PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόστος από 384 σε 1024 και ξανά πίσω (για δοκιμή) ?



stamiak
05-02-04, 17:45
Έχει κάνει κανείς έτσι για την απόλαυση της ταχύτητας αλλαγή από 384 σε 1024 και να επανέλθει πάλι (καθώς τα κόστη της 1024 είναι πολύ υψηλα για να μείνουμε εκεί);

Βασικά θέλω να δω πόσο κοστίζει η κάθε αλλαγή και αν υπάρχει περιορισμός στον χρόνο (δηλ. μπορώ να αλλάξω για 1 μήνα και μετά να επανέλθω εφόσον βέβαια πληρώσω τα κόστη αλλαγής και παγίων για 1 μήνα);

GeorgeH
05-02-04, 18:40
Δε νομιζω φιλε μου οτι εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα ουτε για να μεινουμε στα ψηλα αλλα ουτε και να κανουμε τετοια πειραματα εστω και για ενα μηνα και με διπλα παγια αλλαγης ταχυτητας και αλλα παρεμφερη.... Μα καλα ξεχνα τα ολα αυτα... Τη γραφειοκρατια την ξεχασες?Προσεξε καλα που πας να μπλεξεις!!

guru
08-02-04, 19:11
Από το site του ΟΤΕ, ΝΕΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ADSL ΓΙΑ FAST INTERNET (15/12/2003) (http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/pricelistADSL_16_12_2003.pdf):

Αλλαγή ταχύτητας:
A. Για τη χονδρική διάθεση, ποσό ίσο µε το 50% του εκάστοτε τέλους ενεργοποίησης της χονδρικής
διάθεσης της ADSL πρόσβασης.
B. Για τη λιανική διάθεση, δεν θα υπάρχει τέλος.

Όμως δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ανταποκριθεί ο ΟΤΕ και βέβαια πρέπει να αλλάξεις και τη συνδρομή στον ISP. Αν πάντως καταφέρεις να το κάνεις, πες μας εντυπώσεις!

Thomas Parpoulas
09-02-04, 14:14
Έχει κάνει κανείς έτσι για την απόλαυση της ταχύτητας αλλαγή από 384 σε 1024 και να επανέλθει πάλι (καθώς τα κόστη της 1024 είναι πολύ υψηλα για να μείνουμε εκεί);

Βασικά θέλω να δω πόσο κοστίζει η κάθε αλλαγή και αν υπάρχει περιορισμός στον χρόνο (δηλ. μπορώ να αλλάξω για 1 μήνα και μετά να επανέλθω εφόσον βέβαια πληρώσω τα κόστη αλλαγής και παγίων για 1 μήνα);


για σας φίλοι κ καλως σας βρήκα. Είχα διαβάσει στο PC master για το site αυτό, μιας κ το έιχε ως must για χρήστες ADSL στην ελλάδα. Λίγο που έψαξα τριγύρω, πιστέυω πως είχε δίκιο.

λοιπόν, στο θέμα αυτό, εγώ ξεκίνησα την συνδρομή μου με Οtenet στα 1024 (μέχρι να εξαντληθούν οι καβάντζες των χριστουγέννων. επειδή προυπολόγισα να την κρατήσω ψηλά μόνο για 2 μήνες, κ μετά να την κατέβαζα, ρώτησα τον ΟΤΕ, πόσο κοστίζει η αλλαγή ταχύτητας, κ μου είπαν ότι είναι το κόστος 25euro.

Ειναι αυτονόητο ότι για να κατεβάσεις την ταχύτητα πρέπει να το κάνεις κ στον ISP, άλλα δεν γνωρίζω αν ο ISP έχει κάποιο τέλος αλλαγής ταχύτητας, αλλά μάλλον για το κουμπάκι που θα πατήσει ο τύπος που ρυθμίζει αυτά τα πράματα δεν θέλει κανένα 20εβρο ακόμα....

οπότε, για να την ανεβάσεις κ να την ξανακατεβάσεις, θέλεις τουλάχιστον 50euro στον ΟΤΕ + όποιο κόστος έχει ο ISP X 2
(καλό ξεβράκωμα)

τώρα είμαι περίεργος να μάθω, αν η αλλαγή γίνει στο μέσο του μήνα, αν θα πληρώνει κάποιος όλο το πάγιο του ΟΤΕ κ του ISP για τον τρέχωντα μήνα και από τον επόμενο να χρεώνεται την χαμηλότερη ταχύτητα. [/url]

@ ADSLgr.com All rights reserved.