PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!



arkadia
29-08-10, 10:43
καλημερα,
καινουριος στη παρεα αλλα παλιος αναγνωστης.
αφορμη για την εγγραφη μου η σοβαροτητα και οι τεκμιριωμενες απαντησεις που βλεπω στο φορουμ .
καταρχην θελω να πω οτι οι γνωσεις μου ειναι πολυ λιγες σε θεματα τεχνολογιας και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν σας κουρασω.

και τωρα το προβλημα μου!!!!

ειμαι συνδρομητης CONN-X
πηγα στον ΟΤΕ μετα απο περιπλανηση μου σε διαφορες ιδιωτικες εταιρειες γιατι ειχε κλονιστει η ψυχικη μου υγεια και τελικα με τον ΟΤΕ κλονιστηκε περισσοτερο.
δεν θα αναφερθω σε θεματα ταχυτητας γιατι πλεον εχω απελπιστει.
εχω 24 γραμμη και ουσιαστικα με εχουν κλειδωμενο στα 2 για θεμα αποσυνδεσεων(βεβαια πληρωνω κανονικα για γραμμη 24 γιατι ειμαι σε ετησιο πακετο)

στα 2 δεν μπορω να πω ...βραχος ο ΟΤΕ ...καμμια αποσυνδεση ΑΛΛΑ...............

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!!!!!!

Αποσυνδεσεις δεν υπαρχουν μονο οταν ειμαι ενσυρματα συνδεμενος και μονο με ενα router που ειχα κληρονομησει απο την FORTHNET το SIEMENS CL10.
Απο κει και περα με το BAUTEC του οτε ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα!!!!!!!!!αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτα!!!!!!

αποφασισα να βαλω το χερι στην τσεπη και προχωρησα στην αγορα router της cisco(μοντελο δεν θυμαμαι τωρα ...αν χρειαστει σας το λεω).

Για κανα δυο μηνες ολα τελεια παντα βεβαια στα 2 mpps γιατι με δοκιμες που εκανα για παραπανω ειχα παλι αποσυνδεσεις.

λεω δεν γα....ται ας εχω 2 και τουλαχιστον να ειμαι ηρεμος ψυχικα...αλλα που????

μετα τους δυο μηνες τα ιδια και με το cisco.

οποτε κατεληξα να χρησιμοποιω μονο το SIEMENS και να γυριζω μεσα στο σπιτι με καλωδια !!!!!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ???????
ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΥΤΟ???????


υ.γ. με αλλες εταιρειες η ταχυτητα μου ηταν γυρω στα 5 απροβληματιστα(οταν το ειπα αυτο στον ΟΤΕ μου απαντησαν το ασυλληπτο ''οτι οι ιδιωτικες εταιρειες το επιτυγχανουν αυτο με παρανομο τροπο!!!!!!!!! και τι με νοιαζει εμενα ρε???????''

υ.γ.(2)προβλημα με αποσυνδεσεις με τα αλλα ρουτερακια εχω και ασυρματα και ενσυρματα

υ.γ.(3)εχω ετησιο συμβολαιο με τον ΟΤΕ...τι πρεπει να πληρωσω για να απαλαχτω απο την παρουσια τους.

υ.γ.(4)το βασικο μου ερωτημα παραμενει γιατι να συμβαινει αυτο το παραδοξο με τα ρουτερ ενω αυτο το μικρουλη της siemens δεν καταλαβαινει χριστο!!!!!!!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

apollon4444
29-08-10, 11:17
Καλημέρα, ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου.

arkadia
29-08-10, 11:24
Καλημέρα, ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου.


Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:03:41:53
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2047 Kbps 253 Kbps
Attainable Line Rate 3940 Kbps 654 Kbps
Noise Margin 15.3 dB 16.6 dB
Line Attenuation 51.5 dB 29.1 dB
Output Power 12.0 dBm 16.4 dBm

More I

antonis556
29-08-10, 11:45
Καταρχας , απο τι στιγμη που δεν μπορεις να πας παραπανω απο 2 Mbps , γιατι δεν αλλαζεις πακετο και να πας σε αυτο με τη 2αρα γραμμη ? Πετας τα λεφτα σου τσαμπα ...

kosnik67
29-08-10, 11:48
1. Πακέτο Double Play έχεις ή απλή σύνδεση 24αρα?

2. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το Thomson 585V7 το οποίο είναι εξίσου βράχος με το
SIEMENS.

3. Δυστυχώς είσαι μακρυά από τον ΟΤΕ (Line Attenuation 51.5) και δεν μπρορείς να κάνεις πoλλά πράγματα με την ταχύτητα.

arkadia
29-08-10, 11:58
Καταρχας , απο τι στιγμη που δεν μπορεις να πας παραπανω απο 2 Mbps , γιατι δεν αλλαζεις πακετο και να πας σε αυτο με τη 2αρα γραμμη ? Πετας τα λεφτα σου τσαμπα ...

γιατι ειμαι σε πακετο ετησιο και τα σαινια του ΟΤΕ μου ειπαν οτι πρεπει να ληξει η το 12μηνο

ηταν το πρωτο που τους ζητησα!!!!!!!

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1. Πακέτο Double Play έχεις ή απλή σύνδεση 24αρα?

2. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το Thomson 585V7 το οποίο είναι εξίσου βράχος με το
SIEMENS.

3. Δυστυχώς είσαι μακρυά από τον ΟΤΕ (Line Attenuation 51.5) και δεν μπρορείς να κάνεις πoλλά πράγματα με την ταχύτητα.

ειναι double play.

σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου

antonis556
29-08-10, 11:59
Το μονο που ισως μπορεις να κοιταξεις ειναι οι καλωδιωσεις σου . Εχεις ελεγξει φιλτρα , splitter , κοκ ?

kosnik67
29-08-10, 12:08
ΟΚ είσαι σε ετήσιο αλλά σίγουρα έχεις δικαίωμα δωρεαν να αλλάξεις πακέτο π.χ. "Conn-x 2 Mbps + Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις + 30' κλήσεις προς κινητά" = € 41,50 τον μήνα.

maik
29-08-10, 12:13
γιατι ειμαι σε πακετο ετησιο και τα σαινια του ΟΤΕ μου ειπαν οτι πρεπει να ληξει η το 12μηνο



Αν η γραμμη σου δεν μπορει να πιασει πανω απο 2 τοτε στο αλαζουν. Αλλα θα πρεπει πρωτα να το ελεγξει τεχνικος να δει αν ειναι οντως ετσι. Δηλωσε το βλαβη λοιπον να ερθουν να το δουν.

arkadia
29-08-10, 13:00
Το μονο που ισως μπορεις να κοιταξεις ειναι οι καλωδιωσεις σου . Εχεις ελεγξει φιλτρα , splitter , κοκ ?

Eχουν ελεγθει ολα!!

μαλιστα 3 φορες ηρθαν τεχνικοι του Π-ΟΤΕ που με διαβεβαιωσαν και τις τρεις φορες οτι τερμα τα προβληματα!!!!!!!!!!!

παντως απο ενα σημειο και μετα που καταλαβαινεις οτι δεν θα λυθει το προβλημα σου και το παιρνεις στην πλακα μπορεις να εισαι σε επικοινωνια με τον οτε για να γελας με αυτα που σου λενε...

καποια στιγμη θα ανοιξω θεμα με τις απαντησεις τους για να γελασουμε λιγο...

μαλιστα προτεινω να γραφει ο καθενας και τις δικες του εμπειριες......φανταστειτε τη γελιο εχουμε να ριξουμε

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΟΚ είσαι σε ετήσιο αλλά σίγουρα έχεις δικαίωμα δωρεαν να αλλάξεις πακέτο π.χ. "Conn-x 2 Mbps + Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις + 30' κλήσεις προς κινητά" = € 41,50 τον μήνα.

ναι το κερδος μου θα ηταν 2 ευρω το μηνα...

θα κανω υπομονη 3 μηνες να τελειωσει το συμβολαιο και θα παω σε κανεναν αλλο.

και στη τελικη καλυτερα να εχω προβλημα με καμμια ιδιωτικη εταιρεια παρα με τον ΟΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙ ΣΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

euri
29-08-10, 13:14
ναι το κερδος μου θα ηταν 2 ευρω το μηνα...

θα κανω υπομονη 3 μηνες να τελειωσει το συμβολαιο και θα παω σε κανεναν αλλο.

και στη τελικη καλυτερα να εχω προβλημα με καμμια ιδιωτικη εταιρεια παρα με τον ΟΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙ ΣΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Δεν είναι θέμα "κέρδους", αλλά να λειτουργεί η γραμμή.

Όσο για τη μεταπήδηση σε άλλον ISP, μην περιμένεις να αλλάξουν πολλά πράγματα, δεδομένης της απόστασης που φαίνεται να έχεις από το DSLAM. Και στον άλλο ISP η απόσταση θα είναι ίδια...

drifterx
29-08-10, 13:20
Εδώ υπάρχει παραδείγμα (εγώ) που πήγε από εναλλακτικό σε ΟΤΕ και από εκεί που έπιανε 14+ στον ΟΤΕ πιάνει 7 (attenuation 27)!
Πήγα για καλύτερα τρομάρα μου!:down:
Τουλάχιστον στον εναλλακτικό θα γλυτώνει κανα ευρω...

maik
29-08-10, 13:27
ναι το κερδος μου θα ηταν 2 ευρω το μηνα...



Απο οτι καταλαβαινω δεν ξερεις τι θελεις. Απο την μια λες οτι πληρωνεις για 24 αλλα δεν εχεις και οταν σου λενε οτι μπορεις να πας στα 2 δεν το κανεις γιατι προφανως θες ντε και καλα να εχεις παραπανω.
Οπως σου ειπαν και αλλοι η γραμμη σου δεν μπορει να δωσει πολλα. Τα στοιχεια που μας δινεις ειναι καλα για την αποσταση σου . Δεν μπορεις να εχεις κατι καλυτερο δυστυχως.

DVader
29-08-10, 13:47
Φίλε μου επειδή είχα τα είδα προβλήματα με σένα ακριβώς πες μου σε ποια περιοχή μένεις ..? :) Αν μπορώ να σε βοηθήσω θα το κάνω.... Είμαι στον οτε και εντάξει είμαι καλύτερα τώρα..? Αν θέλεις στείλε μου π.μ επίσης .... αλλά καλύτερα εδώ νομίζω !


καλημερα,
καινουριος στη παρεα αλλα παλιος αναγνωστης.
αφορμη για την εγγραφη μου η σοβαροτητα και οι τεκμιριωμενες απαντησεις που βλεπω στο φορουμ .
καταρχην θελω να πω οτι οι γνωσεις μου ειναι πολυ λιγες σε θεματα τεχνολογιας και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη αν σας κουρασω.

και τωρα το προβλημα μου!!!!

ειμαι συνδρομητης CONN-X
πηγα στον ΟΤΕ μετα απο περιπλανηση μου σε διαφορες ιδιωτικες εταιρειες γιατι ειχε κλονιστει η ψυχικη μου υγεια και τελικα με τον ΟΤΕ κλονιστηκε περισσοτερο.
δεν θα αναφερθω σε θεματα ταχυτητας γιατι πλεον εχω απελπιστει.
εχω 24 γραμμη και ουσιαστικα με εχουν κλειδωμενο στα 2 για θεμα αποσυνδεσεων(βεβαια πληρωνω κανονικα για γραμμη 24 γιατι ειμαι σε ετησιο πακετο)

στα 2 δεν μπορω να πω ...βραχος ο ΟΤΕ ...καμμια αποσυνδεση ΑΛΛΑ...............

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!!!!!!

Αποσυνδεσεις δεν υπαρχουν μονο οταν ειμαι ενσυρματα συνδεμενος και μονο με ενα router που ειχα κληρονομησει απο την FORTHNET το SIEMENS CL10.
Απο κει και περα με το BAUTEC του οτε ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα!!!!!!!!!αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτα!!!!!!

αποφασισα να βαλω το χερι στην τσεπη και προχωρησα στην αγορα router της cisco(μοντελο δεν θυμαμαι τωρα ...αν χρειαστει σας το λεω).

Για κανα δυο μηνες ολα τελεια παντα βεβαια στα 2 mpps γιατι με δοκιμες που εκανα για παραπανω ειχα παλι αποσυνδεσεις.

λεω δεν γα....ται ας εχω 2 και τουλαχιστον να ειμαι ηρεμος ψυχικα...αλλα που????

μετα τους δυο μηνες τα ιδια και με το cisco.

οποτε κατεληξα να χρησιμοποιω μονο το SIEMENS και να γυριζω μεσα στο σπιτι με καλωδια !!!!!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ???????
ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΥΤΟ???????


υ.γ. με αλλες εταιρειες η ταχυτητα μου ηταν γυρω στα 5 απροβληματιστα(οταν το ειπα αυτο στον ΟΤΕ μου απαντησαν το ασυλληπτο ''οτι οι ιδιωτικες εταιρειες το επιτυγχανουν αυτο με παρανομο τροπο!!!!!!!!! και τι με νοιαζει εμενα ρε???????''

υ.γ.(2)προβλημα με αποσυνδεσεις με τα αλλα ρουτερακια εχω και ασυρματα και ενσυρματα

υ.γ.(3)εχω ετησιο συμβολαιο με τον ΟΤΕ...τι πρεπει να πληρωσω για να απαλαχτω απο την παρουσια τους.

υ.γ.(4)το βασικο μου ερωτημα παραμενει γιατι να συμβαινει αυτο το παραδοξο με τα ρουτερ ενω αυτο το μικρουλη της siemens δεν καταλαβαινει χριστο!!!!!!!

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

sdikr
29-08-10, 13:54
Τελικά siemens έχεις ή speedtouch; http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3658838#post3658838

πάντως με 51 ατ δύσκολα τα πράγματα

billybiros
29-08-10, 14:14
Αποσυνδεσεις δεν υπαρχουν μονο οταν ειμαι ενσυρματα συνδεμενος και μονο με ενα router που ειχα κληρονομησει απο την FORTHNET το SIEMENS CL10.
Απο κει και περα με το BAUTEC του οτε ουτε ασυρματα ουτε ενσυρματα!!!!!!!!!αποσυνδεσεις καθε 5 λεπτα!!!!!!
Το Baudtec λογικά δεν μπορεί να κρατήσει το συγχρονισμό σε ADSL2+ με τέτοια εξασθένηση (δεν είναι και το καλύτερο για μια τέτοια γραμμή). Καλό θα ήταν να επιλέξεις G.DMT ή ADSL2 mode.

arkadia
29-08-10, 15:01
Απο οτι καταλαβαινω δεν ξερεις τι θελεις. Απο την μια λες οτι πληρωνεις για 24 αλλα δεν εχεις και οταν σου λενε οτι μπορεις να πας στα 2 δεν το κανεις γιατι προφανως θες ντε και καλα να εχεις παραπανω.
Οπως σου ειπαν και αλλοι η γραμμη σου δεν μπορει να δωσει πολλα. Τα στοιχεια που μας δινεις ειναι καλα για την αποσταση σου . Δεν μπορεις να εχεις κατι καλυτερο δυστυχως.

συγγνωμη αν δεν σας το εδωσα να το καταλαβετε ...το επαναλαμβανω....

το προβλημα μου δεν ειναι η ταχυτητα...εκει δεν περιμενω τιποτα το εχω εμπεδωσει!!!!

το προβλημα μου ειναι η συμπεριφορα των ρουτερ στη γραμμη μου...

αν θες κοιτα παλι το θεμα...

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το Baudtec λογικά δεν μπορεί να κρατήσει το συγχρονισμό σε ADSL2+ με τέτοια εξασθένηση (δεν είναι και το καλύτερο για μια τέτοια γραμμή). Καλό θα ήταν να επιλέξεις G.DMT ή ADSL2 mode.

σε ευχαριστω φιλε ...θα το δοκιμασω και θα σου πω αποτελεσματα

valen_gr
29-08-10, 15:05
Σε πολυ δυσκολες γραμμες, οπως η δικη σου, εχει και καποιο νοημα η αλλαγη παροχου.Για αυτον τον λογο μπορει με την ιδια κακη γραμμη στον παροχο Α να εισαι χαλια, ενω στον Β να κρατιεται η γραμμη.
Υπαρχουν τεχνικες που ειναι ενεργες σε αρκετα DSLAM που περιοριζουν στο ελαχιστο (οσο ειναι δυνατον) τετοια προβληματα. Ο ΟΤΕ χρησημοποιει χρησιμοποιεί μια πληθώρα κατασκευαστών , με παλαια αλλα και καινουργια μοντέλα. Δεν ξερω κατα ποσο ολα υποστηρίζουν ενεργά τεχνικές οπως -κυρίως- SRA αλλα και INP...

maik
29-08-10, 15:30
συγγνωμη αν δεν σας το εδωσα να το καταλαβετε ...το επαναλαμβανω....

το προβλημα μου δεν ειναι η ταχυτητα...εκει δεν περιμενω τιποτα το εχω εμπεδωσει!!!!

το προβλημα μου ειναι η συμπεριφορα των ρουτερ στη γραμμη μου...

αν θες κοιτα παλι το θεμα...


Το θεμα το βλεπω απο την αρχη.
Εχουμε το γεγονος οτι ενα συγκεκριμενο ρουτερ συμπεριφερετε καλα ενω τα αλλα οχι. Εσυ λοιπον ζητας απο τους υπαλληλους των ISP να σου λυσουν το προβλημα. Δεν εχουν καμια υποχρεωση να το κανουν. Ισως να σου λενε καποια πιθανη λυση αλλα εσυ την βρισκεις αστεια και την αποριπτεις.
Συνεχισε λοιπον την περιηγηση στους διαφορους ISP.

arkadia
29-08-10, 16:15
Φίλε μου επειδή είχα τα είδα προβλήματα με σένα ακριβώς πες μου σε ποια περιοχή μένεις ..? :) Αν μπορώ να σε βοηθήσω θα το κάνω.... Είμαι στον οτε και εντάξει είμαι καλύτερα τώρα..? Αν θέλεις στείλε μου π.μ επίσης .... αλλά καλύτερα εδώ νομίζω !

φιλε μενω περιστερι,ανθουπολη

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικά siemens έχεις ή speedtouch; http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3658838#post3658838

πάντως με 51 ατ δύσκολα τα πράγματα

δεν καταλαβαινω την ερωτηση
ειπα πουθενα οτι εχω speedtouch?:hmm:

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 17 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το θεμα το βλεπω απο την αρχη.
Εχουμε το γεγονος οτι ενα συγκεκριμενο ρουτερ συμπεριφερετε καλα ενω τα αλλα οχι. Εσυ λοιπον ζητας απο τους υπαλληλους των ISP να σου λυσουν το προβλημα. Δεν εχουν καμια υποχρεωση να το κανουν. Ισως να σου λενε καποια πιθανη λυση αλλα εσυ την βρισκεις αστεια και την αποριπτεις.
Συνεχισε λοιπον την περιηγηση στους διαφορους ISP.

sorry again...

απο κανενα υπαλληλο ISP δεν ζητησα να μου λυσει το προβλημα με την συμπεριφορα των ρουτερ...

σε υπαλληλους των ISP απευθυνθηκα μονο για θεματα αρμοδιοτητων τους ...αλλα γι αυτο το εγραψα και παραπανω θα ανοιξω θεμα με τις απαντησεις τους για να ευθυμησουμε καποια στιγμη...

καμμια πιθανη λυση δεν απερριψα ...απλα δεν μου εδωσε κανενας λυση

δεν ξερω αν εισαι υπαλληλος ISP και θιχτηκες ...αν ναι αυτο σε τιμα!!!!

aris20
29-08-10, 17:02
Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:03:41:53
Line Coding Trellis On Line Up Count 1

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 2047 Kbps 253 Kbps
Attainable Line Rate 3940 Kbps 654 Kbps
Noise Margin 15.3 dB 16.6 dB
Line Attenuation 51.5 dB 29.1 dB
Output Power 12.0 dBm 16.4 dBm

More I

Αυτά τα στατιστικά είναι 2αρας και όχι 24άρας..
Δεν σου συνιστώ παραπάνω από 2Mbps, αν όμως εσύ δεν μπορείς να μένεις έτσι με τέτοια ταχύτητα κατεβάσματος 200Kb/s τότε δεν χάνεις να δοκιμάσεις 24άρα..

Το θετικό είναι ότι έχεις ένα περιθώριο στο Noise Margin οπότε αν βάλεις 24άρα θα κλειδώσεις υψηλότερα.. Ίσως στα ~5Mbps στην καλύτερη...
Και αν ζητήσεις 12άρι Profile ίσως να είσαι σταθερός.

+ Αν βάλεις ένα καλό router όπως Netgear DGN2000 να κερδίσεις κάποια Kbps, και να είσαι σίγουρα σταθερός και σε ADSL2+..

Και αν μειώσεις το SNR από 10db που θα έχεις στα 5.5-6db (που ίσως να είσαι σταθερός) και ενεργοποιήσεις το Trellis feature που σου δίνει μια μικρή αύξηση ίσως να κερδίσεις μια σεβαστή διαφορά με αυτήν την εξασθένιση.

Το θέμα είναι αξίζει? Πιστεύεις ότι αξίζει να αλλάξεις Router/ να πληρώνεις περισσότερα λεφτά κάθε μήνα..? Απο εσένα εξαρτάται..

deniSun
29-08-10, 18:19
α) Όπως προείπαν και παραπάνω η ταχύτητα που κλειδώνεις είναι απολύτως φυσιολογική λόγω της πολύ μεγάλης απόστασης από το dslam.
β) Όταν ήσουν στα 2Μ δεν είχες αποσυνδέσεις γιατί έπαιζες σε ADSL (G.DMT).
Τώρα που είσαι έως 24Μ σε έχουν σε ADSL2+.
Όπως σου είπαν ρύθμισε το ρούτερ σε ADSL (G.DMT)
γ) Για το CL110 είμαι ορκισμένος εχθρός οπότε δεν το θεωρώ σοβαρό ρούτερ.
δ) Έχεις δηλώσει βλάβη στο 121 λόγω αποσυνδέσεων (το δεύτερο που έπρεπε να κάνεις μετά τον έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης κλπ κλπ κλπ)
Δοκίμασε με κάποιο άλλο.
Κατά προτίμηση βάλε επάνω ένα που να υποστηρίζεται από το dmt και ανέβασέ μας το διάγραμμα για να δούμε την ποιότητα της γραμμής σου.
δ) Το snr που έχεις δεν υπάρχει στα profile του ΟΤΕ και είναι πολύ υψηλό.
Σου το έχει διαμορφώσει το ρούτερ λόγω αποσυνδέσεων

sta8ista
30-08-10, 12:28
Eπειδή το διάβασα κάπου πιο πριν, ότι έχεις 12μηνη σύμβαση, στον ΟΤΕ δεν μπορεί να σπάσει αυτή? Οκ με kάποιο κόστος υποθέτω, αλλά μπορεί να γίνει! δε μπορεί?άμα μπορεί μήπως να μην το ψαχνες περισσότερο και να πήγαινες που8ενά αλλού?


δ) Το snr που έχεις δεν υπάρχει στα profile του ΟΤΕ και είναι πολύ υψηλό.
Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς είναι το snr και τα profile, που βλέπουμε ποια είναι τα profile του ΟΤΕ ή του κάθε παρόχου για να δω κι εγώ ποιο έχω?

deniSun
30-08-10, 15:12
Αυτό που βλέπεις στα στατιστικά του ρούτερ ως Noise Margin είναι το snr.
Ο ΟΤΕ έχει 2 profile στα 9db και 11db
Βάση αυτών και της απόστασης από το dslam (att) σου δίνουν την ταχύτητα συγχρονισμού.

silegav
30-08-10, 21:21
Σε πολυ δυσκολες γραμμες, οπως η δικη σου, εχει και καποιο νοημα η αλλαγη παροχου.Για αυτον τον λογο μπορει με την ιδια κακη γραμμη στον παροχο Α να εισαι χαλια, ενω στον Β να κρατιεται η γραμμη.
Υπαρχουν τεχνικες που ειναι ενεργες σε αρκετα DSLAM που περιοριζουν στο ελαχιστο (οσο ειναι δυνατον) τετοια προβληματα. Ο ΟΤΕ χρησημοποιει χρησιμοποιεί μια πληθώρα κατασκευαστών , με παλαια αλλα και καινουργια μοντέλα. Δεν ξερω κατα ποσο ολα υποστηρίζουν ενεργά τεχνικές οπως -κυρίως- SRA αλλα και INP...

Αυτό δε το είχα σκεφτέι ποτέ. Αν το καλοσκεφτείς, οι εναλλακτικοί πάροχοι (που τώρα έφτιαξαν τις υποδομές τους) σίγουρα έχουν πιο καινούργιο εξοπλισμό, τουλάχιστον σε κομμάτια του δικτύου, απ' ότι έχει ο ΟΤΕ. Ίσως η καλύτερη λύση είναι η φυγή από τον ΟΤΕ, αν και γενικά δεν υποστηρίζω την εύκολη αλλαγή παρόχου.

sdikr
30-08-10, 21:30
Αυτό δε το είχα σκεφτέι ποτέ. Αν το καλοσκεφτείς, οι εναλλακτικοί πάροχοι (που τώρα έφτιαξαν τις υποδομές τους) σίγουρα έχουν πιο καινούργιο εξοπλισμό, τουλάχιστον σε κομμάτια του δικτύου, απ' ότι έχει ο ΟΤΕ. Ίσως η καλύτερη λύση είναι η φυγή από τον ΟΤΕ, αν και γενικά δεν υποστηρίζω την εύκολη αλλαγή παρόχου.

το κομμάτι που αναλαμβάνει τον συγχρονισμό είναι ίδιας χρονολογίας,

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........




δεν καταλαβαινω την ερωτηση
ειπα πουθενα οτι εχω speedtouch?:hmm:

........Auto merged post: arkadia πρόσθεσε 17 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........




στο sreenshot σε παλιότερου σου μήνυμα έχεις speedtouch, για αυτό ρωτάω

valen_gr
30-08-10, 23:11
το κομμάτι που αναλαμβάνει τον συγχρονισμό είναι ίδιας χρονολογίας,



αναφερεσαι στο DSLAM ?

sta8ista
30-08-10, 23:42
Εγώ πάλι πιστεύω ότι περα από τις κεντρικές υποδομές που κάθε δίκτυο λέει ότι έχει δικές του όλα αυτα που καταλήγουν εν τέλει στο σπίτι μας είναι του ΟΤΕ επομένως οι κακές ταχύτητες νομίζω ότι οφείλονται σε αυτόν. Τώρα αν κόβονται τα λινκ όπως τα λέτε σε κάτι άλλα τοπικς και δεν έχεις καθόλου νετ τότε φταέι ο πάροχος σου. Επειδή το πρωτο είναι πιο συχνό φαινόμενο νομίζω ότι μάλλον σε αυτόν θα τα ρίξω!

silegav
31-08-10, 20:34
το κομμάτι που αναλαμβάνει τον συγχρονισμό είναι ίδιας χρονολογίας,

Αυτό που ξέρω είναι ότι το μόνο (ή θα πρέπει να είναι το μόνο) που έχει παραμείνει το ίδιο είναι το καλώδιο από τα κέντρα του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι (last mile). Προφανώς για να το λες, κάτι παραπάνω ξέρεις, αλλά αυτό σημαίνει ότι ο ΟΤΕ απλά δεν κάνει καλά τη δουλειά του, καθώς ο εξυγχρονισμός και οι επενδύσεις δεν είναι μόνο "προνόμιο" των εναλλακτικών.

tasanas
31-08-10, 21:35
Γι' αυτό πρέπει η υποδομή να ανήκει σε ξεχωριστό οργανισμό και όχι να είναι κομμάτι ιδιωτικής πλέον εταιρείας. Τι δουλειά έχει ο ιδιώτης να διαχειρίζεται τη γραμμή που πάει σπίτι μου. Ή είναι απελευθερωμένες η επικοινωνίες και διαλέγει ο καθένας τον πάροχο του ή όχι. Όπως είναι το πράγμα τώρα από τον ΟΤΕ δεν μπορείς να φύγεις, οπότε είσαι σε μια ντεμί κατάσταση στην οποία παρακαλάς αυτούς που από επιλογή δεν πληρώνεις να σου διορθώσουν ένα πρόβλημα που έτυχε να έχεις.

sdikr
31-08-10, 22:52
Αυτό που ξέρω είναι ότι το μόνο (ή θα πρέπει να είναι το μόνο) που έχει παραμείνει το ίδιο είναι το καλώδιο από τα κέντρα του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι (last mile). Προφανώς για να το λες, κάτι παραπάνω ξέρεις, αλλά αυτό σημαίνει ότι ο ΟΤΕ απλά δεν κάνει καλά τη δουλειά του, καθώς ο εξυγχρονισμός και οι επενδύσεις δεν είναι μόνο "προνόμιο" των εναλλακτικών.

Σε όλο τον κόσμο τα ίδια είναι, σε κάποιες χώρες σου λένε οτι αν είσαι πάνω απο 3 χιλ adsl δεν έχει, και απλά δεν κάνουν τίποτα, είναι απλά το πρότυπο



Γι' αυτό πρέπει η υποδομή να ανήκει σε ξεχωριστό οργανισμό και όχι να είναι κομμάτι ιδιωτικής πλέον εταιρείας. Τι δουλειά έχει ο ιδιώτης να διαχειρίζεται τη γραμμή που πάει σπίτι μου. Ή είναι απελευθερωμένες η επικοινωνίες και διαλέγει ο καθένας τον πάροχο του ή όχι. Όπως είναι το πράγμα τώρα από τον ΟΤΕ δεν μπορείς να φύγεις, οπότε είσαι σε μια ντεμί κατάσταση στην οποία παρακαλάς αυτούς που από επιλογή δεν πληρώνεις να σου διορθώσουν ένα πρόβλημα που έτυχε να έχεις.


το πουλήσαμε, τώρα είναι αργά, αλλά και σε ξεχωριστό οργανισμό να πάει δεν θα αλλάξει κάτι

deniSun
01-09-10, 16:10
Εγώ πάλι πιστεύω ότι περα από τις κεντρικές υποδομές που κάθε δίκτυο λέει ότι έχει δικές του όλα αυτα που καταλήγουν εν τέλει στο σπίτι μας είναι του ΟΤΕ επομένως οι κακές ταχύτητες νομίζω ότι οφείλονται σε αυτόν. Τώρα αν κόβονται τα λινκ όπως τα λέτε σε κάτι άλλα τοπικς και δεν έχεις καθόλου νετ τότε φταέι ο πάροχος σου. Επειδή το πρωτο είναι πιο συχνό φαινόμενο νομίζω ότι μάλλον σε αυτόν θα τα ρίξω!

Η γραμμή που φεύγει από το κέντρο έως το σπίτι σου δεν είναι μόνη της.
Ακολουθούν και πολλές άλλες.
Την διαχείριση όλων αυτών θα έπρεπε να την έχει μόνο ένας.
Επιλέχτηκε ο ΟΤΕ που ήταν και ο αρχικός εγκαταστάτης.
Αλλαγή σε αυτό όλο τον χαμό δεν είναι εύκολο να γίνει, όπως επίσης δεν είναι εύκολο να τρυπάνε κάθε λίγο και λιγάκι οι πάροχοι για να περνάνε καλώδια.
Γενικά την κατάσταση αυτή την αποδέχθηκαν και οι ίδιοι εναλλακτικοί.
Τους γλύτωσε από πολύ κόπο και χρήμα.

tasanas
02-09-10, 20:14
το πουλήσαμε, τώρα είναι αργά, αλλά και σε ξεχωριστό οργανισμό να πάει δεν θα αλλάξει κάτι

Αν υπήρχε ξεχωριστός οργανισμός που να διαχειρίζεται την υποδομή και μόνο χωρίς να είναι ανταγωνιστής (να μην παρέχει υπηρεσία φωνής ή δεδομένων) θα άλλαζαν πολλά απλά και μόνο από το γεγονός ότι η λειτουργία του θα ήταν πιο διάφανη .



Γενικά την κατάσταση αυτή την αποδέχθηκαν και οι ίδιοι εναλλακτικοί.
Τους γλύτωσε από πολύ κόπο και χρήμα.

Κανείς πάροχος σε ιδιωτικό καθεστώς ούτε ο ΟΤΕ δεν θα μπορούσε να εγκαταστήσει υποδομή σε όλα τα σπίτια της χώρα γιατί η επένδυση δεν είναι οικονομικά συμφέρουσα.

AssVas
03-09-10, 10:11
Πολύ μπλα μπλά για το τίποτα.

1ον Δήλωσε ΞΑΝΑ βλάβη στον ΟΤΕ και πες οτι έχεις ταλαιπωρηθεί . Ο τεχνικός που μετρά τη γραμμή στο καφάου, στην είσοδο του κτισματός σου και στη πρίζα σου πρέπει να βρεί εφάμιλες τιμές .

2ον Σταθερά router απτον ΟΤΕ είναι τα Thomson 585v7 και τα Sagem 2404(προσωπικά θεωρώ τα sagem σταθερότερα).
Έχεις εγγύηση για το router του ΟΤΕ - αντικατάσταση , μιας κ τα bautec παίζουν καλά σε 2άρες Η 24άρες με καλά στατιστικά. Αν η γραμμή είναι προβληματική τότε άστο, εκτός αν του πειράξεις το SNR μέσω telnet. (στη δικιά μου περίπτωση δε με έσωσε απτις αποσυνδέσεις...) . π.χ με Το Thomson 585v7 είχα λίγες, με το v6 μία με το sagem 2404 καμία .

3ον Το ΣΕΠ (συνεργείο) σου έχει κάνει αλλαγή ζεύγους - Απερχόμενου καλωδίου ; Σε έχει αλλάξει πόρτα στο DSLAM; Να έχουν έρθει 3 φορές και να μην έχουν κάνει κάτι το βλέπω δύσκολο. Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις αποσυνδέσεων μπορεί να φταίνε 4-5 πράγματα , δε μπορεί να προδικαστεί κάτι , πάνε με τη λογική trial n error.

4ον Το Αttenuation είναι σίγουρα πραγματικό και όχι πλασματικό; Υπάρχει κανας γείτονας σου με connx να δεις και εκει τα στατιστικά - συγκρίνεις; Και να πάς σε άλλον ISP δε θα σου λυθεί το πρόβλημα κατα 95 % . Ο ΟΤΕ δε σε κρατά αιχμάλωτο, μπορείς να ζητήσεις απτο συνεργείο να καταγράψουν Πόρισμα κατάργησης λόγω του προβλήματός σου , που δεν στο επλιλύουν . Σαφέστατα και μπορείς να φύγεις και δε σε κρατά κανένα συμβόλαιο κανενός ISP σε περιπτώσεις σα τη δικιά σου. Όταν πέρνουν οι τεχνικοί μετρήσεις με τα οργανά τους κ βλέπουν τιμές οκ τη δεδομένη χρονική στιγμή δε πάει να πεί ότι αργότερα δε θα έχεις μια βουτιά στο SNR σου με αποτέλεσμα να έχεις απώλεια συγχρονισμού.

deniSun
04-09-10, 11:15
Thomson TG585v7 δεν νομίζω να βρει στον ΟΤΕ.
Αυτή την στιγμή πολύ καλά είναι τα sagem (που παίζουν πολύ καλά σε connx-tv) και baudtek

antonis556
04-09-10, 17:43
Sagem F@st 2404 , ειναι φοβερο :oneup:

deniSun
04-09-10, 20:02
Στην κατηγορία των 50ε το Thomson TG585v7 δεν το αλλάζω με τίποτε.
Έχεις επιλογές και ρυθμίσεις που συναντάς μόνο σε μεγάλα ρούτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.