PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα μετά από μεταφορά (μήπως είμαι παράλογος;)



ninik
16-08-10, 20:14
Καλησπέρα,

πρόσφατα (πριν 2 εβδομάδες) μετακόμισα από τον Ανω Κορυδαλλό στην Μεταμόρφωση και ακολούθως έγινε μεταφορά της γραμμής της Tellas Double Play 24.
Αμέσως παρατήρησα ότι παρ' όλο που τα στατιστικά είναι σχετικά καλά, η ταχύτητα συγχρονισμού είναι χαμηλή. Στον Κορυδαλλό, με χειρότερη κυρίως από πλευρά ποιότητος γραμμή (παλιά εσωτερική καλωδίωση, άσχημη κατάσταση στο καφάο, πολλά errors κλπ.) και έχοντας παραπλήσια κατά τα άλλα στατιστικά, έπιανα 11-13 kbps. Τώρα πιάνω μετά βίας 6,5 kbps με σταθερότατη κατά τα άλλα γραμμή.
Σε διαδοχικές τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχα μου είπαν:

1η φορά: "Μην ανησυχείτε, γίνονται μετρήσεις και γιαυτό είναι χαμηλά!"
2η φορά: "Βγάλτε φίλτρα, τηλέφωνα, δείτε τα καλώδια (ντιβάνια, καναπέδες, ανάκλιντρα :p) - Τους είπα ότι τα έχω κάνει και δει τα πάντα και ότι η εσωτερική καλωδίωση είναι μια χαρά και έχω μια από τα ίδια :(
3η φορά: "Το SNR είναι χαμηλό γιαυτό και είναι χαμηλή η ταχύτητα" (???) - "Μήπως μου τα λέτε ανάποδα;" - "Όχι, δεν ξέρεις εσύ" :evil:
4η φορά: "Δεν πάει άλλο η γραμμή. Ακόμα και αίτηση να κάνουμε θα απορριφθεί" :nono:

Να αναφέρω επίσης ότι η απόσταση που δίνει το ΕΕΤΤ είναι < 1600 (στο προηγούμενο σπίτι ήταν < 2400) που κάνει την τιμή του attenuation λίγο περίεργη αλλά ίσως και να είναι έτσι...
Εκεί τα παράτησα. Μήπως είμαι λάθος;
Σκέφτομαι να αλλάξω για ΟΤΕ ή Forthnet (τι προτείνετε)
Στατιστικά και DMT παρακάτω:

Uptime: 0 days, 1:22:57

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 807 / 6,244

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.0 / 19.0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16.0 / 34.5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9.0 / 9.5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 21 / 2,530

CRC Errors (Up/Down): 21 / 16

HEC Errors (Up/Down): 8,309 / 13

Ευχαριστώ

panoc
16-08-10, 20:25
αν και δε φαινεται το snr στο γραφημα,αν κρινω απο τα bits το πιο πιθανο ειναι να εχεις crosstalk σε ολο το φασμα.

ninik
16-08-10, 20:30
Γνωρίζω ότι προηγουμένως υπήρχε σύνδεση ON στο σπίτι...
Μπορεί να παρεμβάλεται ακόμα;

........Auto merged post: ninik πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

SNR: 9,5

@ ADSLgr.com All rights reserved.