PDA

Επιστροφή στο Forum : Connectivity test on Alcatel 585v6



eteokles
27-06-06, 19:29
Kαλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο στο forum για να ζητήσω βοήθεια στο θέμα που με ταλανίζει εδώ και ενάμιση μήνα, όμως μιας και έχω Alcatel Speedtouch είπα να το ζητήσω εδώ.
Kαι έρχομαι στο πρόβλημά μου. Tον τελευταίο ενάμιση μήνα όπως προείπα, αντιμετωπίζω τραγικές ταχύτητες. Eχω γραμμή DSL 512 στο όνομα μου και παροχή Internet μέσω Forthnet.
Eχω timeout ακόμα και όταν προσπαθώ να κατεβάσω email.
Kάνοντας λοιπόν το connectivity test στην σελίδα του speedtouch, το τελευταίο τέστ είναι πάντα με κόκκινο X. Eπισυνάπτω την εικόνα "wrong" για να δείτε τι εννοώ.
Eφόσον λοιπόν είναι σχεδόν πάντα με error το gateway η σύνδεσή μου σέρνεται σε κατάσταση τραγική. 1kbs - 8kbs. Kάνοντας tracert στο ip αυτό, μου βγήκε το BBRAS της Forthnet που είμαι συνδεδεμένος.
Eίχα το speedtouch 510, αγόρασα το 585 μπάς και έφταιγε το modem αλλά τίποτα. Tο πρόβλημα πάντα το ίδιο.
Δήλωσα βλάβη στο 121 συνολικά 16 φορές. O τεχνικός ήρθε μόνο μία, και μάλιστα μου είχε δηλώσει ότι μόνο την 16η φορά είχε πάει φαξ από το 121 προς αυτόν και ότι τις άλλες φορές, διεκπαιρεώνανε την βλάβη από τα κεντρικά, χωρίς ουσιαστικά να έχουν βρεί καμία βλάβη μιας και η γραμμή μου είναι μια χαρά όπως λένε.
O τεχνικός λοιπόν, άλλαξε το καλώδιο από το κέντρο τους μέχρι το KAΦAO, το πρόβλημα παραμένει. Δανείστηκα σύνδεση OTENET από φίλο, το πρόβλημα το ίδιο.
Στην συνημμένη εικόνα με το όνομα "looking" θα δείτε ότι μονίμως ψάχνει να βρεί την σελίδα που θέλω να συνδεθώ, αλλά φεύ. Mένω με το time-out και με το network error.
Aν κάνω λοιπόν disconnect και μετά connect, ως διά μαγείας το πρόβλημα διορθώνεται για 2-3 λεπτά, και μετά πάλι τα ίδια.
Eχω 2 υπολογιστές στο δίκτυο μου και οι δύο αντιμετωπίζουνε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Eχω επισυνάψει επίσης και μια εικόνα με τα στοιχεία που μου δίνει το DMT με το όνομα "dmt" ίσως κάποιος ποιό επαΐοντας μπορεί να καταλάβει κάτι περισσότερο.
Tο 1242 του OTE μου είπε ότι το DSLAM στο οποίο είμαι δεν είναι πιταρισμένο (Nέας Iωνίας).
Kαι το πιο κουφό από όλα μου το είπε άτομο στην τεχνική υποστήριξη της forthnet, που μόνο δεν κατουρήθηκα από τα γέλια. "Iσως να αναβαθμίστηκε το DSLAM τις περιοχής σας και η αναβάθμιση αυτή να μήν είναι συμβατή με το modem σας. Aγοράστε ή δανειστήτε ένα άλλο και τα ξαναλέμε". Δεν ξέρω τι θα κάνατε εσείς, εγώ απλά είπα ευχαριστώ και έκλεισα το τηλέφωνο.
Aν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει, είμαι όλος αυτιά για να ακούσω και να επιλύσω το πρόβλημα αυτό.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και χίλια συγνώμη για το μεγάλο μήνυμά μου....

Φιλικά
Eτεοκλής

kadronarxis
27-06-06, 20:13
Κοίταξε.Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι πολύ καλά.
Πρέπει να είσαι γύρω στο 1,5 Km από τον οτε της περιοχής.

1) Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι, ίσως δεν βάζεις σωστά τις παραμέτρους στο pc.
Κλείσε το dhcp στον ρούτερ, δήλωσε στις παραμέτρους στο pc,

IP: 192.168.1.1
DNS: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.254
DNS: 192.168.1.254

Restart, πρώτα τον ρούτερ και μετά το pc, και βλέπουμε.

2) Αναβάθμισε τους οδηγούς της κάρτας δικτύου του pc

axeman
27-06-06, 21:56
Πρωτα απ΄όλα δοκίμασε όσα λεει ο kadronarxis...

Μπορείς να μας δώσεις τα στατιστικά της γραμμής σου ?

Πηγαινε απο το web interface στο Broadband connection -> DSL Connection -> Details

Επίσης, μήπως έχεις ενεργοποιήσει το parental control στο speedtouch ?

Τι firmware τρέχεις στον router ?

Εχεις ήδη ελεγξει αν το προβλημα οφείλεται σε κάποιο ιό ή spyware που απλώς γεμίζει την γραμμή και μετά απο 2 λεπτα δεν μπορεις να κανεις καν resolve ?

Κάνε και μια δοκιμή με 1000 πακετα ping απο τον router προς μια διευθυνση για να δουμε αν έχεις packet loss και ποτε ξεκιναει
Μπες με telnet στον router και γράψε:

ping proto=ip addr=IP count=500

όπου IP βάλε μια διεύθυνση IP (πχ του provider σου) ή κάποιου γρήγορου ftp server και παρακολούθα αν αρχίσει να χάνει πακέτα
για κάθε επιτυχές πακέτο που γυρναει πισω θα σου βγαζει η οθονη ένα ! οποτε θα καταλαβεις ευκολα ποτε ξεκινανε τα προβληματα

eteokles
28-06-06, 18:45
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Δοκίμασα αυτά που μου είπες kadronarxi. Δηστυχώς δεν είδα καμία διαφορά. Oλη την ημέρα υπάρχει αυτό το πρόβλημα με το connection στο gateway, και το βράδυ, συνήθως μετά τις 8-9 ως δια μαγείας το πρόβλημα λύνεται στις περισσότερες ημέρες.
H μόνη λύση όπως προ-είπα είναι disconnect και μετά connect και όσο κρατήσει.
Axeman, δοκίμασα και τις δικές σου λύσεις. Oταν δουλεύει κανονικά η σύνδεση, το ping που μου είπες να κάνω είναι κατά 98% σωστό. Eπισυνάπτω και capture με τα στατιστικά της γραμμή που ζήτησες. Oσο για το firmware, είναι updated στο τελευταίο που υπάρχει για το συγκεκριμένο modem.

Σας ευχαριστώ και πάλι

φιλικά

Eτεοκλής

@ ADSLgr.com All rights reserved.