PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ αργό conn-x



manos757
13-08-10, 21:26
Καλησπέρα ,

Γνωρήζω οτι η ταχύτητα σύνδεσης επιρεάζετε απο πολλούς παράγοντες , το θέμα αυτό έχει απασχολήσει πολλούς και έχουν δωθεί απαντήσεις , εγω αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα και αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι ο ΟΤΕ μου λεεί συνεχώς οτι ολα είναι καλά και δεν υπάρχει πρόβλημα , τεχνικοί έρχονται και φεύγουν κανείς δε βρείσκει πρόβλημα ? εγώ όμως βλέπω οτι το internet σέρνετε και ρωτώ αυτους που ίσως γνωρήζουν περισσότερα
Θεωρήται αυτη τη ταχύτητα καλή ?
http://img818.imageshack.us/img818/5140/connectiond.jpg

εδώ και τα στατιστικά απο το router
http://img97.imageshack.us/img97/1646/statsme.jpg

εχω connex 24mb όσο κι αν αυτο φαίνετε περιέργο .....

όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί δε πάει άλλο ας μου πέι κάποιος αν απο τα stats βλέπει κάτι που δε πάει καλά για να τους τα πώ μήπως και κάνουν κάτι διότι έχω την εντύπωση οτι οι τεχνικοί τους μάλλον δεν έχουν και πολύ όρεξη να με βοηθήσουν

Ευχαρηστώ
Μάνος

deniSun
13-08-10, 22:56
Πρώτα διόρθωσε το πρόβλημα με τον χαμηλό συγχρονισμό που έχει το ρούτερ σου.
Το ότι κατεβάζεις αργά εξαρτάται από πολλά πράγματα.

markos26
13-08-10, 23:16
Με βαση το Downstream Attenuation της γραμμής σου η αναμενομενη μεγιστη ταχυτητα της συνδεσης σου επρεπε να ειναι 20.44 mbit/s.

Κατι συμβαινει με τον συγχρονισμο σου, οπως ειπε και ο φιλος στο προηγουμενο post

Δες τα δικα μου στατιστικά με conn-x 24αρι για συγκριση


Statistics -- ADSL

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 8.7 15.4
Attenuation (dB): 9.5 0.0
Output Power (dBm): 19.1 12.6
Attainable Rate (Kbps): 23943 1251
Rate (Kbps): 20709 1020
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 70 11
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 28
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.4254 0.9748
L (number of bits in PMD Data Frame): 4796 238
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 5275 32283937
Super Frame Errors: 0 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 3753501074 2595005600
Data Cells: 48743656 113836011
Bit Errors: 0 5507864

Total ES: 824 7091
Total SES: 0 1664
Total UAS: 32 3462284

manos757
14-08-10, 01:00
ευχαριστώ για τη συμβουλή αλλά πως διορθώνω το πρόβλημα με το συγχρονισμό και τη ακριβώς σημαίνει αυτό?

billybiros
14-08-10, 09:45
1) καταρχάς, σε ποια περιοχή είσαι;
2) οι γείτονες σου (αν γνωρίζεις) έχουν παρόμοια θέματα;
3) ποιο modem έχεις; (φαίνεται το sagem) αλλά υπάρχουν κι άλλα που μοιάζει το menu τους.
4) συνδέεσαι ασύρματα, με ethernet ή USB;
5) είχες ποτέ πρόβλημα αποσυνδέσεων; (γιατί το interleave που είσαι δεν είναι default).
6) τι άλλες ενέργειες έχουν γίνει;
7) έχεις δοκιμάσει με άλλο modem;
8) έχεις δοκιμάσει με άλλο pc;
9) πόσους υπολογιστές έχεις;
10) είναι κλειδωμένο το ασύρματο σου; (αν εχεις ασύρματο)
και 11) τις ταχύτητες αυτές τις έχεις όλες τις ώρες της μέρας;

Το βασικό πρόβλημα σου είναι η χαμηλή ταχύτητα σε αυτόν τον συγχρονισμό ~15% της ονομαστικής (μαζί με το Overhead).
Το θέμα του συγχρονισμού είναι άλλο - αλλά και στα 12Mbps (11925Kbps) δεν εχεις αργό Internet (το αν πάει παραπάνω είναι άλλο ζήτημα).

manos757
14-08-10, 12:48
Μένω Περιστέρι
Οι γείτονες μου δεν έχουν παρόμοιο πρόβλημα
το modem είναι usrobotics
συνδέομαι κυρίως ασύρματα αλλά και με ethrnet την ίδια ταχύτητα έχω
Ναι είχα πολλά προβλήματα αποσυνδέσεων αν είναι αποσύνδεση αυτό που συνέβαινε , το λαμπάκι του ίντερνετ έσβηνε ενώ το λαμπάκι adsl ήταν κανονικά αναμμένο , η σύνδεση χανόταν και απλά έβαζα και έβγαζα το μόντεμ από τη πρίζα και όλα επανερχόντουσαν , αυτό γινόταν 5-6 φορές τη μέρα ο ΟΤΕ και πάλι με κούρασε πολύ για να βγάλει άκρη αλλά ας πούμε ότι το διόρθωσε .

Ο ΟΤΕ υποτίθεται ότι έχει κάνει ενέργειες για να βελτιωθεί αλλά μου εξηγούν ότι από τη στιγμή που βλέπουν πως η γραμμή είναι ένταξη και πως αυτή είναι η max ταχύτητα που μπορώ να έχω δεν κάνουν κάτι άλλο (εκεί τους τα έχωσα λίγο αλλά και πάλι τίποτα )

έχω δοκιμάσει και με το router που δίνει ο ΟΤΕ και με ένα spedtouch το ίδιο αποτέλεσμα , δοκίμασα και με άλλα pc και πάλι καμία διαφορά
έχω 4 υπολογιστές αλλά δεν δουλεύουν ταυτόχρονα όταν δοκίμαζα πάντα είχα 1 στο ιντερνέτ.

Το ασύρματο είναι κλειδωμένο

αφού έχω έστω ταχύτητα 12mbs γιατί πάντα κατεβάζω τόσο αργά ? και γιατί βλέπω οτι το internet γενικά είναι αργό (αργούν οι σελίδες να κάνουν refresh , δυσκολεύουμε να δω ένα video κτλ ) κάτι δε πάει καλά είμαι σίγουρος

billybiros
14-08-10, 14:06
Μια ακόμη ερώτηση, εχεις pstn ή isdn τηλεφωνία;

Αν μπορείς επίσης δοκίμασε και τα εξής:

1ον) Άφησε μόνο έναν υπολογιστή (και ενσύρματα) - Δοκίμασε το modem (απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα) χωρίς κανένα τηλέφωνο - φίλτρο - splitter (πουθενά) και ξανακάνε το ίδιο τεστ (ότι δοκιμές κάνεις από εδώ και πέρα καλό είναι να γίνουν με αυτό τον τρόπο).

2ον) Βεβαιώσου οτι οι επιλογές στο modem είναι PPPoE και LLC.

3ον) Τρέξε μέσω του CMD την εντολή:

ping -t 62.103.128.215
και άφησε την να τρέχει για ώρα (μην τη σταματάς) για να φανεί αν χάνεις πακέτα.
(και στις δύο περιπτώσεις ADSL2+ και ADSL2*).

4ον) Δοκίμασε το modem σου σε ADSL2 mode. *

και 5ον) κατέβασε το DMT Tool (από εδώ (http://www.2cent.de/dmt/v8/dmt.zip)) και
α) Μην πειράξεις το margin (δε χρειάζεται)
β) Δώσε ένα screenshot από τα γραφικά και
γ) Στο δεξί πεδίο CLI ή σε κάποια απο τα info
http://i48.tinypic.com/k9gn5y.jpg

δώσε τις παρακάτω εντολές:

adslctl info --stats
adslctl info --linediag
adslctl info --show
και γράψε τα αποτελέσματα (καλύτερα μέσα σε spoiler γιατί είναι μπόλικα).

* Η αλλαγή του mode σε ADSL2 γίνεται απο το interface του router ξετσεκάρωντας όλες τις επιλογές πλην του ADSL2 και Bit Swapping (ξετσεκάρεις όλα τα άλλα) ή μέσω της εντολής:

adsl configure --mod 2.

thanasisge
14-08-10, 17:50
ΑΠό τα λίγα που ξέρω μια χαρά είσαι σε σχέση με μένα που κατεβάζω με 100 κάτι... Ειμαι άσχετος από αυτά και περιμένω να γυρίσει ο ανηψίος μου από διακοπές που ασχολέιται να τον βάλω να μου τα φτιάξει. αν και την ξέρω τη μοίρα μου πάλι να φύγω από τον ΟΤΕ θα μου λέει!

manos757
14-08-10, 18:07
billy ξεκινόντας να κάνω αυτα που μου είπες άλλαξα την επιλογή στο modem απο ppoA σε ppoE όπως είπες , και βλέπω αρκετα σημαντική διαφορά .... όχι στη ταχύτητα του download αλλα στο refresh των σελίδων , δε ξέρω αν αυτη η ρύθμηση ήταν λάθος αλλα λέω να την αφήσω έτσι , όταν κάνω και τα υπόλοιπα που μου είπες θα σου δώσω screen shot .
H σύνδεση είναι pstn

billybiros
14-08-10, 18:27
billy ξεκινόντας να κάνω αυτα που μου είπες άλλαξα την επιλογή στο modem απο ppoA σε ppoE όπως είπες , και βλέπω αρκετα σημαντική διαφορά .... όχι στη ταχύτητα του download αλλα στο refresh των σελίδων.
Αυτό ήτανε, αυτό προκαλούσε τις αποσυνδέσεις (αυτό που περιγράφεις πιο πάνω οτι ενώ το λαμπάκι του DSL παρέμενε σταθερό το internet έσβηνε).

Τώρα αν υπάρχει και δεύτερο θέμα (πολύ πιθανό να υπάρχουν και δύο προβλήματα ταυτόχρονα). Απλά ακολούθησε με τη σειρά την παραπάνω διαδικασία και ότι δοκιμή κάνεις (πάντα με έναν υπολογιστή - ενσύρματα και απευθείας το modem στη πρίζα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.