PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 7 δεν αναγνωρίζουν 1 από τα 4 partition του εξωτερικου δίσκου



natking
26-08-10, 12:11
Καλημέρα,
το πρόβλημα είναι ότι έχω έναν εξωτερικό δίσκο και τα Win7 δεν αναγνωρίζουν ένα από
τα partition που έχω κάνει. Τα 7 τα έβαλα πρόσφατα ενώ ως τώρα είχα XP όπου όλα ήταν μια χαρά.
Δοκίμασα μία λύση που διάβασα εδώ σε παλιότερο ποστ αλλά δεν βοήθησε. Πήγα δηλαδή στη διαχείριση δίσκων για να αλλάξω το γράμμα του τόμου που δεν διαβάζεται. Αλλά: όταν πάω να κάνω δεξί κλικ πάνω στο partition που δεν διαβάζεται μου βγάζει μήνυμα που λέει "Η ολοκλήρωση της λειτουργίας απέτυχε, επειδή η προβολή κονσόλας της διαχείρησης δίσκων δεν ειναι ενημερωμένη. Ανανεώστε την προβολή χρησιμοποιώντας την εργασία ανανέωσης. Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να παρουσιάζεται, κλείστε την κονσόλα Διαχείρησης δίσκων και στη συνέχεια κάντε επανεκκίνηση της Διαχείρισης δίσκων ή επανεκκίνηση του υπολογιστή"
Εννοείται ότι έκανα όλα αυτά τα βήματα και το πρόβλημα εξακολουθεί.
Ευχαριστώ!

aa144
26-08-10, 13:54
...Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να παρουσιάζεται, κλείστε την κονσόλα Διαχείρησης δίσκων και στη συνέχεια κάντε...

...και το πρόβλημα εξακολουθεί...


...ως τώρα είχα XP όπου όλα ήταν μια χαρά.




Αυτό βασικά είναι το πρόβλημα, όταν έχουμε κάτι που λειτουργεί καλά και μέσω της μόδας μας επιβάλλεται (από την εταιρία που πουλάει το καινούργιο προϊόν) να το χαλάσουμε μόνοι μας για να έχουμε κάτι άλλο που δεν λειτουργεί καν όπως το παλιό, αλλά είναι "καλύτερο" και πιο "της μόδας".

Ξαναβάλε XP και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ποτέ, με οτιδήποτε άλλο θα είσαι στην κατάσταση οτι κάτι δεν θα λειτουργεί που στα XP λειτουργούσε.

natking
26-08-10, 14:18
Καλησπέρα,
το πρόβλημα είναι ότι έχω έναν εξωτερικό δίσκο και τα Win7 δεν αναγνωρίζουν ένα από
τα partition που έχω κάνει. Τα 7 τα έβαλα πρόσφατα ενώ ως τώρα είχα XP όπου όλα ήταν μια χαρά.
Δοκίμασα μία λύση που διάβασα εδώ σε παλιότερο ποστ αλλά δεν βοήθησε. Πήγα δηλαδή στη διαχείριση δίσκων για να αλλάξω το γράμμα του τόμου που δεν διαβάζεται. Αλλά: όταν πάω να κάνω δεξί κλικ πάνω στο partition που δεν διαβάζεται μου βγάζει μήνυμα που λέει "Η ολοκλήρωση της λειτουργίας απέτυχε, επειδή η προβολή κονσόλας της διαχείρησης δίσκων δεν ειναι ενημερωμένη. Ανανεώστε την προβολή χρησιμοποιώντας την εργασία ανανέωσης. Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να παρουσιάζεται, κλείστε την κονσόλα Διαχείρησης δίσκων και στη συνέχεια κάντε επανεκκίνηση της Διαχείρισης δίσκων ή επανεκκίνηση του υπολογιστή"
Εννοείται ότι έκανα όλα αυτά τα βήματα και το πρόβλημα εξακολουθεί.
Ευχαριστώ!

Banditgr
26-08-10, 14:53
Ο εξωτερικός συνδέεται μέσω USB ? Δοκίμασες να τον συνδέσεις σε άλλη θύρα ?

natking
26-08-10, 14:59
Με usb και ναι το εβαλα και σε άλλη θύρα. Επίσης προσπάθησα μέσω του regedit να βρω σε πιο γράμμα αντιστοιχεί το partition αλλά δεν εβγαλα άκρη.

natking
26-08-10, 15:12
θα προτιμουσα να βρω μία λύση έχοντας τα 7 παρά να ξανακάνω εγκατάσταση τα XP.

vasileios13
26-08-10, 15:15
Ναι γύρνα στα ΧΡ.....10 χρόνια πίσω......

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα προτιμουσα να βρω μία λύση έχοντας τα 7 παρά να ξανακάνω εγκατάσταση τα XP.

+1...:dwarf

29gk
26-08-10, 15:22
O δισκος και τα partition του, ειναι γεματα ? Μπορεις να τον δεις σε αλλο pc εκτος απο το δικο σου ? Στο δικο σου με ενα live cd linux, φαινεται ?

29gk
26-08-10, 15:23
Γιατι εχεις ανοιξει 2 νηματα για το ιδιο θεμα ?

natking
26-08-10, 16:15
γιατι δεν ηξερα αν ειναι θέμα windows ή θέμα hardware!

natking
26-08-10, 16:17
Ο δίσκος είναι γεμάτος εν μέρει. Όλα τα partition, ακόμα και αυτό που δεν φαίνεται, έχουν κάτι μέσα, και είναι σχεδόν γεμάτα. Σε άλλον υπολογιστή δεν δοκίμασα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να δω το partition. Το θέμα είναι στο δικό μου PC να γίνει. Από linux δεν σκαμπάζω. Δεν ξέρω τί είναι αυτό που μου λες!

29gk
26-08-10, 16:28
Oταν λες "σχεδον σιγουρος", που το βασιζεις χωρις δοκιμη ? Κι αν εχει παει κατι στραβα με τη δημιουργια ή τη λειτουργια του προβληματικου κομματιου και ΔΕΝ παιζει σε κανενα pc, πως θα λυσεις το προβλημα σου ? Θεωρητικα δεν γινεται, δοκιμασε πρωτα και βλεπουμε.

29gk
26-08-10, 16:29
γιατι δεν ηξερα αν ειναι θέμα windows ή θέμα hardware!

Zητα απο εναν διαχειριστη, να τα ενωσει.

natking
26-08-10, 16:48
πολύ ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω πως να το ζητήσω!

natking
26-08-10, 16:49
Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Το σίγουρος το είπα γιατί χθες που είχα τα XP εγκατεστημένα ο σκληρός αναγνωριζόταν μια χαρά! Αλλά μια δοκιμή δεν είναι κακό να κάνω.

29gk
26-08-10, 17:41
Αυτο ακριβως. Υπαρχει παντα η περιπτωση του να πηγε κατι στραβα.

Κατεβασε και απο εδω

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

ενα live cd ή εκδοση για usb stick, ξεκινα το συστημα σου απο αυτο και τσεκαρε τα partition να δεις εαν φαινονται.

washcloud
26-08-10, 20:40
Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Το σίγουρος το είπα γιατί χθες που είχα τα XP εγκατεστημένα ο σκληρός αναγνωριζόταν μια χαρά! Αλλά μια δοκιμή δεν είναι κακό να κάνω.

...και οι παπουδογιαγιάδες είναι "καλά" (ή έτσι νομίζουμε τεσπα), και τα πρωινά τους βρίσκους σέκους.
Τραβηγμένο το παράδειγμα - το ζουμί όμως είναι ότι τίποτα δεν διασφαλίζει ότι απ' τη μια στιγμή στην άλλη ΔΕΝ μπορεί να έρθουν τα πάνω, κάτω. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δίσκους και την εικονική πραγματικότητα που κουβαλάνε μέσα τους. Τεσπα πολύ σωστά σου λέει ο 29εννιάς : πριν αρχίσεις να λύνεις τον κινητήρα, βεβαιώσου πρώτα ότι όντως έχεις βενζνη στο ρεζερβουάρ, και μη λες "μα αφού έβαλα ένα 50άρικο τις προάλλες, αποκλείεται να τέλειωσε κι όλας".

washcloud
26-08-10, 20:47
1) Τσέκαρέ τον πρώτα και σε άλλο pc.
2) Mε το που έβαλες τα 7 δεν το έβλεπες το 4ο; Ή το έχεις δει έστω και μία φορά;
3) Φαίνεται στο Ο Υπολογιστής Μου;
3) Χλωμό να είναι θέμα γράμματος.
4) Δοκίμασε πάντως να επιδιορθώσεις τα 7, μέσω του DVD τους (ξεκίνα το pc από αυτό).

crypter
26-08-10, 20:53
Επισης περα απο τα παραπανω εχεις εγκαταστησει τελευταιους drivers για ολες τις συσκευες (ειδικα για το chipset) και εχεις κανει πληρες update στο λειτουργικο; Αν ναι και παλι δεν τον βλεπει δοκιμασε να σκαναρεις τον σκληρο με το διαγνωστικο προγραμμα που θα βρεις στην σελιδα του κατασκευαστη του σκληρου (π.χ. WD, seagate, samsung, hitachi κτλ). Υπαρχουν ολα μαζι και στο hiren's boot cd οποτε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και απο εκει. :)

washcloud
26-08-10, 21:35
....drivers 4ου partition? :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.