PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάλασε το macbook



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

kadronarxis
01-07-06, 22:18
Παρασκευή βράδυ, αραχτός στο Λιτόχωρο.
Είχε κοιμηθεί και η οικογένεια, και είχα αράξει κανονικά με ένα ποτό.
Είδα μια ταινία, και κομμάτια από το τρέξιμο της παρασκευής + χιλιόμετρα από Θεσσαλονίκη, την έπεσα για ύπνο.

Την άλλη μέρα το μεσημέρι, πάω να τον ανοίξω.

Ν Ε Κ Ρ Ο Σ.

Όπα λέω, πλάκα μας κάνει.Η μπαταρία φουλ φορτισμένη, τον έβαλα στο ρεύμα, τον έβγαλα, ΤΙΠΟΤΑ.

Ούτε λαμπάκια ανοίγουν, ούτε δίσκος, ανεμιστηράκι ακούγεται, τίποτα.

ΝΕΚΡΟΣ.

Το κερατό μου μέσα, και την ατυχία μου.Αυτή τη βδομάδα το χρειάζομαι το μηχάνημα, και με πουλάει με αισχρό τρόπο.

Αποκλείεται να φταίει το ρεύμα, γιατί η μπαταρία ήταν φορτισμένη όταν τον έκλεισα το βράδυ, και τον άφησα εκτός ΔΕΗ, όλο το βράδυ.

Απλά πέθανε.

Από δευτέρα τηλέφωνο rainbow, 3 βδομάδες δεν έκλεισε το μηχάνημα.

Νικαετός
01-07-06, 22:26
Εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο kadro , μην στενοχωριέσαι τυχερά είναι αυτά .

kadronarxis
01-07-06, 22:34
Να σαι καλά Νίκο.Σαν καμμένη μητρική μου μυρίζει(εύχομαι να είναι άλλο-καμιά ασφάλεια).
Το τροφοδοτικό λειτουργεί, υπάρχει πράσινο λαμπάκι αναμμένο, η μπαταρία λειτουργεί, οπότε αποκλείεται να φταίει η ΔΕΗ.

Ότι και να φταίει, στην εγγύηση μέσα είναι,εύχομαι η αντικατάσταση να συμβεί μέσα στην επόμενη βδομάδα.
Στην χειρότερη θα κατέβω Αθήνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην, αν ακούσω παπάδες από τη rainbow.

ΥΓ: μεγάλη στεναχώρια Νίκο αδερφέ.Χάλια σου λέω.

Νικαετός
01-07-06, 22:37
Ότι και να παρουσίασε καλό είναι που το έβγαλε τώρα στην αρχή . Σκέψου να στο παρουσιάζε όταν θα είχε λήξει η εγγύηση ... κόλαση .

Όλα θα γίνουν ;)

kadronarxis
01-07-06, 22:45
Έχεις δίκιο Νίκο.
Ευτυχώς είναι στην εγγύηση όπως λες και εσύ.
Να φανταστείς το έβαλα μέσα στο κουτί του, και το έκρυψα σε μια ντουλάπα να μην το βλέπω καθόλου!:p

KLG
02-07-06, 18:52
Περαστικά Καδρονάρχη...

nickolas2005
03-07-06, 08:58
Μην ξεχάσεις να μας αναφέρεις τις εμπειρίες σου απο το service της rainbow:)

Κρίμα πάντως:(

kadronarxis
03-07-06, 11:21
Αυτό περιμένω να δω και εγώ, γείτονα Νικόλα.:twisted:
Κρίμα και πάλι κρίμα.

KLG ευχαριστώ φίλε.;)

kadronarxis
03-07-06, 11:37
Αυτό το διήμερο είναι κλειστό το service.
Θα περιμένω courrier να φέρει τα χαρτιά της εγγύησης(!) για να τα στείλω μαζί με το μηχάνημα στην Αθήνα.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Hwoarang
03-07-06, 11:43
Τι έχει αυτό το διήμερο και είναι κλειστο? Όποτε γουστάρουν ανοίγουν?

:down:

Νικαετός
03-07-06, 11:51
Καλώς όρισες στην Rainbow Γιώργο ... :down:

apok
03-07-06, 13:16
Μήπως το άφησες εκτός ψυγείου και σάπισε?? :rotfl:

kadronarxis
03-07-06, 17:22
Ρε οι τύποι είναι εντελώς απαράδεκτοι.
Μου είπαν 3 φορές σήμερα ότι θα με πάρουνε τηλέφωνο, και δεν έκαναν ούτε αυτό.

Που ακούστηκε να περιμένω courier να μου φέρει(!!!!) τα χαρτιά της εγγύησης;!!!

Και η απόδειξη αγοράς που έχω τι είναι;

Διαβάζω μερικά μυνήματα σε ξένα φόρουμς, και μου έχουν πέσει τα δόντια.

Στην Αγγλία π.χ, χαλασμένο macbook με τα ίδια συμπτώματα, το επέστρεψε ο ίδιος και σε μισή ώρα είχε φύγει από το applestore με καινούργιο μηχάνημα.

Δυστυχώς ένα προϊόν που εμπορεύεσαι, δεν φτάνει να είσαι καλός στα ψέματα αλλά και στο after sales service.

1150 Ευρώ βρίσκονται στον αέρα.

sonic
03-07-06, 17:40
Φιλε σου πουλάω IBM G40 ;) ,λιρα εκατό!

nickolas2005
03-07-06, 17:46
H rainbow σε όλο της το μεγαλείο...:down: Αυτοί τελικά δεν βάζουν μυαλό...

kadronarxis
03-07-06, 17:49
Sonic, κορυφαίο!!!:p

Toκαλύτερο δεν το ακούσατε όμως: Μέσα στο πεδίο Επισκευή στο rainbow.gr, υπάρχουν τα χαρτιά όπως το Warranty claim form.

Σε ερώτηση μου " Να τα συμπληρώσω και να σας τα στείλω με το κουτί;",
μου απαντούν: " Όχι γιατί αυτά είναι παλιά".:rofl:

kostthem
03-07-06, 22:58
Γιωργάρα υπομονή, συμβαίνουν αυτά σε όλα τα μηχανήματα. Το θέμα είναι πως θα αναγκαστείς να υποστείς την Rainbow. Ελάχιστες φορές έχω ακούσει καλά λόγια για αυτήν την εταιρεία. Ναι, έξω θα στο αντικαθιστούσαν άμεσα. Και εδώ..... είμαι περίεργος να δω χρόνο αναμονής.
Εν τω μεταξύ, ψάξε στο νετ μήπως είναι κάτι απλό ρε συ.

kadronarxis
03-07-06, 23:03
Να σαι καλά Κώστα, πράγματι, μηχάνημα είναι, υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσει βλάβη.
Γαμώτο, δεν ανάβει τίποτα.Ούτε το λαμπάκι που υπάρχει μπροστά δεξιά, δίπλα από τις υπέρυθρες.
Αν άναβε αυτό, τότε με ένα reset στην PMU, πιστεύω θα λυνόταν η κατάσταση(όπως διαβάζω και στα sites).

Αλλά δυστυχώς, δεν κουνιέται φύλλο.Ούτε το φουρφούρι, ούτε ο δίσκος(φυσικά ούτε η οθόνη).
Την γκαντεμιά μου μέσα,δηλαδή.

sdikr
03-07-06, 23:06
Εχει δυο reset που μπορείς να κάνεις, τουλάχιστον παλιότερα σε ενα macbook που δοκίμασα δουλέψε

Ριξτου μια ματιά

kadronarxis
03-07-06, 23:11
Και ήταν έτσι νεκρό, Σπύρο;

Το ένα είναι το ctrl-command-P-R.....χωρίς καμιά επιτυχία.

Το άλλο είναι βγάζεις ρεύμα, μπαταρία, πατάς το switch για 10 δευτερόλεπτα, ξαναβάζεις μπαταρία-ρεύμα....χωρίς επιτυχία.

Ευχαριστώ Σπύρο.

sdikr
03-07-06, 23:14
Και ήταν έτσι νεκρό, Σπύρο;

Το ένα είναι το ctrl-command-P-R.....χωρίς καμιά επιτυχία.

Το άλλο είναι βγάζεις ρεύμα, μπαταρία, πατάς το switch για 10 δευτερόλεπτα, ξαναβάζεις μπαταρία-ρεύμα....χωρίς επιτυχία.

Ευχαριστώ Σπύρο.

Ναι Νεκρό εντελώς,

αυτό που θυμαμαι είχε μέσα ctrl - command + κάποια άλλα πλήκτρα μαζί με το Power (χρείαστηκε δευτερό ατομο για να το κάνουμε!!)

kadronarxis
03-07-06, 23:17
Το έκανα αυτό δυστυχώς.τα P και R είναι, για την PRAM μνήμη.
Δυστυχώς αυτό προυποθέτει να ανάβει το μπροστινό λαμπάκι για να παίξει σωστά.Σε εντελώς νεκρό, δεν κάνει τίποτα.

Είχα εναποθέσει ελπίδες στο δεύτερο reset, αλλά :down:

Flareman
03-07-06, 23:29
Συγγνώμη κιόλας (καθ' ότι άσχετος με το θέμα, πολύ συμπαθή μου είναι τα μηχανάκια της Apple αλλά τιμή γαρ και PC υπόβαθρο δεν κατέχω το άθλημα), αλλά οι Mac δεν υποτίθεται πως δε χαλάνε/κολλάνε/κλπ; Από τη στιγμή που όλα τα components είναι εγκεκριμένα από την εταιρεία και ούτω καθ' εξής... ξέρω γω; Περαστικά πάντως, υπομονή με την Rainbow:(:sorry: :oops:

kadronarxis
03-07-06, 23:48
Ούτε 3 εβδομάδων δεν είναι το μηχάνημα.
Είχε ένα ελάττωμα από το εργοστάσιο, και έσκασε τώρα.
Η apple και το εργοστάσιο που τα φτιάχνει, Θεοί δεν είναι.
Κάποια κομμάτια θα βγουν ελαττωματικά.Αυτό συμβαίνει με όλα τα προϊόντα.
Δυστυχώς.

kadronarxis
03-07-06, 23:51
Το σίγουρο στην όλη υπόθεση είναι, ποιος παίζει το ρόλο του Διαβόλου.
Και τι θα κάνει ο υποψήφιος αγοραστής, γνωρίζοντας τι τον περιμένει σε περίπτωση(έστω και μικρή) που κάτι πάει στραβά με το μηχάνημα που αγόρασε.
Και αγόρασε όχι με μπανανόφλουδες, αλλά με 1000-2000-3000+ ευρώ.

WandereR
04-07-06, 00:29
Τλκ θα οριστικοποιήθηκε οτι θα αγοράσω και γω ένα (τώρα ψάχνω το απο που), οπότε αγαπητε kadro μην ανησυχεις θα μετανσακωθεί στο δικό μου, θα βρίσκεται σε καλα χέρια.(παιζω με τον πόνο σου)

Να βγω λίγο οφτοπικ, και να ρωτήσω ποιός άλλος εισάγει Macbooks ελλάδα? (αν κκαι απο εξωτερικό βλεπω να παίρνω)

kadronarxis
04-07-06, 00:36
ELITE στη Θεσσαλονίκη, νομίζω Δ.Γούναρη 33, στην Ναυαρίνου δηλαδή.
Και υπάρχουν και δυο Ελληνικά sites που εμπορεύονται.
Αν και στο θέμα εγγύηση, περνούν όλα από rainbow νομίζω.

Αν μπορείς από το εξωτερικό, κάντο με κλειστά μάτια.Ειδικά αν έχεις τη δυνατότητα να το στείλεις ή να πεταχτείς εσύ ή κάποιος φίλος σου εκεί, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά(χεχε!)-Εύχομαι πως όχι.

Patentman
04-07-06, 02:11
kadronarxis υπομονη.

Δεν ξερω, χωρις μπαταρια λειτουργει; Το λεω μην τυχον η μπαταρια του εχει βραχυκυκλωσει και ετσι και ρευμα να του δινεις να μην κανει τιποτα, αν και θα εκαιγε το τροφοδοτικο. Αν λειτουργει δοκιμασε χωρις μπαταρια.

kadronarxis
04-07-06, 02:31
Δυστυχώς, χωρίς μπαταρία τα ίδια.
Μπαταρία φουλ φορτισμένη, εδώ και 3 μέρες, και παρότι κάθεται μέσα στο λάπτοπ.
Από ότι θυμάμαι σε νορμάλ κατάσταση, η μπαταρία άδειαζε με τις ώρες που περνούσαν ακόμα και αν δεν το λειτουργούσες.

Εδώ και 3+ μέρες είναι πάνω, και δεν έχει αδειάσει καθόλου.Θα μου πεις πως το βλέπεις αυτό; Η μπαταρία έχει 6 λαμπάκια και ένα κουμπάκι από κάτω που δείχνει τη φόρτιση.

Αυτό σαν κακό σημάδι μπορώ να το εκλάβω.Ότι η μπαταρία δεν επικοινωνεί καθόλου με την μητρική.

Lord_British
04-07-06, 07:57
Κακως που εμπλεξες με την rainbow.Απο τη στιγμη που δεν χρειαζεσαι το ελληνικο λειτουργικο καλυτερα να το αγορασεις απο εξω.Θα γλιτωνες σιγουρα αρκετα λεφτα και αν ποτε χρειαζοταν να το στειλεις με κουριερ εξω για καποια σοβαρη βλαβη και θα σου ερχοταν πανω κατω στον ιδιο χρονο με το χρονο που θα κανεις στην rain.Οι ανθρωποι ειναι πραγματικα ερασιτεχνες...

Καλο κουραγιο φιλε!

macgiorgosgr
04-07-06, 13:25
Η Raibow δεν είναι Apple Hellas. Δεν είναι αντιπροσωπεία, επίσημος εισαγωγέας μηχανημάτων είναι. Μην περιμένετε να βρείτε την καλύτερη αντιμετώπιση. Είναι στυγνή εταιρεία που κοιτάει το κέρδος της και μόνο, αδιαφορώντας για τις αντιδράσεις των πελατών της, όπως έχει δείξει όλα αυτά τα χρόνια. Προσωπικά έχω κόψει κάθε σχέση με Rainbow και μεταπωλητές της εδώ και 8 χρόνια.


Εγώ πάντως θα ακολουθούσα την τακτική "ποτέ rev. A μηχανάκι".

TearDrop
04-07-06, 13:30
Μια καταγγελία χρειάζονται για να στρώσουν... εχουν καταντήσει να είναι χειρότεροι και απο την ACER στο after sales support.

kadronarxis
04-07-06, 13:37
όπως τα λέτε είναι παιδιά.
Δυστυχώς, αν δεν πάθεις, δεν μαθαίνεις.
Έχω στείλει mail από το πρωί, και με έχουν γραμμένο.

Αυτή τη φορά θέλω να επιστρέψω το μηχάνημα, και να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

kadronarxis
04-07-06, 13:56
Μόλις τώρα με πήραν τηλέφωνο.
Έχουν απογραφή, και δεν εξυπηρετούν κανένα.

Είναι δύσκολο να στείλουν τα χαρτιά με ταχυδρομείο, κατάλαβες;
Σήμερα θα τα στείλουν, καλή πέμπτη.Έφυγε μια βδομάδα αέρα.

10 μέρες μέγιστο (καλά....)μέχρι να διορθωθεί το μηχάνημα.
ΚΑΜΜΙΑ πιθανότητα αντικατάστασης του μηχανήματος.
Άρα και δεύτερη-τρίτη βδομάδα, μέχρι να επιστραφεί το μηχάνημα σίγουρα.

Μακριά ρε παιδιά.Όσο το δυνατόν μακριά.Κρίμα για τα μηχανάκια γιατί είναι φανταστικά.

Δεν υπάρχει πιθανότητα επιστροφής χρημάτων, έτσι είπαν.Καλά αυτό θα το ψάξω με δικηγόρο.

Αυτά.

Νικαετός
04-07-06, 14:59
Η Raibow δεν είναι Apple Hellas. Δεν είναι αντιπροσωπεία, επίσημος εισαγωγέας μηχανημάτων είναι. Μην περιμένετε να βρείτε την καλύτερη αντιμετώπιση. Είναι στυγνή εταιρεία που κοιτάει το κέρδος της και μόνο, αδιαφορώντας για τις αντιδράσεις των πελατών της, όπως έχει δείξει όλα αυτά τα χρόνια. Προσωπικά έχω κόψει κάθε σχέση με Rainbow και μεταπωλητές της εδώ και 8 χρόνια.


Εγώ πάντως θα ακολουθούσα την τακτική "ποτέ rev. A μηχανάκι".

Nαι , αλλά είναι η μοναδική επαφή μας με τα apple , έτσι δεν είναι ? Καλό είναι λοιπόν ένα τράβηγμα (μεγάλο) στο αυτί από την μαμά apple .

Δεν είναι δυνατόν να δυσφημεί στην ουσία την Apple Computers σωστά ??

kadronarxis
04-07-06, 15:57
Έχει μια μικρή σχέση το Rev A.Αυτο που επισημαίνουν οι περισσότεροι είναι η φτηνή κατασκευή τους.Ίσως για αυτό και δημιουργούνται αρκετά προβλήματα.

Νίκο, έφυγαν κάποια e-mail.Το αν θα τα κοιτάξουν ή όχι δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Εγώ προσωπικά δεν ξαναγοράζω apple μηχάνημα από Ελλάδα.Μπορώ να τα παραγγείλω από Αγγλία από φίλο, αλλά δυστυχώς είναι λιγάκι ακριβότερα.

Όσον αφορά την απογραφή στο ....service, αρχές ιουλίου, αυτό λέει πολλά. Άντε να αρχίσουμε να μετράμε 4 κατσαβίδια, 10 πυκνωτές, 20 αντιστάσεις κλπ.
Την τρίτη σήμερα τελειώνει η απογραφή, αύριο Τετάρτη είναιη πρώτη μέρα του έτους.

Ευτυχισμένο το νέο έτος, rainbow.

kadronarxis
04-07-06, 16:07
Αν και ακόμα το μηχάνημα είναι στα χέρια μου, όταν με το καλό έρθει ο Αύγουστος(?) και επισκευασθεί το μηχάνημα, θα το κάψω στο folding.

Και ας τολμήσει να ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα.Οι κινήσεις που θα γίνουν μετά, θα είναι όπως μιας σκακιέρας.

Ε ρε γλέντια.

kadronarxis
04-07-06, 16:57
Βρέθηκε πριν από λίγο μια Χριστιανή, και με πήρε τηλέφωνο(για να λέμε και τα στραβά αλλά και τα σωστά), λέγοντας ότι πράγματι ήταν λάθος να μην σταλούν τα χαρτιά της εγγύησης, άσχετα αν είχε ή δεν είχε απογραφή το τμήμα του service.

Μακάρι να φτιαχτεί(ή να αντικατασταθεί) το laptop, όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Είδωμεν.

Lord_British
04-07-06, 17:59
Μηχανημα 2-3 εβδομαδων δε στο αντικαθιστουν με καινουργιο και μιλας για θετικα στοιχεια;;

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Οτιδηποτε λιγοτερο απο αντικατασταση ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

Reef
04-07-06, 18:53
Μηχανημα 2-3 εβδομαδων δε στο αντικαθιστουν με καινουργιο και μιλας για θετικα στοιχεια;;

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Οτιδηποτε λιγοτερο απο αντικατασταση ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ!!!
δυστηχως αυτο ειναι το ρισκο με τα καινουργια ηλεκτρονικα μηχανηματα , η πιθανοτητα να παρουσιαστει ενα ελατωμα ειναι πολυ μεγαλυτερη οταν ειναι καινουργιο και σιγα σιγα μειωνεται ωσπου να σταθεροποιηθει και μετα αρχιζει να ανεβαινει οταν φτανει στο τελος της ζωης του , η λεγομενη "bathtub curve" (καμπυλη της μπανιερας αν προτιματε) εξαιτιας του σχηματος της καμπυλης

9304

η καμπυλη αντιπροσωπευει και το χρονο που το εξαρτημα/μηχανημα βρισκεται ακομα στην γραμμη παραγωγης

kadronarxis
04-07-06, 19:56
Γουστάρω να βλέπω καμπύλες Reef! :p
Σοβαρά τώρα, Lord British, συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που λες.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο πόστ, με το καλό, όταν το πάρω πάλι, θα το κάψω στο Folding για 2 μήνες, 24 ώρες, 7 μέρες την εβδομάδα.

2 folding,ένα το CETI που ψάχνει για εξωγήινες υπάρξεις(:rofl: ) και ένα το δικό μας του Stanford.

Αν περάσει το τέστ, θα σημαίνει ότι το μηχάνημα θα αντέξει, για τα επόμενα 2 χρόνια πες.

Αν όχι, δεύτερη φορά ζημιά, πάει για αντικατάσταση, αυτό θα επιτευχθεί με κάθε τρόπο.

Δυστυχώς, όπως με συμβούλεψαν, δεν μπορώ από την αρχή να επικαλεσθώ αντικατάσταση.Εξαρτάται βέβαια, τι έχει χαλάσει, και πόσο χρόνο θα κάνει η επισκευή, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί δεν ακολουθεί η εταιρεία το δρόμο της αντικατάστασης.

Reef
04-07-06, 20:03
Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί δεν ακολουθεί η εταιρεία το δρόμο της αντικατάστασης.
μηπως γιατι εχει βολευτει ως μονοπωλιο? δυστηχως στην ελλαδα η εταιρειες δεν εχουν καμια αισθηση εταιρικης ευθυνης απεναντι στο καταναλωτη και λειτουργουν σωστα απεναντι του μονο οταν αισθανθουν οτι μπορει να θιγουν απο τον ανταγωνισμο


Γουστάρω να βλέπω καμπύλες Reef! :p ε καλοκαιρακι ειπα να βαλω και καμια καμπυλη να γουσταρουμε! :lol:

kadronarxis
04-07-06, 20:07
Όπως τα λες, έτσι είναι Reef.Δυστυχώς.
Και πάλι όμως, το στέλνει το μηχάνημα στα κεντρικά, και τους στέλνουν άλλο.
Απλά, να, να έχει το service δουλειά, λες και είναι κανένα iPod.

Αν τα καταφέρουν και όλα λειτουργούν ξανά άψογα μετά το service-και το folding:twisted: -γιατί όχι;

Patentman
04-07-06, 20:25
Δεν ξερω, υποθεσεις κανω. Αν τυχον η αντιπροσωπεια βγαζει περισσοτερα απο μια επισκευη παρα απο την αντικατασταση. Δηλαδη στην αν μια περιπτωση το εργοστασιο εχει κοστος Χ και στην αλλη σκεφτεαται οτι εχει Χ+Ψ τοτε ενθαρυνει την επισκευη του. Φυσικα αυτο ειναι που συμφερει εναν αντιπροσωπο αφου θα πληρωθει την υπηρεσια επσκευης αλλά οχι το ανταλλακτικο. Στην αλλη περιπτωση ομως δεν βγαζει μια, μονο χαρτουρα ειναι ;)
Ετσι εφοσον εχει τμημα σερβις (και προφανως καθεται) γιατι να στο αντικαταστησει;
Παιζει βεβαια και το κατα ποσο ειναι καλη η σχεση αντιπροσωπου-εταιριας, μπορει ο αντιπροσωπος να εχει ελλειπη ελεγχο μεχρι Χ μηχανηματα σε θεμα αντικαταστασης, να εμφανιζει Ψ εικονες αντικαταστασεις και να τσεπωνει το χρημα. Ετσι σε σενα τον συμφερει να στο επισκευασει και μαλιστα με δικο του κοστος για να μην ξεπερασει το οριο (που ηδη εχει φαει).

Πολλλλλλλα παιζουν.

Reef
04-07-06, 20:29
μπορει ο αντιπροσωπος να εχει ελλειπη ελεγχο μεχρι Χ μηχανηματα σε θεμα αντικαταστασης, να εμφανιζει Ψ εικονες αντικαταστασεις και να τσεπωνει το χρημα. Ετσι σε σενα τον συμφερει να στο επισκευασει και μαλιστα με δικο του κοστος για να μην ξεπερασει το οριο (που ηδη εχει φαει).

Πολλλλλλλα παιζουν.

ναι αλλα οπως ο τοπικος αντιπροσωπος εχει υποχρεωση να επιστρεψει στον εισαγωγεα το μηχανημα του οποιου ζητα την αντικατασταση ετσι και ο εισαγωγεας που στην περιπτωση μας ειναι και ο μονος αντιπροσωπος δεν εχει υποχρεωση να επιστρεψει το προς αντικατασταση μηχανημα στον παραγωγο ή κεντρικο εισαγωγεα (πχ ευρωπης) ?

Patentman
04-07-06, 20:36
Αναλογως την συμφωνια, παντα υπαρχει και η εμπιστοσυνη καλης συνεργασιας. Σου πουλαω μου ξελαφρυνεις το διαδικαστικο -> εχω μικροτερα εξοδα-> ειμαι ανταγωνιστικος-> πουλας περισσοτερο. Βεβαια στην apple τι να πει αυτο, αλλα λεμε.

Reef
04-07-06, 20:40
δεν νομιζω πως η rainbow θα κανει και τοσο σοβαρο τζιρο που να μπορει να διεκδικησει τετοια προνομια

kadronarxis
04-07-06, 20:46
Το σίγουρο είναι ότι όλα εξαρτώνται από τη φύση της βλάβης και το χρόνο αποκατάστασης.Μπορεί να παίξει και αντικατάσταση, ξέρω γω;

Απλά μου κάνει εντύπωση που πάρα πολλοί χρήστες του εξωτερικού, πετάγονται μέχρι τον τοπικό διανομέα, δείχνουν το μηχάνημα, ΟΚ, αλλαγή με καινούργιο.Έτσι απλά.
Φυσικά εδώ, στην Ελλάδα, δεν ισχύουν αυτά.Όπως και δεν υπάρχει η λέξη Greece, αν προσπαθήσεις και ψάξεις το site της κεντρικής apple(apple.com).Ούτε στο phone support, ούτε πουθενά.

γιατί άραγε;

Patentman
04-07-06, 20:47
Τωρα βρηκα τοπο να γραψω περι κομπινων, στο νημα του kadronarxi που εχει τον πονο του.
Και αλλα παιζουν και παρτιδες σκαρτες ή παρτιδες που αφορουσαν αλλες φθηνοτερες αγορες αλλά ποτε δεν εφτασαν εκει. Τις παιρνουν σε κοψοχρονια τιμη χωρις καμια εγγυηση. Οτι παθουν τις καλυπτει ο αντιπροσωπος. Εκτος απο τις παραεισαγωγες (μαυρη διακινηση).

Σε καμια περιπτωση δεν υπονοω τιποτα για την συγκεκριμενη εταιρια αλλά σιγουρα τετοια παραδειγματα υπαρχουν παρα πολλα και κυριως στις ηλεκτρικες συσκευες.

Το μονο που ισχυει ειναι οτι δεν βοηθα την προωθηση, παντα ειχα υποψια οτι εχει στανταρ πελατολογιο και παρεχει αλλες υπηρεσιες.

kadronarxis
04-07-06, 20:52
Έχω ήδη περάσει το serial number, στα κεντρικά στην αμερική.
Και έχω και δυο μήνες free στο .mac. Αν έπαιζε κάτι τέτοιο patent, δεν θα χτυπούσε κάτι;
Δεν μπορώ να πιστέψω να έχει παιχτεί κάτι τέτοιο.:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.