PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαντήστε και βοηθήστε



bill2003
05-02-04, 17:42
Πριν λίγο καιρό είχα μια ViewSonic PF775 17'' η οποία παρουσίασε κάποιο προβληματάκι στην μαύρη επιφάνεια πίσω από το κρύσταλλο. Άρχισε να "χάνει" το μαύρο της χρώμα κα να φαίνεται γρατσουνισμένη παρότι το κρύσταλλο ήταν ανέπαφο. Να είναι καλά η 3 χρόνια on site εγγύηση που είχε :) Από την εταιρία, μετά από διαδοχικές επικοινωνίες, μου είπαν πως επειδή τους είχαν τελειώσει οι συγκεκριμένες οθόνες μπορούσαν να μου δώσουν εναλλακτικά την G90f+ 19'' χωρίς φυσικά καμία επιβάρυνση οπότε και δέχτηκα.

Αυτά με το story. To θέμα είναι πως όταν στην οθόνη παρατηρώ πως στα πολύ φωτεινά χρώματα (π.χ μετά από 2 κλικ στον υπολογιστή όπου η οθόνη γεμίζει άσπρο) το άσπρο δεν φαίνεται "ομογενές" αλλά σαν να χωρίζεται με πολύ μικρές γραμμούλες οριζόντια. Στο pc έχω μια κάρτα γραφικών TNT Riva2 32MB. Η οθόνη δουλεύει στα 1152 Χ 864 @ FH 67,5Hz FV 75HZ

Πιθανές απαντήσεις:
α) Μπράβο μαλ... μου, που δέχθηκες αυτή την αλλαγή

β) Αγόρασε μια καινούργια κάρτα γραφικών !!! Έχεις βάλει το κάρο να σέρνει την BMW

γ) Η οθόνη που σου έστειλαν είναι ελαττωματική. Ζήτα να σου στείλουν άλλη

δ) Άλλαξε τις ρυθμίσεις της οθόνης

ε) Δεν γνωρίζω τους όρους "οθόνη" και "κάρτα γραφικών" :roll:

Axilleass
05-02-04, 18:04
β + απομαγνητισμος της οθονης.. :)

ogenikos
05-02-04, 18:14
Οι οθόνες LCD δεν έχουν απομαγνητισμό.
Οι οθόνες LCD έχουν πολλά καμμένα pixels/κρυστάλους.
Οι οθόνες LCD είναι μάπα, και κάνουν μόνο για γραφείο.
:|

Greg
05-02-04, 18:45
LCD? Νομίζω ότι αυτές δεν είναι LCD.

Τί οριζόντιες γραμμούλες είναι αυτές? (μπας και είναι trinitron?). Αν και δεν το νομίζω...

Τέλος πάντων από 17 πήγες σε 19" αν κατάλαβα καλά οπότε το α) δεν ισχύει. Για το β) δεν μπορώ να πω ότι δημιουργεί προβλήματα, το γ) δεν το βλέπω. Πιθανώς το δ) να ισχύει.

bill2003
05-02-04, 19:04
Αν και συμφωνώ εν μέρη με τον ogenikos η οθόνη ΔΕΝ είναι LCD. Οι γραμμούλες που βλέπω (αλλά δύσκολα περιγράφονται :D) δεν είναι οι χαρακτηριστικές των οθονών trinitron (2 γραμμές στο 1/3 της οθόνης) αλλά έχουν να κάνουν με την ευκρίνεια. Μην φαντάζεστε τίποτα φοβερές γραμμές που δημιουργούν πρόβλημα απλά εγώ είμαι αρκετά απαιτητικός μαλλον :?

NeK
05-02-04, 19:59
Οι οθόνες LCD δεν έχουν απομαγνητισμό.
Οι οθόνες LCD έχουν πολλά καμμένα pixels/κρυστάλους.
Οι οθόνες LCD είναι μάπα, και κάνουν μόνο για γραφείο.
:|

Οι οθόνες CRT είναι θολές
Οι οθόνες CRT δεν μπορούν να δείξουν άσπρο χρώμα
Οι οθόνες CRT δεν έχουν ούτε κάν μέτριο contrast
Οι οθόνες CRT έχουν προβλήματα σε όλες τις αναλύσεις εκτός από την recommended στα 60Hz
Οι οθόνες CRT έχουν αίσχρή ευκρίνεια (bye bye μάτια)
Οι οθόνες CRT έχουν αισχρή γεωμετρία
Οι οθόνες CRT μειώνεται η επίδοσή τους στα παραπάνω με τον καιρό
Οι οθόνες CRT είναι τεράστιες
Οι οθόνες CRT είναι βαριές
Οι οθόνες CRT έχουν φοβερή ακτινοβολία
Οι οθόνες CRT σου 'χαλάνε' τα μάτια εξαιτείας των παραπάνω συν του ότι σαρώνουν την εικόνα δηλαδή με trick βλέπεις την ολοκληρωμένη εικόνα, γιατί μόνο 1 pixel φωτίζετε κάθε φορά. Που αυτομάτως σημαίνει υποσυνείδητη κούραση των ματιών/μυαλού
Οι οθόνες CRT καταναλώνουν πολύ ρεύμα
Οι οθόνες CRT χαλάνε ευκολότερα

The list goes on and on...

kmike
05-02-04, 20:26
Έχεις δοκιμάσει να βάλεις την οθόνη σε διαφορετική μπρίζα ή ακόμα καλύτερα σε μπρίζα-φίλτρο;

kadronarxis
05-02-04, 22:17
Μεγάλε,
πήγαινε πάρε μια καλή TFT οθόνη, γιατί με το θηρίο που έχεις βάλει στο γραφείο σου δεν τα βλέπω καλά τα μάτια και άσε τις ασπρες και μαύρες γραμμές. Φυσικό είναι σε ένα θηρίο να παρατηρείς πολλά περισσότερα από μια 15-άρα ας πούμε. Και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φοβόμουν τις TFT αλλά πίστεψέ με πλέον δεν έχουν κανένα πρόβλημα.έκανα δώρο χριστουγέννων στον ευατό μου μια tft και ηρέμησα. και παιχνίδια παίζω άνετα και παρα πάρα πάρα πολύ ξεκούραστη είναι.

άντε γερά!

Axilleass
05-02-04, 22:46
kadronarxis, ωχχχ ! και εγω για δωρο χρ/νων μου την πηρα την tft !! μαζι ψωνιζαμε ??? :) :)

σχετικα με αυτα που μας ειπε ο empire.. να πω οτι καθοτι λογιστης, και εργαζομενος καμποσες ωρες σε CRT, και αλλες τοσες στο σπιτι... ειχα πολλα προβληματα οπως πονοκεφαλους, κουρασμενα ματια κλπ.. Να επισημανω οτι η CRT στο σπιτι ηταν μια αρκετα ακριβη sony με πανακριβο φιλτρο της polaroid..
Απο τοτε (χριστουγεννα ειπαμε ! :) ) που πηρα την FTF για το σπιτι (sony επισης) τελος σε ολα τα παραπανω προβληματα..

ogenikos, καλα καταλαβα.. CRT εχει ο ανθρωπος ! αμεσως να με προγγιξεις.. !! :) πα πα πα !! :)

ogenikos
05-02-04, 23:32
Εντάξει παιδιά λάθος δεν είναι LCD, ρίξτε με στα λιοντάρια.


Οι οθόνες CRT είναι θολές
Οι οθόνες CRT δεν μπορούν να δείξουν άσπρο χρώμα
Οι οθόνες CRT δεν έχουν ούτε κάν μέτριο contrast
Οι οθόνες CRT έχουν προβλήματα σε όλες τις αναλύσεις εκτός από την recommended στα 60Hz
Οι οθόνες CRT έχουν αίσχρή ευκρίνεια (bye bye μάτια)

Νεκτάριε μάλλον κάποιο λάθος κάνεις, αυτά είναι τα χαρακτηριστικά των LCD και είσαι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που υποστηρίζει ότι οι LCD είναι καλύτερες σε απόδοση απο τις CRT.
Oi CRT οθόνες υπερέχουν στα εξής σημεία τα οποία κάθε επαγγελματίας πιστεύω ότι θεωρεί σημαντικά:
Η απόδοση του χρώματος σε όλες τις γωνίες θέασης είναι άπειρες φορές καλύτερη, στίς LCD το άσπρο άν το κοιτάξεις μερικές μοιρες πιό δεξια ή αριστερά κιτρινίζει, όπως επίσης και τα χρώματα αλλάζουν αν κοιτάξεις την οθόνη λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω, το contrast επίσης είναι πάρα πολύ μεγαλυτερο (με τίς LCD σε ένα περισσότερο φωτισμένο δωμάτιο δεν βλέπεις την τύφλα σου), το response time των κρυστάλλων στις LCD κυμαίνεται απο 15-35 ms έτσι ώστε να μην κάνουν για γρήγορα παιχνίδια ή και video (οι CRT έχουν response time μικρότερο απο 1ms (μερικά ns), στις CRT μπορείς και αλλάζεις για το χαβαλέ refresh rate kai resolution (multisynch) ενώ στίς LCD είναι μόνο 60 hertz και άν αλάξεις resolution θα έχεις χάλια απόδοση, η σχέση απόδοση/τιμή είναι πάντα καλύτερη στίς CRT.
Με την σειρά τους οι LCD υπερέχουν σε ορισμένα σημεία, αλλά πιστεύω αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι δύσκολο να με κάνουν να αλάξω την CRT Sony που έχω στο σπίτι η οποία ρίχνει στα αυτιά στην LCD Nokia που έχω στο γραφείο αλλά και στην LCD Sony του συναδέλφου μου.

kmike
06-02-04, 00:00
1. Οι οθόνες CRT είναι θολές...και εννοώ:
Αν βάλεις μία CRT 17'' σε ανάλυση 1280Χ1024 και μία TFT 17" σε αυτή την ανάλυση και κοιτάξεις το ρολογάκι κάτω δεξιά στα windows θα καταλάβεις τι εννοούμε.

2. Οι CRT παρουσιάζουν χρωματικές αλλοιώσεις (εμφανείς ειδικά στο λευκό) με ελάχιστη χρήση. Ακόμα και από κατασκευής έχουν διαφορετική θερμοκρασία στο λευκό σε διαφορετικές περιοχές της εικόνας.

3. Οι εππαγγελματίες που προτιμούν τις CRT ασχολούνται με φωτογραφία (όχι για hobby) :) και αφενός προτιμούν τις CRT ως εργαλείο της δουλειάς τους για δύο πιστεύω λόγους. Για το 2-5% των χρωμάτων που δεν απεικονίζονται τέλεια σε μία μέση TFT οθόνη και επίσης γιατί δουέυουν με πολύ μεγάλες οθόνες...τίθεται και θέμα κόστους.
Αυτος που γράφει στον υπολογιστή (το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό απο εμάς νομίζω) και έχει δουλέψει και μπροστά σε CRT και σε TFT σίγουρα προτιμάει για τα μάτια του και το κεφάλι του TFT.

A και τέλος....εχώ εδω και 6 μήνες TFT...όχι ακριβή και...δεν έχω κανένα ελλατωματικό pixel (φτου να μην τη ματιάσω).
Στην CRT είχά (και δεν ήταν ιδιαίτερα φτηνή) .
Όλα αυτά τα είπα όχι γιατί τώρα σνομπάρω τις CRT....αλλά γιατί έβγαλες άχρηστες τις TFT.

bill2003
06-02-04, 00:14
Μιας και άρχισα να σας ζαλίζω με την οθόνη μου δείτε και αυτό. Αυτές οι κόκκινες γραμμές (άλλες φορές πράσινες) εμφανίζονται που και που (και στην παλιά οθόνη) αλλά αν πχ πατούσα την εμφάνιση επιφάνειας εργασίας ή ανοιγα νέο παράθυρο απλά εξαφανίζονταν (ένα στοιχείο που με βάζει σε σκέψεις για την σαβουροκάρτα γραφικών που έχω) :roll:

nnn
06-02-04, 00:26
και μόνο που σώζεις τα μάτια σου και αποφεύγεις και το υψηλό επίπεδο ακτινοβολίας αρκεί για να πετάξει κάποιος τη CRT.

τώρα για πολύ συγκεκριμένες επαγγελματικές εφαρμογές μπορεί να είναι μονόδρομος λόγω απόδοσης/κόστους αλλά τα ψωμιά τους είναι λίγα πια.

όσο για την απόδοση των TFT-LCD ένα θα πω,παίζω το Max Payne 2 με ενεργό antialising x4 και νομίζω ότι βλέπω κινηματογραφική ταινία,ούτε καθυστερήσεις στην εικόνα ούτε τίποτα.
οι σύγχρονες TFT-LCD δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την προηγούμενη γενιά που είχε τα γνωστά προβλήματα χρωματικής απόδοσης και αργής απόκρισης.

Wolverine
06-02-04, 00:35
Νεκτάριε μάλλον κάποιο λάθος κάνεις, αυτά είναι τα χαρακτηριστικά των LCD και είσαι ο μοναδικός άνθρωπος στον κόσμο που υποστηρίζει ότι οι LCD είναι καλύτερες σε απόδοση απο τις CRT.
Oi CRT οθόνες υπερέχουν στα εξής σημεία τα οποία κάθε επαγγελματίας πιστεύω ότι θεωρεί σημαντικά:
Η απόδοση του χρώματος σε όλες τις γωνίες θέασης είναι άπειρες φορές καλύτερη, στίς LCD το άσπρο άν το κοιτάξεις μερικές μοιρες πιό δεξια ή αριστερά κιτρινίζει, όπως επίσης και τα χρώματα αλλάζουν αν κοιτάξεις την οθόνη λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω, το contrast επίσης είναι πάρα πολύ μεγαλυτερο (με τίς LCD σε ένα περισσότερο φωτισμένο δωμάτιο δεν βλέπεις την τύφλα σου), το response time των κρυστάλλων στις LCD κυμαίνεται απο 15-35 ms έτσι ώστε να μην κάνουν για γρήγορα παιχνίδια ή και video (οι CRT έχουν response time μικρότερο απο 1ms (μερικά ns), στις CRT μπορείς και αλλάζεις για το χαβαλέ refresh rate kai resolution (multisynch) ενώ στίς LCD είναι μόνο 60 hertz και άν αλάξεις resolution θα έχεις χάλια απόδοση, η σχέση απόδοση/τιμή είναι πάντα καλύτερη στίς CRT.
Με την σειρά τους οι LCD υπερέχουν σε ορισμένα σημεία, αλλά πιστεύω αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι δύσκολο να με κάνουν να αλάξω την CRT Sony που έχω στο σπίτι η οποία ρίχνει στα αυτιά στην LCD Nokia που έχω στο γραφείο αλλά και στην LCD Sony του συναδέλφου μου.

Οι CRT σαν τεχνολογία έχουν φτάσει στα όρια τους, δηλαδή δεν προβλέπεται και καμία ιδιαίτερη βελτίωση ενώ οι TFT είναι νέα τεχνολογία με παρά πολλά περιθώρια βελτίωσης. Όσο αναφορά τα χρώματα και το κατά πόσο είναι θολές το μόνο που έχω να πω είναι ότι από κατασκευής οι CRT έχουν το πρόβλημα της φυσικής φθοράς του φωσφόρου του καθοδικού σωλήνα, άρα με την πάροδο του χρόνου αλλοιώνεται η ποιότητα της εικόνας. Οι καινούριες TFT είναι κατά πολύ βελτιωμένες με μικρά response time και πολύ καλή γωνία θέασης (φυσικά είναι και λίγο ακριβότερες). Το refresh rate δεν αποτελεί πρόβλημα για τις TFT γιατί απλούστατα δεν χρειάζεται να κάνουν σάρωση απλά φωτίζουν το κατάλληλο pixel και το κρατάνε φωτισμένο. Έχω δει και δουλέψει μερικές κορυφαίες οθόνες CRT. Προσωπικά έχω μια Mitsubishi Diamondtron 19’’ που είναι κορυφαία, επίσης η αδελφή μου έχει μια 22’’ Nec. Ε όταν τις σύγκρινα με μια καινούρια Nec TFT 20’’ και οι δυο έχαναν σε σχέση με αυτή. Ήδη σχεδιάζω την αντικατάσταση της οθόνης μου με μια TFT. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα των CRT είναι ότι είναι αναλογικές, δηλαδή πολύ απλά η κάρτα γραφικών παίρνει το ψηφιακό σήμα και με την χρήση μετατροπέα στέλνει το σήμα στην οθόνη αναλογικό πλέον. Ότι και να γίνει ο καθοδικός πάντα αναλογικός θα είναι.

kmike
06-02-04, 00:37
Χμμμ...μετά από αυτό bill2003 νομίζω ότι φταίει η κάρτα σου.
Ίσως η μεγαλύτερη ανάλυση σε συνδυασμό με refresh rate ζορίζουν την κάρτα σου με αποτέλεσμα εδώ να φαίνονται τα προβλήματα.
Πάντως πριν βγάλουμε ελλατωματική την κάρτα ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις να αλλάξεις drivers για την κάρτα.
Και για να είσαι σίγουρος για την οθόνη, αν αυτό είναι δυνατό δοκίμασε τη σε άλλο μηχάνημα.

Axilleass
06-02-04, 00:37
Οι περισσοτερες TFT τελευταιας γενιας εχουν αμελητεες διαφορες στην ποιοτητα εικονας απο τις CRT (για να μην πω οτι ειναι και καλυτερες σε παμπολλα σημεια..)

Η διαφορα που ισως ξενιζει οποιον δεν τις εχει συνηθισει ειναι η διαφορετικη χροια που εχει το λευκο, αλλα σε καμια περιστωση δεν ισχυουν τα οσα ειπωθηκαν περι κιτρινισματος κλπ..

Οσον αφορα την φωτεινοτητα και η αντιθεση, ειναι τοσο εντονες που κυριολεκτικα ...τρομαξα να τις ρυθμισω γιατι ειμαι συνηθησμενος σε αρκετα ..σκοτεινες ρυθμισεις.

Θεωρω οτι ατην αμεσως επομενη γενια τους, οι TFT θα ειναι τοσο αψογες ωστε να πεταξουμε ΟΛΟΙ τις CRT που ειμαστε κυριολεκτικα κολημενοι επανω τους (και δεν ειναι 12 ή 14 ιντσων οπως οι παλιες.. αλλα 17-19 η και μεγαλυτερες) πλεον της 10ετιας -οι περισσοτεροι- βαζοντας την ..κεφαλα μας σε αποστατη μερικων ποντων απο αυτες, για καμποσες ωρες καθε μερα.. Οσοι πιστευουν οτι αυτη η -καθ'ολα πραγματικη- χρηση που περιεγραψα δεν μας εχει προκαλεσει βλαβες σε ματια, εγκεφαλο, και ενας θεος ξερει που ακομα.. ειναι γελασμενος.Τα συμπτωματα πονου , ζαλης, το αισθημα κουρασης, εμφανιζομενα σε τακτα -καθημερινα ισως- διατηματα δειχνουν την ζημια που γινεται..

Axilleass
06-02-04, 00:47
bill2003, και μονο που ειδα την φωτογραφια.. ειναι καρτα γραφικων 100% !!

"Αυτές οι κόκκινες γραμμές (άλλες φορές πράσινες) εμφανίζονται που και που (και στην παλιά οθόνη)" και αλλο ενα 100% απο το οτι το εκανε και την παλια οθονη !! :) = 200% = πας για καρτα ! :)

kmike
06-02-04, 00:50
Axilleass,
να πούμε καλορίζική; :D

ogenikos
06-02-04, 00:54
Την χρωματική απόδοση, contrast, response time, kai refresh rate/resolution των CRT δεν την φτάνουν ούτε με σφαίρες οι LCD..
http://www.tomshardware.com/display/20020114/lcd-02.html
http://www.tomshardware.com/display/20020114/lcd-03.html
http://www.displaymate.com/crtvslcd.html
http://www.displaymate.com/crtlcd.html
http://compreviews.about.com/library/weekly/aa-crtvlcd.htm
http://www.buy.com/retail/toc_feature.asp?loc=17221
http://www.zdnet.com.au/reviews/hardware/peripherals/0,39023417,20267423,00.htm
'nough said... :|
Πάντως για την οθόνη του bill ή δεν είναι ρυθμισμένη σωστά ή τα 'παιξε η κάρτα.

Axilleass
06-02-04, 00:58
kmike, για την καρτα γραφικων ?? :) στασου να παρει πρωτα..! :)

kadronarxis
06-02-04, 01:03
Ρε παιδιά,
ψυχραιμία. Οι TFT οθόνες μόνο και μόνο που σώζουν τα μάτια σου και το κεφάλι σου, πάει τελείωσε, είναι κορυφαίες. Αν πρόκειται εγώ να ΄κάτσω στον υπολογιστή και να έχω ημικρανίες, αστο παλικάρι, βγες καμιά βόλτα καλύτερα. Έχουν μειονεκτήματα αλλά όπως είπαμε η υγεία πάνω από όλα.

Axilleas, λίγο πριν την 25η Δεκεμβρίου την τσίμπησα. Τσίτωσα, δεν μπόρεσα γιατί τον τελευταίο καιρό είχα απίστευτο πονοκέφαλο μετά από 2 ώρες δουλειάς. Καλορίζικες!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Άντε γερά με μια TFT αγκαλιά!

nnn
06-02-04, 01:14
κατά 99,99% η κάρτα γραφικών σου δεν μπορεί να σηκώσει την ανάλυση που παίζει η οθόνη σου.
πάρε μια οικονομική καρτούλα και θα ησυχάσεις.
ati 9200se ~ 60 €
nvidia fx5200 ~ 70-80 €
είναι κρίμα να έχεις 19αρα οθόνη και να έχεις τόσο παλιά κάρτα γραφικών.
είναι σαν να βάζεις σε Porche μηχανή σκαραβαίου :o

Axilleass
06-02-04, 01:30
kadronarxis, και εγω καμια 10αρια μερες νωριτερα.. Οσο για πονοκεφαλους.. να φανε και οι κοτες ! :) Απο μενα εκτισε το νεο της εργοστασιο η bayer ! :)

Το καλοκαιρι ειχα παρει μια tft hitachi 15' για το multimedia pc που εχω στο σαλονι.. ηθελα μια μικρη και φθηνη οθονη. Ηταν μετριας αποδοσης αλλα ψιλοαποδεκτη... Οταν αρχισα να ψαχνομαι για αλλαγη οθονης στο pc που χρεισιμοποιω (το καλο μου :) ) την πηρα και την εβαλα διπλα στην CRT sony που ειχα.. Με επιασε απελπισια.. Μονο που δεν την πεταξα απο το παραθυρο !
Ομως τα προβληματα -ειδικοτερα με τα ματια- συνεχιζοντουσαν.. Μερικες μερες τα ενιωθα τοσο κουραμενα που με το ζορι εβλεπα..!
Ειδα κι αποειδα λοιπον.. και μετα απο μια βολτιτσα στο internet για τπτ τεχνικα χαρακτηριστκα, πηγα και πηρα mia tft sony.. Αφου καταφερα να την ρυθμισω (με κοπο και αρκετη υπομονη , δεν το αρνουμαι..) μπορω να πω οτι εχω πετυχει ιδια ποιοτητα με την sony crt κατα 99,5%.. Και αυτο το υπολοιπο 0,5% εγκειται στο λιγαααακι πιο φωτεινο λευκο (βλ. διαφορετικη χροια) απο οτι θα ηθελα...

φυσικα μετα ενα μηνα χρησης μπορω να πω οτι καθε προβλημα με τα ματια μου εχει εξαφανισθει, το ιδιο και οι πονοκεφαλοι..... (αλλωστε τα αδεια πραγματα δεν πονανε..: :) )

Wolverine
06-02-04, 09:11
Την χρωματική απόδοση, contrast, response time, kai refresh rate/resolution των CRT δεν την φτάνουν ούτε με σφαίρες οι LCD..

Όπως ξαναείπα χρωματική απόδοση και contrast στις CRT είναι ευπαθή στην πάροδο του χρόνου εξαιτίας της φυσικής φθοράς του φωσφόρου στον καθοδικό σωλήνα. Άρα και λίγο καλύτερα να είναι τώρα μετά από ένα Χ διάστημα δεν θα είναι. (όπου Χ εξαρτάτε από την ποιότητα κατασκευής του καθοδικού) Τώρα για το response time οι καινούριες TFT είναι περίπου στα 16 ms που είναι πολύ καλά δεδομένου ότι το ανθρώπινο μάτι δεν προλαβαίνει να δει και γρηγορότερα. Για το θέμα της ανάλυσης έχεις κάποιο δίκιο βέβαια δεδομένου ότι οι TFT έχουν πρακτικά μια βέλτιστη ανάλυση και όλες οι άλλες είναι μέσω προσομοίωσης αλλά και πάλι μικρό το πρόβλημα, θέμα συνηθείας είναι. Τώρα το θέμα του refresh rate είναι άλλο, όπως είπα και πιο πάνω οι TFT δεν έχουν την ανάγκη σάρωσης όποτε και δεν έχουν την ανάγκη να επανασχεδιάσουν την εικόνα αν δεν χρειάζεται. Άρα ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα 60 Hertz που λένε να είναι ακριβός αυτά είναι υπέρ αρκετά δεδομένου ότι και πάλι το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να επεξεργαστεί περισσότερα από περίπου 30 frames ανά δευτερόλεπτο. Φυσικά όλα τα παραπάνω αφορούν TFT με ψηφιακή σύνδεση και όχι την τη παλιά γνωστή VGA γιατί τότε πάνε όλα περίπατο δεδομένου ότι το σήμα ξεκινά ψηφιακό μετά μετατρέπεται σε αναλογικό για το VGA και μετά ξαναμετατρέπεται σε ψηφιακό όποτε είναι προφανής η απώλεια με 2 μετατροπές από ψηφιακό σε αναλογικό και το αντίστροφο. Και αυτό ακριβός είναι και το μεγάλο μειονέκτημα των CRT. Ότι δηλαδή είναι αναλογικές και δεν θα μπορούσαν να είναι και τίποτε άλλο δεδομένου του καθοδικού σωλήνα.

bill2003
06-02-04, 13:46
1. Δεν έχω 1000Ε για να πάρω μια πολύ καλή 17'' TFT (ώστε να βλέπω με την παρέα DVD σαν άνθρωπος)
2. Δεν κάθομαι τόσες ώρες μπροστά στη οθόνη ώστε να πλουτίζω τις φαρμακοβιομηχανίες λόγω πονοκεφάλων (1h τη μέρα κατά μέσο όρο) :wink:
3. Ανέλαβα να δακτυλογραφήσω την πτυχιακή για ένα φιλαράκι και έτσι σύντομα θα πάρω καινούργια κάρτα γραφικών.
4. Την 19 '' δεν την αγόρασα αλλά μου την δώσανε. Απ' το να μείνω με την ελαττωματική 17 '' προτιμώ αυτή που είναι και ολοκαίνουργια (ημ. κατασκευής Οκτώβριος 2003 :mrgreen: σε αντίθεση με την άλλα Αύγουστος 2000).

panos72
06-02-04, 15:25
Ας κανουμε δυο ψηφοφοριες.
1) Εγω λεω οτι φταιει η καρτα γραφικων (το εχω δει με μνημη κ.γ. που ειχε αρχισει να τα παιζει)

2) Οντως με τις CRT κουραζονται τα ματια αλλα για 19'' TFT ειναι πολλα τα € :!: :!:

DAG
06-02-04, 16:03
Δεν μας ειπες,
μηπως παιζει κανενα overclocking της καρτας σου...????
Μηπως παιζει overclocking του CPU μεσω του bus speed που συνεπαγετε οτι γινεται overclock και η θυρα της K.O.?

Ακομα και αν δεν εχεις κανει overclock:

Δοκιμασε να τα τρεχεις ολα κανονικα...

Δοκιμασε με 16bit χρωμα στην υπαρχουσα αναλυση

Δοκιμασε μια αναλυση πιο κατω οπως 1024χ768@75hz 16bit χρωμα....

Αν φτιαξει, τοτε ή το τρεχεις εκει, ή αγοραζεις K.O.

Αν δεν φτιαξει, τοτε ή βρισκεις καλο οφθαλμιατρο ή αγοραζεις K.O.

JediMasterMANIAC
06-02-04, 18:26
1ον αλλαξε drivers η καρτα γραφικων
2ον ... η οθονη μου ειναι γεμταη χλεπες CRT αλλα RuleZ!(philipcs 107B)

XTCgr
06-02-04, 19:30
Η κάρτα δουλεύει με default ρυθμίσεις? (πυρήνας, μνήμες) Μήπως ο AGP bus δουλεύει εκτός προδιαγραφών λόγω overclocking του FSB?
Όσο για την κόντρα CRT vs TFT προς το παρόν είμαι με τις CRT - αν βελτιωθεί το response time και πέσουν οι τιμές τότε θα το σκεφτώ σοβαρά για TFT

ppet
06-02-04, 20:45
Για όποιον δουλεύει πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη, οι TFT είναι μονόδρομος. Όποιος ανήκει στην παραππάνω κατηγορία και αμφιβάλει αρκεί να κάνει μια δοκιμούλα και θα πειστεί και αυτός. Μια τέτοια έκανα και εγώ πρίν από 2 χρόνια και δεν ξανακοίταξα πίσω. Τέρμα οι πονοκέφαλοι, οι ζαλάδες και το τσούξιμο στα μάτια. Τώρα αν περνάς μέχρι 3-4 ώρες την ημέρα στο PC δεν ξέρω. Οι επαγγελματίες όμως δεν πρέπει να το σκέφτονται καθόλου.

NeK
07-02-04, 04:41
Παιδιά διάβασα όλες τις γνώμες/απόψεις σας και ήθελα να προσθέσω και τα εξής:

Και εγώ είμουν παντελώς κατά των TFT οθονών γιατί τα πρ΄τα δείγματα ήταν αισχρά και πανάκριβα (ενάμιση εκατομμύριο κάνανε θυμάμαι!!).

Όμως έχω δει εκατοντάδες οθόνες, από τις πιο φτηνές μέχρι και τις πιο ακριβές, CRT και TFT.

Το μεγαλύτερο κακό που κάνανε στην LCD τεχνολογία ήταν επειδή την βγάλαν πολύ νωρίς στην αγορά χωρίς να έχουν διωρθώσει τα πρώτα προβλήματα. Τώρα όμως οι TFT έχοθν μακράν ξεπεράσει την ποιότητα εικόνας των ακριβότερων CRT.

Φυσικά δεν αναφέρομαι για τις φτηνές (200 ευρώ) TFT αλλά για της τελευταίας γενιάς με καλή ποιότητα κατασκεύης/εξαρτημάτων δηλαδή καλής μάρκας.

Απλά κάντε το εξής τεστ, βάλτε μία CRT 19άρα δίπλα στην αντίστοιχη καλή 17άρα TFT και όπως είπε κάποιος στο thread αυτό, παρατηρήστε απλά την ώρα στο taskbar σας για όσους έχουν windows.

Η διαφορά είναι πασιφανέστατη.

Μπορώ να σχολιάζω για ώρες (σελίδες) ατελείωτες για την υπεροχή των tft οθονών αλλά δεν θα το κάνω παρά μόνο θα απαντήσω στον φίλο ogeniko ότι όλα αυτά links τα έχω μελετήσει όπως και πάρα πολλά άλλα όταν γύρευα οθόνη και τελικά κατέληξα στην 17άρα hitachi.

Α για να μην το ξεχάσω, οι TFT έχουν πλέον τεράστιο contrast, 400:1, 450:1 μέχρι και 600:1 έχουν βγάλει, την στιγμή που μία πανάκριβη LaCie Calibrated (3-6.000 ευρώ) CRT ειδικά 'πειραγμένη' από τους ειδικούς στο είδος, δεν ξεπερνάει το 100:1.

Οπότε μάλλον καμιά πανάρχαια tft θα είδες και σου φάνηκε σκοτεινή. :)

Στην δουλειά έχω τις καλύτερες CRT οθόνες (sony/nokia/philips), περιττό να σου πω ότι όλες είναι θολές και 'φτηνιάρικες' μπροστά στην tft μου.

Ένας φίλος για παράδειγμα που ήταν πολύ καχύποπτος για την ποιότητά τους, Δουλεύοντας με τις ώρς πάνω σε μία 21άρα sony με παρωπίδες για τις TFT τελικά στράφηκε σε μένα γιατί θέλησε να αγοράσει μία tft γιατί στο σπίτι του δεν είχε χώρο και ήθελε συμβουλή αν αξίζει ή αν θα απογοητευτεί τόσο καιρό που έχει συνηθήσει το 'τέλειο' (την CRT sony και καλά) και του απάντησα να πάει να πάρει μία 18άρα TFT και έτσι έπραξε, με τεράστιες αμφιβολίες.

Όμως την επόμενη ημέρα ήρθε και φώναζε για το πόσο θολή του φαίνεται η 21άρα sony του πια, τώρα που "είδε το φώς της TFT". :)

Ειδικά για όσους δουλεύουν αρκετές ώρες οι TFT πλέον είναι μονόδρομος.

Τα λέμε παίδες, πάω για νάνι δεν αντέχω άλλο, χαχαχα.

PReD
07-02-04, 05:40
Παρόλα αυτά οι επαγγελματίες συνεχίζουν να προτιμούν τις CRT επειδή (όπως λένε αυτοί και μάλλον ξέρουν) έχουν καλύτερη ποιότητα απεικόνισης και ανάλυση και επειδή βγαίνουν σε μεγάλα μεγέθη...

Axilleass
07-02-04, 11:46
Μην ξεχναμε οτι οι "νεες" tft μετρανε κατι μηνες.. για να μην πω εδβομαδες κυκλοφοριας στην αγορα. Ασε να τις δουν.. να τις μετρησουν ισως.. και μετα θα σου πω αν θα μεινει εστω και ενας επαγγελματιας με crt. Κι αυτο γιατι οι επαγγελματιες ειναι που καθονται με τις ωρες μπροστα τις οθονες και μαλιστα απιστευτα κοντα προσπαθοντας να δουν την παραμικρη λεπτομερια (ατελιε γραφικων τεχνων, μονταζ κλπ..)

bill2003
07-02-04, 13:25
Overclock και λοιπές ταρζανιές δεν παίζουν. Ανέβασα το refresh ratε στα 85Hz και η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη :D Άρα με μια καινούργια κάρτα θα φτάνω στα 100Hz και θα είναι όλα τέλεια.

Ποια νομίζετε πως είναι η λειτουργικότερη ανάλυση για 19''. π.χ στις 17'' οι περισσότεροι δουλέουν με 1024 Χ 768, σωστά :?:

Wolverine
07-02-04, 14:48
Ποια νομίζετε πως είναι η λειτουργικότερη ανάλυση για 19''.

1152 * 864 Γιατί είναι ακριβός 4:3 που το 1280 * 1024 που προτείνουν οι περισσότεροι δεν είναι! Αυτή την ανάλυση με ένα refresh rate κάπου στα 100 Hertz και θα είναι μια χαρά.

dearpru
07-02-04, 15:05
προς bill2003 :
έχω ακριβώς την ίδια οθόνη g90f 1152 x 864 στα 100hz ρυθμισμένη και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα...

bill2003
08-02-04, 11:04
Και εγώ στην 1152 Χ 864 την έχω και βλέπω ότι είναι μια χαρά.

Άρα η καινούργια καρτούλα μας μένει :mrgreen:

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιάφέρον

@ ADSLgr.com All rights reserved.