PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x TV και... Interleaved?!



ChrisTopGR
23-08-10, 10:03
Καλησπέρα!

Θέλω την βοήθεια σας και την συμβουλή σας σε ένα θέμα που προέκυψε όταν γυρίσαμε την γραμμή μας σε Conn-x TV (μετά απο προτροπή υπαλλήλου του ΟΤΕ). Όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι ξέρετε το να βάλεις Conn-x TV στην γραμμή σου σημαίνει αυτόματα οτι θα γυρίσει η γραμμή απο FastPath σε Interleaved. Το κακό είναι οτι εγώ το έμαθα πολύ αργά... συγκεκριμένα όταν πλέον είχε γυρίσει η γραμμή και έψαχνα να βρώ τους λόγους για τους οποίους είχα συν 20-30ms σε ό,τι server κυκλοφορεί στο διαδίκτυο αλλά ακόμα και σε αυτούς που σήκωνα εγώ. :twisted:

Με 2-3 αναζητήσεις λοιπόν είδα οτι γύρισε η γραμμή σε Interleaved, μου γυρίσανε λίγο τα λαμπάκια και πήρα 3-4 τηλέφωνα στο κέντρο εξυπηρέτησης του ΟΤΕ με ύφος δουλεύω στην ΝΑΣΑ και έκανα αίτηση να αλλάξει η γραμμή μου ξανα σε Fastpath. Η απάντηση ήταν αρνητική αφού μου είπαν πως το TV δουλεύει εξ' ορισμού σε Interleaved.

So, η ερώτηση μου είναι. ΤΙ πρέπει να κάνω για να γυρίσει η γραμμή μου σε FastPath (απο ό,τι κατάλαβα υπάρχουν άτομα και εδω πέρα που έχουν TV και FastPath); Μήπως μπορώ να ισχυριστώ οτι ο υπάλληλος δεν μου είχε πει τίποτα για αλλαγή στην ανταπόκριση της ταχύτητας μπας και καταφέρω να μου το καταργήσουν τσαμπέ;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

nnn
23-08-10, 10:39
Έχεις δει εδώ fastpath+connx tv ??

ChrisTopGR
23-08-10, 10:44
Τι να σου πώ με κάτι ψαξίματα στο Google το έβγαλα σαν συμπέρασμα, μπορεί και να μην ισχύει. :)

nnn
23-08-10, 10:52
Δεν ισχύει in the best of my knowledge.

ChrisTopGR
23-08-10, 10:55
Μπεεε, με απογοητεύεις. :P

deniSun
23-08-10, 13:42
Το connxtv δίνεται μόνο με Interleave

pug_f_e
26-08-10, 20:34
πρακτικα αυτο το interleave ρε παιδια τι σημαινει??

αν βαλουμε connx tv θα εχουμε πιο αργο ιντερνετ?
ή ειναι κατι αλλο τελειως ασχετο?

deniSun
26-08-10, 21:41
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

pug_f_e
26-08-10, 21:53
ναι ωραια..
αλλα δε καταλαβα και πολλα.

Πρακτικα τι διαφορα θα δω αν παω απο το fast (που λογικα ειμαι τωρα) στο interleave λογω του connx tv ??
αυτο ρωταω..
τωρα αν τα bits kai τα Pings κλπ που διαβασα συγκρουονται ή κανουν οτι αλλο κανουν κλπ δε με νοιαζει:p
εγω πρακτικα θελω να μου πειτε τι χασιμο ή κερδος θα εχω

deniSun
26-08-10, 21:58
Σε πραγματικό fast έχεις Ping times < 10ms.
Σε interleave path έχεις ping times 20ms-30ms.
Σε on line παιχνίδια το interleave path δημιουργεί μεγάλες καθυστερήσεις που πρακτικά σημαίνει κολλήματα στο παιχνίδι.
Άρα χοντρικά αν θέλεις να παίζεις On line παιχνίδια ζητάς fast path.
Τα υπόλοιπα περί fast και Interleave τα λέει το άρθρο.
Σε όλα τα υπόλοιπα download, σερφάρισμα κλπ δεν θα δεις διαφορά μεταξύ fast/interleave.

pug_f_e
26-08-10, 22:00
α μαλιστα..
αρα προχωραω σε connx tv...
δε παιζω παιχνιδια on line

και να φανταστω αναφερεσαι σε καθυστερησεις σε βαρβατα και "τελευταια" παιχνιδια

iakoboss7
26-08-10, 22:03
σε ολα τα παιχνιδια το ιδιο ειναι οσον αφορα τα ping times

deniSun
26-08-10, 22:07
α μαλιστα..
αρα προχωραω σε connx tv...
δε παιζω παιχνιδια on line

και να φανταστω αναφερεσαι σε καθυστερησεις σε βαρβατα και "τελευταια" παιχνιδια

Σε παιχνίδια τύπου σκάκι, τάβλι κλπ φυσικά δεν θα δεις διαφορά.
Στα υπόλοιπα τύπου Lineage και πως αλλιώς τα λένε θα δεις τεράστια διαφορά.

pug_f_e
27-08-10, 13:50
ε ενταξει τοτε..
δεν ασχολουμαι με τετοια..
Ευτυχως τα χω κοψει εδω και καμια 10αρια χρονια..

τοτε καιγομουν με το counter strike
αλλα ευτυχως τελος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.