PDA

Επιστροφή στο Forum : H γραμμη μου



Pyravlos
24-08-10, 07:41
Γεια σας και απο εμενα. Χρειαζομαι και εγω καποια βοηθεια.. Πειτε μου τη γνωμη σας για τη γραμμη μου. Αν μπορει να βελτιωθει κατι απο το παροχεα και γενικοτερα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ το modem/router μου ειναι το wag200g και συγχρονιζει παντα εκει που βλεπετε. Ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω. Η γραμμη μου ειναι σταθεροτατη εδω και χρονια!

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 7994 kbps
Upstream Rate: 826 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db

akkiiss55
24-08-10, 11:14
Γεια σας και απο εμενα. Χρειαζομαι και εγω καποια βοηθεια.. Πειτε μου τη γνωμη σας για τη γραμμη μου. Αν μπορει να βελτιωθει κατι απο το παροχεα και γενικοτερα. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υ.Γ το modem/router μου ειναι το wag200g και συγχρονιζει παντα εκει που βλεπετε. Ουτε πιο πανω ουτε πιο κατω. Η γραμμη μου ειναι σταθεροτατη εδω και χρονια!

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 7994 kbps
Upstream Rate: 826 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db

θα μπορουσε να μειωθει το Downstream Margin: 12 db στα 10 και να συγχρονιζεις πιο ψηλα.αλλα η γνωμη μ ειναι να μν το κανεις.γενικα ο,τι εχεις απο τη στιγμη π σε καλυπτει κ δν παρουσιαζει προβλημα,καλο ειναι να μν το πειραζεις

Pyravlos
24-08-10, 11:36
θα μπορουσε να μειωθει το Downstream Margin: 12 db στα 10 και να συγχρονιζεις πιο ψηλα.αλλα η γνωμη μ ειναι να μν το κανεις.γενικα ο,τι εχεις απο τη στιγμη π σε καλυπτει κ δν παρουσιαζει προβλημα,καλο ειναι να μν το πειραζεις

πως μπορω να το κανω αυτο? Πιστευω οτι θε επρεπε να συγχρονιζω πολυ πιο ψηλα γιατι ειμαι διπλα απο το κομβο. Τι λυσεις εχω?

akkiiss55
24-08-10, 12:40
πως μπορω να το κανω αυτο? Πιστευω οτι θε επρεπε να συγχρονιζω πολυ πιο ψηλα γιατι ειμαι διπλα απο το κομβο. Τι λυσεις εχω?

κοιταξε...ο θορυβος της γραμμης σ δειχνει οτι πιο ψηλα με διαφορα δε μπορεις να συγχρονιζεις.αν απο τα 12 πας στα 10 δε θα εχεις τρελη διαφορα.να εχεις κανα 2ΜΒ?οχι παραπανω.απο αυτο κυριως εξαρταται κ η ταχυτητα σ.το αν εισαι διπλα στν κομβο δε λεει επισης κατι.μπορει το καλωδιο σ απο τν κομβο για να ερθει σε σενα να κανει 3 φορες το γυρω τ τετραγωνου.
επαναλαλμβανω ομως οτι το μονο π σ ανεβαζει τν ταχυτητα ειναι η μειωση του Download Margin.αυτο το ζητας καλωντας απο το τλφ σ στο 1212/2/2 και τς λες τα χαρακτηριστικα τ router σ και εκεινοι θα το αναφερουν στο δικτυο,αλλα οπως σ ειπα δν αξιζει τν κοπο.
αν στο μελλον αρχισουν disconnections ή αποσυγχρονισμοι λογω αυτου τοτε τα 7999 π εχεις τωρα θα μοιαζουν μακρινη αναμνηση.τοτε θα σ κατεβασουν τν ταχυτητα κατω απο αυτη π εχεις τωρα κ η απορια σ(δικαιολογημενα) θα ειναι "ΜΑ γιατι τωρα εχω χαμηλοτερη ταχυτητα απο πριν?"
η απαντηση π θα παιρνεις θα ειναι οτι τοσο ειδαμε οτι αντεχει η γραμμη σας και τοσο σας δωσαμε.
Συμπερασμα:εγω στη θεση σ δε θα εκανα τπτ.αν δουλευει οπως ειναι κ κανεις τη δουλεια σ καλα , μην το πειραξεις!!!

Pyravlos
24-08-10, 23:20
επειδη το σπιτι που μενω εχει παλιες καλωδιωσεις και το καλωδιο το γραμμης ερχεται κατευθειαν απο το κουτακι ( αυτα τα κουτακια που πας και βαζεις τα καλωδια τα σφιγκεις με κατσαβιδι και τα γεφυρωνεις ) ειχα κανει μια πατεντα. Επειδη δεν εφτανε το καλωδιο στο σπλιτερ το ειχα κοψει και το εχω συνδεσει αλλο 1 με μονωτικη. αυτο εχει γινει εδω και χρονια... Αυριο λεω να ασχοληθω, να παω να αγορασω καλωδιο και να το φτιαξω. Υπαρχει περιπτωση για καπια βελτιωση??
Eπισης υπαρχουν τυποι καλωδιων?Kαποιο που θα μου αποφερει κατι σε σχεση με ενα απλο? Τα στρογγυλα καλωδια ειναι καλυτερα απο τα πλακε ποιοτικα?

Eυχαριστω

Pyravlos
29-08-10, 12:26
Νεα---> Τελικα εφτιαξα τις καλωδιωσεις μου και δεν ειδα καμια διαφορα στα στατιστικα της γραμμης μου. (ds margin)

To επομενο βημα ηταν να παρω τη τελλας στο 1212.Τους ειπα οτι συγχρονιζω χαμηλα.. με ρωτησαν dsmargin kai line aten. και μου ειπαν θα το κοιταξουν.Μετα απο 5 λεπτα ιδου το αποτελεσμα

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9994 kbps
Upstream Rate: 919 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 5 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 9.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

αποτι ειδα το ds margin δεν επεσε.Ισως σε μερικες μερες τους παρω τηλ να με ανεβασουν και αλλο.

ολα λειτουργουν ρολοι

blkik
29-08-10, 13:54
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα ρίξε μια ματιά
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=421505

Pyravlos
29-08-10, 23:48
2ρο τηλεφωνακι μεσα στην ημερα να τους πω να με ανεβασουν ακομα πιο ψηλα.

ιδου.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13359 kbps
Upstream Rate: 934 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


αποτι καταλαβαινω ειμαι οριακα. αποσυνδεσεις εως τωρα 0!!

** αυτη την εβδομαδα θα αλλαξω παροχο.. εληξε το συμβολαιο μου. Λεω για hol η on.
Γνωμες καλοδεχουμενες ( σκοπος γραμμης--> απειρα downloads + wow)

antonis556
30-08-10, 00:13
2ρο τηλεφωνακι μεσα στην ημερα να τους πω να με ανεβασουν ακομα πιο ψηλα.

ιδου.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13359 kbps
Upstream Rate: 934 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


αποτι καταλαβαινω ειμαι οριακα. αποσυνδεσεις εως τωρα 0!!

** αυτη την εβδομαδα θα αλλαξω παροχο.. εληξε το συμβολαιο μου. Λεω για hol η on.
Γνωμες καλοδεχουμενες ( σκοπος γραμμης--> απειρα downloads + wow)

ON + Fast path :oneup:

blkik
30-08-10, 00:14
Δεν νομίζω ότι η γραμμή σου πάει παραπάνω. Είσαι οριακά και ίσως δεν θα σε κρατήσει εκεί η Tellas για πολύ. Εκτός αν το att 30 που έχεις δεν είναι σωστό λόγω καλωδιακού προβλήματος.
Απέχεις 2 χλμ περίπου απο το κοντινότερο κέντρο του ΟΤΕ; Αν ναι τότε είσαι Οκ. Αν Οχι τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα

Συμφωνώ με το αποπάνω για On

dbal
30-08-10, 00:44
2ρο τηλεφωνακι μεσα στην ημερα να τους πω να με ανεβασουν ακομα πιο ψηλα.

ιδου.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13359 kbps
Upstream Rate: 934 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db


αποτι καταλαβαινω ειμαι οριακα. αποσυνδεσεις εως τωρα 0!!

** αυτη την εβδομαδα θα αλλαξω παροχο.. εληξε το συμβολαιο μου. Λεω για hol η on.
Γνωμες καλοδεχουμενες ( σκοπος γραμμης--> απειρα downloads + wow)

Πως το κάνεις αυτό ήθελα να ξερα...:whistle: Τηλέφωνο και Mbps??? :p Ρε μήπως να πάρω κι εγώ να βγάλω το καπέλο των 11Mbps που με βαραίνει τόσο καιρό τώρα που η Wind έχει κέφια??? :hmm:

Με SNR 6 είσαι σίγουρα οριακά αλλά και πολύ ικανοποιητικά για 30 attenuation (13,5 mbps attainable line rate εγω έχω με 21,5 att). Μήπως αν ζήταγες και αλλαγή σε fastpath να μην έφευγες καθόλου αφού όλα θα δουλεύουν ρολοι....?

iakoboss7
30-08-10, 00:52
με fast path θα χασει ταχυτητα καπου στα 11-12 αναλογος. αν και δεν νομιζω πως λεει τιποτα το fast path της wind.. αν εχει :p

dbal
30-08-10, 00:58
με fast path θα χασει ταχυτητα καπου στα 11-12 αναλογος. αν και δεν νομιζω πως λεει τιποτα το fast path της wind.. αν εχει :p

Οτι έχει το ξέρω από προσωπική πείρα κι έχω βάλει screenshots άπειρες φορές...
Το θέμα είναι οτι δεν ήξερα αυτό που λες για απώλεια στην ταχύτητα συγχρονισμού σε σχέση με το interleaved. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο ή να με παραπέμψεις κάπου με κάποιο link?

iakoboss7
30-08-10, 01:41
καποιο λινκ δεν εχω αλλα ξερω σιγουρα πως οποτε βαζω profile με fast path χανω καπου 2-3 στο noise margin απο οτι με interleaved οπου λογικο ειναι πεφτει η ταχυτητα (θυσιαζεται για το fast path δηλαδη)

@ ADSLgr.com All rights reserved.