PDA

Επιστροφή στο Forum : conn-x wireless router ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ



lipsi
28-08-10, 15:31
καλησπερα σας
Λογο του οτι αγορασα και περημενω το καινουργιο μου laptop, αποφασησα να παρω ασυρματο router για ευκολια. εποικηνωνησα με το ΟΤΕ και μου ειπαν οτι θα κοψουν την παροχη μου για περιπου 10 μερες και θα μου στειλουν το καινουργιο router με την διαφορα οτι θα πληρωσο 35 Ε αντι για 70 Ε. Τους αρωτησα τι μοντελο router ειναι και δεν μου απαντησαν.
Μου ειπαν επισης οτι θα με βαλουν στο προγραμα DP-2 απεριοριστα αστικα&....
Conn-x 2Mbps για 41.50 Ε
Τωρα πληρωνο λιγο παραπανω. Εχω κολησει με το router ειναι αξιοπιστο αυτο το μοντελο
η ειναι προτιμοτερο να παρω καπιο αλλο?

Παρακαλω δεχομαι συμβουλες.

boliziner
28-08-10, 15:35
Εχω κολησει με το router ειναι αξιοπιστο αυτο το μοντελο
η ειναι προτιμοτερο να παρω καπιο αλλο?

Παρακαλω δεχομαι συμβουλες.

Για πιο μοντέλο λες; Αφού τους ρώτησες και δεν σου είπαν τι θα σου στείλουν.
Σε συμβουλεύω να μην βιαστείς να πάρεις άλλο router.
Δούλεψε αυτό που θα σου δώσουν πρώτα και βλέπεις αν σου κάνει ‘η όχι

aa144
28-08-10, 19:53
Δηλαδή ας πούμε σκέφτεσαι μήπως ο ΟΤΕ στέλνει επίτηδες ρούτερ που δεν λειτουργούν ή χαλάνε; Ούτε σε διαφημίσεις δεν τα ακούμε αυτά, ίσως σε τίποτε καφενεία να γίνονται ανάλογες συζητήσεις, δεν συχνάζω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Δεν σου λένε τι ρούτερ θα σου στείλουν γιατί οι τηλεφωνήτριες δεν εργάζονται στην αποθήκη για να ξέρουν τι υπάρχει και συσκευάζεται κάθε μέρα και ούτε τους ενδιαφέρει.

Το πιο περίεργο βέβαια είναι οτι πρέπει να διακόψουν την παροχή (σύνδεση Internet) για 10 μέρες ενώ είσαι ήδη στον ΟΤΕ; Αυτό μάλιστα, αν όντως συμβεί, τότε είναι για βραβείο.

obillias
28-08-10, 22:38
και εγω θα ελεγα να ερθει με το καλο το ρουτερ απο οτε
να το δουλψεις και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος τοτε
κανεις την κινηση να αγορασεις αλλο

lipsi
29-08-10, 00:08
Δηλαδή ας πούμε σκέφτεσαι μήπως ο ΟΤΕ στέλνει επίτηδες ρούτερ που δεν λειτουργούν ή χαλάνε; Ούτε σε διαφημίσεις δεν τα ακούμε αυτά, ίσως σε τίποτε καφενεία να γίνονται ανάλογες συζητήσεις, δεν συχνάζω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Δεν σου λένε τι ρούτερ θα σου στείλουν γιατί οι τηλεφωνήτριες δεν εργάζονται στην αποθήκη για να ξέρουν τι υπάρχει και συσκευάζεται κάθε μέρα και ούτε τους ενδιαφέρει.

Το πιο περίεργο βέβαια είναι οτι πρέπει να διακόψουν την παροχή (σύνδεση Internet) για 10 μέρες ενώ είσαι ήδη στον ΟΤΕ; Αυτό μάλιστα, αν όντως συμβεί, τότε είναι για βραβείο.

Αν δεν διακοψουν την παροχη θα πρεπει να πληρωσο 70 Ευρω για το router ενω αν την κωψουν (κανω καινουργιο συμβολαιο) πληρωνο 35 Ευρω.
10 μερες ειναι διοτι εδω στο νησι δεν ηπαρχει ειδικος του ΟΤΕ ερχετε απο αλλο νησι.

tasanas
30-08-10, 18:50
Κοίτα τα ρουτεράκια που δίνουν, για οικιακλη χρήση είναι μια χαρά οπότε μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος για άλλα έξοδα. Σχετικά με τη δεκαήμερη διακοπή αυτό από που βγαίνει. Και αφού δεν υπάρχει τεχνικός στο νησί ποιος θα σε αποσυνδέσει??? Κάτι μούφα σου έχουν πει εδώ ή δεν κατάλαβες σωστά.

silegav
30-08-10, 21:15
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η πρόταση του ΟΤΕ για να σου δώσει άλλο router είναι
α) να πληρώσεις 35€
β) να μείνεις χωρίς υπηρεσία 10 μέρες
γ) να αλλάξεις πρόγραμμα (πιθανών με 12μηνη δέσμευση για την οποία δε σου είπαν)

Δε παραγγέλνεις καλύτερα έναν από το internet? Σε 10 μέρες θα σου έχει έρθει (ακόμα και στους λειψούς) και θα γλυτώσεις και ένα σκασμό λεφτά και ποιός ξέρει τι άλλα μπερδέματα.

sdikr
30-08-10, 21:20
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η πρόταση του ΟΤΕ για να σου δώσει άλλο router είναι
α) να πληρώσεις 35€
β) να μείνεις χωρίς υπηρεσία 10 μέρες
γ) να αλλάξεις πρόγραμμα (πιθανών με 12μηνη δέσμευση για την οποία δε σου είπαν)

Δε παραγγέλνεις καλύτερα έναν από το internet? Σε 10 μέρες θα σου έχει έρθει (ακόμα και στους λειψούς) και θα γλυτώσεις και ένα σκασμό λεφτά και ποιός ξέρει τι άλλα μπερδέματα.

Θα βρεις δηλαδή ρούτερ ασύρματο adsl2+ με κάτω απο 35 ευρώ;
Αυτό θα ήθελα πολύ να το δώ, έχεις κάποιο λινκ;

nnn
30-08-10, 21:49
Με 38 βρίσκεις
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616646

sdikr
30-08-10, 21:59
Με 38 βρίσκεις
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616646

οπότε πάλι ποιο φθηνά σου έρχεται του ΟΤΕ :p

silegav
30-08-10, 22:21
Fonera έχω σπίτι και το είχα πάρει με 10 - 15 euros. Όχι router ολόκληρο, αλλά μόνο το access point το οποίο έβαλα πάνω στο router.

Πλάκα πλάκα, αν θες μπορώ να σου το στείλω. Πλέον το έχω και κάθεται γιατί έχω ασύρματο router στο νέο σπίτι που είμαι.

stMike
30-08-10, 23:28
Θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα παζάρι με παλιό εξοπλισμό που έχουμε από τις περιπέτειες μας σε διάφορους ISP. Ίσως βοηθούσε στο να καθαρίσει και το σπίτι μου από αυτά που λυπάμαι να πετάξω.
Η δεκαήμερη διακοπή που κολλάει?? Εγώ την hol όταν το γύρισα σε dp δεν κόπηκε παραμόνο 6 ώρες.

sdikr
31-08-10, 12:08
Fonera έχω σπίτι και το είχα πάρει με 10 - 15 euros. Όχι router ολόκληρο, αλλά μόνο το access point το οποίο έβαλα πάνω στο router.

Πλάκα πλάκα, αν θες μπορώ να σου το στείλω. Πλέον το έχω και κάθεται γιατί έχω ασύρματο router στο νέο σπίτι που είμαι.

εχω αρκετά Modem/router, ευχαριστώ :p
ΥΓ δεν είναι adsl modem router έτσι δεν είναι;

silegav
31-08-10, 20:28
Όχι δεν είναι, αλλά wireless access δίνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Με είχε βολέψει πολύ όταν το χρησιμοποιούσα. Βέβαια παίζει hidden catch (http://www.fon.com/en/) στο χαμηλό κόστος, το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ απολύτως fair. Τώρα που το ξαναείδα βλέπω ότι δίνεται πλέον κανονικός router και είναι σχετικά ακριβός.

Η δεκαήμερη διακοπή κατάλαβε κανείς που κολάει; Πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί...μου φαίνεται τραγικά πολύς καιρός για αλλαγή γραμμής.

Επίσης, κάτι άλλο που παρατηρώ...τα 41,50€ που σου είπαν, το έχουν το παγιο ή πας για 60ρια; Πρόσεχε λίγο πριν την πατήσεις γιατί αν σε νοιάζουν οι τιμές, ο ΟΤΕ δεν αστειέυεται!!! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.