PDA

Επιστροφή στο Forum : Transmit Status information over UPnP τι κάνει;



Aiolos13
27-06-06, 10:23
εχω το fritz box fon και έχει μία επιλογή Transmit Status information over UPnP τι κάνει; Την έχω ενεργοποιημένη.

Επισης έχει και μία αλλη Allow changes to security settings over UPnP.Αυτη είναι απενεργοποιημένη.

όταν είναι πάντως απενεργοποιημένη η πρώτη ανοίγουν κάποιες πόρτες σε κάποιο portscanner.

ZORO
28-06-06, 04:15
Η πρώτη επίλογη πρέπει να είναι ενεργοποιημένη εάν θέλεις το συνοδευτικό πρόγραμμα που μπορείς να εγκαταστήσεις στον υπολογίστη σου, να παρουσιάζει πληροφορίες για την κατάσταση του fritzbox. Έαν ενεργοποιήσεις την δευτερή επιλογή επιτρέπεις στα προγράμματα του υπολογιστή σου σου που έχουν την σχετική δυνατότητα να ανοιγούν αυτόματα πόρτες στον router σου. Αυτό έχει ως πλεονέκτημα να αποφευγείς εσύ τον μπελά των σχετικών ρυθμίσεων. Μειονέκτημα είναι ότι επιτρέπες και σε ένα "κάκο" πρόγραμμα που είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου χωρίς να το ξέρεις να ανοίγει και αυτό πόρτες, αφήνωντας σου έτσι εκτεθειμένο. Οπώτε με την δευτερή επιλογή ενεργοποιώντας την έχουμε ευκολία, απενεργοποιώντας την έχουμε μεγαλύτερο έλεγχο και ασφάλεια.

Aiolos13
28-06-06, 09:32
πάντως αν απενεργοποιήσω τηνπρώτη επιλογη σε sportscanner δειχνει ανοιχτες καποιες udp πορτες όπως η 111. Το έχω τότε ενεργοποιημένο και ας μην χρησιμοποιώ το fritzwatch

@ ADSLgr.com All rights reserved.