PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas ταχύτητες..



MiG
25-08-10, 22:55
Καλησπέρα σε όλους!!
Επειδή ήμουν συνδρομητής σε άλλη εταιρία, αλλά λόγω αλλαγής αστικού κέντρου, η εταιρία εκείνη δεν παρέχει υπηρεσίες εδώ, αποφάσισα λοιπόν να βάλω Tellas..
Σήμερα μου ήρθε ο εξοπλισμός της Tellas και με έκπληξη είδα τις ταχύτητες συγχρονισμού.. Συνηθισμένος να κλειδώνει το router πάντα στα 16Mbit/1Mbit, είδα να συγχρονίζει το Gennet στα 9000kbps/750kbps.. Πόσο θα ήταν το φυσιολογικό να έπιανα με βάση τα παρακάτω στατιστικά? Η ταχύτητα αποστολής δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι μεγαλύτερη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

ταση Showtime
Τύπος AnnexA
Διαμόρφωση ADSL2+
DSLAM BRCM
Σύνολο Αποτυχιών 0
Χαμένα Κελιά ΑΤΜ 0
Απεσταλμένα Πλαίσια 1417724
Ληφθέντα Πλαίσια 1964064
Ρυθμός Λήψη Αποστολή
Ρυθμός Bit 8996200 747700
Ρυθμός Κελιών 21217 1763
Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος 0 0
Σήμα προς Θόρυβο 9.10 dB 8.5 dB
Εξασθένηση Γραμμής 20.0 dB 6.5 dB
Ισχύς Εκπομπής 0.3 dB 12.3 dB

aa144
26-08-10, 02:53
Την ίδια γραμμή (βρόχο) κράτησες;

Αν άλλαξες βρόχο τότε δεν ισχύει τίποτε από αυτά που ήξερες με τον άλλο βρόχο που είχες πριν.

Γενικά, μεταξύ δυο διαφορετικών βρόχων κάποιος είναι καλύτερος και κάποιος χειρότερος, ενδέχεται μάλιστα να είναι και πολύ χειρότερος.

Γενικά και πάλι, αν τυχόν μας πέσει καλός βρόχος, κοιτάμε να μην τον χάσουμε με αλλαγή εταιρίας ή με όποιον άλλο τρόπο, αυτό γιατί στο Ελλαδιστάν οι καλοί βρόχοι δεν φυτρώνουν στα δέντρα κάθε μέρα.

psylos
26-08-10, 03:18
Κάλεσε στην tellas κ ζητά να ελέγξουν τη γραμμή σου. Σίγουρα μπορεί να φτάσει πιο πάνω... Κάποιος που ξέρει σίγουρα μπορεί να μας πει αν αυτό το νούμερο στην ισχύ εκπομπής είναι λογικό; 0,3...

aris20
26-08-10, 11:49
Ναι ρε φίλε έχεις 9-16Mbps ενώ η γραμμή σου είναι για 18Mbps και παραπάνω..
Η εταιρία ευθύνεται για αυτό, οπότε πες τους το ξεκάθαρα ότι έχεις πολύ μικρή εξασθένιση για τόση ταχύτητα και να στην αυξήσουν..

MiG
26-08-10, 12:25
Την ίδια γραμμή (βρόχο) κράτησες;

Αν άλλαξες βρόχο τότε δεν ισχύει τίποτε από αυτά που ήξερες με τον άλλο βρόχο που είχες πριν.

Γενικά, μεταξύ δυο διαφορετικών βρόχων κάποιος είναι καλύτερος και κάποιος χειρότερος, ενδέχεται μάλιστα να είναι και πολύ χειρότερος.

Γενικά και πάλι, αν τυχόν μας πέσει καλός βρόχος, κοιτάμε να μην τον χάσουμε με αλλαγή εταιρίας ή με όποιον άλλο τρόπο, αυτό γιατί στο Ελλαδιστάν οι καλοί βρόχοι δεν φυτρώνουν στα δέντρα κάθε μέρα.

Δεν ήμουν σαφής βασικά, όταν είπα για αλλαγή αστικού κέντρου.. Εννοούσα ότι μετακόμισα σε άλλη πόλη, στην οποία η εταιρία που είχα συνδρομή μέχρι πρότινος δεν έχει κάλυψη.


Κάλεσε στην tellas κ ζητά να ελέγξουν τη γραμμή σου. Σίγουρα μπορεί να φτάσει πιο πάνω... Κάποιος που ξέρει σίγουρα μπορεί να μας πει αν αυτό το νούμερο στην ισχύ εκπομπής είναι λογικό; 0,3...

Τους πήρα τηλ. χθες και μου είπαν ότι με βάση τα στατιστικά που τους έδειξα, θεωρούν ότι οι ταχύτητες είναι σε λογικά πλαίσια.. Για κάποιο λόγο όμως ο τεχνικός δεν μου φάνηκε πολύ πειστικός.. Επίσης μου ανέφερε, ότι θα μπορούσε να ζητήσει να γίνει αναβάθμιση της γραμμής, αλλά μόνο αν τα επίπεδα θορύβου ξεπερνούσαν ένα συγκεκριμένο αριθμό..
Αν γινόταν αναβάθμιση ανεξαρτήτως στατιστικών, θα υπήρχε αισθητή διαφορά στις ταχύτητες συγχρονισμού?

........Auto merged post: MiG πρόσθεσε 15 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι ρε φίλε έχεις 9-16Mbps ενώ η γραμμή σου είναι για 18Mbps και παραπάνω..
Η εταιρία ευθύνεται για αυτό, οπότε πες τους το ξεκάθαρα ότι έχεις πολύ μικρή εξασθένιση για τόση ταχύτητα και να στην αυξήσουν..

Οκ, θα τους πάρω κ θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.