PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκνευριστικά αργή ταχύτητα και συχνές αποσυνδέσεις



tsaknis
19-08-10, 13:28
Γειά σας,

πριν απο ένα μήνα περίπου άλλαξα πάροχο και απο hol πήγα σε οτε.Μέχρι τότε το router κλείδωνε περίπου στα 14900 και η λέξη αποσύνδεση ήταν άγνωστη για εμένα.Απο την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα με τον οτε και το bautec παρατήρησα οτι κλείδωνε στα 13200(σιγά το πράγμα λέω και δν το πολυ έδωσα σημασία).Το επόμενο πράγμα που παρατήρησα όμως ήταν οτι κάθε 20-25 λεπτά έκανε και απο μία αποσύνδεση πράγμα που με ανάγκαζε να βγάζω και να ξανα βάζω την πρίζα του router.είμαι συνδεδεμένος με ασύρματο αλλα και με ethernet τα πράγματα ειναι τα ίδια.Δοκίμασα να συνδέσω το router στην γραμμή χωρις άλλα τηλέφωνα αλλα πάλι καμια αλλαγή..έχετε καμμία ίδεα του τι μπορεί να φταίει????

Άμα χρειάζονται στατιστικά γραμμής πειτε μου ποιά για να τα ανεβάσω!

Ευχαριστώ

valen_gr
19-08-10, 14:06
απο την στιγμη που το προβλημα παρουσιαστηκε την ωρα της αλλαγης hol->ote , σχεδον σιγουρα το προβλημα δεν ειναι απο την μερια σου. Το να χαλασε κατι / αλλαξε κατι μεσα στο σπιτι, την στιγμη της αλλαγης δεν ειναι ιδιαιτερα πιθανο. Εφοσον δοκιμασες μονο με το ρουτερ πανω στην γραμμη και ειναι το ιδιο, καλυτερα να δωσεις βλαβη για αποσυνδεσεις.
Και να μας δωσεις τα στατιστικα της γραμμης σου, πιθανοτατα να μην μπορεις να κανεις και κατι.

Αλλα για την ιστορια, δωσε τα στατιστικα της dsl συνδεσης (ταχυτητα, snr margins & attenuation)



.....
Επειδη μπορει ευκολα να φταιει και το ρουτερ του ΟΤΕ εαν εχει προβλημα, φανταζομαι δοκιμασες με αλλο πρωτα ε?

kosnik67
19-08-10, 14:16
Γειά σας,

πριν απο ένα μήνα περίπου άλλαξα πάροχο και απο hol πήγα σε οτε.Μέχρι τότε το router κλείδωνε περίπου στα 14900 και η λέξη αποσύνδεση ήταν άγνωστη για εμένα.Απο την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα με τον οτε και το bautec παρατήρησα οτι κλείδωνε στα 13200(σιγά το πράγμα λέω και δν το πολυ έδωσα σημασία).Το επόμενο πράγμα που παρατήρησα όμως ήταν οτι κάθε 20-25 λεπτά έκανε και απο μία αποσύνδεση πράγμα που με ανάγκαζε να βγάζω και να ξανα βάζω την πρίζα του router.είμαι συνδεδεμένος με ασύρματο αλλα και με ethernet τα πράγματα ειναι τα ίδια.Δοκίμασα να συνδέσω το router στην γραμμή χωρις άλλα τηλέφωνα αλλα πάλι καμια αλλαγή..έχετε καμμία ίδεα του τι μπορεί να φταίει????

Άμα χρειάζονται στατιστικά γραμμής πειτε μου ποιά για να τα ανεβάσω!

Ευχαριστώ

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να τεστάρεις την γραμμή με ένα αξιόπιστο router.(Γιατί ως γνωστόν το Baudtec ........:down:).

wesker
19-08-10, 16:58
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Τα ίδια ακριβώς προβλήματα είχα και εγώ με το Bauntec. Πήρα το NetgearDGN2000 και πλέον η λέξη αποσυγχρονησμός είναι άγνωστη για εμένα....

tsaknis
19-08-10, 18:17
Αλλα για την ιστορια, δωσε τα στατιστικα της dsl συνδεσης (ταχυτητα, snr margins & attenuation)

Τα στατιστικά μου
SNR Margin
:Downstream Upstream
8.2 9.3 db
Line Attenuation
:
32.2 18.7 db
Data Rate
:
13499 688 kbps


Επειδη μπορει ευκολα να φταιει και το ρουτερ του ΟΤΕ εαν εχει προβλημα, φανταζομαι δοκιμασες με αλλο πρωτα ε?
:oops::oops:Εεεεε...η αλήθεια είναι οτι έχω μόνο τα router του οτε και της hol το netfaster2 οπότε δν μπορεσα να δοκιμάσω με άλλο προς το παρον...μήπως έχετε κάποιο να προτίνετε να αγοράσω????

emeliss
19-08-10, 22:01
Μην αγοράσεις άλλο. Βγάλε τηλέφωνα, φίλτρα, ότι υπάρχει πάνω στην γραμμή και άσε μόνο του το ρούτερ. Κάνει πάλι αποσυνδέσεις;

tsaknis
19-08-10, 22:21
Ναι φίλε το δοκίμασα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο...επεισης αυτό που πρόσεξα γενικά ειναι οτι πριν κάνει αποσύνδεση το ιντερνετ κάνει σαν να έχει "μπουκώσει" και πάει πιο αργά και απο yugo σε ανηφόραπαίζει μήπως τίποτα με της ρυθμίσεις της γραμμής απο πλευρά οτε????

emeliss
19-08-10, 22:27
Δήλωσε βλάβη στο 121 για συχνές αποσυνδέσεις.

kosnik67
19-08-10, 23:01
Δήλωσε βλάβη στο 121 για συχνές αποσυνδέσεις.

Άμα πει αυτό στο 121 , προφανώς θα του ανεβάσουν το SNR Margin.Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Baudtec , πήρα το 585V7 κι από τότε ούτε μια αποσύνδεση.

Rebel Scum
20-08-10, 00:35
Γειά σας,

πριν απο ένα μήνα περίπου άλλαξα πάροχο και απο hol πήγα σε οτε.Μέχρι τότε το router κλείδωνε περίπου στα 14900 και η λέξη αποσύνδεση ήταν άγνωστη για εμένα.Απο την πρώτη στιγμή που συνδέθηκα με τον οτε και το bautec παρατήρησα οτι κλείδωνε στα 13200(σιγά το πράγμα λέω και δν το πολυ έδωσα σημασία).Το επόμενο πράγμα που παρατήρησα όμως ήταν οτι κάθε 20-25 λεπτά έκανε και απο μία αποσύνδεση πράγμα που με ανάγκαζε να βγάζω και να ξανα βάζω την πρίζα του router.είμαι συνδεδεμένος με ασύρματο αλλα και με ethernet τα πράγματα ειναι τα ίδια.Δοκίμασα να συνδέσω το router στην γραμμή χωρις άλλα τηλέφωνα αλλα πάλι καμια αλλαγή..έχετε καμμία ίδεα του τι μπορεί να φταίει????

Άμα χρειάζονται στατιστικά γραμμής πειτε μου ποιά για να τα ανεβάσω!

Ευχαριστώ

Όταν λες αποσύνδεση εννοείς ότι χάνει συγχρονισμό ή ενώ φαίνεται κανονικά συνδεδεμένο δεν έχεις πρόσβαση στο internet;

valen_gr
20-08-10, 00:36
.Δοκίμασα να συνδέσω το router στην γραμμή χωρις άλλα τηλέφωνα αλλα πάλι καμια αλλαγή..



Μην αγοράσεις άλλο. Βγάλε τηλέφωνα, φίλτρα, ότι υπάρχει πάνω στην γραμμή και άσε μόνο του το ρούτερ. Κάνει πάλι αποσυνδέσεις;

.... :p το εκανε ηδη στο πρωτο ποστ



ι έχω μόνο τα router του οτε και της hol το netfaster2
και το ρουτερ της hol μια χαρα κανει στην γραμμη. Απλα του περνας τους κωδικους του ΟΤΕ.
Αν με το ρουτερ αυτο εισαι οκ, απλα ξερεις οτι ειναι θεμα ρουτερ. Αν και με της hol εχεις τα ιδια, κανεις οτι σου ειπαμε ηδη. 121 και βλαβη για αποσυνδεσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.