PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλέφωνο τεχνικών



bedazzled
02-07-06, 17:11
ψάχνω το 4ψήφιο πανελλαδικό νούμερο για τεχνικούς (υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, ψυκτικούς κλπ), το θυμάται κανείς;
παλιά το έδειχνε και μια διαφήμιση στην Tv.
το ψάξιμο στον γούγλη δεν απέδωσε καρπούς...
thx in advance :)

sharkme
02-07-06, 17:15
Εγώ λέω να αναφέρεις τι πρόβλημα έχεις να το λύσουμε όλοι μαζί ...

Να φτιάξουμε κ ένα θρεντ "κάν΄το μόνος σου"

Δεν περνάει η ώρα ....

xena
02-07-06, 17:17
Κοίταξε σε αυτό 181920 (http://www.tke.gr/)

bedazzled
02-07-06, 17:24
Πρόβλημα με το ψυγείο, LOL
Παγώνει η κατάψυξη, αλλά όχι η συντήρηση.
Έναν ντόπιο τεχνικό που ρώτησα εδώ πέρα μου είπε θέλει αλλαγή το φρέον και καθάρισμα τα "σωληνάκια" (ή κάτι τέτοιο) με συνολικό κοστούμι στα 100 ευρώ. Είναι λέει ΠΟΛΥ συχνό πρόβλημα στα νέα ψυγεία.
Επειδή είμαι εντελώς άσχετος από αυτά, δεν ξέρω αν μου είπε αλήθεια (όπως όταν σου χαλάει ένας πυκνωτής στην τηλεόραση και σου λένε θέλει άλλαγμα όλη η πλακέτα και καλά :twisted: )

ΥΓ1: το λάστιχο της πόρτας συντήρησης έχει λασκάρει λίγο πάνω αριστερά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν φταίει αυτό. Υποτίθεται ότι ο κρύος αέρας πάει προς τα κάτω.
ΥΓ2: specs: ELCO tropic, A Class, 4 αστέρων

sharkme
02-07-06, 17:47
Μία λύση θα ήταν να σπάσεις το πορτάκι της κατάψυξης , να βάλεις τη θερμοκρασία full μείον ώστε να κρυώνει όλο το ψυγείο από την κτάξυψη ;)

Αν δεν έχουν επαφή βέβαια οι δύο χώροι δοκίμασε να βάλεις ένα ανειστήρα μέσα στην ψύξη :p

manoulamou
02-07-06, 21:03
Ειναι πολυ παλιο το ψυγειο σου?
Ακομα κι αν δεν το καλυπτει η εγγυηση, η εταιρια κατασκευης, αφου βρισκεται εν Ελλαδι,
ειναι η πιο καταλληλη να σου λυσει στο προβλημα σου υπευθυνα!
http://www.elcovayionis.com/refrigerators/refrigerator.htm

bedazzled
02-07-06, 21:32
@xena
Thanks! :oneup:


Ειναι πολυ παλιο το ψυγειο σου?
Μπα, καινούριο είναι, 1.5 χρόνου.

manoulamou
02-07-06, 22:41
Εγω αν δεν ξερω στη γειτονια μου καλο τεχνικο εμπιστοσυνης
και ιδιως αν ειναι σχετικα καινουργια η συσκευη (οπως στην περιπτωση σου)
προτιμω να απευθυνομαι στο εργοστασιο ή την αντιπροσωπεια!

bedazzled
03-07-06, 00:47
Εγω αν δεν ξερω στη γειτονια μου καλο τεχνικο εμπιστοσυνης
και ιδιως αν ειναι σχετικα καινουργια η συσκευη (οπως στην περιπτωση σου)
προτιμω να απευθυνομαι στο εργοστασιο ή την αντιπροσωπεια!
Σωστή σε βρίσκω, τους έστειλα email... για να δούμε.

Patentman
03-07-06, 00:55
Σωστή σε βρίσκω, τους έστειλα email... για να δούμε.
:whistle: :rofl: :rofl: :rofl:

Δεν εχει ομως εγγυηση το ψυγειο δυο χρονια; :what:

Αν εχει δυο μοτερ απλα μπορει το θερμικο να εχει χαλασει (το πιο απλο και φθηνο). Μετα πιο συχνο ειναι να εχει διαροη το στοιχειο (πεταμα στην ουσια του ψυγειου δεν συμφερει αν ειναι εντιχοισμενο το στοιχειο).

Αν εχει ενα μοτερ ισως ο θερμοστατης ή καμια βαλβιδα.

bedazzled
03-07-06, 01:22
Δεν εχει ομως εγγυηση το ψυγειο δυο χρονια; :what:
Πιστεύω ότι πρέπει να είναι 2-3 χρόνια λογικά, γιατί δεν έχω την απόδειξη (είναι δώρο).
Το εγχειρίδιο του είναι πολύ φτωχό, πολύ λίγες σελίδες με τα αυτονόητα.


Αν εχει δυο μοτερ απλα μπορει το θερμικο να εχει χαλασει (το πιο απλο και φθηνο). Μετα πιο συχνο ειναι να εχει διαροη το στοιχειο (πεταμα στην ουσια του ψυγειου δεν συμφερει αν ειναι εντιχοισμενο το στοιχειο).

Αν εχει ενα μοτερ ισως ο θερμοστατης ή καμια βαλβιδα.
Όχι, δεν είναι εντοιχισμένο.

john dubi
03-07-06, 15:42
Ενας φιλος μου ψυκτικος στην Ελλαδα μου εχει πει γι αυτο το προβλημα! Το παρουσιαζουν ολα τα νεα τεχνολογιας ψυγεια ιδιαιτερα αν εχει πολλη ζεστη (καλοκαιρι). Εχεις τελεια αποδοση στην καταψυξη αλλα οχι στην συντηρηση!

manoulamou
03-07-06, 20:34
Απο περιεργεια john dubi αυτο σου διευκρινησε αν ισχυει
και για τους ψυγειοκαταψυκτες, ή μονο για τα απλα ψυγεια?
Γινεται στα διπορτα ή μονο στα ενιαιου χωρου?

Patentman
03-07-06, 21:24
Η βασικη διαφορα ειναι στα no-frost και στα απλα. Τα no-frost εχουν ενα μοτερ ενω τα απλα εχουν δυο, ξεχωριστα για την καταψυξη και την συντηρηση.

Εχω ενα 27 χρονων 115V whirlpool made in usa με δυο αλλαγες μοτερ στην ζωη του.
Πραγματικα αθανατο αλλά καιει και αρκετο ρευμα...εχει και μετασχηματιστη, εξου και απωλειες.

Μια καλη συντηρηση του ψυγειου ειναι να το καθαριζουμε καθε 6 μηνες, εννοωντας το συμπυκνωτη του, το εξωτερικο ψυγειο που εχει να κρυωνει και υγροποιει το φρεον. Οταν δεν μπορει να το κρυωσει σωστα τοτε εχουμε απωλειες ψυκτικης ικανοτητας και φθορα του συμπιεστη (μοτερ). Μπορει η μειωμενη αποδοση να οφειλεται εκει και στην καταψυξη να μην το παρατηρουμε αφου μειωση της ταξης 5 βαθμων μπορει εκει να μην γινει αντιληπτη ευκολα. Καλο ειναι να παρουμε και ενα ειδικο θερμομετρο και να ρυθμισουμε σωστα το ψυγειο, 18 καταψυξη και 5-6 ψυξη.
Ενα αλλο που πρεπει να προσεξουμε να αφησουμε αρκετο χωρο αν δεν ειναι εντιχοιζομενο ή και οταν ειναι να το εχουμε κανει σωστα.

bedazzled
04-07-06, 20:50
Τις τελευταίες 2 μέρες, κατέβηκε αισθητά η θερμοκρασία της συντήρησης. Από χλιαρό που ήταν το νερό σε μια μπουκάλα, έγινε κρύο και τα τοιχώματα άρχισαν να πιάνουν πάγο σιγά-σιγά.

Τώρα φταίω εγώ να το συνδέσω αυτό με την απότομη αλλαγή του καιρού;

Απάντηση στο email ακόμα δεν έχω λάβει...

Patentman
04-07-06, 21:00
Εκει συνδεεται αλλά και στο καθαρισμα που ειπα. Αν εχει πιασει σκονες, χνουδια το εξωτερικο στοιχειο ειναι σαν να κανει καυσωνα εξω (μεσα δηλαδη).

manoulamou
05-07-06, 12:53
Τις τελευταίες 2 μέρες, κατέβηκε αισθητά η θερμοκρασία της συντήρησης. Από χλιαρό που ήταν το νερό σε μια μπουκάλα, έγινε κρύο και τα τοιχώματα άρχισαν να πιάνουν πάγο σιγά-σιγά.Τώρα φταίω εγώ να το συνδέσω αυτό με την απότομη αλλαγή του καιρού;

Απάντηση στο email ακόμα δεν έχω λάβει...

Ποτε θα μπουμε στην Ελλαδα στον 21ο αιωνα της πληροφορικης να δουμε...
Παρε τηλεφωνο το καταστημα αγορας και αυτοι θα σε καθοδηγησουν!
Οντως φαινεται οτι εχει διαρροες το ψυγειακι,
αφου επηρεαζεται τοσο αμεσα απο τις εξωτερικες θερμοκρασιες.

UK_ADSL
05-07-06, 18:24
Η βασικη διαφορα ειναι στα no-frost και στα απλα. Τα no-frost εχουν ενα μοτερ ενω τα απλα εχουν δυο, ξεχωριστα για την καταψυξη και την συντηρηση.

Βασικά αυτό δεν παίζει γιατί υπάρχουν και no frost και μη no frost με 1 και 2 κομπρεσέρ. Π.χ. αν δεις σε Liebherr θα καταλάβεις τι εννοώ. Η μεγάλη διαφορά έχει να κάνει από όσο ξέρω με τον τρόπο που κυκλοφορεί ο αέρας στο ψυγείο και πως γίνεται η αφαίρεση της υγρασίας από το εσωτερικό του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.