PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναβαθμιση μερων Μητρικης?...



βυσματολογος
01-07-06, 14:03
Σε καποιο site ελεγχουν κατα ποσο εχεις τους νεωτερους drivers ολων των υποσυστηματων του υπολογιστη σου(www.driveragentr.com).
Kανοντας scanning μου βγαζει αποτελεσματα, οπως φαινονται σε αυτο το image
http://img263.imageshack.us/img263/512/driversresults6nt.th.png (http://img263.imageshack.us/my.php?image=driversresults6nt.png)

Δηλαδη ειμαι "ανενημερωτος" στα εξης:

- IDE ATA/ATAPI controllers
VIA Bus Master IDE Controller

- Network adapters
Marvell Yukon 88E8001/8003/8010 PCI Gigabit
Ethernet Controller

- SCSI and RAID controllers
VIA Serial ATA RAID Controller

- Universal Serial Bus Controller
VIA USB Enhanced Host Controller

Noμιζω οτι αυτα αφορουν τους drivers της μητρικης μου? Οποτε θα πρεπει να κανω αναβαθμιση?(bios ή drivers) Ή μηπως δεν ειναι απαραιτητο.
Σημειωνω οτι δεν χρησιμοποιω RAID λειτουργια-ειιναι το 3ο στη σειρα? Για τα αλλα ομως 3 μηπως πρεπει να αναβαθμιστουν? Εχω σκληρους και ide και sata. Εχω συνδεση ethernet-adsl.

Tελος να πω οτι μου εχει αλλες 2 ενδειξεις για drivers εκτυπωτη και monitor. Για εκτυπωτη δε πολυενδιαφερομαι, αλλα θελει και to monitor update?!..

Lionheart
01-07-06, 14:34
Εάν το pc δουλεύει οκ τι τα θέλεις τα updates, αυτα είναι drivers της μητρικής που όντος δεν είναι απαρέτητα και συνίθως διαορθώνουν κάποια conflicts η compatibility issues και κατα 99,99% δεν θα δείς διαφορα κατ εμε :D

βυσματολογος
01-07-06, 16:40
οk, για το συγκεκριμενο, αν συμφωνουν κι αλλοι μαζι σου. Ουτε κι εγω θα ηθελα να κανω αναβαθμιση τoυ bios της μητρικης γιατι εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνο.

Εσενα τι ποσοστο σου βγαζει?(το scanning ειναι free).

Lionheart
01-07-06, 18:20
Μια απο τα ιδια πανω κάτω αλλα εγώ κατεβάζω drivers χειροκείνητα μόνο δεν εμπιστεύομαι κανένα προγραμα...

βυσματολογος
01-07-06, 20:35
Μα δεν ειπα να τα κατεβασεις απ αυτο το προγραμμα(το οποιο δεν ειναι δωρεαν).

Θα ηθελα να εκανε το scan καποιος που προσφατα εκανε αναβαθμιση των bios της μητρικης του. Αραγε αυτος θα ηταν ok σε ολα?

Lionheart
01-07-06, 21:45
Το Bios δεν έχει καμία σχέση με τα updates όμως! άλλο το bios και αλλο οι drivers της μιτρικής...

βυσματολογος
02-07-06, 11:48
Συμφωνοι.
Ειτε το ενα, ειτε το αλλο λοιπον (bios/drivers)

Gedo
02-07-06, 12:03
Σε καποιο site ελεγχουν κατα ποσο εχεις τους νεωτερους drivers ολων των υποσυστηματων του υπολογιστη σου(www.driveragentr.com) (http://www.driveragentr.com%29).


Εχεις κανει ενα μικρο λαθακι στο url. :oops:

xena
02-07-06, 12:23
Το καλύτερο θα ήταν να πας στον ιστοχώρο της μητρικής και να δεις τα update του bios για τι πράγμα είναι. Και αν κρίνεις πως είναι απαραίτητα τότε να τα βάλεις.

Είναι εύκολο να αναβαθμίσεις το bios. Θα έχει οδηγίες ο ιστοχώρος της μητρικής.

logan11
02-07-06, 22:44
Μείνετε μακριά από αυτό το site!!!!!
Για να κάνει τον έλεγχο σου ζητάει να εγκαταστήσει-τρέξει ένα πρόγραμμα. Ένας διάολος μόνο ξέρει τι κάνει αυτό. ΕΛΕΟC. Μακριά!
Για αναβάθμιση drivers και BIOS στο επίσημο site του κατασκευαστή της μητρικής σας! Τρέχουμε τώρα.....:whip:

manoulamou
03-07-06, 10:53
Μακρυα απο αγνωστα περιεργα sites :nono: , πολλοι την πατησαν κατεβαζοντας δηθεν χρησιμα προγραμματα:evil:
και μετα αντι να αναβαθμισουν το κομπιουτερ τους, εψαχναν για σκουπα και φαρασι (www.kaspersky.com)!!!

βυσματολογος
03-07-06, 16:49
Σιγα ρε logan και... μανούλα μου(:lol: )
Μη τρελενεστε και μη τρομοκρατηστε. Πολλα sites σου ζητανε να εγκαταστησεις καποιο plugin για να λειτουργησουν. Ακομα και αυτο εδω που ειμαστε τωρα. Αυτο δε σημαινει οτι οπωσδηποτε καποιοι κακοβουλοι εγκληματιες σε βαζουν στο στοχαστρο τους...
Προφανως σου βαρεσανε τα ασφαλιστικα (antivirus, firewall, antispyware κλπ κλπ) και τρομαξες..Ε, δε νομιζω ενα εμπορικο site οπως αυτο, που θελει να σε πιασει πελατη για να σου πουλησει, να κρυβει κατι επικινδυνο.
Αν ηταν να τρομαζαμε τοσο ευκολα δε θα επρεπε να σερφαρουμε καθολου.

Χena,
το ερωτημα μου ειναι εαν οι συγκεκριμενοι drivers που αναφερω αφορουν το BIOS(ή drivers) της μητρικης.

Gedo,
το σωστο link ειναι
www.driveragent.com

manoulamou
03-07-06, 17:11
Σιγα ρε μανούλα μου(:lol: )
Μη τρελενεστε και μη τρομοκρατηστε.
Αν ηταν να τρομαζαμε τοσο ευκολα δε θα επρεπε να σερφαρουμε καθολου.

Μαλλον μας τρομαξαν το αβαταρ και η υπογραφη σου:rofl: lordi rulez

Gedo
03-07-06, 18:31
Gedo,
το σωστο link ειναι
www.driveragent.com (http://www.driveragent.com)

Στο αρχικο σου μηνυμα εχει ενα r παραπανω στο τελος της λεξης .

logan11
03-07-06, 21:04
Σιγα ρε logan και... μανούλα μου(:lol: )
Μη τρελενεστε και μη τρομοκρατηστε. Πολλα sites σου ζητανε να εγκαταστησεις καποιο plugin για να λειτουργησουν. Ακομα και αυτο εδω που ειμαστε τωρα. Αυτο δε σημαινει οτι οπωσδηποτε καποιοι κακοβουλοι εγκληματιες σε βαζουν στο στοχαστρο τους...
Προφανως σου βαρεσανε τα ασφαλιστικα (antivirus, firewall, antispyware κλπ κλπ) και τρομαξες..Ε, δε νομιζω ενα εμπορικο site οπως αυτο, που θελει να σε πιασει πελατη για να σου πουλησει, να κρυβει κατι επικινδυνο.
Αν ηταν να τρομαζαμε τοσο ευκολα δε θα επρεπε να σερφαρουμε καθολου.

Χena,
το ερωτημα μου ειναι εαν οι συγκεκριμενοι drivers που αναφερω αφορουν το BIOS(ή drivers) της μητρικης.
LOL.
1-->ΔΕΝ Τρόμαξα. Προσπαθώ να τρομάξω εσάς τους υπόλοιπους..
2-->ΔΕΝ έχω AntiVirus,... Μόνο το firewall του router.
3-->'Αλλο πράγμα οι Drivers και ΑΛΛΟ το BIOS. Μήν τα μπερδεύεις.
4-->Τέλος, επαναλαμβάνω:
Για αναβάθμιση drivers και BIOS στο επίσημο site του κατασκευαστή της μητρικής σας! Τρέχουμε τώρα.....:rtfm::whip:

βυσματολογος
03-07-06, 21:46
3--> Εξηγησα οτι δε τα μπερδευω. Ρωταω εαν γνωριζει καποιος, τα υποσυστηματα που αναφερω (4) αφορουν bios/drivers? Δηλ. με ενα bios ή drivers update θα ειμαι ενταξει ως προς αυτα?

2--> Αν δεν εχεις antivirus το λιγοτερο εισαι επιπολαιος και καλο ειναι σε καθε σερφαρισμα να κανεις και το σταυρο σου...
4--> Ασχετο με το θεμα μας.
1--> Καλη η προσπαθεια(που λεει και η διαφημιση) αλλα...

yiapap
03-07-06, 21:53
Τα σημεία που αναφέρεις αφορούν όλα τους drivers της μητρικής σου.
Όπως λέει και ο logan11, πηγαίνεις στο site του κατασκευαστή της μητρικής και εκεί διαβάζεις αν χρειάζεται update και το BIOS ώστε να συνεργάζεται με τους νέους drivers.

Γενικά πάντως υπενθυμίζω:
If it ain't broke don't fix it
όπως λένε και στο Άινταχο

logan11
04-07-06, 00:42
3--> Εξηγησα οτι δε τα μπερδευω. Ρωταω εαν γνωριζει καποιος, τα υποσυστηματα που αναφερω (4) αφορουν bios/drivers? Δηλ. με ενα bios ή drivers update θα ειμαι ενταξει ως προς αυτα?
Drivers χρειάζεσαι. Καλό είναι πάντως να έχεις και το τελευταίο ΒΙΟS.
**Αν βάλεις νέο ΒΙΟS τότε ΔΕΝ αναβαθμίζονται και οι drivers μαζί, και..
**Αν βάλεις νέους drivers ΔΕΝ αναβαθμίζεται και το BIOS μαζί.
Ποιά μαρκα μητρική έχεις? Μοντέλο? γιατί δεν φαίνεται καλά η φωτογραφία σου στο πρώτο post.
Να σου πω άμα είναι πιο συγκεκριμένα για το μοντέλο σου.


2--> Αν δεν εχεις antivirus το λιγοτερο εισαι επιπολαιος και καλο ειναι σε καθε σερφαρισμα να κανεις και το σταυρο σου... ΔΕΝ με έχει προσβάλει ΠΟΤΕ ιός εδώ και 6 χρόνια με ΧΡ. Μόνο το Blaster Worm τότε που πρωτοκυκλοφόρησε επειδή τότε δεν είχα Firewall. Δεν πατάω το "ΟΚ" δλδ σε κάθε παραθυράκι που μου πετάνε τα διάφορα site.

manoulamou
04-07-06, 12:59
Προς ολους τους εμπλεκομενους, ειδικα για θεματα ασφαλειας, πριν αποφασισετε οτι
ολα πανε καλα, διαβαστε λιγο και τους κατατοπιστικους οδηγους του site:
Πετύχετε την απόλυτη ασφάλεια! (για νέους χρήστες) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33814)
Βέλτιστη ασφάλεια με τον λιγότερο δυνατό κόπο χρήστη & υπολογιστή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350).
((Ισως σταθειτε λιγο πιο τυχεροι, οσοι εχετε τα WinXP Home}}

@ ADSLgr.com All rights reserved.