρόμπα?
Θα το ανεβάσω το δίκτυο και μέχρι Σεπτέμβρη που ξεκινάνε μάθημα βλεπουμε πώς θα καταλήξει.

Το θέμα είναι να πιάσει και να συνδεθούν κάμποσα άτομα.χμμμμμμ μήπως να πάω στο γραφείο του δημάρχου να του βάλω χέρι μιάς και έρχονται και εκλογές?

Spear_
27-06-06, 01:31
χμμμμμμ μήπως να πάω στο γραφείο του δημάρχου να του βάλω χέρι μιάς και έρχονται και εκλογές?

Κι εγώ μαζί σου!!!!

Αλήθεια, προς ποια μεριά είσαι;;;; Προς Πλάτωνα ή από την άλλη;

No-Name
27-06-06, 01:37
Είμαι από πλευρά του Ηράκλειτου.Στείλε κάνα pm να κανονίσουμε την συνάντηση με το δήμαρχο. :p

Reef
27-06-06, 02:13
αν δεν σκοπευεις να κανεις εμπορικη χρηση του εγχειρηματος δεν νομιζω να εχεις προβλημα,

αληθεια πως σκοπευεις να διαδωσεις / διαφημησεις το δικτυο σου στους μαθητες / πολιτες? (ie θα τους ενημερωσεις με καποιο τροπο?)

No-Name
27-06-06, 02:31
Nαι έχω σκοπό να εκτυπώσω κατά κάποιο τρόπο μικρά ενημερωτικά φυλλάδια που θα αναγράφουν ακριβώς σε τι αφορά το δίκτυο αυτό.Δεν έχω σκοπό το κέρδος παρά μόνο την ενημέρωση των κοντινών έστω συμπολιτών μου. :) όταν το θέσω σε λειτουργεια θα σας ενημερώσω πάντως θα ήταν αρκετά καλό σαν ιδέα να γινόταν συχνότερα αυτό,εφόσον δεν μπορούν οι μεγάλοι να το διαδώσουν πήρα τη πρωτοβουλία μόνος μου.

weakwire
27-06-06, 02:33
νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με το να μοιράζεις free η και πληρωμένο internet χωρίς άδεια απο την ΕΕΤΤ.γι αυτο το λόγο και το awmn και το pwn και μαλλον και το ασύρματο της θεσσαλονίκης λένε ότι δε παρέχουν internet.Το είχα ψάξει όταν πήγα στη πάτρα .

Πάντως σωστή και ωραία η κινισή σου.Επίσης νομίζω οτι αν η κεραία σου είναι πολυκατευθυντική και πάλι είσαι παράνομος...

vaggoulas
27-06-06, 02:34
Γειτονάκια είμαστε!!:oneup:
Κοντά μένουμε όλοι.

No-Name
27-06-06, 02:35
Κοίτα σε γενικές γραμμές υπάρχει ένα πιάτο με feeder 2.4 και ένα με 5 ghz(όχι για ιντερνετ sharing) ακόμα δεν με έχουν πάει μέσα ε τώρα στην omni θα κολλήσουν?

Θα καλέσω αύριο και την ΕΕΤΤ για κάτι στάνταρ δεν θα ήθελα με τίποτα να μπλέξω! ;)

(όποιος έχει όρεξη και μένει κοντά ας βοηθήσει σε 2η φάση για την "επέκταση"):oneup:

No-Name
07-07-06, 23:03
Eίμαι στην ευχάριστη θέση να δηλώσω πώς το 1ο freespot είναι on από σήμερα στις 23:00 θα διαμοιράζει 512kbps όσοι θέλουν μπορούν να συνδεθούν αρκεί να βρίσκονται κοντά στο Κρατικό-Παιδική στέγη.
Αν επιχειρήσει κάποιος ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ!!!!

Τεχνικά στοιχεία
AC: D Link 900AP+
Κεραία:Omni 8db
DHCP:ON
SSID:AngelN20
Channel:6

Reef
08-07-06, 00:36
το SSID το κανεις broadcast?

No-Name
08-07-06, 00:39
Nαι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.