PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο forthnet σε otenet,Αξιζει?



socratis10
14-08-10, 19:08
Καλησπερα σας.Αξιζει αλλαγη απο forthnet σε οτε?Αποτι ειδα εχουν περιπου τα ιδια πραγματα με περιπου τις ιδιες τιμες.40 ευρω το μηνα για forthnet ,45 για τον Οτε ,και το πακετο ειναι τηλεφωνια και internet.Στην forhtnet σε fast path επιανα περιπου 16 mbit.Στο οτε ποσο θα πιανω περιπου?Ακομα αν και σε fast path ειχα προβλημα στο gaming με αρκετο λαγκ.Ειναι καλυτερα στον Οτε?Ειμαι Αιγαλεω ,αν καποιο παιδι εχει οτε απο Αιγαλεω ,θα ηθελα να μου πει περιπου ποσα πιανει.
Απλα ειδα την τιμη περιπου ιδια και λεω να μεταβω εκει καθως οπως και να το κανουμε ο Οτε ειναι ανωτερος απο ολες τις αλλες εταιρειες.

mihalis13
14-08-10, 19:25
Το ότι ο ΟΤΕ θεωρείται ο πιο αξιόπιστος πάροχος είναι δεδομένο τώρα το πόσο θα πιάνεις είναι σχετίκο.Εγώ πχ. όταν είχα conn-x κατέβαζα με 11-12 mbit/sec ένω τώρα που έχω forthnet κατεβάζω με 16.Με τον ΟΤΕ τον τελ καιρο είχα πολύ συχνές αποσυνδέσεις ενώ τώρα καμμία.Το ίδιο κ ένας φίλος μου καθε 20 λεπτά αποσυνδέση με τον ΟΤΕ και του λέγανε οτί φταίνε τα καλώδια του σπιτιού του εφυγε και πήγε στην ΟΝ δεν του αποσυνδέεται ποτέ.Αν έχεις προβλήματα με την forthnet φύγε γιατί η διαφορα ειναι μικρή.
Υγ. Είχες ΟΤΕ adsl πριν βάλεις forthnet????

iakoboss7
14-08-10, 19:26
παιζει ρολο ποσο μακρια βρισκεσαι απο το κτιριο του ΟΤΕ π ειναι κοντα στο μπαρουταδικο (πανω στην ιερα οδο)

παντως επειδη λες παιζεις games μπορεις να βαλεις και ΟΝ που εχει αρκετα καλα Pings

SfH
14-08-10, 19:38
Αν θυμάμαι καλά, η forthnet έχει μικρότερο snr, οπότε θα χάσεις λίγο από την ταχύτητα κλειδώματος. Στο gaming όμως δεν υπάρχει σύγκριση, συνήθως ο οτε έχει αρκετά καλύτερο latency :)

socratis10
14-08-10, 19:43
Ειμα πολυ κοντα στο μπαρουταδικο.Τωρα ακριβως ποσα μετρα δεν ξερω αλλα με τα ποδια σε κανα 8λεπτο ειμαι εκει.Το θεμα ειναι αξιζει σαν παροχος και service?
Επιπλεον αν τελικα φυγω απο τον Οτε ,θα εχω ιντερνετ η΄δεν θα ειμαι ε ιντερνετ 30 μερες?

iakoboss7
14-08-10, 20:24
δεν θα το χασεις για πανω απο 1 μερα το ιντερνετ (και πολυ λεω) τωρα για τα 8 λεπτα μου φενεται εισαι κανα χιλιομετρο οποτε επειδη και το αιγαλεω δεν ειναι και το καλυτερο κανα 16-18mbps θα το εχεις. εγω ειμαι 3-4 λεπτα (800 μετρα με noise margin 13-15 αναλογος το μοντεμ) και ποιανω μαχ τα 20.

παντως για gaming ο οτε ειναι "Σχεδον" μονοδρομος (εχει τα πιο χαμηλα ping) αλλα οπως ειπα και η ΟΝ που εχω εγω ειναι ψιλο καλη εαν δεν θες να δινεις 45 αλλα μολις 25. για forthnet δεν ξερω αλλα ο κολλητος μου ειναι μια χαρα απο ταχυτητες (αλλα δεν παιζει games για να σου πω ειδικα)

socratis10
14-08-10, 20:25
fast path εχει?Τι πληρωνεις?Εχει καμια εξτρα κρυφη χρεωση ή ειναι 45 τ μηνα καθαρα?Της forhtnet to dslam που ειναι ?επιπλεον σε ποσες μερες θα ενεργοποιηθει αμα κανω την αιτηση την Δευτερα[με την φορθνετ περιμενα 24 μερες]

nmavro73
14-08-10, 20:32
Θέλει 15 μέρες να πάρει πίσω το τηλ ο ΟΤΕ. Μετά άλλες 3 και απλά θα δεις το φως σου. Καμμιά σχέση.

iakoboss7
14-08-10, 20:35
στο αιγαλεω ολα τα dslam ειναι στο παλιο κτιριο του οτε πριν την πλατια δαβακη και μετα το μπαρουταδικο οπως πας ελευσινα. φυσικα εχει fast path με αυτο ειμαι. εγω μονο για ιντερνετ και τηλεφωνο (αλλα χωρις λεπτα ομιλιας γιατι δεν το χρησιμοποιω) δινω 25 καθαρα το μηνα. ε πανω κατω 1 μηνα ειναι ολοι εκτος απο τον ΟΤΕ που το κανει σε 1 μερα και μετα ειναι θεμα τεχνικου να κλησεις ραντεβου και αυτο θελει καμια βδομαδα.

@nmavro73 τοσο πολυ θελει ο οτε να το παρει? ακυρο οτι ειπα τοτε για τον χρονο του οτε (τα αλλα σωστα ειναι i think)

edit2: εαν δεν εχεις προβλημα με τα 45 το μηνα που ειναι ο οτε πηγαινε εκει και μην το σκεφτεσαι καν

socratis10
14-08-10, 20:41
Οκ υεχαριστω παρα πολυ.Το μονο καο ειναι οτι πηρα τηλ να μαθω σημερα και λεει οτι ειναι κλειστο.Δεν εχει 24ωρη εξυπηρετηση?

emeliss
14-08-10, 20:57
13888: ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ & ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΟΤΕ
Ώρες Λειτουργίας: Δευτέρα - Παρασκευή 08:00 - 22:00, Σάββατο 09:00 - 15:00

http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/eksipiretisi_pelaton

socratis10
16-08-10, 12:34
Εμενα δεν μου ειπαν τιποτα για Μπαρουταδικο.Μου ειπαν οτι το dslam ειναι στην Αγια Βαρβαρα.Τους ειπα ποσο περιπου απεχω και μου ειπαν να δωσω καποιο φιλου μου το τηλεφωνο για να δουν περιποιυ ποσο πιανω ,απο την αποσταση.Εχω εναν φυλο 50 μετρα μακρια[εδωσα το τηλεφωνο του] και μου ειπαν θα κλειδωνω στα 16 mbit περιπου και το Dslam οχι μπαρουταδικο αλλα Αγια Βαρβαρα.Τελικα αξιζει?Με την forhtnet εχω DB 12 ,αρκετα καλα και συγχρονιζω στα 15 ενω επρεπε να συγνωρονιζω στα 22.

prjohn
16-08-10, 21:48
Τα 22 είναι μάλλον απίθανο να τα δεις. Είναι το θεωρητικό σου όριο. Δεν νομίζω να δεις μεγαλυτερη ταχύτητα από ΟΤΕ. Τσέκαρε και On για τα pings ειδικά αν καίγεσαι για gaming.

socratis10
16-08-10, 22:21
Δεν ξερω τι να κανω.Απο φορθνετ θεωρητικα δεν ειναι καλυτερα ο ΠΟΤΕ?Κανεις απο ιαγαλεω να μου πει?

........Auto merged post: socratis10 πρόσθεσε 10 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

η γραμμη μου απο forthnet ειναι αυτη
Help...

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 14849 kbps
Upstream Rate: 1023 kbps
Downstream Margin: 11 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 13 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

AgentWolf
16-08-10, 22:37
Καλησπερα σας.Αξιζει αλλαγη απο forthnet σε οτε?Αποτι ειδα εχουν περιπου τα ιδια πραγματα με περιπου τις ιδιες τιμες.40 ευρω το μηνα για forthnet ,45 για τον Οτε ,και το πακετο ειναι τηλεφωνια και internet.Στην forhtnet σε fast path επιανα περιπου 16 mbit.Στο οτε ποσο θα πιανω περιπου?Ακομα αν και σε fast path ειχα προβλημα στο gaming με αρκετο λαγκ.Ειναι καλυτερα στον Οτε?Ειμαι Αιγαλεω ,αν καποιο παιδι εχει οτε απο Αιγαλεω ,θα ηθελα να μου πει περιπου ποσα πιανει.
Απλα ειδα την τιμη περιπου ιδια και λεω να μεταβω εκει καθως οπως και να το κανουμε ο Οτε ειναι ανωτερος απο ολες τις αλλες εταιρειες.

Αξίζει η αλλαγή και μάλιστα με 1000...

1ον: Με τον ΟΤΕ θα πιάσεις τουλάχιστον την ταχύτητα που έχεις με Forthnet (τουλάχιστον θα πει "μπορεί και παραπάνω, όχι όμως παρακάτω").
2ον: Θα έχεις καλύτερη, γρηγορότερη και επαγγελματική υποστήριξη.
3ον: Θα έχεις σίγουρα καλύτερο Latency.

valen_gr
16-08-10, 22:55
Αξίζει η αλλαγή και μάλιστα με 1000...

1ον: Με τον ΟΤΕ θα πιάσεις τουλάχιστον την ταχύτητα που έχεις με Forthnet (τουλάχιστον θα πει "μπορεί και παραπάνω, όχι όμως παρακάτω").
2ον: Θα έχεις καλύτερη, γρηγορότερη και επαγγελματική υποστήριξη.
3ον: Θα έχεις σίγουρα καλύτερο Latency.


H διαφωνια στο 1...
Μην παιρνεις κανεναν ορκο σχετικα με ταχυτητες συγχρονισμου.
Ο ΟΤΕ χρησιμοποιει πληθωρα διαφορετικων DSLAM, που οπως ειναι γνωστο καθε DSLAM με την ιδια γραμμη και ιδιο ρουτερ δινει ελαφρως διαφορετικη συμπεριφορα,
Οπως και οτι η 4νετ εχει διαφορετικα προφιλ (συνηθως snrm 6db) σε σχεση με τον ΟΤΕ, οποτε γενικα ελαφρως χαμηλοτερους συγχρονισμους.

Το που θα συγχρονιζει , θα το δει στην πραξη. Μπορει τα ιδια, μπορει παραπανω, μπορει πολυ ευκολα ομως να συγχρονιζει πιο χαμηλα.

Για ολα τα υπολοιπα, δεν εχω διαφωνια, το αντιθετο μαλιστα.. ;)

macgiorgosgr
16-08-10, 23:17
Αξίζει. Είμαι πελάτης της Forthnet από το 2004 και φέτος θα είναι η χρονιά που θα φύγω. Τα προβλήματα είναι πάρα πολλά και το πραγματικό κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο από την χρηματική διαφορά.

socratis10
16-08-10, 23:24
που λες να πας.Εχω στα υποψιν και την οτενετ που θα την απρω τηλ αυριο.

wesker
16-08-10, 23:43
Εγώ θα σου έλεγα να πας. Για εμένα είναι μακράν καλλίτερη σε θέμα pings απο την Forthnet.

socratis10
17-08-10, 00:51
Οτενετ ειπα?Ον τελεκομς ενοουσα.Μαλλον για οτε με βλεπω και ας ειναι παραπανω

socratis10
17-08-10, 11:47
Παιδες ,πηρα την ον τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειμαι μονο 300 μετρα μακρια απο το dslam τους.Ξερετε τι ταχυτητα περιπου θα πιασω?Κατι ακουσα για ftp και κατι τετοια.Τι ειανι αυτο?

iakoboss7
17-08-10, 12:43
κανονικα με 300 μετρα πας σχεδον για 24αρα καθαρη αντε 22 εαν εισαι πολυυυυυ ατυχος ;)

socratis10
17-08-10, 12:53
Ρε σεις αν ειναι κλειδωμενο το ρουτερ ομως ,πρεπει να εχω μονο το δικο τους ρουτερ ετσι?Κια η γραμμη θα ελεγχεται απο αυτους?

iakoboss7
17-08-10, 13:14
οχι μπορεις να εχεις οτι μοντεμ/ρουτερ θες ακομα και απο αλλη εταιρια... ειναι κλειδωμενο ως προς τις advanced ρυθμισεις. ετσι και αλλιος ελεγχουν την γραμμη ασχετα με το μοντεμ π θα εχεις!

sta8ista
17-08-10, 20:10
Πλάκα κάνεις? Ελέγχουν τι κατεβάζεις και ανεβάζεις δηλ? Κι έλεγα να ρωτήσω για ΟΝ, αλλά μάλλον δε θα μπω στον κόπο... Μάλλον θα ανοίξω τοπικ: Μετά την Τελλάς τι?πωωωωπω ταλαιπώρια!

sdikr
17-08-10, 20:32
Πλάκα κάνεις? Ελέγχουν τι κατεβάζεις και ανεβάζεις δηλ? Κι έλεγα να ρωτήσω για ΟΝ, αλλά μάλλον δε θα μπω στον κόπο... Μάλλον θα ανοίξω τοπικ: Μετά την Τελλάς τι?πωωωωπω ταλαιπώρια!

Καμία σχέση το ένα με το άλλο, log το πότε μπήκες κρατάνε όλοι

zxcv
17-08-10, 20:55
λοιπον εγω θα το προσεγγισω διαφορετικα .....για λογους ηθικης και για οσα τραβηξει και για οσα υπερβολικα ποσα εχω πληρωσει 10ετιες τωρα στον οτε, απλα δεν θα γυριζα ποτε...δεν βρισκω καμια μα καμια ουσιαστικη διαφορα στις υπηρεσιες που πρεσφερει σε σχεση με τους εναλακτικους (εδω να σημειωσω τα πολυ σοβαρα προβληματα που ειχα με το οτε - 2 μηνες χωρις internet στο ακριτικο Χαλάνδρι) ...........και δεν του χαλαλιζω ουτε ενα λεπτο του € επιλεον........ασε που δεν εχω...

silegav
18-08-10, 14:16
Είμαι κι εγώ από τους σχετικά παλιούς και ευχαριστημένους της forthnet. Τελευταία ξέρω ότι έχει κάποιες προσφορές και όσον αφορά το οικονομικό σκέλος τουλάχιστον πιστεύω πως είναι ακόμα υπολογίσιμη η απόσταση ανάμεσα στους εναλλακτικούς και στον ΟΤΕ. Όσον αφορά την ποιότητα της γραμμής και τις ταχύτητες, από όσα βλέπω στο forum η καλή ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη σε κάποιον πάροχο.

Εγώ είμαι τυχερός και μπορώ να δηλώσω ευχαριστημένος. Αν τώρα είσαι οκ με ότι έχεις στον πάροχο σου, είμαι της λογικής "πράγμα που δουλεύει δεν το αλλάζεις". Το έχει πει και ο Αλέφαντος! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.