PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά .cue από .bin αρχείο για ISO images



zouzouni
06-02-04, 00:12
Eπειδή έχω μπερδευτεί... :roll: ..αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την ακόλουθη απορία.....

Κατεβάζω από ένα ftp ένα πρόγραμμα Χ το οποίο είναι κατακερματισμένο σε μικρότερα self-extracting .rar αρχεία κι όταν κάνω το extraction έχω πλέον δύο αρχεία.....1 αρχείο .cue το οποίο είναι πολύ μικρό σε μέγε8ος, κι 1 αρχείο .bin το οποίο είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος (ίσο σχεδόν με το άθροισμα των .rar).

Για να δημιουργήσω το ISO disc του συγκεκριμμένου προγράμματος.....ποιό από τα δύο αρχεία πρέπει να χρησιμοποιήσω όταν κάνω burn image στο Νero?

Επιλέγω το .cue ή το .bin :?:

Έχω μπερδευτεί, γιατί απλά
1) τα έλεγξα με το Iso Buster, κι δεν βλέπω να υπάρχει καμμιά διαφορά στα περιεχόμενα των δύο αρχείων,
και
2) γιατί απλά δοκίμασα (είπα να χαλλαλίσω 2 δισκάκια) κι με το .cue και με το .bin κι επίσης δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.

Έτσι πρέπει να γίνεται ή τελικά έχω corrupt files?

Aν πρέπει έτσι να είναι.....τότε..

Ποιά είναι η σωστή επιλογή?
Ποιά είναι η σωστή διαδικασία?
Ποιά είναι η σωστή σειρά να τα κάψω (αν βέβαια τίθεται τέτοια περίπτωση να τα κάψω διαδοχικά)?

ogenikos
06-02-04, 00:19
To .cue απο τον Νέρωνα άλλα progrs θέλουν μόνο το .bin
Το .bin είναι το image του cd και το .cue περιέχει απλά μερικές πληροφορίες για το nero ή και άλλα progs
Στον Νέρωνα (nero), θα κάνεις file-open-θα επιλέξεις το .cue και θα κάψεις το cdάκι σου.

turboirc
06-02-04, 00:20
To Cue περιγραφει στο Nero τι ακριβως εχει μεσα το αρχειο BIN.
Αν ειναι το αποτελεσμα του burning corrupted, τοτε φταιει το BIN και οχι το CUE.
Το Νερο δεν μπορει να γραψει BIN αρχεια χωρις το CUE, ενω το WinISO μπορει να κανει extract ενα ΒΙΝ αρχειο. Δοκιμασε να το κανεισ extract και μετα να γραψεις τα αρχεια manually με το Νερο (αυτο δεν δουλευει σε 'περιεργα' sessions / cds)

Πολυ emule βλεπω να χρησιμοποιεις!

zouzouni
06-02-04, 00:39
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά!
Δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση! :D

Αυτό που λέτε για την διαφορά των δύο αρχείων αυτό είχα καταλάβει κι εγώ, όπως και το σημείο για το τι χρειάζεται το Nero ώστε να γίνει το cd.

Και τα έχω δοκιμάσει.

Το όλο μπέρδεμα ξεκίνησε επειδή στα sites που διάβασα μιλούν ότι αντί για File>Open, κάνεις File>Burn Image.

Όταν λοιπόν έκανα αυτη την διαδικασία του File>Burn Image, αυτά που είδα να συμβαίνουν στην πράξη με μπέρδεψαν!

Με το Νero συμβαίνει το εξής.......
Από το File..επιλέγω Burn Image....
Είτε επιλέξω ΜΟΝΟ το .cue -όταν η επιλογή στο Files of Type είναι Ιmage Files (*.nrg, *.iso, *.cue)
Είτε επιλέξω ΜΟΝΟ το .bin βάζοντας στο Files of Type = Αll Files
και μετά προχωρήσω στο burn
και στις δύο περιπτώσεις γίνεται μια χαρά το burn image! :shock:
και οταν δοκιμάζω το ISO disc που έχω φτιάξει έτσι.......κι στις δύο περιπτώσεις δουλεύει! :shock:

Με βάση αυτά που μου απαντήσατε, και συμπίπτουν κι με αυτά που έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες, κανονικά θα έπρεπε μόνο το .cue να δουλεύει με το Nero, έλα μου ντε που δουλεύει κι με τα δύο!

Τι να πω........ :? μια και δουλεύει έτσι να το αφήσω έτσι?
Να το δοκιμάσετε κι εσείς κι να μου πείτε?
:roll:

zouzouni
06-02-04, 00:42
Πολυ emule βλεπω να χρησιμοποιεις!΄

Όοοοοοοοοοχχιιιιιιιιιιιιιιιι :wink:

Για την ακρίβεια το e-mule το κατέβασα κι το εγκατέστησα την περασμένη εβδομάδα, κι ούτε που το έχω χρησιμοποιήσει.

Το δίκτυο είναι τεράστιο, οι σελίδες χιλιάδες, τα forums πάμπολλα, κι τα ftps πάμπολλα.........Τι να πρωτοπροφτάσει κανείς! :wink: 8) :lol: :lol:

turboirc
06-02-04, 00:56
Το ΒΙΝ αρχειο πιθανοτατα δουλευει επειδη ειναι single session και το βλεπει αμεσως το Nero. Αν δοκιμασεις να γραψεις καποιο multisession BIN file, οπως πχ ενα game που εχει και CD tracks, τοτε μαλλον θα χρειαστεις το CUE.

Αστα αυτα,αμα δεν ειχες emule που το βρηκες το Cue/bin ;)

zouzouni
06-02-04, 01:02
Το ΒΙΝ αρχειο πιθανοτατα δουλευει επειδη ειναι single session και το βλεπει αμεσως το Nero. Αν δοκιμασεις να γραψεις καποιο multisession BIN file, οπως πχ ενα game που εχει και CD tracks, τοτε μαλλον θα χρειαστεις το CUE.

Δεν ξέρω τι να πω......γιατι τα προγράμματα που δοκίμασα δεν είναι απλά χύμα τα αρχεία μέσα σε ένα track, αλλά υπάρχουν κι sub-dirs από ότι είδα ελέγχοντας με το Iso Buster.

Aν μπορείς να δοκιμάσεις με την διαδικασία του Burn Image που περιέγραψα με ένα game πχ-αν έχεις κάποιο εύκαιρο, κι να συγκρίνουμε το τι γινεται?

zouzouni
06-02-04, 01:03
Αστα αυτα,αμα δεν ειχες emule που το βρηκες το Cue/bin ;)

:lol: Αυτά δεν λέγονται! :wink: :lol: :lol: :lol:

Δεν υπάρχει μόνο το emule στο δίκτυο.......πρόσεξε τι έγραψα πριν... :wink: ........

ogenikos
06-02-04, 01:40
Αν θέλεις ένα μικρό απλό αλλά δυνατό προγραμμα (όχι τόσο περίπλοκο σαν το nero)για cd/image/copy-protected copy κατέβασε το Clone CD.....roolz

zouzouni
06-02-04, 03:40
Νομίζω ότι το έχω, αλλά δεν το έχω εγκαταστήσει.....θα το κοιτάξω!
Το Νero το χρησιμοποιώ σχεδόν 4 χρόνια τώρα, ενώ για θέματα copy-protected copy έχω στην άκρη το blindwrite.
Ευχαριστώ πάντως! :D

xenbast_
06-02-04, 09:53
κι αν έχετε χάσει το cue αρχειάκι...
http://www.geocities.com/makeacue/macw.html

zouzouni
06-02-04, 14:44
Αρκετά χρήσιμο το site!
Ευχαριστώ xenblast! :D

BeholderX
06-02-04, 14:57
Εγω πάντως χρησιμοποιώ το UltraISO
Κάνει realtime extraction αρχείων από τα cd images και στο σκληρό, χωρίς να κάψετε cd
Και το .cue αρχείο να μην υπάρχει, πάλι το διαβάζει

zouzouni
06-02-04, 16:16
To UltraISO το έχω BeholderX, και το χρησιμοποιώ για τον ίδιο λόγο που γράφεις
Το πρόβλημά μου όμως ήταν μ'αυτό το μπέρδεμα στο κάψιμο των cds στο Νero.

turboirc
06-02-04, 20:39
Εγω δεν γραφω καθολου BIN/ISO/CUE γιατι ειναι παρανομα
Μονο για backups το κανω !!!!

zouzouni
07-02-04, 01:53
Ακριβώς δηλαδή όπως και όλοι οι υπόλοιποι! :wink: :D

chrispen
07-02-04, 14:26
Για δείτε και αυτό www.daemon-tools.cc κάνει mount το cue/bin και το βλέπει σαν dvd/cd rom. εγώ πλέον έτσι κάνω δεν χρησιμοποιώ cd. έχω ένα καλό σκληρό και βααααααάζζωω παιχνίδια κλπ

dpetka2001
07-02-04, 17:04
Για δείτε και αυτό www.daemon-tools.cc κάνει mount το cue/bin και το βλέπει σαν dvd/cd rom. εγώ πλέον έτσι κάνω δεν χρησιμοποιώ cd. έχω ένα καλό σκληρό και βααααααάζζωω παιχνίδια κλπ
οντως πολυ κορυφαιο το προγραμματακι..ιδιως οταν θες να δοκιμασεις κατι πριν το καψεις σε CD..

zouzouni
07-02-04, 21:18
Για δείτε και αυτό www.daemon-tools.cc κάνει mount το cue/bin και το βλέπει σαν dvd/cd rom. εγώ πλέον έτσι κάνω δεν χρησιμοποιώ cd. έχω ένα καλό σκληρό και βααααααάζζωω παιχνίδια κλπ
οντως πολυ κορυφαιο το προγραμματακι..ιδιως οταν θες να δοκιμασεις κατι πριν το καψεις σε CD..

Πράγματι πολύ χρήσιμο.......αν το είχα βρει 1-2 εβδομάδες πριν....ίσως να μην είχα κάψει σε δισκάκι μια έκδοση του Microsoft Office που είχα κατεβάσει κι αντί για ΑΙΟ Αγγλική αποδείχτηκε ΑΙΟ Κινέζικη! :evil: :oops: :(
Τώρα έχω ένα ακόμη δισκάκι για να ακουμπάω το φλυτζάνι μου! :lol:

idleboneZ
07-02-04, 21:50
To .cue ανοιγει με notepad και ειναι απλα η περιγραφη των tracks που περιεχει το .bin.
Καλα προγραμματα να τσεκαρεις αν το .bin που εχεις κανει/κατεβασει? ειναι κομπλε ειναι το Fireburner το CDmage και το BinChunker. Το δευτερο ειναι και cue creator περιπτωση που δεν εχεις το .cue. Προγραμματα που κανουνε create .cue ειναι τα CDR Cue Cuesheet Editor, CUE Creator. Σε περιπτωση που δεν θελεις να κανεις create ενα .cue υπαρχουνε προγραμματα που μετατρεπουνε το .bin σε .iso (Bin 2 ISO Converter).
Οσο για image mounting καλο και το deamon Tools αλλα το alcohol 120 to κανει αυτο πολυ καλυτερα .Σου επιτρεπει επισης να κανεις emulate κλειδωματα και κανεις τα δικα σου backups και να τα καις. Σε συνδιασμο με το ClonyXL για XP και το Profiler _v11BETA κανεις παπαδες.. :mrgreen:

αυτα

dpetka2001
07-02-04, 22:12
Σε συνδιασμο με το ClonyXL για XP και το Profiler _v11BETA κανεις παπαδες.. :mrgreen:

αυτα
μπορεις να πεις τι κανουν τα 2 τελευταια?? ευχαριστω..

zouzouni
07-02-04, 22:58
idleboneZ

Πολλά ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Θα τα ψάξω και θα τα κοιτάξω!

idleboneZ
08-02-04, 00:29
μπορεις να πεις τι κανουν τα 2 τελευταια?? ευχαριστω..

Ωραια. Το Clony XXL κανει scan το CD του παιχνιδιου που εχεις μεσα στο drive σου και σου λεει πιο protection εχει το συγκεκριμενο game. Μετα μεσα στο profiler (ειδικα το τελευταιο version, που ειναι και πολυ καλο) διαλεγεις τον τυπο του protection που βρηκες με το ClonyXXL και αυτο μεταφερει τα settings poy χρειαζονται στο CLONE CD για να κανεις ''BACKUP'' τo original CD σου χωρις προβληματα και κολληματα. Στην πραξη και το Clony XXL μεταφερει τα settings που χρειαζονται στο CLONE CD αλλα δεν το κανει τοσο καλα οσο το profiler.
Υ.Γ Για καλο version CLONE CD θα ψαχνεις για 4.2.ΧΧ και πανω... :wink:
Υ.Γ.2 Αυτη η μεθοδος ειναι καλη σε περιπτωση που εχεις θελεις να κανεις ''BACKUP'' ενα οριτζαναλ παιχνιδι που εχεις αμα αυτο εχει protection σε περιπτωση που εχεις χασει το .bin backup του :wink: του και εχεις μονο το CD το οποιο λογω protection δεν γραφετε ετσι απλα 1 προς 1...
Υ.Γ.3 Μιλαω μονο για backup original CD και μονο για λογους προστασιας.. :wink: :mrgreen:
αυτα

zouzouni
08-02-04, 00:39
Υ.Γ.3 Μιλαω μονο για backup original CD και μονο για λογους προστασιας.. :wink: :mrgreen:
αυτα

Μα φυσικά! :wink: Αυτό εννοείται! :wink: :D

dpetka2001
08-02-04, 20:28
αυτο που λες για μεταφορα settings στο clone cd ισχυει και για το alcohol 120%?? γιατι εγω χρησιμοποιω κυριως το τελευταιο..ποιο προτεινεις αναμεσα στα 2?? ευχαριστω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.