PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα απο Vodafone σε Forthnet



sportguy
18-08-10, 23:20
καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να ρωτησω για την forthnet μερικες ερωτησεις.. αυτη την στιγμη εχω vodafone και ΗΟL σταθερο και ιντερνετ αντιστοιχα. Θελω να παω στην φορθνετ και τα δυο. Θα μπορουσατε να μου δωσετε καποια συμβουλη παρατηρηση η οποια δηποτε πληροφορια που θα μπορουσε να με βοηθησει σε οτιδηποτε?

deniSun
19-08-10, 12:59
Απλά κάνεις την αίτηση στην forthnet στο πακέτο που θέλεις και αναλαμβάνουν την μεταφορά αυτοί.

silegav
19-08-10, 15:20
Ξέρω ότι μέχρι τέλος του μήνα παίζουν κάποιες προσφορές και συνδυαστικά πακέτα με nova και τηλεφωνία. Αν θες να πας σε forthnet, κάνε τον κόπο να δεις και αυτά μήπως σε συμφέρει κάποιο.

Για τα διαδικαστικά νομίζω πως ότι σου είπε ο denisun είναι αρκετό.

sportguy
19-08-10, 15:30
τα εκανα ολα αυτα που μου ειπατε τωρα ψαχνω τον αριθμο βρογχου απο την HOL μου ειπαν στην εξηπηρετηση οτι θα με παρουν τηλ να μου το δωσουν αλλα τζιφος.. μπορω να το βρω καπως διαφορετικα?

lehrer
19-08-10, 15:36
τα εκανα ολα αυτα που μου ειπατε τωρα ψαχνω τον αριθμο βρογχου απο την HOL μου ειπαν στην εξηπηρετηση οτι θα με παρουν τηλ να μου το δωσουν αλλα τζιφος.. μπορω να το βρω καπως διαφορετικα?

Ο αριθμος του βροχου υπαρχει στον λογαριασμο που σου στελνει η HOL.

junior21
19-08-10, 21:33
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=357903)...

sportguy
22-08-10, 00:01
τελος καλα ολα καλα.. ακομα μια απορια πανω στο θεμα.. στην vodafone/HOL μου λενε οτι πρεπει να τους στειλω me fax οτι θελω να φυγω απο τις υπηρεσιες τους. Στην φορθνετ μου λενε οτι τπτ τετοιο δεν χρειαζεται και αμα το κανω θα πρεπει να πληρωσω στην φορθνετ την ενεργοποιηση. Ακουσα αυτους στην φορθνετ εκανα σωστα? Μην μου ερχονται διπλη λογαριασμοι και απο τις δυο εταιριες...

deniSun
22-08-10, 08:51
Τα αναλαμβάνει όλα ο πάροχος που πας.
Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ τίποτε από θέμα διακοπής σύνδεσης κλπ

sportguy
23-08-10, 15:25
ρωταω γιατι συνεχιζουν να με παιρνουν απο την HOL οτι δηθεν πρεπει να τους στειλω φαξ στο οποιο θα λεει οτι θελω να διακοπη η γραμμη και κατι τετοια ακυρα. Οτι και καλα εινια ειδικη περιπτωση επειδη εχω ασυρματο σταθερο απο vodafone (παλιο προγραμμα που εδινε η vodafone). Δεν ισχυουν ολα αυτα ετσι?

deniSun
23-08-10, 16:08
Αυτό με το τηλ. και συνδυασμούς με vodafone δεν ξέρω.
Σε αυτή την περίπτωση ίσως και να έχουν δίκαιο.
Εγώ προσωπικά θα έκανα μόνο την αίτηση στον πάροχο που θέλω και αν την γύριζαν πίσω θα έκανα μόνος την διακοπή της σύνδεσης κλπ

FSHOPAXD
23-08-10, 18:53
Κανονικά πας στον νέο πάροχο σου με εναν λογαριασμό και τον αριθμό βρόχου και σε μεταφέρει - διακόπτει τις παλιότερες υπηρεσίες. Παρόλα αυτά όμως υπάρχουν συμβόλαια ή φορητότητες που ενδεχόμενα έχουνε δεσμεύσεις και δεν σταματάνε ακομη και σε μεταφορά σε άλλο πάροχο.
Εαν π.χ. εχω συμφωνήσει να πληρώνω στον ΟΤΕ κάθε μηνα 10€ για τον Χρυσό Οδηγό δεν σταματάει να με χρεώνει επειδή πήγα στην Forthnet. Επίσης υπάρχουν πακέτα τηλεφωνίας όπως π.χ. Cosmoline που επειδή δεν είναι LLU με πάγια μηνιαία χρεώση συνεχίζουν και αποστέλλουν λογαριασμούς.
Καλό ειναι καταρχήν να ξεκαθαρίσεις τι δεσμεύσεις έχεις αναλάβει στον προηγούμενο πάροχο, εαν το σταθερό σου τηλέφωνο σου ειναι πάνω σε κινητή τηλεφωνία θα πρέπει να γίνει φορητότητα από τον νέο πάροχο (και να ξεκαθαριστεί στην αίτηση που θα κάνεις) επιπλέον ο βρόγχος πρέπει να μεταφερθεί. Προσοχή επίσης εαν στείλεις φαξ για διακοπή να μην χάσεις τον αριθμό σου.
Αυτό που σου είπανε από Forthnet είναι ότι εαν ειναι ανενεργός (δεν υπάρχει δηλαδή ενεργό καλώδιο) βρόχος τότε πληρώνεις τέλος ενεργοποίησης διαφορετικά είναι δωρεάν.

sportguy
24-08-10, 00:43
οποτε με αυτα που μου λες στο τελος δηλαδη καλα εχω κανει γιατι αμα καταργησω τον βρογχο (αυτο μου ζητανε βασικα) θα χασω αριθμο και θα χασω και το βρογχο οποτε θα πληρωσω τελος ενεργοποιησης.. Αλλο και αυτο που λες οτι μερικες υπηρεσιες χρεωνονται παραπανω εγω δεν εχω τιποτα παραπανω απο απλο adsl ιντερνετ και τηλεφωνο.. το μονο που μενει να δω ειναι οταν γινει η αλλαγη τι θα γινει με τους λογαριασμους.. προς το παρων δεν κανω τιποτα και νομιζω ειανι και το σωστο μετα απο αυτα που διαβαζω.

Δηλαδα αμα δεν μου γυρισουν την συνδεση και γινει η μετατροπη σε φορθνετ παρχει περιπτωση να παιρνω ακομα τους λογαριασμους του αλλου παροχου.. μου φαινεται υπερβολικο..

valen_gr
24-08-10, 00:50
στην συγκεκριμενη περιπτωση, ουδεμια σχεση ο βροχος με τον αριθμο. ουτως η αλλως τηλεφωνο εχει μεσω vodafone & καρτας sim.

deniSun
24-08-10, 11:03
οποτε με αυτα που μου λες στο τελος δηλαδη καλα εχω κανει γιατι αμα καταργησω τον βρογχο (αυτο μου ζητανε βασικα) θα χασω αριθμο και θα χασω και το βρογχο οποτε θα πληρωσω τελος ενεργοποιησης.. Αλλο και αυτο που λες οτι μερικες υπηρεσιες χρεωνονται παραπανω εγω δεν εχω τιποτα παραπανω απο απλο adsl ιντερνετ και τηλεφωνο.. το μονο που μενει να δω ειναι οταν γινει η αλλαγη τι θα γινει με τους λογαριασμους.. προς το παρων δεν κανω τιποτα και νομιζω ειανι και το σωστο μετα απο αυτα που διαβαζω.

Δηλαδα αμα δεν μου γυρισουν την συνδεση και γινει η μετατροπη σε φορθνετ παρχει περιπτωση να παιρνω ακομα τους λογαριασμους του αλλου παροχου.. μου φαινεται υπερβολικο..

Ο αριθμός τηλ. ανήκει σε εσένα.
Δεν τον χάνεις με τίποτε αν δεν το θέλεις.

FSHOPAXD
24-08-10, 11:52
Ο αριθμός τηλ. ανήκει σε εσένα.
Δεν τον χάνεις με τίποτε αν δεν το θέλεις.

Εαν κάνει αιτηση διακοπής στον πάροχο του τον χάνει. Δεν είναι λιγες οι περιπτώσεις που συνδρομητές χάσανε τον αριθμό τους επειδή πήγανε και κάνανε διακοπή στον παλιό πάροχο...

deniSun
24-08-10, 11:57
Εαν κάνει αιτηση διακοπής στον πάροχο του τον χάνει. Δεν είναι λιγες οι περιπτώσεις που συνδρομητές χάσανε τον αριθμό τους επειδή πήγανε και κάνανε διακοπή στον παλιό πάροχο...

Τον έχασαν από άλλους λόγους.
Όχι λόγω της αίτησης διακοπής.

FSHOPAXD
24-08-10, 12:00
Τον έχασαν από άλλους λόγους.
Όχι λόγω της αίτησης διακοπής.

Οχι από την αίτηση διακοπής τον χάσανε , γιατι επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις ή νομίζεις ότι γνωρίζεις. Εχω μια λιστα με δεκάδες παραδείγματα μηπως θέλεις να στα στείλω με pm ?

deniSun
24-08-10, 12:07
Οχι από την αίτηση διακοπής τον χάσανε , γιατι επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις ή νομίζεις ότι γνωρίζεις. Εχω μια λιστα με δεκάδες παραδείγματα μηπως θέλεις να στα στείλω με pm ?

:blink::shock:

sportguy
24-08-10, 16:33
ωραια τελος παντως.. ενταξει για το σταθερο.. το ιντερνετ ομως ανα κανω διακοπη συνδεσης θα χασω τον βρογχο και θα πρεπει να πληρωσω τελος ενεργοποιησης? αρα δεν το κανω..

FSHOPAXD
25-08-10, 12:27
Δες πρώτα πως θα εξελιχθεί η πορεία της αίτησης που υπέβαλες και κάνε μια ερώτηση στις 15 ημέρες από την ημερομηνία υποβολής εαν δεν σου έχει έρθει κάποιο μηνυμα σχετικό με εξέλιξή της. Μετά κάνε μια ερώτηση σε τι κάτάσταση βρίσκεται σε κάποιο κατάστημα forthnet ή στο 13831 ή στο www.forthnet.gr/adslstatus
Μετά την ενεργοποίησή σου και εαν όλα έχουν πάει καλά, κάνε μια ενέργεια ελένχου στους προηγούμενους παρόχους σου για τυχόν χρεώσεις και εαν θα σου βγάλουν εκκαθαριστικό λογαριασμό.

sportguy
16-09-10, 12:41
λοιπον! η αλλαγη εγινε.. εχω πλεον φορθνετ στο σπιτι. το σταθερο ασυρματο της vodafone επρεπε να το ακυρωσω γιατι δουλευε κανονικα ακομα και μετα την ενεργοποιηση της φορθνετ. Τωρα οσο αφορα την HOL δεν ξερω τι παιζει... Ιντερνετ απο αυτους πλεον δεν εχω γιατι δεν δουλευει τιποτα με το εξοπλισμο. Της φορθνετ ολα κομπλε δουλευει.. Ομως πηρα τηλεφωνο την hol και μου ειπανε οτι η συνδεση ειναι ακομα ενεργη και για να διακοπη πρεπει να στειλω ενα φαξ να πω οτι θελω διακοπη.. Αυτο ισχυει? Δεν διακοπτεται μονο του απο την αλλαγη. Και σε καθε περιπτωση που στειλω το φαξ δεν πιστευω να χαλασει η συνδεση που εχω με την φορθνετ?

valen_gr
16-09-10, 15:18
Ηρθε τεχνικος της φορθνετ να σου συνδεσει την γραμμη ?
Αν ναι, η φορθνετ περασε νεο βροχο. Οποτε σε αυτην την περιπτωση εχει μεινει ενεργος αυτος της HOL, και θα πρεπει κανονικα να στειλεις αιτημα διακοπης.

sportguy
16-09-10, 15:32
οχι δεν ηρθε τεχνικος, μονος μου τα εκανα ολα. σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

valen_gr
16-09-10, 15:49
οταν λες μονος σου? Βασικα, ηρθε τεχνικος ΟΤΕ να παραδωσει νεα γραμμη, την οποια μικτονομησες μονος σου η οχι?
Γιατι ετσι καταλαβαινουμε εαν περασε η φορθνετ νεο βροχο η οχι... εαν οχι, τοτε εισαι ΟΚ.

sportguy
16-09-10, 20:30
οχι δεν περασε καινουργιο βρονχο πηρα απο hol και το πηρε αυτη.. στη χολ μου ειπανε ομως οτι πρεπει να κανω ακυρωση γιατι θα συνεχισουν να μου στελνουν λογαριασμους.. ετσι μου ειπανε..

FSHOPAXD
17-09-10, 18:03
Αφου ο βρόχος σου ήταν ενεργός (HOL) , μεταφέρθηκες στον νέο παροχό σου Forthnet . Το τι βλέπει ο παλιός ... κανονικά θα πρέπει να ενημερωθεί από το σύστημα αλληλοενημέρωσης που έχουν οι πάροχοι. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι αυτό για διάφορους λόγους δεν λειτουργεί σωστά. Αφού λοιπόν έχεις μεταφερθεί καλα θα κάνεις εαν έχεις αμφιβολίες να ενημερώσεις με ένα φαξ τον παλαιό πάροχο ότι πλέον δεν λειτουργείς και ότι θα πρέπει να εκδόσει εκκαθαριστικό λογαριασμό. Στην Forthnet δεν θα πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης γραμμής -είχες ενεργό βρόχο-.
Αυτό με το ασύρματο Vodafone με ανησύχησε , ελενξε εαν λειτουργεί το τηλέφωνό σου και ότι μπορείς να καλέσεις & να σε καλέσουνε σε διάφορα δίκτυα (κινητής,σταθερής) . Δηλαδή έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία φορητότητας ή υπάρχει πρόβλημα ? [Μου έχει τύχει και τέτοια περίπτωση κάποτε]

sportguy
17-09-10, 20:56
τωρα εχει ολοκληρωθει.. πηγα στη vodafone ζητησα ακυρωση γραμμης (αυτη ακομα υπηρχε).. και στην HOL μου ειπανε οτι εινια τυπικο και τους εστειλα φαξ... λογικα ειμαι κομπλε..

030366
18-09-10, 02:45
Οχι από την αίτηση διακοπής τον χάσανε , γιατι επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις ή νομίζεις ότι γνωρίζεις. Εχω μια λιστα με δεκάδες παραδείγματα μηπως θέλεις να στα στείλω με pm ?

Ο ΟΤΕ διατηρεί δεσμευμένο τον αριθμό της τηλεφωνικής σύνδεσης που καταργήθηκε (είτε σε άλλο Πάροχο είτε στον ΟΤΕ), για 6 μήνες. Οι πελάτες έχουν την δυνατότητα να ζητήσουν νέα τηλεφωνική σύνδεση με τον ίδιο αριθμό (εφόσον ανήκει στο φάσμα του ΟΤΕ), νωρίτερα των 6 μηνών, μόνο στην περίπτωση που ο πελάτης είναι το ίδιο πρόσωπο που είχε τον αριθμό πριν από την κατάργηση του. Οι αιτήσεις αυτές θα κατατίθενται αποκλειστικά στα Oteshop.

Και το link: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodnew_pstn_connection.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.