PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση για ADSL σύνδεση και ατελείωτη αναμονή...



andrewstas
27-06-06, 14:43
Παιδιά καλώς σας βρήκα. Έμπαινα κατά καιρούς στο forum για διάφορα θέματα αλλά σήμερα προχώρησα σε εγγραφή γιατί δεν αντέχω άλλο ο άνθρωπος και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου παρότι έχω κάνει αίτηση για σύνδεση ADSL στη Forthnet από τις 12-2-2006... ναι δεν έχω κάνει τυπογραφικό λάθος καλά διαβάσατε 12 Φεβρουαρίου 2006.
Περίμενα περίμενα, ατέλειωτα τηλεφωνήματα, ατέλειωτες αναμονές και ακόμα κανένα αποτέλεσμα.
Δεν υπάρχουν πόρτες λέει...

Τουλάχιστον από τις 20 Απριλίου που τσέκαρα για πρώτη φορά από το site του ΟΤΕ μου λέει ότι υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες κάτι που ισχύει ακόμα μέχρι σήμερα.
Ένας φίλος μου είπε να καλέσω το 134, κάτι που έκανα για πρώτη φορά σήμερα που μίλησα μαζί του (δεν το είχα υπόψη μου πιο μπροστά). Οι κύριοι στο 134 μου είπαν ότι δεν υπάρχει πόρτα και άγνωστο το πότε θα υπάρξει. Τους είπα ότι άλλα λέει το site του ΟΤΕ, αλλά μου είπαν ότι αυτοί έλεγξαν τα συστήματά τους και δεν υπάρχει πόρτα.

Εντωμεταξύ από τα mail που είχα ανταλλάξει μέχρι σήμερα με τη Forthnet και αναφέροντάς τους ότι από το site του ΟΤΕ φαίνετα να υπάρχει διαθέσιμη πόρτα, μου είπαν επιτέλους κάποια στιγμή ότι έχει δεσμευτεί πόρτα για μένα στις 10 Μαΐου 2006 και να περιμένω 10 εργάσιμες καθώς η αίτηση βρίσκεται πλέον στο στάδιο ελέγχου από τον ΟΤΕ. Όταν ξαναεπικοινώνησα μαζί τους 2 βδομάδες αργότερα να δω γιατί αργεί το πράμα μου είπαν ότι η δέσμευση της πόρτας δεν έγινε στις 10 Μαΐου αλλά στις 19 Μαΐου. Τι να πω, υπομονη, ας είναι. Έλα όμως που πλέον δεν επικοινωνούν μαζί μου. Έστειλα 2 mail να δω γιατί αργούν αυτή τη φορά και κανείς δεν μου απαντά πλέον. Στο 801-100-8000 που τους παίρνω μου λένε ότι δεν υπάρχει πόρτα και τους λέω όλη την παραπάνω ιστορία, ξαναελέγχουν, λένε ότι θα με πάρουν αφού επικοινωνήσουν με τους αρμόδιους (τους αρμόδιους δηλαδή που δε με καλούν στα mail που τους γράφω) και κανείς δε με παίρνει εν τέλει. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και ξανάμανα η ίδια ιστορία...
Να σημειώσω ότι σε όλα τα mail που τους έστειλα είτε direct είτε μέσω της online φορμας, αυτοί με καλούσαν τηλεφωνικώς και δεν απαντούσαν γραπτώς.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι με δουλεύουν όλο αυτό τον καιρό αφού σήμερα στο 134 μου ανέφεραν ότι δεν υπάρχει πόρτα. Άρα ψέματα τα περί δέσμευσης πόρτας σε μένα από τις 19 Μαΐου...
Η περιοχή που έκανα την αίτηση είναι στην πόλη του Ηρακλείου Κρήτης στο δρόμο Παπαναστασίου κοντά στην Κνωσσό.

Ορίστε και το ΑDSL status μου (μάλιστα να σημειώσω ότι από τη Forthnet μου είπαν να μη κοιτώ από τις 19-5-2006 το ΑDSL status γιατί και καλά υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι σωστά ενημερωμένο):
26/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
22/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
19/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
15/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
08/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
05/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
01/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
29/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
25/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
22/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
18/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
15/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
11/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
09/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
04/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
02/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
18/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
10/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
07/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
03/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
30/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
23/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
09/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
07/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
02/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/02/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
21/02/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
14/02/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
12/02/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

emav
27-06-06, 16:06
Εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να εγκαταστήσουν καινούριο DSLAM ή να αποσυνδεθεί κάποιος παλιός χρήστης. Υπομονή!

Jheremias
27-06-06, 19:27
Απαράδεκτο. Εν έτη 2006....5 μήνες περιμένει ο άνθρωπος για adsl...Το έλεος δηλαδή το ίδιο, και στο Ηράκλειο της Κρήτης, που θέλουν να λέγονται και εντάξει. Προτείνω να τους πιέσεις με mail στους υπευθύνους! Δηλαδή...τι τον ενδιαφέρει εκείνον αν ο ΟΤΕ δεν έχει πόρτες ή οτιδήποτε; Να πάρεις τη Forthnet και να αποσύρεις την αίτηση τελείως. Έλεος! Να τους πιέσουν να βάλουν πόρτες!!!!!!!

ΑΙΣΧΟΣ αλήτες του ΟΤΕ, αίσχος αίσχος αίσχος!!!!

vansak
27-06-06, 21:30
Αν έχεις αγοράσει πακέτο in a box και είναι όντως έτσι τα πραγματα, τότε κάνε τους μια έγγραφη και επώνυμη καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης/Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/)... διότι σού πούλησαν προιόν χωρίς αντίκρυσμα.

Πού ξέρεις; ίσως ακολουθήσουν κι άλλοι (είμαι κι εγώ σε αναμονή αλλά εντός ορίων προς το παρόν!!!)

andrewstas
28-06-06, 11:08
Απαράδεκτο. Εν έτη 2006....5 μήνες περιμένει ο άνθρωπος για adsl...Το έλεος δηλαδή το ίδιο, και στο Ηράκλειο της Κρήτης, που θέλουν να λέγονται και εντάξει. Προτείνω να τους πιέσεις με mail στους υπευθύνους! Δηλαδή...τι τον ενδιαφέρει εκείνον αν ο ΟΤΕ δεν έχει πόρτες ή οτιδήποτε; Να πάρεις τη Forthnet και να αποσύρεις την αίτηση τελείως. Έλεος! Να τους πιέσουν να βάλουν πόρτες!!!!!!!

ΑΙΣΧΟΣ αλήτες του ΟΤΕ, αίσχος αίσχος αίσχος!!!!Χθες με πήραν τηλέφωνο το απόγευμα, μετά που τους είχα πάρει το πρωί, και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα και ότι ουδέποτε είχε δεσμευτεί κάποια όπως με είχαν διαβεβαιώσει παλαιότερα για τις 19/5. Μάλιστα λόγω της μεγάλης καθυστέρησης μου πρότειναν να καταθέσω μια αίτηση για διακοπή της ενεργοποίησης λόγω καθυστέρησης και να επικοινωνήσουν αυτοί με το κατάστημα που πήρα το ADSL-in-a-box έτσι ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματά μου. Είτε περιμένω λοιπόν, ποιος ξέρει για πόσο ακόμα, είτε αποσύρω την αίτηση και Θεού θέλοντος παίρνω τα λεφτά μου πίσω. Αυτά μου πρότειναν εν ολίγης. Για τα ψέματα που μου λέγαν περί δέσμευσης πόρτας προφανώς ήταν σα να το είχα βγάλει από το κεφάλι μου αφού δεν το έχω σε κάποιο mail και δυστυχώς δεν έχω και το όνομα αυτών που μου το είπαν δύο ξεχωριστές φορές μάλιστα. Όλες οι απαντήσεις τους ήταν τηλεφωνικές και μάλλον εσκεμμένα.


Αν έχεις αγοράσει πακέτο in a box και είναι όντως έτσι τα πραγματα, τότε κάνε τους μια έγγραφη και επώνυμη καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης/Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/) (http://www.efpolis.gr/%29)... διότι σού πούλησαν προιόν χωρίς αντίκρυσμα.

Πού ξέρεις; ίσως ακολουθήσουν κι άλλοι (είμαι κι εγώ σε αναμονή αλλά εντός ορίων προς το παρόν!!!)Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? Αν είναι έτσι τα πράγματα, ο ΟΤΕ δε φταίει για όλα ή και οι δύο? Και το γεγονός ότι μου πρότειναν επιστροφή του προϊόντος???

vansak
28-06-06, 11:30
Γνώμη μου
1) να πάρεις τα χρήματα πίσω
2) αφού ανήκεις σε κορεσμένο DSLam μίλα μόνο με ΟΤΕ σ' αυτή τη φάση

kostasgr75
28-06-06, 11:38
Γνώμη μου
1) να πάρεις τα χρήματα πίσω
2) αφού ανήκεις σε κορεσμένο DSLam μίλα μόνο με ΟΤΕ σ' αυτή τη φάση

Συμφωνώ απολύτως. Πάντως 5 μήνες αναμονής δεν το έχω ξανακούσει. Στον κορυδαλλό ένας φίλος περίμενε περίπου δύο μήνες!!!

andrewstas
28-06-06, 11:51
1) Ευχαριστώ guys, αν και η διακοπή δεν είναι κάτι που θα ήθελα... Με vivodi υπάρχει περίπτωση να βρεθεί πόρτα ή ότι ισχύει για Forthnet θα ισχύει και για vivodi περί πορτών.
2) Με ΟΤΕ στο 134 έτσι? Θα τους ξαναενοχλήσω να δω τι γίνεται αν και χθες μου είπαν ότι δε μπορούν να ξέρουν πότε θα δωθούν πόρτες... Αν τους ρωτήσω πότε υπήρξαν ελεύθερες πόρτες για τελευταία φορά έχει νόημα? Γιατί αν υπήρχαν μέχρι π.χ. πριν ένα μήνα τότε να παραπονεθώ στη Forthnet. Ή δε στέκει κάτι τέτοιο?

andrewstas
28-06-06, 16:43
Σας παραθέτω εδώ την απάντηση που μου έστειλαν σήμερα, γραπτώς για πρώτη φορά (χωρίς να τους αναφερθώ ότι μου είχαν πει ότι είχε δεσμευτεί πορτα στις 19-5):

Αγαπητέ κύριε andrewstas,
ευχαριστούμε που επιλέξατε τη Forthnet και τις υπηρεσίες της.
Δυστυχώς, η κατάσταση παραμένει ως έχει. Ακόμη ισχύουν τα όσα αναφέρθηκαν στην προηγούμενη επικοινωνία μας. Ο ΟΤΕ δεν έχει ακόμη αναβαθμίσει το DSlam της περιοχής σας, ώστε να προστεθούν θύρες για την ενεργοποίηση των ADSL γραμμών των υποψήφιων πελατών όλων των Παρόχων Internet. Σημειώστε, παρακαλούμε, ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα εμποδίζει κάθε ενδιαφερόμενο να ενεργοποιήσει μια γραμμή ADSL (ακόμη και τους υποψήφιους πελάτες του ΟΤΕ).
Αυτό που θα θέλαμε να σημειώσουμε είναι ότι είστε ήδη σε λίστα αναμονής, ώστε με την αναβάθμιση που σίγουρα θα κάνει ο ΟΤΕ στο προσεχές διάστημα να είστε από τους πρώτους που θα επωφεληθείτε.
Είναι πιθανόν, όντως να υπάρχουν θύρες για το συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό, απλά λόγω του μεγάλου όγκου των αιτήσεων που είναι σε αναμονή να μην έχουν προλάβει να διεκπεραιωθούν όλες. Πάντως, για το δικό σας αριθμό η τελευταία ενημέρωση (26/06/06) από τον ΟΤΕ είναι ότι εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα της έλλειψης θυρών.
Κλείνοντας, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι η Forthnet βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον ΟΤΕ και καταβάλλει από τη μεριά της κάθε δυνατή προσπάθεια να συντομευτεί αυτό το "επώδυνο" διάστημα αναμονής των πελατών της.



Με εκτίμηση,
Νταλιάνης Κων/νος
Λέω να κάνω λίγη υπομονή ακόμα... ίσως μπω και στο βιβλίο Guinness, δεν ξέρεις ποτέ...

emav
28-06-06, 16:55
Σωστά τα λένε στην επιστολή. Αν δεν υπάρχουν θύρες, δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κανένας ISP.

Ίσως, όμως, να άξιζε τον κόπο μια επικοινωνία με τη Vivodi για να ρωτήσεις αν έχουν δικά τους DSLAM στο Ηράκλειο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να μπορούσες να διακόψεις τελείως από τον ΟΤΕ, να ακυρώσεις την αίτηση στη Forthnet και να πάρεις full LLU από τη Vivodi. Βεβαιώσου πρώτα, όμως!

andrewstas
29-06-06, 14:52
Η φίλη emmy_a85 με συμβούλεψε να ελέγξω μήπως υπάρχει πόρτα για ISDN γραμμή κάτι που μου φάνηκε αρκετά καλή ιδέα μήπως και βγάλω έτσι άκρη.
Δυστυχώς όμως ο ΟΤΕ έδωσε και πάλι αρνητική απάντηση τόσο για ISDN όσο και για PSTN :(

edit: Επίσης από το site της vivodi έβαλα το νούμερο του τηλεφώνου μου και βγήκε το μήνυμα
Υπάρχει διαθεσιμότητα ΑDSL μέσω του δικτύου τoυ OTE.Ναι αλλά ο ΟΤΕ στο τηλέφωνο μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα οπότε αφού είναι μέσω ΟΤΕ και η vivodi, σκούρα τα πράγματα.
Να σημειώσω ότι και από το site του πOTE είτε για PSTN είτε για ISDN μου λέει:

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας.
Παρακαλούμε συνεχίστε την παραγγελία σας.ενώ όπως προείπα στο 134 μου λένε ότι δεν υπάρχει τίποτα.
ΑΒΥΣΣΟΣ!!!:down:

grigoris_a
29-06-06, 20:02
Φίλε μου στείλε ενα Fax και στη ΕΕΤΤ.Εγω πάντως έστειλα και ως δια μαγείας εμφανιστηκαν πόρτες την επόμενη μέρα μετά από 1 μήνα.Δεν ξέρω αν ήταν θέμα τύχης(σήμερα πάντως μου κοινοποιήθηκε και η απάντηση της Forthnet στην απολογία που τους κάλεσε η ΕΕΤΤ.Δηλαδή δεν με γραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια.)από την ΕΕΤΤ εννοώ.

andrewstas
30-06-06, 12:30
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Γρηγόρη... ;)
Θα ετοιμάσω ένα Fax να το στείλω μέσα στον Ιούλιο να δω και γω τι θα γίνει.
Μακάρι να μην ήταν θέμα τύχης η περίπτωσή σου...

vaggoulas
30-06-06, 12:39
Εγώ πιστεύω αν είχες πάρει πακέτο ΟΤΕ ή ΟΤΕnet θα ήσουν online εδώ και πολύ καιρο...

andrewstas
30-06-06, 13:10
Εγώ πιστεύω αν είχες πάρει πακέτο ΟΤΕ ή ΟΤΕnet θα ήσουν online εδώ και πολύ καιρο...Καλά αυτό το πιστεύω κι εγώ και το πίστευα και στην αρχή, αλλά δεν υπολόγιζα και σε τόση μεγάλη καθυστέρηση :down:

andrewstas
30-06-06, 14:46
Φίλε μου στείλε ενα Fax και στη ΕΕΤΤ.Εγω πάντως έστειλα και ως δια μαγείας εμφανιστηκαν πόρτες την επόμενη μέρα μετά από 1 μήνα.Δεν ξέρω αν ήταν θέμα τύχης(σήμερα πάντως μου κοινοποιήθηκε και η απάντηση της Forthnet στην απολογία που τους κάλεσε η ΕΕΤΤ.Δηλαδή δεν με γραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια.)από την ΕΕΤΤ εννοώ.Δεν κρατιόμουν άλλο... έστειλα email στην ΕΕΤΤ. Είδωμεν λοιπόν!

grigoris_a
02-07-06, 21:09
Παραθέτω και το mail που έλαβα από ΕΕΤΤ



Μαρούσι, 7 -6-2006
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΑΡ. ΠΡΩΤ.:20130 /Φ.600

Πληροφορίες: Δ. Νικολακοπούλου
Τηλέφωνο : 210 6151011
Εmail : dnikol@eett.gr

ΠΡΟΣ : ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ


ΘΕΜΑ : Καταγγελία Καταναλωτή

ΣΧΕΤ. : Το με Αριθ. Πρωτ. ΕΕΤΤ 16941/Φ600/16-5-2006 έγγραφο του κ. XXXXXXXXXX


Στην ΕΕΤΤ κοινοποιήθηκε το ανωτέρω έγγραφο (σχετ.) του κ. XXXXXXXXXXX. Παρακαλείσθε όπως πληροφορήσετε την ΕΕΤΤ για το εν λόγω θέμα κοινοποιώντας την απάντησή σας και στον καταναλωτή.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία.

Με εντολή Προέδρου





Μ. ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΥ


Προϊσταμένη


Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ: 2 σελ.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
κ. xxxxxxxxxxxxx
Email: xxxxxxxx@yahoo.com

Εσωτερική Διανομή
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ




1. OTE A.E.
Γενική Διεύθυνση Ρυθμιστικών Θεμάτων
Λ. Κηφισίας 99
151 24 ΜΑΡΟΥΣΙ
Υπόψη κ. Μ. Μαυρέα

2. FORTHNET A.E.
Tμήμα Πωλήσεων (3ος όροφος)
Ατθιδών 4
176 71 ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Υπʼ όψιν κας Όλγας Δημοπούλου

persival
03-07-06, 00:00
Αν σε ενδιαφέρει να γίνει η δουλειά σου γρήγορα, δοκίμασε να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ γραμμή 512. συνήθως σε μεγαλύτερες ταχύτητες υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα. Δεν ξέρω όμως αν μέσω της φορθνετ που είσαι, μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Δεν είναι βέβαια και η καλύτερη λύση, αφού κοστίζει κάτι ψιλά παραπάνω, αν βιάζεσαι όμως... Επίσης, η Vivodi έχει δικά της dslam, ρώτα και αυτούς αν και ακόμα κι αν έχουν, παίρνει κανένα μήνα να σου βάλουν τη γραμμή...

kelsos
06-07-06, 14:03
Έχω φτάσει στο εξής συμπέρασμα... όταν είχαν κάνει το ξεχωριστά ενεργοποίηση της aDSL και ξεχωριστή επικοινωνία με τον ISP για internet τον Οκτώβριο του 2004 είχα ξεμπερδέυψει ποίο γρήγορα και ανώδυνα.. πείρα ένα adsl in a box plus για το σπίτι στο χωριό που είμαι για καλοκαίρι... 19 ιουνίου κάναμε μεταφορά τη γραμμή και απέστειλα με φαξ την αίτηση στη forthnet.. πριν μερικές μέρες με επικοινωνία που είχαμε κάτι μας είπαν από την forthnet ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον ΟΤΕ και σίγουρα αύτο δεν είναι θέμα διαθεσιμότητας γιατί σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ μας ενημερώσαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα...έτσι επικοινωνίσαμε ξανά με τη forthnet και απο αυτό που κατάλαβα ο ΟΤΕ για κάποιο λόγο ακύρωσε την αίτηση... δεν ξέρω με κουράσανε.... ΘΕΛΩ DSL

andrewstas
07-07-06, 00:12
grigoris_a θα σου ανάψω μια λαμπάδα 2 ΜΕΤΡΑ!!! :worthy:
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :respekt:

Την Παρασκευή 30/06/2006 έστειλα e-mail στην ΕΕΤΤ στο katanalotes@eett.gr και επειδή δεν είχα πάρει απάντηση, προώθησα την Τρίτη 04/07/2006 το ίδιο email στην κ. Δ. Νικολακοπούλου dnikol@eett.gr που είδα από την επιστολή σου.
Δεν πρόλαβε να περάσει μια μέρα και την Τετάρτη 05/07/2006 το βράδυ που γύρισα σπίτι είδα το λαμπάκι του router αναμμένο!!!
Σήμερα 06/07/2006 το μεσημέρι πήρα και τους κωδικούς και εγκαινίασα επιτέλους τη σύνδεση!!!!!!!!!! :oneup:
Κάποια απάντηση από ΕΕΤΤ ή FORTHnet δεν είχα μετά τις 30/06/2006, αλλά είμαι 100% πεπεισμένος ότι αν δεν είχα στείλει την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, ο ΟΤΕ ακόμα θα έψαχνε για πόρτες. Τώρα το πώς βρέθηκαν σε χρόνο ρεκόρ μετά την καταγγελία, δεν ξέρω. Μου φαίνεται μόνο με ΕΕΤΤ γίνεται η δουλειά για όσους έχουν μεγάλες καθυστερήσεις αλλιώς σε δουλεύουνε και κανείς δε σε παίρνει στα σοβαρά και δεν ασχολείται μαζί σου.

Ελλάς το μεγαλείο σου! :lock:

andrewstas
07-07-06, 09:26
Ιδού και η πλήρης πλέον κατάσταση:
05/07/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
04/07/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
29/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
26/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
22/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
19/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
15/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
08/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
05/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
01/06/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
29/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
25/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
22/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
18/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
15/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
11/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
09/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
04/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
02/05/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
18/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
10/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
07/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
03/04/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
30/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
23/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
20/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
13/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
09/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
07/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
02/03/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
27/02/2006 Καθυστέρηση λόγω μη διαθεσιμότητας πόρτας στο δίκτυο του ΟΤΕ
21/02/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
14/02/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
12/02/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

@ ADSLgr.com All rights reserved.