PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και youtube



Σελίδες : [1] 2

MitNik
21-08-10, 20:56
Γειας σας παιδια.Αντιμετωπιζω προβλημα με το youtube με γραμμη της tellas στα 24mbps.Αναρωτιεμαι εαν ευθυνεται η tellas για αυτο η οχι.Σε κανονικη αναλυση 360p και κανει buffering κατευθειαν.Με ote δεν ειχα κανενα προβλημα.

rip_noob
21-08-10, 21:57
Σήμερα έχω και εγώ πρόβλημα, συνήθως πάει αρκετά καλά το youtube.

psylos
21-08-10, 22:14
Δεν εχω παρατηρησει κατι παρομοιο στο youtube... Μολις τωρα ετυχε κ εβλεπα videο στο youtube στα 480p και φορτωνε κανονικα... Δεν ειχε ουτε ενα σπασιμο κλπ κλπ... Προφανως ουτε το απιστευτα βαρετο buffering... Το κανει γενικα σε ολα τα βιντεο που βαζεις να παιξουν? Εγω παντως νομιζω οτι δεν εχουν ολα τα βιντεο την ιδια ταχυτητα... Μαλλον πρεπει να πηγαινει με βαση τον αριθμο ανθρωπων που το εχουν δει...

panosg
21-08-10, 22:24
Φίλε μου κατά 99,9% έχει μπουκώσει ή έχει πρόβλημα το DSLAM της περιοχής σου και σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα μόνο στο youtube αλλά και σε downloads κλπ η πραγματική ταχύτητά σου μπορεί να έχει πέσει κάτω από το μισό!
Το είχα πάθει με την Forthnet και μου έλεγαν ψέμματα επί ένα μήνα ότι έχουν πρόβλημα σύνδεσης με το εξωτερικό κλπ...
Μετά το μήνα τους έστειλα αδιάβαστους μαζί με τη Nova και έβαλα connx

MitNik
22-08-10, 02:12
Το κανει σε ολα τα video.Απο ταχυτητα πεταω.1.6mb/s σε download.Το περιεργο ειναι οτι μονο στο youtube σερνεται.

iakoboss7
22-08-10, 02:19
http://broadband.mpi-sws.org/transparency/bttest-mlab.php

διαλεξε το utube και κανε το τεστ να δεις μηπως παιζει κατι (φυσικα εκεινη την στιγμη μην use το ιντερνετ) και καντο και μερικες αλλες ασχετες ωρες. εαν υπαρξουν μεγαλες διαφορες στα μεταξυ τους αποτελεσματα κατι κανει η tellas

MitNik
23-08-10, 21:29
Λοιπον εκανα το test για video flash και λεει οτι εχω traffic shaping απο τον provider.Οσο αφορα τα αλλα test ηταν μια χαρα.Μιλησα με tellas και μου εδωσαν 2 dns να καρφωσω αλλα και παλι τιποτα.θα το κοιταξουν μου ειπαν και θα με ενημερωσουν.

MitNik
25-08-10, 18:00
Τελικα ισχυριζονται οτι δεν φταινε αυτοι.Ειναι πολυ περιεργο παντως αυτο που συμβαινει....

iakoboss7
25-08-10, 21:50
θα το λενε επειδη λογικα ετσι ειναι η wind/tellas απο default και φυσικα δεν θα αλλαξουν την πολιτικη τους για κανενα...

hall2001
26-08-10, 13:26
Είχα ακριβώς το ιδιο πρόβλημα στην hol το ίδιο ακριβώς έχω και τώρα στην ON άρα τι φταίει;Μήπως ο οτε και κατεπέκταση ο βρόχος;crosstalk;Η προβληματική πόρτα στο dslam;Και μη μου πείτε για εσωτερική καλωδίωση router,pc,virus κλπ είναι όλα χιλιοελεγμένα απο εμένα και 2 φορές απο τεχνικούς.Είναι να μη σου κάτσει αμα σου κάτσει δεν βγάζεις άκρη ούτε τον αιώνα τον άπαντα.

MitNik
26-08-10, 14:06
Βεβαια να επισημανω οτι 5 ημερες πριν ενεργοποιηθει η γραμμη της tellas ειχα το ιδιο προβλημα και με otenet.Αρα φταιει ο ΟΤΕ.

dfourt
26-08-10, 23:28
Ναι φταίει ο ΟΤΕ...
Μου θυμίζει εκείνες τις φοβερές διαφημίσεις που είχε βγάλει ο ΟΤΕ πριν 2-3 χρόνια.
http://www.youtube.com/watch?v=XtnYj5OtjUw
http://www.youtube.com/watch?v=UEHtAHdk5d4&feature=related

Αφού σου συνέβαινε και πριν που είχες ΟΤΕnet και τώρα που έχεις Tellas που λογικά έχεις αλλάξει dslam πόρτες κτλ. ,γιατί να μην φταίει απλά το pc σου?

Μπορεί είναι απλά πρόβλημα του broswer ή του flash player.
Δοκίμασε με άλλο browser , άλλο υπολογιστή, νέα έκδοση flash player και αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα τότε δοκίμασε να μπεις από σύνδεση φίλου(αν έχεις laptop) να δεις αν τότε παίζει κανονικά.

Αν παίζει, τότε φταίει η σύνδεση σου (η Tellas βασικά) γιατί αν έφταιγε πχ η γραμμή σου, θα είχες πρόβλημα και στο downloading.
(Καλού κακού για πες μας σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις, τι SNR έχεις κτλ...)

Πάντως ο ΟΤΕ δεν φταίει όταν δεν φαίνεται να φταίει τίποτα άλλο.

MitNik
27-08-10, 00:01
To pc μου ειναι απο format και εχω βαλει win7.Φρεσκο λοιπον με ολα τα απαραιτητα.Με 4 browsers.Εχω και ενα αλλο pc με xp.Βαλαμε τριων φιλων τα pc στο σπιτι μου και κανει τα ιδια.Συγχρονιζω ποτε στα 14mbps ποτε στα 16mbps.SNR εχει 9.4db και line attenuation 35db.Κατεβαζω με 1.3mb/s η με 1.6mb/s.

dfourt
27-08-10, 00:57
Και στο κάνει όλες τις ώρες της ημέρας, και σε όλα τα video του youtube?

Περίεργο.Δοκίμασε από το command line των Windows να δώσεις ping www.youtube.com
Τι χρόνο σου βγάζει?
Εμένα γύρω στα 95ms.

Επίσης δοκίμασε αν έχουν το ίδιο πρόβλημα τα video στην Webtv του SKAI.

MitNik
27-08-10, 01:39
Στο ping του youtube δινει 81ms:hmm: περιεργο.Σε ολα τα video youtube,vimeo και οχι μονο... ολες τις ωρες.Web tv skai παιζει μια χαρα.

........Auto merged post: MitNik πρόσθεσε 6 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στα videos του skai κανει συνεχως buffer.Στο live ομως αψογα.

MitNik
27-08-10, 14:49
Τελικα σημερα παρατηρω οτι το web tv του skai και τα videos on demand κανουν buffer οπως στο youtube.Εαν δεν ειναι ο OTE τοτε τι αλλο μπορει να ειναι ;Μεχρι ελυσα ολες τις τηλ μπριζες και τις τσεκαρα οπου και ολες ειναι σωστες.

dfourt
27-08-10, 15:08
Κοίτα βασικά αν είναι ο ΟΤΕ=> είναι πρόβλημα της γραμμής, δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη γιατί και βλάβη να το δηλώσει η Tellas στον ΟΤΕ,ο ΟΤΕ θα απαντήσει ότι είναι οκ.
Και πράγματι αν δουν ότι συγχρονίζει στα 14 και έχει SNR9 κτλ θα υποθέσουν ότι είσαι οκ.

Αν ήταν αυτό όμως θα είχες πρόβλημα και σε άλλες realtime εφαρμογές, πχ σε κανά Counter strike κτλ. ή στο τηλέφωνο.(αν η tellas δίνει VOIP.)
Ή θα είχες συχνά disconnects και πολλά errors.

Κατά πάσα πιθανότητα, είτε η Tellas κάνει όντως traffic shaping, είτε είναι κάποιο παροδικό πρόβλημα της Tellas , το οποίο αργά η γρήγορα θα διορθωθεί.Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και άλλοι συνδρομητές Tellas.

MitNik
27-08-10, 16:50
Πιστευω οτι κανουν traffic shaping.Ακρη δεν βγαζω αλλα δεν εχω και τπτ να χασω με το να αλλαξω provider.
Ευχαριστω παιδια

MitNik
28-08-10, 23:00
Και οντως ετσι ειναι ανακαλυψα και αλλους συνδρομητες της tellas εδω στον Ωρωπο.Κανουν traffic shaping στα flash videos.Δευτερα θα απαιτησω να ερθει τεχνικος...εχει να πεσει γελιο και φυσικα καταγγελια.

iakoboss7
28-08-10, 23:12
υπαρχει τιποτα σχετικο που απαγορευει το traffic shaping?

MitNik
28-08-10, 23:53
Καταγγελια ειπα θα κανουμε δεν ειπα οτι ειναι παρανομο.

........Auto merged post: MitNik πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν και μεσα στο συμβολαιο που διαβασα δεν αναφερει πουθενα για traffic shaping οποτε ειναι παρανομο.Καταγγελια λοιπον στην ΕΕΤΤ.

iakoboss7
28-08-10, 23:54
μα γι'αυτο το λεω... εαν δεν ειναι παρανομο αυτο που κανει τοτε μπορει να το κανει ελευθερα.

εχεις ενα δικιο σε αυτο με το συμβολαιο μπορω να πω...

dfourt
29-08-10, 00:51
Σιγά που θα το ανέφεραν και στο συμβόλαιο...

Και μήνυση να τους κάνεις θα ισχυριστούν ότι αυτά τα κάνουν με σκοπό την παροχή καλύτερων υπηρεσιών στους πελάτες.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε άλλη εταιρία.
Μάλιστα αν δεν έχουν περάσει οι 14 μέρες από τότε που έβαλες Tellas μπορείς να κάνεις απλά υπαναχώρηση.

Αλήθεια, αν κάνουν traffic shaping στα video, στα torrents τι κάνουν?

MitNik
29-08-10, 11:57
Στα torrents δεν κανουν.Κατεβαζω με 1.3mb/s.

gtklocker
29-08-10, 12:15
Εγώ έχω πρόβλημα στο yt μόνο τις βραδινές ώρες.

sta8ista
29-08-10, 21:24
Αδερφια δεν ξέρω αν φταεί ο ΟΤΕ η η τελλας (εγώ τελλάς εχω), αλλά κι εμένα το youtube το περιμένω να το φορτώσει όλο το βίντεο για να το χαρώ.Γενικά πάντως πετυχημένες οι διαφημίσεις με τις καφετιέρες που δεν δουλεύανε κι εφταιγε ο ΟΤΕ.

MitNik
29-08-10, 21:51
Ναι οντως πετυχημενες ηταν:).Εγω λεω παντως να μαζευτουμε ολοι οσοι εχουμε tellas και να κανουμε μια καταγγελια ΕΕΤΤ.Ηδη τους εχω αποστειλει email.

sta8ista
01-09-10, 00:44
Εμένα μου έδειξε ένας φίλος μου κι έχω στείλει κι εγώ μειλ ήδη στην EETT. Nα κάνουμε και κίνημα...Κίνημα Ελευθέρων Youtubistών!Άρε τρελλάς μας έχεις πολιτικοποιήσει όλους...χαχαχαχα!

MitNik
01-09-10, 10:20
Αντε παιδια να μαζευτουμε πολλοι!!!

Neo_Daywalker
02-09-10, 18:27
Bah, και εγώ απέκτησα ξαφνικά το ίδιο πρόβλημα εδώ και κανα 2 μέρες τώρα...

MitNik
02-09-10, 20:23
Σε ποια περιοχη μενεις;

Neo_Daywalker
02-09-10, 23:04
Νεο Ηράκλειο Αττικής

MitNik
03-09-10, 10:53
Αυτο που κανει η wind ειναι πολυ σοβαρο.Καντε το εξης..στον firefox βαλτε το plugin οπου μπορεις να κατεβασεις videos απο youtube.Κατεβαστε ενα video και θα δειτε οτι η ταχυτητα δεν ξεπερναει τα 40kb/s.Σε φυσιολογικη γραμμη πιανει και 500kb/s.Παρατηρησα οτι δεν ειναι στα videos μονο αλλα και σε downloads αρχειων.Δηλαδη εαν κανετε ενα download απο ntua θα δειτε οτι πιανει ταχυτητες 80kb/s με 100kb/s ενω θα επρεπε να χτυπαει 800kb/s και πανω.Οπως λεω να μαζευτουμε ολοι για να γινει κατι αλλιως η ετσι θα μεινουμε η θα αλλαξουμε isp και ποιος ξερει τι αλλο θα δουμε.

Neo_Daywalker
03-09-10, 17:46
Κάτσε να τους πάρω ένα τηλέφωνο σήμερα, να δω τι θα μου πουν. Γιατι και στην δουλειά Wind έχουμε, αλλά οι συνδέσεις πάνε ρολόι.

Neo_Daywalker
03-09-10, 20:14
Λοιπόν τους πήρα δυο φορές στο τηλέφωνο σήμερα και κάναμε ενα σωρό (άσκοπες) αλλαγές στις ρυθμίσεις μου, χωρις αποτέλεσμα βέβαια. Έκανα απλά μια δηλωση βλάβης και περιμένω μέχρι αύριο να με πάρουν τηλέφωνο - όχι ότι ελπίζω και σε πολλά πράγματα δηλαδή.

MitNik
03-09-10, 20:50
Τοσες φορες που εχω κανει και ποτε δεν με εχουν παρει τηλ.Την πολιτικη αυτη δεν την εφαρμοζουν σε ολες τις περιοχες.Η πλακα ειναι οτι το συμβολαιο μου ειναι 12μηνο και δεν μπορω να αλλαξω isp.Θα πρεπει να πληρωσω 159euro!!!.

Panagioths
03-09-10, 20:50
Γιατί 159€;

Neo_Daywalker
03-09-10, 21:52
Εννοείται βέβαια ότι δεν μου είπαν ούτε κουβέντα περι Traffic shaping - μάλιστα φάνηκαν έκπληκτοι (να μην πω άσχετοι) όταν τους το ανέφερα. Όταν τους ρώτησα για το αν οι δήθεν τεχνικοί είναι του ΟΤΕ, μου είπαν ότι είναι τεχνικοί της ίδιας της Wind - και οτι το Νεο Ηράκλειο έχει το "προνόμιο" να ειναι μια απο τις περιοχές όπου δεν χρειάζεται να διαβιβάσουν στον OTE τα τεχνικά προβλήματα - τα λύνουν εκείνοι με δικούς τους τεχνικούς (να τους βράσω).

Μπορεί αύριο να δοκιμάσω/αγοράσω και ένα δεύτερο router, ΜΠΑΣ και είναι και αυτο μέρος του προβλήματος.

Panagioths
03-09-10, 21:56
Έχω την εντύπωση πως το oxygen είναι για τα πανηγύρια και πολλές φορές ευθύνεται για τα προβλήματα του δικτύου... Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος κάποιο modem της προκοπής;

Σε μια σύνδεση που έχω στον Άγιο Δημήτριο δεν υπάρχει θέμα με youtube. Σε μια άλλη στα Άνω Ιλίσσια φαίνεται να υπάρχει και μάλιστα μεγάλο...

Neo_Daywalker
03-09-10, 22:27
Έχω την εντύπωση πως το oxygen είναι για τα πανηγύρια και πολλές φορές ευθύνεται για τα προβλήματα του δικτύου... Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος κάποιο modem της προκοπής;

Σε μια σύνδεση που έχω στον Άγιο Δημήτριο δεν υπάρχει θέμα με youtube. Σε μια άλλη στα Άνω Ιλίσσια φαίνεται να υπάρχει και μάλιστα μεγάλο...

Εγώ έχω ένα Netgear DGN2000 το οποίο υποστηρίζει και ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση. Το έχω συμπαθήσει επειδή μπορείς να το ρυθμίσεις πολύ εύκολα (έχει μάλιστα και αναλυτική επεξήγηση στον browser του για το τι κάνει η κάθε λειτουργία). Διάβασα ωστόσο στο Web, ότι πολύς κόσμος είχε προβλήματα με δαυτο. Έχει βγει τώρα ένα καινούργιο μοντέλο, το DGN2200 και σκέφτομαι να το δοκιμάσω και αυτό.

Για αυτό που λες για διαφορετική απόδοση σε διαφορετικές περιοχές, έχεις απόλυτο δίκιο. Στην δουλειά μου στο κέντρο της Αθήνας στην Χαλκοκονδύλη, έχουμε Wind στην εταιρεία και πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ με όλη την έννοια της λέξεως (και να σκεφτείς ότι την μοιράζονται 10 υπολογιστές στο δίκτυο και μάλιστα στο κέντρο της Αθήνας, όπου τα DSLAM εκει πέρα θα πρεπει να είναι πήχτρα κανονικά).

MitNik
03-09-10, 23:54
Παιδια εδω η δουλεια φαινεται καθαρα οτι προκειται για limit bandwith.Εχω τσεκαρει καλωδιωσεις εχω αλλαξει 3 routers σε 3 διαφορετικα pcs και εχω 8 γειτονες που αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα ακριβως.Σας μιλαω εκ πειρας καθως ειμαι του επαγγελματος.Ειναι απλο αντι να αγορασουν bandwith εκατσαν και εκαναν καταμερισμο του ηδη υπαρχον bandwith με το να κοβουν downloads και video sites.Aρα γλιτωνουν χρημα.M@l@kes ηταν να κοψουν απο torrents?γιατι αυτο ειχε κανει ο ote παλαιοτερα και βεβαιως θα υπηρχε αμεση αντιδραση απο τους χρηστες.Ενω τωρα ολοι νομιζουν οτι φταιει το site απο οπου κατεβαζουν η το youtube και τα αναλαγα video sites.

Neo_Daywalker
04-09-10, 00:38
Παιδια εδω η δουλεια φαινεται καθαρα οτι προκειται για limit bandwith.Εχω τσεκαρει καλωδιωσεις εχω αλλαξει 3 routers σε 3 διαφορετικα pcs και εχω 8 γειτονες που αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα ακριβως.Σας μιλαω εκ πειρας καθως ειμαι του επαγγελματος.Ειναι απλο αντι να αγορασουν bandwith εκατσαν και εκαναν καταμερισμο του ηδη υπαρχον bandwith με το να κοβουν downloads και video sites.Aρα γλιτωνουν χρημα.M@l@kes ηταν να κοψουν απο torrents?γιατι αυτο ειχε κανει ο ote παλαιοτερα και βεβαιως θα υπηρχε αμεση αντιδραση απο τους χρηστες.Ενω τωρα ολοι νομιζουν οτι φταιει το site απο οπου κατεβαζουν η το youtube και τα αναλαγα video sites.

Κάτσε MitNik γιατι ανακάλυψα κατιτις άλλο. Και δεν έχει σχέση με Wind μάλλον.

Το δίκτυο που έχω στο σπίτι μου (καλώς η κακώς) είναι ενσύρματο. Επειδή το είχα στήσει έτσι απο τότε που έβαλα ADSL στο σπίτι πριν 5-6 χρόνια και με βόλευε στην δουλειά μου, δεν σκέφτηκα ποτέ να το αλλάξω σε Wireless. Τώρα όμως που άρχισαν να παρουσιάζονται τα διάφορα προβλήματα. σκέφτηκα σήμερα να δοκιμάσω να συνδεθω μέσω wireless (αφου το Netgear μου είναι πρωτίστως ένα wireless router). Συνδέω λοιπόν το Ipod Touch μέσω wireless και μπαίνω στο Youtube απο εκεί. Σφαίρα τα videakia. Συνδέω το PS3 που έχω στο σπίτι μέσω wireless και μπαίνω μέσω του browser του στο Youtube. Πάλι σφαίρα τα videakia. Μπαίνω στο www.speedtest.net και κάνω ένα speedtest (πάλι μέσω του PS3): 13.04Mbps στο κατέβασμα και 0.81Mbps στο ανέβασμα. Όνειρο.

Στο PC όμως (το οποίο είναι συνδεδεμένο καλωδιακά) η ίδια μίζερη ιστορία. Μπάινω στο Google, κάνω ένα search και ανακαλύπτω στα forums της Netgear ότι το router/modem μου, έχει προβληματικές ethernet ports, με πολύ κόσμο να παραπονιέται επι τούτου. Συγκεκριμένα, μια παρτίδα του εν λόγω modem (DGN 2000) είχε βγει σκάρτη απο το εργοστάσιο αλλά η εταιρεία δεν έκανε τίποτα για να τα αποσύρει απο την αγορά. Πολλοί έγραφαν ότι απλά "νεκρωναν" οι ethernet ports μια-μια όσο περνούσε ο καιρός και ότι αναγκάζονταν στο τέλος είτε να συνδεθούν μέσω wireless, είτε να αντικαταστήσουν το modem. Έπεσα σε ελλατωματικό κομμάτι? Δεν ξέρω. Πάντως για να μου παρουσιάζεται το πρόβλημα μονο καλωδιακά και όχι ασύρματα, έχω αρχίσει να καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα.

Αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση. Στην δουλειά, κοτζαμαν ενσύρματο δίκτυο και στηρίζεται για την σύνδεσή του στο Internet, στο αρχαίο Speedstream της Siemens, το οποίο το έδινε η Tellas με κάθε καινούργια σύνδεση πριν χρόνια. Και δουλεύει ρολόι μέχρι στιγμής. Αύριο θα πάρω μια ασύρματη κάρτα δικτύου για το PC, θα την βάλω και θα δούμε τι θα γίνει.

Οβίδιος
04-09-10, 00:51
Εγώ πάντως να πω την αλήθεια παιδιά δεν έχω κανένα παράπονο από την εταιρεία. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω rapidshare και ταυτόχρονα παίζει playlist Youtube. Πρόβλημα με buffering κανένα. Εδώ στην Αλέξανδρούπολή μιλώντας με συναδέρφους που έχουν Tellas είναι ευχαριστημένοι. Καθόλου αποσυνδέσεις, κλείδωμα στα 12 - 13 και κατέβασμα Rapidshare με 1,1 - 1,3 ΜΒ/s.

MitNik
04-09-10, 01:19
Οχι φιλε μου καμια σχεση..και με wifi τα ιδια κανει.Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εφαρμοζουν limit bandwith.Oπως ειπα αυτη την πολιτικη δεν την εφαρμοζουν σε ολες τις περιοχες..π.χ. για τον Ωρωπο οπως και για αλλες περιοχες.Ειναι μια τακτικη ωστε ο isp να γλιτωσει τα εξοδα αναβαθμισης.

........Auto merged post: MitNik πρόσθεσε 10 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδες καντε ενα testακι.Κατεβαστε απο εδω την εκδοση ubuntu http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download.Εγω την κατεβαζω με 50kb/s οτι ωρα και οποια μερα εχω προσπαθησει.Φιλος με forthnet το κατεβαζει με 800kb/s.Δοκιμαστε και πειτε μου.Και δεν ειναι το μονο!.Ολα τα downloads 20kb/s με 50kb/s.Θελεις drivers απο την epson,canon,ibm,progys τα ιδια ολα.

Neo_Daywalker
04-09-10, 01:21
Εγώ πάντως να πω την αλήθεια παιδιά δεν έχω κανένα παράπονο από την εταιρεία. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω rapidshare και ταυτόχρονα παίζει playlist Youtube. Πρόβλημα με buffering κανένα. Εδώ στην Αλέξανδρούπολή μιλώντας με συναδέρφους που έχουν Tellas είναι ευχαριστημένοι. Καθόλου αποσυνδέσεις, κλείδωμα στα 12 - 13 και κατέβασμα Rapidshare με 1,1 - 1,3 ΜΒ/s.

Φίλε μη νομίζεις - και εγώ έκανα τα παραπάνω που λες μια εβδομάδα πριν. Αλλα ξαφνικά... το χάος.

Τελοςπαντων θα την βρούμε την άκρη! :oneup:

MitNik
04-09-10, 15:47
Θα την βρουμε; :hmm:

Panagioths
04-09-10, 16:25
Οχι φιλε μου καμια σχεση..και με wifi τα ιδια κανει.Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εφαρμοζουν limit bandwith.Oπως ειπα αυτη την πολιτικη δεν την εφαρμοζουν σε ολες τις περιοχες..π.χ. για τον Ωρωπο οπως και για αλλες περιοχες.Ειναι μια τακτικη ωστε ο isp να γλιτωσει τα εξοδα αναβαθμισης.

........Auto merged post: MitNik πρόσθεσε 10 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδες καντε ενα testακι.Κατεβαστε απο εδω την εκδοση ubuntu http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download.Εγω την κατεβαζω με 50kb/s οτι ωρα και οποια μερα εχω προσπαθησει.Φιλος με forthnet το κατεβαζει με 800kb/s.Δοκιμαστε και πειτε μου.Και δεν ειναι το μονο!.Ολα τα downloads 20kb/s με 50kb/s.Θελεις drivers απο την epson,canon,ibm,progys τα ιδια ολα.
Το κατέβασα μέσω auth.gr από τον chrome (χωρίς download manager) και κατέβαινε με 1400kb/s κολλημένα...

Neo_Daywalker
04-09-10, 17:23
Θα την βρουμε; :hmm:

Εγώ πάντως φίλε MitNik και Panagioth, την βρήκα σήμερα.

Φαίνεται τελικά ότι αυτά που έλεγα περι βλάβη στις Ethernet θύρες του router, βγήκαν πέρα ως πέρα αληθινά. Αγόρασα σήμερα μια φτηνή ασύρματη κάρτα δικτύου για το PC και ένα wireless adapter για το Xbox 360, τα εγκατέστησα, συνδεθηκα και ω τι έκπληξη: Τα πάντα δουλεύουν κανονικά και όπως θα πρεπε. Τα videakia στο Youtube πάνε σφαιράτα, το online gaming και με το PC και με τις κονσόλες μου δουλεύει καλύτερα απο ποτέ, Ipod Touch, το PS3 και ένα μικρό netbook που έχω και αυτά δουλεύουν το streaming κανονικότατα. Οι ταχύτητές μου είναι εφάμιλλες με αυτές του Panagioth. Τηλεφώνησα και στην Wind και τους είπα να ακυρώσουν τον έλεγχο της βλάβης (μην τυχόν και μπλεκόντουσαν και μου έκαναν κάτι χειρότερο). Όλα ωραία και καλά λοιπόν. Το μόνο λούκι είναι, ότι πρέπει τώρα να αποσυνδέσω και να μαζέψω ένα σωρό ethernet καλώδια... τύφλα να χει ο Γόρδιος δεσμός του Μέγα Αλέξανδρου :lol:

Mitnik, θυμάσαι τις ταχύτητες 20-40KB κλπ που μας έλεγες πρίν? Ακριβώς τόσο έπιανα όταν ήμουν συνδεδεμένος ενσύρματα (όσο για streaming βέβαια ούτε κουβέντα). Σου προτείνω σοβαρά να γυρίσεις τα πάντα σε wireless στον εξοπλισμό σου - μην αφήσεις τίποτα καλωδιομένο, ώσπου να βεβαιωθείς ότι είναι πράγματι θέμα της Wind και όχι δικό σου. Στο λέω αυτό γιατί τα "συμπτώματα" που μου περιέγραφες πρίν, είναι ακριβώς ίδια με τα δικά μου όταν είχα το router συνδεδεμένο ενσύρματα στο δίκτυό μου! Και όταν ρωτούσες για router - μπες στο Πλαίσιο και δες το καινούργιο της NETGEAR, to DGN-2200. Δεν ξέρω αν έχουν διορθωσει το πρόβλημα με τις Ethernet θύρες σε αυτό, αλλά απο ασύρματες επιδόσεις πετάει - και έχει ένα απο τα πιο εύχρηστα user interface που έχω δει.

Άντε γερά! Πιστεύω ότι θα βρεις άκρη :oneup:

MitNik
04-09-10, 18:26
Χαιρομαι που ολα σου πανε ρολοι αλλα οπως ειπα τα ειχα γυρισει ολα σε wireless και τππ.Μια απο τα ιδια.Υπενθυμιζω οτι αλλοι 8 γειτονες εχουν ακριβως τα ιδια συμπτωματα!.

MitNik
09-09-10, 18:16
Εγινε αναρτηση της καταγγελιας μου απο το zougla.gr..κατι ειναι και αυτο.Το δε tromaktiko δεν κανει την δημοσιευση. http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170052&cid=42

@ ADSLgr.com All rights reserved.