PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Πωλήσεις



pfoul
28-06-06, 16:29
Είμαι ένας από τους παθόντες της Forthnet και μια και λήγει το πακέτο (384) είπα να φύγω και να πάω σε πιο αξιόπιστη εταιρεία. Όπερ και εγένετο και απεφάσισα λόγω τιμής και καλών σχολίων και αορίστου χρόνου (πραγματικού και όχι με κρυφές δεσμεύσεις) να πάω στην Tellas.
3 εβδομάδες πριν λήξει η παρούσα σύνδεση έστειλα την σχετική φόρμα μέσω Internet στην Tellas. Με πήραν μια φορά και μου είπαν όλα εντάξει, αλλά πρέπει να επιβεβαιωθεί η διακοπή με Forthnet πρώτα και μετά. Καλώς θα το φροντίσω είπα.
Μίλησα και δεύτερη φορά όλα εντάξει, έμαθα (έτσι νόμιζα) τις διαδικασίες, 8 ημέρες πριν λήξει η σύνδεση με Forthnet, αφού πρώτα και μέσω e-mail (3 φορές) και τηλεφωνικά δήλωσα ότι διακόπτω με Forthnet.
Σήμερα με πήραν από Tellas (δήλωσε ότι ήταν ο πρώτος που είχα μιλήσει) και μου είπε ότι δεν έχω διακόψει ακόμα από Forthnet και ότι δεν μπορεί να προωθήσει την αίτησή μου εάν πρώτα δεν επιβεβαιώσω την διακοπή - όχι με την Forthnet αλλά με ειδοποίηση από ΟΤΕ ή να τηλ. στο 134, γιατί η Forthnet δεν θα ξέρει.
Εξεπλάγην. Του είπα ότι η σύνδεση και άρα η γραμμή είναι της Forthnet και όχι του ΟΤΕ, ενώ επί πλέον το πώς θα γίνει η νέα σύνδεση με Tellas είναι κάτι που αφορά την Tellas και ΟΧΙ εμένα.

ΔΕΝ θέλω να ψάχνω εγώ για κάτι που από γραμμή Forthnet θα γίνει γραμμή Tellas, γιατί τότε τι νόημα είχε να κάνω την αίτηση πιο νωρίς και να μην περιμένω να γίνει η διακοπή; Για να εξασφαλίσω την προσφορά (όπως μου ειπώθηκε) ; Σιγά... Και επί τέλους ζητώ ποιότητα εξυπηρέτησης από Tellas, αλλοιώς πάω Vivodi ή αλλού (π.χ. στον ίδιο τον ΟΤΕ) εάν είναι να τρέχω εγώ. Τελικά επειδή επιμέναμε ο κάθε ένας στα δικά του, αποφάσισα να ακυρώσω την αίτηση για Tellas και να πάω κάπου αλλού.

Τι να πω; Εκτός από ΟΤΕ πού αλλού μπορώ να έχω την ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία;
Έχουμε πιο σοβαρά πράγματα να κάνουμε στην ζωή μας. Εκτός και εάν είμαι ο παράξενος του χωριού...

Φιλικά

sdikr
28-06-06, 18:45
τα καλά των πακέτων ;)

yiapap
28-06-06, 19:29
pfoul,
Δε θέλω να σε χαλάσω, αλλά κάτι μου λέει ότι:
1. Θα μείνεις χωρίς ADSL για απροσδιόριστο διάστημα
2. Και οι υπόλοιποι πάροχοι τα ίδια θα σου πούνε

Και όλα αυτά χωρίς να φταις σε απολύτως τίποτε!

pfoul
29-06-06, 16:43
Όπως έγραψα και αλλού, τελικά αποφάσισα ένεκα και του Σεπτεμβρίου να πάω για ALTEC JetPack 384. Είναι 40 Ευρώ για 3 μήνες (13 και κάτι ανά μήνα), χωρίς υποχρέωση να συνεχίσει κανείς παρά πέρα, αρκεί να δηλώσει διακοπή 2 μήνες πριν την λήξη.
Υποθέτοντας 3 μήνες φθηνού κόστους και το πολύ 3 μήνες μετά (προς 19,50 Ευρώ ανά μήνα) έχουμε
39,90 + 3*19,50 = 98,4 Ευρώ για 6 μήνες ή 16,4/μήνα.
Προς το παρόν το φθηνότερο της αγοράς και με εξυπηρέτηση από όσο διάβασα ικανοποιητική.

Ελπίζω βέβαια μετά τον Σεπτέμβριο να πέσουν οι τιμές, οπότε θα είναι ακόμα πιο καλή η αγορά.
Θα δούμε...

Φιλικά

pk33
04-07-06, 10:09
και σε λίγο καιρο η FORTHnet ή η TELLAS θα είναι πάλι φτηνότερες. Τελικά άμα το δείς σε διάρκεια ενός χρόνου, από τις συνεχείς αλλαγές provider μπορεί να μην κεριδίζεις ούτε ένα ευρώ, γιατί απλά οι τιμές πάντα πέφτουν και κάποια στιγμή θα ανανεώσεις στην χαμηλότερη τιμή, κάποια άλλη όχι αλλά στο τέλος αν μένεις στον ιδιο provider, και χειρίζεσαι έξυπνα τις ανανεώσεις, άντε να χάσεις μέχρι 5 ευρώ το χρόνο. Αξίζει την ταλεπωρία του να μένεις χωρίς ADSL για 1-2 μήνες το χρόνο (για τη μετάβαση από το έναν στον άλλον?)

pfoul
04-07-06, 15:55
Την Forthnet την "φτύνω" γιατί στην αρχή της χρονιάς επί 2 μήνες έκανε αναβαθμίσεις και όλα τα προβλήματα τα έριχνε στον ΟΤΕ. Να μην πούμε δε και για το VoIP που ακόμα το κοιτάνε...
Άλλον πρακτικό τρόπο για να τους τιμωρήσω δεν έχω.

Αντιθέτως η ALTEC διάβασα ότι το πολέμησε το πράγμα και κάτι έκανε. Το να τους πάρεις τηλ. για εξυπηρέτηση είναι χωρίς χρέωση. Οπότε αφού θα άλλαζα ISP, με ενδιέφερε το 24/7 παρά όγκος κατεβάσματος και η Tellas δεν μου συμπεριφέρθηκε όπως θα ήθελα, γιατί όχι ALTEC;

Φιλικά

sdikr
05-07-06, 02:12
Την Forthnet την "φτύνω" γιατί στην αρχή της χρονιάς επί 2 μήνες έκανε αναβαθμίσεις και όλα τα προβλήματα τα έριχνε στον ΟΤΕ. Να μην πούμε δε και για το VoIP που ακόμα το κοιτάνε...
Άλλον πρακτικό τρόπο για να τους τιμωρήσω δεν έχω.

Αντιθέτως η ALTEC διάβασα ότι το πολέμησε το πράγμα και κάτι έκανε. Το να τους πάρεις τηλ. για εξυπηρέτηση είναι χωρίς χρέωση. Οπότε αφού θα άλλαζα ISP, με ενδιέφερε το 24/7 παρά όγκος κατεβάσματος και η Tellas δεν μου συμπεριφέρθηκε όπως θα ήθελα, γιατί όχι ALTEC;

Φιλικά

Εγω σαν οτεγκαθεκτος!!

Θα σου πω προχώρα με altec, εγώ έχω γραμμη απο ΟΤΕ και πέρνω απλά συνδεση, μέχρι τώρα εχω πετύχει σχεδόν όλες τις προσφορές, το καλο που έχουν ειναι οτι μπορείς να αγοράσεις μια προσφορά να την προσθέσεις στην συνδρόμη και να ισχύει σαν προσφορά άσχετα αν έχει λύξει η προσφορά.

ακόμα πολύ σωστά το I-call, το οποιό αν και το χρεώνουν τουλάχιστον ειναι οι πρώτοι που προσπαθήσαν να κάνουν κάτι και δουλέυει.

Υποστήριξη κάλεσα πολύ λίγες φορες, την μια μου ειπάν οτι ναι έχουμε πρόβλημα (αντί να λένε ααα φταίει ο ΟΤΕ), την άλλη είχα ξεχάσει να κάνω ανανέωση και ήταν παρασκευή βράδι και έτσι χωρίς τίποτα κάναν άμεση επεκταση της συνδρομης.


Απο την αλλή είμαι πωλήτης τους, οπα, μισο, ειμαι και της Hol, forthnet, otenet, etc ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.