PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλωμένες ταχύτητες



DiREZ
16-08-10, 00:32
Δεν ξέρω τι ευθύνεται για το πρόβλημα πάντως όχι εγώ. Την δυσαρέσκεια του "δεν πέρνεις ό,τι πληρώνεις" πιστεύω την έχετε όλοι καθώς εγώ έχω πληρώσει 24Mbps και παίρνω 13Mbps μέγιστο. Το πρόβλημα όμως είναι ότι τώρα τελευταία η Forthnet μου δίνει πολύ χαμηλές ταχύτητες όπως 6Mbps αυτήν την στιγμή επειδή έχει κέφια. Άλλες φορές όμως δίνει λιγότερο από 1Mbps και είναι πολύ σπαστικό. Ξέρω ότι δεν φταίω εγώ καθώς το πρόβλημα το έχουν και άλλοι φίλοι μου με την ίδια υπηρεσία και το ίδιο πακέτο. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η περιοχή αλλά πιστεύω συμφωνείτε ότι κάτι πρέπει να γίνει για αυτό. Ο πατέρας μου που είναι κάτοχος του πακέτου ούτε που τον νοιάζει δεν ασχολείτε με Internet, η μάνα μου τι να πει και αυτή... εγώ πάλυ είμαι ανήλικος στο τηλέφωνο μου λένε "ασυναρτησίες" και δεν μπορώ να πάω προσωπικά να το συζητήσω. Το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς το έχει η Forthnet και εμείς εξακολουθούμε να την πληρώνουμε.

nnn
16-08-10, 00:38
Να ξεκαθαρίσουμε πως πληρώνεις(οι γονείς) έως 24 σε όλους τους πάροχους, από εκεί και πέρα ανέβασε μας στατιστικά από το router να δούμε μια εικόνα της γραμμής.

kpat1
16-08-10, 13:29
Τι εννοείς ασυναρτησίες;

DiREZ
16-08-10, 14:54
Να ξεκαθαρίσουμε πως πληρώνεις(οι γονείς) έως 24 σε όλους τους πάροχους, από εκεί και πέρα ανέβασε μας στατιστικά από το router να δούμε μια εικόνα της γραμμής.

TG585v7 είμαι σίγουρος ότι το πακέτο είναι 24Mbps. http://www.speedtest.net/result/916518909.png ορίστε η ταχύτητες τώρα που έχει κέφια.


Τι εννοείς ασυναρτησίες;

Εναλλακτικό για το μ..ες. Τους πήρα μία φορά τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω τις πρίζες της τηλεφωνικής γραμμής. Ένας φίλος μου είχε πρόβλημα η ταχύτητά του ήταν χειρότερη απο Dial-up και του είπαν το ίδιο πράγμα με τις πρίζες της γραμμής. Στην τελική έφταιγε το πολύπριζό του.

Patha
16-08-10, 15:07
24 Mbps δεν σου εξασφαλίζει κανένας πάροχος και κανένα router. Αν θες δώσε τα στατιστικά της γραμμής σου από το interface του router.

DiREZ
16-08-10, 15:13
24 Mbps δεν σου εξασφαλίζει κανένας πάροχος και κανένα router. Αν θες δώσε τα στατιστικά της γραμμής σου από το interface του router.

Ορίστε έδωσα screenshot.

kikostaki
16-08-10, 15:30
τη screenshot ειναι αυτο ρε φιλε.οχι του router screenshot αλλα τα στατιστικα....που ειναι στο Broadband Connection και μετα DSL Connection και deatails

DiREZ
16-08-10, 15:38
τη screenshot ειναι αυτο ρε φιλε.οχι του router screenshot αλλα τα στατιστικα....που ειναι στο Broadband Connection και μετα DSL Connection και deatails

Ουπς. Sorry xD. Ορίστε.

DiREZ
16-08-10, 15:56
http://www.speedtest.net/result/916577434.png
Ορίστε τώρα που δεν έχει κέφια.

nnn
16-08-10, 16:26
Φυσιολογικά συγχρονίζεις αλλά έχει πάρα πολλά λάθη η γραμμή, άρχισε να ψάχνεις τις καλωδιώσεις σου.

kpat1
16-08-10, 16:30
Σαν πρώιν τεχνικός σε πάροχο σε συμβουλευω να ακολουθήσεις κ να κάνεις αυτά που σου λένε τα παιδιά στο support.. δεν στα λένε τυχαία όπως νομίζεις (κ πολλοί άλλοι νομίζουν..) και δεν έχουνε λόγο να σου πούνε ψέματα..

DiREZ
16-08-10, 18:15
Φυσιολογικά συγχρονίζεις αλλά έχει πάρα πολλά λάθη η γραμμή, άρχισε να ψάχνεις τις καλωδιώσεις σου.

Έχω ελέγξει όλα τα καλώδια και είναι κανονικά όλα στην θέση τους και σωστά βαλμένα. Αλλά τι λάθη έχει η γραμμή? Διότι είχα επίσης ένα πρόβλημα με συχνά crashes του modem μέχρι που καθάρισα το εσωτερικό του υπολογιστή. Τώρα έχει καλυτερέψει άλλα όχι εντελώς.


Σαν πρώιν τεχνικός σε πάροχο σε συμβουλευω να ακολουθήσεις κ να κάνεις αυτά που σου λένε τα παιδιά στο support.. δεν στα λένε τυχαία όπως νομίζεις (κ πολλοί άλλοι νομίζουν..) και δεν έχουνε λόγο να σου πούνε ψέματα..

Απλώς το πιστεύω επειδή κανένας γνωστός μου δεν έχει κάνει τίποτα με τις πρίζες και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Και πιστεύω πως η ηλικία μου δεν τραβάει και πολύ προσοχή αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

nnn
16-08-10, 18:20
4000000 errors δείχνουν πως κάτι πάει πολύ στραβά.
δοκίμασε με μόνο το modem αποσυνδέοντας τηλεφωνικές συσκεύες κλπ

crashes του Adsl modem από το PC ????
πως το έχεις συνδεδεμένο ?

DiREZ
16-08-10, 19:45
4000000 errors δείχνουν πως κάτι πάει πολύ στραβά.
δοκίμασε με μόνο το modem αποσυνδέοντας τηλεφωνικές συσκεύες κλπ

crashes του Adsl modem από το PC ????
πως το έχεις συνδεδεμένο ?

Τώρα το είδα έλεος. Το modem το έχω συνδεδεμένο μέσω καλωδίου ethernet. Όσο για το να αποσυνδέσω όλες τις συσκευές θα προσπαθήσω το βράδυ μετά τις 2 που δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσουμε το σταθερό άμα κολάει το Internet διότι τώρα δυστυχώς δεν μπορώ.

kpat1
16-08-10, 20:18
Μήπως σου είπανε τπτ για βραχυκύκλωμα στην γραμμη;...

sakisastra
16-08-10, 22:32
αν δεν κανω λαθος αυτα 4000000 errors ειναι εικονικα.σε οσα screenshot εχω δει απο τομσον 585v8 και στο δικο μου εχει ακριβως το ιδιο νουμερο λαθων.οταν λεμε ακριβως μεχρι και το τελευταιο ψηφιο

kikostaki
16-08-10, 22:46
ειναι bug του router.

DiREZ
16-08-10, 23:31
Μήπως σου είπανε τπτ για βραχυκύκλωμα στην γραμμη;...

Όχι δεν ανέφεραν τίποτα για βραχυκύκλωμα.

kpat1
17-08-10, 10:08
Αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα δεν είναι στον χώρο σου ζήτα να σου στείλουνε τεχνικό να το δει..

ThReSh
17-08-10, 15:18
4000000 errors δείχνουν πως κάτι πάει πολύ στραβά.


o αριθμός αυτών των errors δεν είναι γνωστό bug των routers της Thomson?

DiREZ
18-08-10, 03:32
Το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξέρω πως πάντως δεν παρουσίασε κανένα κόλλημα στο Internet σήμερα. Δεν ξέρω όμως άμα θα έχω μελλοντικά προβλήματα. Θα προσπαιήσω να φωνάξω τεχνικό πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια όλων σας.

christhenis
18-08-10, 03:43
Μήπως έκανε η Forthnet έργα στη περιοχή σου και είχες εσύ και οι φίλοι σου πρόβλημα;

DiREZ
18-08-10, 04:27
Μήπως έκανε η Forthnet έργα στη περιοχή σου και είχες εσύ και οι φίλοι σου πρόβλημα;

Μπορεί άλλα επειδή το πρόβλημα έχει επαναληφθεί πολλές φορές αρχίζω να υποψιάζομαι ότι δεν ήταν κανένα έργο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.