PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις στο ιντερνετ



psylos
27-08-10, 18:53
Περιπου απο τις 5 και μετα ξεκινησε το router και εκανε αβερτα αποσυνδεσεις απο το δικτυο και μετα προσπαθουσε να συγχρονισει ξανα οπυ συγχρονιζε για περιπου 30 sec και μετα αποσυνδεση και ξανα απο την αρχη. Οταν μιλησα με την tellas μου ειπαν κ εκλεισα το databoost και το UPnP. Μου ειπε αυτος οτι μετα τις καταλληλες επανεκινησεις θα σταματουσε αυτο το θεμα. Αλλα τπτ δεν διορθωθηκε. Να σημειωσω οτι ξεκινησε στα ξαφνικα χωρις να εχω κανει κατι. Μεχρρι εκεινη την ωρα ολα λειτουργουσαν ρολοι. Αυτο που παρατηρησα ειναι πανως μια μειωση στην ταχυτητα που κλειδωνω... Φανταζομαι το databoost παιζει αυτο το ρολο... Πλεον στις 7 παρα σταματησαν οι αποσυνδεσεις ξαφνικα ετσι οπως αρχισαν... Γνωριζει καποιος που μπορει να οφειλονται κ τι μπορω να κανω εγω? Εχω χασει περιπου 1 Mbps απο την απενεργοποιηση του databoost... Τα στατιστικα μου αυτη τη στιγμη ειναι:

Ρυθμός Λήψη Αποστολή
Ρυθμός Bit 8660600 999000
Ρυθμός Κελιών 20425 2356

Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος 0 0
Σήμα προς Θόρυβο 9.00 dB 11.0 dB
Εξασθένηση Γραμμής 40.5 dB 19.0 dB
Ισχύς Εκπομπής 12.3 dB 20.3 dB


Παντα σε τετοια πλαισια ειμαι... Απλα κανονικα επρεπε να συγχρονιζω στα 10+ Μpbs

aa144
27-08-10, 20:04
συγχρονιζε για περιπου 30 sec και μετα αποσυνδεση και ξανα απο την αρχη.

Οταν μιλησα με την tellas μου ειπαν κ εκλεισα το databoost και το UPnP. Μου ειπε αυτος οτι μετα τις καταλληλες επανεκινησεις θα σταματουσε αυτο το θεμα.

Αλλα τπτ δεν διορθωθηκε.




Καλά, αυτά τα κόλπα πώς τα έμαθαν οι τεχνικοί της Tellas; Τους τα είπαν οι συνάδελφοί τους της HOL;


Πράγματι ειδικά το UPnP γαργαλάει πολύ τις γραμμές περίπου στις 5 το απόγευμα συμβαίνει αυτό και μετά πέφτει και η ταχύτητα από την κανονική που πρέπει να έχει επειδή ζαλίζεται από το γαργάλημα.

Μόλις όμως το βγάλεις όλα εντάξει, ενώ αν το ξαναβάλεις τότε έρχεται και σε γράφει η αστυνομία.

Το θέμα τώρα με το databoost, αυτό είναι θέμα της πυροσβεστικής γιατί όταν τα δεδομένα πάνε με μεγάλη ταχύτητα τότε προκαλείται και υπερθέρμναση στο καλώδιο και κάνει αποσυνδέσεις αλλά μόνο το καλοκαίρι, ενώ το χειμώνα είναι εντάξει.

Αφού δεν σου είπαν και να μετρήσεις πόσο μακρύ είναι το καλώδιο από τη πρίζα του τηλεφώνου μέχρι το ρούτερ πάλι καλά, μάλλον το ξέχασαν αυτό, θα στο πούνε την επόμενη φορά.

psylos
27-08-10, 20:11
Κατι που ξεχασα να ανφερω... Πριν κανει το DC εβγαζε στα στατιστικα το σημα προς θορυβο στο φανταστικο και απολυτως λογικο νουμερο -51dB. (!!!)
Γενικα ειχαμε ποση ωρα συζητηση για το αν θα πρεπει να παω σε pc που συνδεεται με καλωδιο στο router η οχι... Και το προβλημα μου ητανε οτι θα επρεπε να ανοιξω το σταθερο pc γιατι εγω ημουν στο laptop κανωντας εργασια οταν εμφανιστηκε το προβλημα... Γιατι δεν μπορω να κανω τις ρυθμισεις μεσω Wi-Fi? Αφου το μενου με τις ρυθμισεις του Oxygen το ανοιγει κανονικα...

Panagioths
01-09-10, 11:09
Επειδή είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και μου είπαν τις ίδιες αλλαγές. Τις έκανα, σταμάτησαν οι περισσότερες εκτός από τις απογευματινές (λίγες αλλά ενοχλητικές). Υπάρχει περίπτωση να φταίει το μόντεμ τους;

psylos
01-09-10, 21:39
όταν σταμάτησαν οι αποσύνδεσεισ σε μένα εγώ έβαλα ξανά το databoost κ είμαι κανονικά. Αυτό που εχω εγώ είναι ότι κάθε οπότε να'ναι για κανα 2-ωρο δν μπορεί να συγχρονίσει το router. Δν ξέρω που οφείλεται. Αν στο κάνει ξανά πάρε πες τους να ελέγξουν τη γραμμή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.