PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημοσκόπηση: Vivodi Δίοδος512 ή Shared LLU 1024 ?



sawtooth
30-06-06, 16:52
Σαν απογοητευμένος χρήστης Forthnet 384/128, αποφάσισα ότι με τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά, που τυγχαίνει να συμβαίνει με την λήξη της ανωτέρω σύμβασής μου, να κινηθώ προς τη vivodi, για την οποία έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια. Αν και η ποιότητα της σύνδεσης μου με Forthnet έχει γίνει αρκετά καλή ώστε να μένω συνδεδεμένος για αρκετές μέρες (:p ενώ πριν "κοβόταν" συχνά και όποτε ζοριζόταν) και οι χρόνοι των pings έχουν πέσει (χωρίς να μου δοθεί ευκαιρία να το δοκιμάσω με συγκεκριμένο online παιχνίδι που πριν δημιουργούσε πρόβλημα) εντούτοις, οι καιροί επιβάλλουν για μια καλύτερη ταχύτητα. Καταντίσαμε η σύνδεση 384 να έχει την ίδια απόκριση σε μια μέση σελίδα, ίδια με την απόκριση της γραμμής 56k πριν 5-6 χρόνια.

Τα δεδομένα είναι οι τιμές που προσφέρονται μέσω του προγράμματος δίοδος, αλλά και οι γενικά χαμηλές τιμές που προσφέρονται μέχρι της ταχύτητας 1024kbps. Η ερώτησή μου είναι, η εξαιρετικά χαμηλή τιμή του vivodi δίοδος512 (μέσω ΕΔΕΤ) παρέχει μια σχέση τιμής/απόδοσης που δικαιολογεί την επιλογή του με 12μηνη δέσμευση; Ή θα ήταν καλύτερο κάποιος να πληρώνει λίγο παραπάνω και να απολαμβάνει 1024/256 εξολοκλήρου από το δίκτυο της vivodi; Ξέρω ότι συκρινόμενο το κόστος είναι υπερδιπλάσιο, για 12μηνα συμβόλαια (129ευρώ με 284,41 € στην καλύτερη περίπτωση με προπληρωμένη σύνδεση) αλλά σε όρους μηνιαίας συνδρομής (με αναγωγή στο μήνα δηλαδή) είναι 129/12=10,75€ και 284,41/12=23,70€ με διαφορά το μήνα 12,95€ -- το κόστος 1-2 ποτών για μια έξοδο σε ένα μπαρ.

Αξίζει, λοιπόν, μια βδομάδα του μήνα να βγώ μια φορά λιγότερο, χάριν της σύνδεσης 1024; :respekt: Θα ήθελα να συγκρίνουμε όμοια (όσο το δυνατόν) πράγματα γιαυτό δώστε τη γνώμη σας για τα προϊόντα:

δίοδος512 (12μηνη δέσμευση, shared LLU, ίντερνετ από ΕΔΕΤ, ανάγεται σε 10,75€/μήνα)
προπληρωμένη shared LLU 1024/256 (12μηνη δέσμευση, shared LLU, ίντερνετ από vivodi, ανάγεται σε 23,70€/μήνα)
Αορίστου 1024/256 (χωρίς δέσμευση, shared LLU, ίντερνετ από vivodi, 36,65 €/μήνα)
προπληρωμένη shared LLU 512/128 (12μηνη δέσμευση, shared LLU, ίντερνετ από vivodi, ανάγεται σε 18,74€/μήνα)
Αορίστου 512/128(χωρίς δέσμευση, shared LLU, ίντερνετ από vivodi, 31,89 €/μήνα)Απολογούμαι για το μακρύ post, αλλά πιστεύω το αποτέλεσμα θα έχει ενδιαφέρον. Προφανώς για εμένα προσωπικά που έχω τη δυνατότητα να βάλω ΔΙΟΔΟΣ το ενδιαφέρον είναι μεταξύ των επιλογών 1 και 2. Επίσης είναι προφανές ότι όλα αυτά γράφονται με βάση σημερινες τιμές και χωρίς να έχω υπόψιν αν υπάρχουν άλλες προσφορές ή τι θα γίνει το σεπτέμβρη. Παρακαλώ διαφωτίστε! :worthy:

thestria
30-06-06, 17:30
sawtooth ο καθένας θα έχει την δική του άποψη.
Εγώ για παράδειγμα πιστεύω ότι πρέπει να στραφείς σε προπληρωμένο πακέτο εξάμηνης διάρκειας. Ταχύτητα πάρε ότι έχεις ανάγκη. Από ΣΕΠ μην ξεχνάς ότι η πεντακοσάρα θα γίνει χιλιάρα. Τα χριστούγεννα που θα λήγει το προπληρωμένο θα έχουν βγει οι νέες προσφορές.

Αυτά από μένα.

aroutis
30-06-06, 18:14
1024/256 αορίστου, αλλά πάλι, εγώ δεν είμαι οπαδός των πακέτων. :cool:

mskalamari
30-06-06, 22:13
1024/256 αορίστου, αλλά πάλι, εγώ δεν είμαι οπαδός των πακέτων. :cool:

Συμφωνώ, αν προπληρώσει και πέσουν οι τιμές δεν θα του δώσει κανείς τα λεφτά πίσω.

Hwoarang
30-06-06, 22:46
1024/256 αοριστου προτείνω και γω

lewton
01-07-06, 00:37
Εγώ προπληρωμένο εξάμηνο.
Δε μπλέκεις να πληρώνεις λογαριασμό κάθε μήνα, και η διαφορά της τιμής δύσκολα καλύπτεται από μια ενδεχόμενη πτώση των τιμών.
Για δωδεκάμηνο ωστόσο είμαι αρνητικός.

thdrs
01-07-06, 01:03
Καλό είναι να σημειώσουμε ότι με τη λήξη των προπληρωμένων πακέτων, όλες οι εταιρείες σε οδηγούν σε ιδιαιτέρως ακριβότερο μηνιάτικο αόριστης διάρκειας. ΑΝ θέλεις να συνεχίσεις με "φτηνό" πακέτο πρεπει να διακόψεις και να μείνεις για 30-60 μέρες χωρίς ADSL!

Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα αποτελεί το πακέτο Δίοδος της Βιβόντι, που μετά τη λήξη του συνεχίζεται με την ίδια (ή χαμηλότερη) τιμή.

lewton
01-07-06, 09:46
Καλό είναι να σημειώσουμε ότι με τη λήξη των προπληρωμένων πακέτων, όλες οι εταιρείες σε οδηγούν σε ιδιαιτέρως ακριβότερο μηνιάτικο αόριστης διάρκειας. ΑΝ θέλεις να συνεχίσεις με "φτηνό" πακέτο πρεπει να διακόψεις και να μείνεις για 30-60 μέρες χωρίς ADSL!

Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα αποτελεί το πακέτο Δίοδος της Βιβόντι, που μετά τη λήξη του συνεχίζεται με την ίδια (ή χαμηλότερη) τιμή.
Καλά, που το είδες αυτό;
Στη Vivodi από όσο ξέρω, σε όλα τα πακέτα, με τη λήξη τους μπορείς πολύ απλά να συνεχίσεις με νέο εξάμηνο ή δωδεκάμηνο πακέτο.
Μην παραπληροφορείς, και μάλιστα με τόσο απόλυτο ύφος.

thdrs
01-07-06, 11:39
Καλά, που το είδες αυτό;
Στη Vivodi από όσο ξέρω, σε όλα τα πακέτα, με τη λήξη τους μπορείς πολύ απλά να συνεχίσεις με νέο εξάμηνο ή δωδεκάμηνο πακέτο.
Μην παραπληροφορείς, και μάλιστα με τόσο απόλυτο ύφος.

Το ύφος είναι απόλυτο επειδή έχω μιλήσει μαζί τους, παρά το γεγονός ότι στην περιοχή μου δεν έχω κάλυψη βιβο:down: .

Δηλαδή, με τη λήξη του δωδεκάμηνου, ο φοιτητής έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει -χωρίς διακοπή- σε νέο δωδεκάμηνο, με την εκάστοτε φοιτητική χρέωση της βιβόντι.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η Βιβόντι θα αρνηθεί να συνεχίσει τη συνδρομή διοδος σε κάποιον που συμπλήρωσε τους 12 πρώτους προπληρωμένους μήνες, τη στιγμή που θα δέχεται άλλους νέους συνδρομητές; Πιστεύω ότι δεν θα τολμήσουν να κάνουν κάτι τέτοιο. Θα γίνει σκάνδαλο!

thdrs
01-07-06, 11:47
Καλά, που το είδες αυτό;
Στη Vivodi από όσο ξέρω, σε όλα τα πακέτα, με τη λήξη τους μπορείς πολύ απλά να συνεχίσεις με νέο εξάμηνο ή δωδεκάμηνο πακέτο.
Μην παραπληροφορείς, και μάλιστα με τόσο απόλυτο ύφος.

Sorry Lewton. Τώρα κατάλαβα τί εννοείς :oneup:

Πράγματι, η Βιβοντι δεν εφαρμόζει την απαράδεκτη τακτική των άλλων εταιριών που σου βάζουν το δίλλημα είτε να αποσυνδεθείς για 1-2 μήνες είτε να αυξηθεί η μινιαία χρέωσή σου.

ΣΥγνώμη για την (μη εσκεμένη) ανακρίβεια...

gkandir
01-07-06, 12:10
Κι εγώ προτείνω 1024/256 αοριστου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.