PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με windows firewall



ReD-RevolutioN
01-07-06, 10:42
Όταν ανοιγω το pc μου και μπαίνω στα windows μου εμφανίζεται κάτω στο background το κόκκινο εικονίδιο του Sp2 με ενα x επανω του(ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω).Το κανω double click να δω τι συμβαίνει και μου λέει ότι τα windows δεν βρήκαν ενα εγκατεστημένο τειχος προστασίας σε αυτον τον υπολογιστή.Παταω συστάσεις και μετα άμεση ενεργοποίηση του τείχους προστασίας των windows για ολες τις συνδέσεις δικτυου..Μου εμφανιζει ομως το εξής σφάλμα:

Λυπούμαστε που το κέντρο ασφάλειας δεν μπόρεσε να ενεργοποιήσει το τειχος προστασίας των Windows.Μετα μου λεει να το κανο χειροκίνητα απο πινακα ελέγχου και μετα τείχος ασφαλειας.Αλλα με βγάζει στο παράθυρο το ιδιο το κόκκινο που ανεφερα στην αρχη

Μπορείτε σας παρακαλω να μου πείτε γιατι συμβαινει το εν λογω πρόβλημα?

emav
01-07-06, 11:33
Κατ' αρχήν, το τείχος ασφαλείας των Windows δεν κάνει δουλειά. Καλό είναι να στραφείς σε κάποιο άλλο firewall. Ένα από τα απλούστερα στις ρυθμίσεις του είναι το ZoneAlarm (http://www.zonelabs.com/store/content/catalog/products/sku_list_za.jsp?dc=12bms&ctry=US&lang=en&lid=dbtopnav_pro). Ξεκίνα από εκεί.

ReD-RevolutioN
01-07-06, 11:54
Συμφωνώ με όσα λες(παλια ειχα το Zonealarm) και θα το εγκαταστήσω μάλλον ξανά αλλα καποια λύση για το firewall ton windows δεν υπάρχει?

gkandir
01-07-06, 12:07
Συμφωνώ με όσα λες(παλια ειχα το Zonealarm) και θα το εγκαταστήσω μάλλον ξανά αλλα καποια λύση για το firewall ton windows δεν υπάρχει?
Τι εννοείς κάποια λύση για το firewall των Windows;

Αν θέλεις να μη σου βγαίνει κάθε τόσο αυτό το μήνυμα πήγαινε στο Control panel --> Security center και αριστερά, στο panel Resources, κάνε click στην τελευταία επιλογή, Change the way security center alerts me, και στο παράθυρο που ανίγει φρόντησε να μην είναι ενεργοποιημένη καμία επιλογή.

Sorry που δεν γράφω στα Ελληνικά τις επιλογές αλλά, μιας και έχω τα αγγλικά XP, δεν τις ξέρω... :)

emav
01-07-06, 12:09
Δοκίμασες το παρακάτω;

Πίνακας Ελέγχου > Κέντρο Ασφαλείας > Τείχος Προστασίας των Windows > Ενεργοποίηση

ReD-RevolutioN
01-07-06, 12:17
στο ιδιο με πηγαίνει πάλι δηλαδή στο κοκκινο εικονίδια κατω δεξια με το χ

gkandir θελω να μάθω τι συμβαίνει με το windows firewall και μετα να βάλω το zonealarm...

Xouzouris
01-07-06, 12:48
Πιθανοτατα συμβαινει οτι απλα ειναι της πλακας και αναξιοπιστο, δεν νομιζω να αξιζει να ασχοληθεις και πολυ. Τωρα αν νομιζεις οτι εχεις κατι στον υπολογιστη σου που το εμποδιζει να ενεργοποιηθει, αρχισε τα scans... ;)

gkandir
01-07-06, 12:51
στο ιδιο με πηγαίνει πάλι δηλαδή στο κοκκινο εικονίδια κατω δεξια με το χ

gkandir θελω να μάθω τι συμβαίνει με το windows firewall και μετα να βάλω το zonealarm...
Ok. Σε κατάλαβα.

Δεν ενεργοποιείται το firewall ούτε χειροκίνητα; Σου βγάζει κάθε φορά το ίδιο μήνυμα;

Δες τι γίνεται στον Event viewer. Control panel --> Administrative tools --> Event viewer.

Edit: Καλή ιδέα. Κάνε και κάνα scan όπως λέιε κι ο φίλος Xouzouris.

ZackNV
01-07-06, 12:54
Καλό το zonealarm (το έχει ο αδερφός μου και είναι ικανοποιημένος). Να προσθέσω σαν εναλλακτική και το outpost το οποίο είναι και πολύ εύχρηστο για κάποιον που δεν ξέρει πολλά σχετικά με το θέμα. Το έμαθα απ' τον συγκάτοικό μου και τους μήνες που το έχουμε μας έχει αφήσει ασπροπρόσωπους.

ReD-RevolutioN
01-07-06, 13:00
Δες τι γίνεται στον Event viewer. Control panel --> Administrative tools --> Event viewer

Καταρχάς μου το λες στα ελληνικά??Και 2ον τι να δω εκει που μου λες?

edited:εκανα scan με το avast και δεν βρήκε io.Δεν ξέρω γιατι αλλα κάποια αρχεία μου είπε δεν μπόρεσε να τα scanarei

HAXOR_OEM
01-07-06, 15:02
πεδες μολισ μου το εκανε και εμενα( ReD-RevolutioN)ενω εχω firewall

iwsif
02-07-06, 01:35
Μηπως σας αφαιρει την μη ειδοποιηση το Spybot;Γιατι την μη ειδοποιηση εμενα μου την εμφανιζει σαν spyware οταν κανω scan,(και δεν το κανει οταν την ενεργοποιησω χειροκινητα).

Το Avast δε σκαναρει μονο τα αρχεια που ειναι corrupted,που ειναι συμπιεσμενα κλειδωμενα και τα quarantined ορισμενων AV.Οτιδηποτε αλλο ειναι υποπτο.

Στο event viewer να δεις αν εχει καποια entry με κοκκινο που να υποδεικνυει σφαλμα.Εγω θα σε συμβουλευα να κανεις απο το start,εκτελεση -> services.msc
Απο εκει να εντοπισεις το Windows Firewall,(αγνοω πως το εχει στα ελληνικα),δεξι κλικ,Ιδιοτητες και εκει να κανεις start μεσω απο το κουμπακι που θα εχει αριστερα.Αν δεν μπορει να εκκινησει την υπηρεσια θα πρεπει να σου βγαλει ενα μηνυμα λαθους που θα το χρησιμοποιησεις στο google.Αν σου βγαλει οτι πρωτα πρεπει να εκκινησεις μια αλλη υπηρεσια,πχ το κεντρο ασφαλειας τοτε καντο και αυτο και ξαναπροσπαθησε.

ReD-RevolutioN
02-07-06, 02:15
Μηπως σας αφαιρει την μη ειδοποιηση το Spybot;Γιατι την μη ειδοποιηση εμενα μου την εμφανιζει σαν spyware οταν κανω scan,(και δεν το κανει οταν την ενεργοποιησω χειροκινητα).

Το Avast δε σκαναρει μονο τα αρχεια που ειναι corrupted,που ειναι συμπιεσμενα κλειδωμενα και τα quarantined ορισμενων AV.Οτιδηποτε αλλο ειναι υποπτο.


Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα απο αυτο

Και δευτερον πες μου ποιο service εννοείς διότι δεν το βρίσκω

@ ADSLgr.com All rights reserved.