PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn- x Π.Φαληρο



b0ne
25-08-10, 19:11
Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στην 24άρα κ αφού στην αρχή δεν συγχρονιζε το DGN2000 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076) δήλωσα βλάβη, μου είπαν οτι την επομένη θα με πάρουν τηλέφωνο για το πρόβλημα αλλά μία ώρα μετά συγχρόνισε κ κλείδωσε αλλά τηλέφωνο δεν με πήραν. Την επόμενη πήρα εγώ παλι τηλέφωνο γιατί είδα αυτο

76305

κ ενημερώθηκα ότι ενώ είμαι μόλις 2χμ απο το dslam η γραμμή μου αντέχει μέχρι 4Mb (!?)

αυτό το Post κυρίως το κάνω για ψυχολογική υποστήριξη (:p), αν υπαρχει καποιος άλλος στην περιοχή με το ίδιο το πρόβλημα να ξέρω τι να περιμένω απο την τεχνική υποστήριξη κ επίσης αν υπάρχει κατι άλλο που μπορώ να κάνω εκτός από αλλαγή παρόχου

αυτή τη στιγμή εχει δηλωθεί βλάβη με υποσημείωση στο downstream κ αναμένω τηλέφωνο μαδώντας μαργαρίτες (με δουλεύουν? δεν με δουλεύουν?)

deniSun
25-08-10, 23:57
Θεωρητικά φτάνεις έως 7Μ.
Σου έχουν αυξήσει και το snr για αποφυγή αποσυνδέσεων.
Οπότε είναι λογικό να κλειδώνεις στα 4Μ.
Στην καλύτερη θα πας στα 5Μ

b0ne
26-08-10, 01:41
δλδ ειναι παραλογο με 44db attenuation να ζηταω τλχ 7M? (δεν νομιζω να εχει προβλημα με 10db noise margin)

κ 44db στα 2χμ δεν ειναι λιγο υπερβολικο? :hmm:

antonis556
26-08-10, 02:21
To 44db δεν ειναι υπερβολικο , γιατι την αποσταση δεν την μετρας σε ευθεια γραμμη , αλλα στην πορεια που ακολουθουν τα καλωδια απο το σπιτι σου μεχρι το κεντρο του ΟΤΕ ...

b0ne
26-08-10, 02:39
η πλακα ειναι οτι κ εγω 3χμ το υπολογιζα αλλα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι ειμαι στα 2...
δεν θα γκρινιαζα αν δεν μου ελεγαν τπτ!!
κ οταν λεω τηλεφωνο εννοω τα κεντρικα της τεχνικης υποστηριξης... (κατα connx 1242)
δλδ εγω υπολογιζα σε φυσικη δρομολογιση κ ο τεχνικος μου ειπε σε ευθεια γραμμη?
κ αν οντως μου ειπε σε ευθεια γραμμη... τα 44db δεν αντιστοιχουν,στο περιπου, σε 3χμ?
κ αν ναι...οι εκτροπες του σηματος ειναι τοσες πολλες απο το dslam μεχρι το σπιτι μ που προσθετουν ολακερο χιλιομετρο στην εξασθενιση?

antonis556
26-08-10, 03:46
Τα 44db αντιστιχουν σε 3186μετρα . Να σου πω οτι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν την ταχυτητα και σε τετοιες αποστασεις υπαρχει πολυ μεγαλη εξασθενιση του σηματος ... Απο τη μερια σου εχεις ελεγξει τα παντα ? Καλωδια , φιλτρα , splitter ? Εχεις βγαλει ολα τα τηλεφωνα , φιλτρα και αφησει πανω στην τηλεφωνικη μπριζα μονο το router να δεις ποσο συγχρονιζει ?

Υ.Γ : Προσωπικη μου αποψη , αν δεν επιλυθει το προβλημα σου , να γυρισεις σε πακετο με 2αρα γραμμη ...

b0ne
26-08-10, 04:33
υπαρχει μια επεκταση απο τη κεντρικη πριζα του σπιτιου
δλδ μια δευτερη απο τη πρωτη πριζα μετα τον κατανεμητη της πολυκατοικιας

απο την επεκταση (κοντα 15 μετρα χαλκου) εχω μετρησει με δυο διαφορετικα καλωδια χωρις τηλεφωνικες συσκευες κ χωρις φιλτρο
χωρις να περνανε διπλα απο μεγαλα φορτια κ ειναι ιδιες μετρησεις

αυτο που δεν εχω κανει ειναι να μετρησω στη πρωτη πριζα του σπιτιου μετα τον κατανεμητη της πολυκατοικιας

antonis556
26-08-10, 04:48
Ισως να φταιει και η επεκταση . Παντως κανε και αυτο που ειπες , για να μας πεις και τα συμπερασματα που εβγαλες ...

deniSun
26-08-10, 09:06
δλδ ειναι παραλογο με 44db attenuation να ζηταω τλχ 7M? (δεν νομιζω να εχει προβλημα με 10db noise margin)

κ 44db στα 2χμ δεν ειναι λιγο υπερβολικο? :hmm:

Με att 44 μπορείς να πάρεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έως 7Μ.
Το να ζητάς εσύ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7Μ είναι υπερβολικό.
Σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις από το dslam το πιο πιθανό είναι η γραμμή σου να μην είναι σε καλή κατάσταση.
Δώσε ένα γράφημα από dmt για να δούμε αν ισχύει κάτι τέτοιο.
Σου έχουν snr 10 για να αποφύγεις τις αποσυνδέσεις.
Που σημαίνει ότι η γραμμή δεν είναι σε καλή κατάσταση λόγω της απόστασης.

b0ne
26-08-10, 09:33
στο δευτερο τηλεφωνο που ειχα σημερα μου ειπε οτι ειμαι στα 4χλμ
(αυτον τον πιστευω η αληθεια ειναι)
επισης μου ειπε οτι ειναι λιγο δυσκολο η αναπροσαρμογη του snr σε αυτο το προφιλ (?)
επισης μου ειπε οτι οι τελευταιες μετρησεις που εγιναν ηταν το 2006 αλλα θα επαναληφθουν το προσεχες διημερο απο το dslam μεχρι την πορτα μ

76321

πηρα μετρηση κ απο την κεντρικη πριζα του σπιτιου κ η διαφορα ειναι μικρη ~ 3,9Μ με ftp cat 5e καλωδιο 15 μετρων for the record

deniSun
26-08-10, 11:29
Η γραμμή σου φίλε μου είναι για κλάματα.
Μαύρο χάλι.
Και όλα αυτά λόγω απόστασης...
Αν δεν μπει στην περιοχή σου κανένα mini dslam μην περιμένεις τίποτε καλύτερο.

b0ne
26-08-10, 12:17
Εχω αρχισει να κοιταω υποπτα κ την πολυκατοικια μ αλλα το κυριοτερο ειναι οτι οντως η περιοχη πρεπει να εχει "θεμα"

παρολαυτα το διασκεδαζω! στο τριτο τηλεφωνο ξαναγυρισα στα 2χμ (ουτε σε τροχοσπιτο να εμενα) :p κ αυριο περιμενω μετρησεις

ευχαριστω για τις απαντησεις κ για τον χρονο σας :)

babis-x
26-08-10, 20:59
Φίλε μου , ζάλισε τους στο 121. Σε αντίστοιχο πρόβλημα, είμαι στο Καλαμάκι και σίγουρα είμαστε στο ίδιο dslam, μετά από πολλά τηλέφωνα ήρθαν και μέτρησαν στο ΚΑΦΑΟ 12Mbps, ενώ στο σπίτι έφθαναν με το ζόρι 4-5.
Αποτέλεσμα : ήρθε η υπηρεσία δικτύων κλπ. έσκαψε σε ένα δύο σημεία, άλλαξε κάποια κομμάτια του υπόγειου καλωδίου και τώρα είμαι γύρω στα 9-10 Mbps με snr 6.

Σημείωση : (Το dslam είναι στην ΖΑΙΜΗ στο ύψος της ΑΜΦΙΘΕΑΣ, οπότε μπορείς να έχεις μια ένδειξη απόστασης μεσω google maps)

b0ne
26-08-10, 23:29
Φίλε μου , ζάλισε τους στο 121. Σε αντίστοιχο πρόβλημα, είμαι στο Καλαμάκι και σίγουρα είμαστε στο ίδιο dslam, μετά από πολλά τηλέφωνα ήρθαν και μέτρησαν στο ΚΑΦΑΟ 12Mbps, ενώ στο σπίτι έφθαναν με το ζόρι 4-5.
Αποτέλεσμα : ήρθε η υπηρεσία δικτύων κλπ. έσκαψε σε ένα δύο σημεία, άλλαξε κάποια κομμάτια του υπόγειου καλωδίου και τώρα είμαι γύρω στα 9-10 Mbps με snr 6.

Σημείωση : (Το dslam είναι στην ΖΑΙΜΗ στο ύψος της ΑΜΦΙΘΕΑΣ, οπότε μπορείς να έχεις μια ένδειξη απόστασης μεσω google maps)

προς το παρον απο μονοι τους φαινονται προθυμοι κ συνεργασιμοι..τηλεφωνικως δεν εχω κανενα παραπονο κ αυριο τους περιμενω με ροφημα κ κουλουρακια

αλλα αν οντως το dslam ειναι στη ζαιμη..σε ευθεια γραμμη.. δεν ειμαι ουτε 1χλμ μακρια του

b0ne
27-08-10, 10:24
για την ιστορια κ μονο...

ειμαι στο dslam του ιπποδρομου πισω απο τη συγγρου στο υψος της αμφιθεας ~2.1χλμ, max πιανω 4,3Μ κ οι επιλογες μ ηταν ξεκαθαρες μη συζητησιμες κ λιγο με υφακι 2M ή 4,3M ασταθες...
ά! κ ασπρη μερα θα δουμε οταν βαλουν οπτικες... :blink:

babis-x
27-08-10, 14:05
Είσαι από τους άτυχους του Π.Φαλήρου. Υπομονή...

b0ne
01-09-11, 23:20
Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Ενώ τo upstream είναι μια χαρά στις ταχύτητες που πρέπει το downstream είναι από απαράδεκτο έως μηδενικό. (Τest με τον κλασικό server της Nvidia και με άλλους)

Το τηλέφωνο στον ΟΤΕ ήταν σαφές: Κανένα πρόβλημα στην περιοχή, Κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής μου.

Επαληθεύει το router status

90790

Η αλλαγή καλωδίωσης δεν έδειξε διαφορά. Η ερώτησή μου στο κοινό είναι αν βλέπετε/αναγνωρίζετε κάτι από το γράφημα DMT

90789

@ ADSLgr.com All rights reserved.